2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A populista gazdaságpolitika megmérettetik a valóságban

A populista gazdaságpolitika megmérettetik a valóságban

Ám amit csinálnak, az nem segíti elő az egyenlőtlenség csökkentését és nem javít az elosztáson. És Orbán időnként szembemegy a saját választóinak az érdekeivel. Azok mégis rá szavaznak, de azért, mert döntésüket csak kevéssé befolyásolják gazdasági megfontolások. Krasztev ugyanakkor attól tart, hogy a jelenlegi energiasokk ezeknek az erőknek kedvez. 2008 után idáig minden válságból némileg megerősödve keveredtek ki, így úgy látja, hogy a mostani vizsga az eddigi legkeményebb lesz a demokratikus Európa számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Monde

 

Magyarország példája azt tanúsítja, hogy az illiberális politika hosszú távon nem tartható fenn, mondta Ivan Krasztev a lapnak, amely arra igyekezett választ kapni a körképben, hogy mi van akkor, ha a populista gazdaságpolitika megmérettetik a valóságban. Merthogy pl. Orbán Viktor célzatos protekcionizmust érvényesített: hagyta működni azokat az ágazatokat, amelyek munkahelyeket teremtettek, ilyen az autógyártás, ugyanakkor célba vette azokat a területeket, amelyekről úgy vélte, hogy hatalma megőrzéséhez befolyása alá kell vonni. Lásd a sajtót és a pénzügyeket.

Ugyanakkor Pascale Janine, a Robert Schumann Intézet vezérigazgatónője emlékeztet arra, hogy Nyugaton populista pártok idáig nem gyakoroltak kizárólagos hatalmat, koalícióra kényszerültek, ez viszont meggyengítette őket. Ezzel szemben – mutat rá Manuel Funke német kutató – az érintett keleti országoknak az tesz be, hogy a demagóg pártok folyamatosan aláássák a demokratikus intézményeket, a fékeket és ellensúlyokat, a bíróságok függetlenségét, és ez mind jobban kihat a gazdasági környezetre.

Továbbá az illiberális társadalompolitika egyre több fiatal diplomást kényszerít külföldre, ami szintén behatárolja a gazdasági növekedés lehetőségét. Ivan Gurijev és Elias Papaioannou úgy számol, hogy a magyar GDP 2010-18 között évi 2,8 %-kal bővült, míg a cseheknél, szlovákoknál, szlovéneknél és a baltiaknál 3,3 %-kal. Függetlenül attól, hogy Magyarország igen nagyvonalú támogatást kapott az Uniótól.

Ugyanakkor látszik, hogy a populista pártok igencsak eltérő gazdaságpolitikát alkalmaznak, és az nem mindig koherens. Viszont megerősödtek, miután a járvány után feloldották a korlátozásokat, továbbá ismét előtérbe került a migráció, valamint a biztonság. Le Penék, akárcsak a Svéd Demokraták, a szuverenitásra, az euroszkepticizmusra és a családok megsegítésére építenek.

Ám amit csinálnak, az nem segíti elő az egyenlőtlenség csökkentését és nem javít az elosztáson. És Orbán időnként szembemegy a saját választóinak az érdekeivel. Azok mégis rá szavaznak, de azért, mert döntésüket csak kevéssé befolyásolják gazdasági megfontolások.

Krasztev ugyanakkor attól tart, hogy a jelenlegi energiasokk ezeknek az erőknek kedvez. 2008 után idáig minden válságból némileg megerősödve keveredtek ki, így úgy látja, hogy a mostani vizsga az eddigi legkeményebb lesz a demokratikus Európa számára.

 

New York Times

 

Moszkvától Teheránig válságba került az illiberalizmus. Putyin ugyan lerohanta Ukrajnát, mert abból indult ki, hogy hanyatlik a Nyugat, a világ sokpólusúvá válik, és a nagy államok ismét befolyási övezeteket kívánnak kialakítani. Továbbá hogy főként Oroszország, illetve

Kína érdemi alternatívát kíván a liberalizmussal szemben, beleértve hogy mindkét állam készen áll megvívni a globális uralomért.

Ami azt illeti, van, ami megállja a helyét az elnök feltételezései közül. A populista hullám nem csitul, a háború kezdete óta az európai vezetés többször is csalódott, illetve vereséget szenvedett Magyarországon, Svédországban és Olaszországban. Ukrajna két fő támogatója, az amerikai és a brit kormány a béka feneke alatt található a közvélemény kutatásokban. Az EU csak most kezdi érezni a naiv energiapolitika következményeit, a nyugati gazdaságok beszorultak, mert egyes intézkedéseik az inflációt gerjesztik, mások viszont csökkentik a recessziót. 

Viszont a hét hónappal ezelőtti állapotokhoz képest ma már tudjuk, hogy Oroszország egyáltalán nem képes érdemben kihívni a világrendet, de Kína mérlege sem túl fényes, figyelembe véve, hogy a zéró Covid-politika nincs tekintettel jólétre, nyugalomra, sem az országnak a világra gyakorolt befolyására. Iránban a tömegdemonstrációk nem fogják megbuktatni a rendszert, de rávilágítanak, mennyire népszerűtlen az Iszlám forradalom.

Nem kétséges, hogy a liberalizmus belső rothadást mutat, ám a világrend anélkül gyengül meg drámaian, hogy lenne komoly alternatívája. A legtöbbet még Kína ígérte ez ügyben, ám a jelek szerint visszatér a tekintélyelvűséghez. Az egypárti meritokrácia visszaadja a helyet a közönséges önkényuralomnak, abban a pillanatban, amikor egy középszerű vezető áll az élére.

Összefoglalva: a liberalizmus boldogtalan vég felé tart, mert egyre sterilebb, töredezettebb, posványosabb és disztopikusabb lesz.  Viszont Moszkva, Peking és Teherán azt mutatja, hgoy a másik út gyorsan a semmibe vész.

2022. október 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább