2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az összes pénzcsapot el kellene zárni Magyarország felé

Az összes pénzcsapot el kellene zárni Magyarország felé

Orbán bűnlajstroma hosszú: az alaptörvény átírásával korlátozta az ellenzék jogait, jó két éve rendeleti úton kormányoz, ezáltal diktatórikus felhatalmazást szerzett. Hatalmát arra használta ki, hogy ellenőrzése alá vonja az igazságszolgáltatást. Az Alkotmánybíróságot pártkatonákkal tömte tele. Független bírákat menesztett. Hogy jelenetős uniós összeget sikkasztottak el, az az elemzők számára egyértelmű egy sor normaszegés alapján, következésképpen azok rendszerszintűek. Ám a magyar kormány sorra figyelmen kívül hagyta az OLAF figyelmeztetéseit. Daniel Freund kifejtette: félő, hogy von der Leyen túlságosan is igyekszik Orbán kedvében járni, mert próbálja megőrizni az európai egységet Ukrajna kapcsán. Lengyelország esetében pedig az a veszély fenyeget, hogy beéri kozmetikai változtatásokkal. Ezt azonban Magyarország esetében semmiképpen sem szabad megengedni. Véleményével egyetért a konzervatív, a liberális és a szociáldemokrata frakció, vagyis az EP három vezető pártcsaládja. Freund megjegyezte: Orbánt csakis pénzzel lehet jobb belátásra bírni, élni kell ezzel az eszközzel. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A lap szerint az nem jelent különösebb meglepetést, hogy a német zöldeknek és szabaddemokratáknak elegük van az orbáni vircsaftból, ám az új, hogy immár az európai konzervatívok is úgy ítélik meg: a Bizottság messze nem tesz meg mindent a magyar jogállamiság védelmében. Márpedig a finn Petri Sarvamaa úgy nyilatkozott a kereszténydemokrata Ursula von der Leyen vezette testületről, hogy a jó ideje képtelen megfelelni feladatának ezen a területen és túlságosan is csupán bizonyos tagok véleményére hallgat. A kijelentés mutatja, milyen mértéke a felháborodás, amiért Brüsszel továbbra is habozik fellépni Magyarországgal szemben.

A téma úgy került napirendre, hogy az Európai Parlamentben hivatalosan is bemutatták azt a jelentést, amelyet  Daniel Freund, német EP-törvényhozó megbízásából készített három igen tekintélyes nemzetközi jogász: Kim Lane Scheppele, Princetonból, Daniel R. Kelemen, a Rutgers Egyetemről és John Morijn Groningenből. A szakvélemény szerint a magyar kormány már olyan rendszeresen és mélyrehatóan sérti meg a demokratikus elveket, hogy az EU-nak le kellene állítani az összes anyagi támogatást Budapest részére.

Azaz fokozódik a nyomás von der Leyenre, annál is inkább, mert a dokumentum megállapítja, hogy a Fidesz folyamatosan módosítja a jogi kereteket, a költségvetésért felelős rendszerek csődöt mondanak, a bűnüldöző apparátus harmatgyenge, a bíróságok és az ügyészségek nem függetlenek. Ezért nehéz feltételezni, hogy a rendellenességek csupán néhány területre korlátozódnak, vagy hogy a széles körben elterjedt korrupció csupán a hazai adófizetők pénzét érintené. Ezért a szakemberek azt sürgetik, hogy Brüsszel egyetlen fityinget se folyósítson az Orbán-kabinetnek.

Daniel Freund kijelentette, hogy ezek után a Bizottságnak egyetlen választása maradt: követnie kell az ajánlást. Moritz Körner, az FDP-től az emelte ki, hogy a felmérés élesen rávilágít, milyen romboló hatással van az egész unióra, ha valahol leépül a demokrácia. Sarvamaa pedig kifejtette: ha ezek után nem fagyasztják be teljes mértékben a magyaroknak szánt alapokat, akkor a CDU-s von der Leyen kénytelen lesz szembenézni a váddal, vajon nem befolyásolják-e nála más megfontolások az alapvetőnek számító feladat ellátását, vagyis a jogállam védelmét.

 

Spiegel

 

Várhatóan új lendületet ad a Magyarországról folyó vitának a három szakértő 32 oldalas helyzetértékelése, mivel az felveti, hogy a brüsszeli apanázst nem csupán az agrár-, a felzárkózási és újjáépítési alapból kellene leállítani, hanem minden más célra is. A súlyos és rendszeres jogsértések folytán ugyanis kétséges, mennyire áll összhangban az uniós jogszabályokkal a támogatások folyósítása. Ezért az összes pénzcsapot el kellene zárni.

A magyar kormányfő ugyan évek óta úgy állítja be, hogy a nyugati értékeket védi az állítólag túl idegenbarát és dekadens EU ellen. Viszont szívesen veszi a milliárdokat, hogy azokból nagyvonalúan családtagjait, illetve politikai kegyenceit jutalmazza, illetve a saját érdekeinek megfelelően formálja át a politikai rendszert. Ám emiatt az illetékes hatóságok képtelenek fellépni a „rendszerszintű korrupcióval” szemben. Nem tudják megvédeni az unió anyagi érdekeit.

Orbán bűnlajstroma hosszú: az alaptörvény átírásával korlátozta az ellenzék jogait, jó két éve rendeleti úton kormányoz, ezáltal diktatórikus felhatalmazást szerzett. Hatalmát arra használta ki, hogy ellenőrzése alá vonja az igazságszolgáltatást. Az Alkotmánybíróságot pártkatonákkal tömte tele. Független bírákat menesztett.

Hogy jelenetős uniós összeget sikkasztottak el, az az elemzők számára egyértelmű egy sor normaszegés alapján, következésképpen azok rendszerszintűek. Ám a magyar kormány sorra figyelmen kívül hagyta az OLAF figyelmeztetéseit.

Daniel Freund kifejtette: félő, hogy von der Leyen túlságosan is igyekszik Orbán kedvében járni, mert próbálja megőrizni az európai egységet Ukrajna kapcsán. Lengyelország esetében pedig az a veszély fenyeget, hogy beéri kozmetikai változtatásokkal. Ezt azonban Magyarország esetében semmiképpen sem szabad megengedni. Véleményével egyetért a konzervatív, a liberális és a szociáldemokrata frakció, vagyis az EP három vezető pártcsaládja. Freund megjegyezte: Orbánt csakis pénzzel lehet jobb belátásra bírni, élni kell ezzel az eszközzel.

 

Frankfurter Rundschau

 

Kemény figyelmeztetés érkezett Brüsszelből Budapestre, mert a legújabb szakértői összefoglalóból az derült ki, hogy a korrupció, az uniós források kormányzati lenyúlása immár az egész magyar államra kiterjed. Márpedig itt évi 6 milliárd euróról van szó. Az ítélet megsemmisítő, ily módon a Bizottságra erősödik a nyomás, hogy végre lépjen fel keményen a jogállami elvek megsértése ellen.

Ha leállnának az uniós pénzek, az minden bizonnyal nagy anyagi gondot okozna Magyarországnak, hiszen az EU egyik legnagyobb nettó kedvezményezettjéről van szó. De hogy mennyi támogatást vonnak meg, az egyelőre nem ismeretes. Brüsszelnek a jövő hónap közepéig kell nyilatkoznia, majd az Orbán—kormánynak egy hónapja lesz válaszolni.

A Bizottság javaslatát az állam- és kormányfőknek minősített többséggel kell elfogadniuk, ami nem ígérkezik egyszerűnek, mert ez 15 országot jelent, de úgy, hogy azok az összlakosság legalább 65 %-át képviseljék.

A magyar miniszterelnök az utóbbi hónapokban pozíciókat vesztett Európában. Saját céljaira aknázta ki a külpolitika területén az egyhangú döntéshozatal elvét, szembeszállt az újabb oroszellenes szankciócsomaggal. Ezért nem kizárt, hogy az Európai Tanács ezúttal nem csukja be a szemét a jogállami vitában.

 

Die Presse

 

A Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet arra számít, hogy Kelet-Európában önjáró lesz az áremelkedés, egyes országokban immár kétszámjegyű a maginfláció, ami azt jelenti, hogy nem csupán az energiahordozók, illetve az ellátási nehézségek nyomják fel az árakat. Ám a jelenség az egész régió gazdasági kilábalását fenyegeti.

Ezzel együtt bizonyos gazdaságok továbbra is fejlődnek, a szlovénoknál az ütem az első  negyedévben majdnem 10 %-os volt, a lengyeleknél meghaladta a 9, a magyaroknál a 8 %-ot. Egész évre előrevetítve a tempó természetesen ennél mérsékeltebb lesz. Ugyanakkor ennél a három országnál az inflációs félelmek hatják a növekedést. Így főleg a lakossági vásárlások, amelyek részben úgy jelentkeznek, hogy az emberek most veszik meg, amit korábban elhalasztottak, illetve bepánikolnak, és elköltik a pénzüket, nehogy később ugyanaz az áru többe kerüljön nekik.

Viszont az egyre magasabb árak miatt csökkennek a reáljövedelmek, így visszaesik a kereslet, ellenben az infláció még jó pár évig marad, bár iránya hosszabb idő általában lefelé mutat. Ugyanakkor a kormányok az eddiginél csak kevesebbet tudnak tenni a jelenség ellen. A kockázati felárak lényegesen megugrottak, főleg, a magyaroknál, lengyeleknél és románoknál. A kereslet visszaesését részben ellensúlyozhatja az újjáépítési alapból befolyó pénz. Mindazonáltal Oroszországot, Ukrajnát, Moldovát és Belaruszt leszámítva a következő két évben nem kell recesszióra felkészülni, kivéve ha a télen adagolni kell a gázt és az olajat.

 

 

2022. július 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább