2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Befagyasztják a milliárdokat Magyarország felé

Befagyasztják a milliárdokat Magyarország felé

Látszik, hogy az Európai Tanács be akarja fagyasztani a Magyarországnak szánt milliárdok egy részét, ezért kellett a Bizottságnak sürgősen még egyszer felmérnie a magyar reformok állapotát. A tagállamok ugyanis úgy gondolják, hogy ha az eredetileg tervezettnél valamivel kisebb összegre vonatkozik a szankció, akkor könnyebb lesz összehozni hozzá a kétharmadot. Az állam- és kormányfők maguk is hozhatnak ilyen döntést, ehhez nem kellene a végrehajtó testület mögé bújniuk. A hogyantovábbot várhatóan ma este vitatják meg a brüsszeli képviseletvezetők. Az elképzelés az, hogy holnaputánig, tehát még a csütörtök-pénteki uniós csúcs előtt tető alá hoznak az Orbán-kabinettel egy nagyobb csomagot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Látszik, hogy az Európai Tanács be akarja fagyasztani a Magyarországnak szánt milliárdok egy részét, ezért kellett a Bizottságnak sürgősen még egyszer felmérnie a magyar reformok állapotát. A tagállamok ugyanis úgy gondolják, hogy ha az eredetileg tervezettnél valamivel kisebb összegre vonatkozik a szankció, akkor könnyebb lesz összehozni hozzá a kétharmadot.

Az állam- és kormányfők maguk is hozhatnak ilyen döntést, ehhez nem kellene a végrehajtó testület mögé bújniuk. A hogyantovábbot várhatóan ma este vitatják meg a brüsszeli képviseletvezetők. Az elképzelés az, hogy holnaputánig, tehát még a csütörtök-pénteki uniós csúcs előtt tető alá hoznak az Orbán-kabinettel egy nagyobb csomagot.

Egyébiránt ahhoz is minősített többség szükséges, hogy átmenjen a magyar újjáépítési terv. Ha nem jön össze az év végéig, akkor a magyar fél lemondhat a járványalap 4 milliárd eurójáról. A megtorló intézkedéseket ugyanakkor még ezen a héten meg kell szavazni. A Tanácsból az szivárgott ki, hogy ezt inkább el lehet érni, ha csökkentik hozzá az anyagi büntetés mértékét.

Éspedig két okból: 1. azzal számolnak, hogy Budapest ismét az Európai Bírósághoz fordul, mivel az azzal a kikötéssel engedélyezte a jogállami mechanizmus alkalmazását, hogy a támogatás befagyasztásának arányban kell állnia a jogsértéssel. A Bizottság azonban nem ért egyet azzal, hogy csak kevesebb pénzt vonjanak el, mert változatlannak tartja a korrupciós kockázatokat. 2. Többek közt a baltiak és a szlovákok politikai megfontolásokból az összeg mérséklését szorgalmazzák. A finnek és a svédek pedig azért haboznak, nehogy a Fidesz ne szavazza meg NATO-tagságukat.

Németország más államokkal közösen egyértelművé tette, hogy szó sem lehet az újjáépítési program jóváhagyásáról, ha Orbánék előtte nem fogadják el, hogy a 18 milliárdos hitelt az EU vegye fel Ukrajna részére. 

 

Libération

 

A parittyát lengetik az alulfizetett magyar tanárok, miután pályájuk kezdetén a fizetésük nem éri el a törvényes minimumot. Továbbá miután a pedagógusi állások jó 10 %-a üres és pusztulnak le az iskolaépületek, az látszik ,hogy a Fidesz sorsára hagyta az oktatást. Közben több tanárt is elbocsátottak, mert sztrájkolt. Ezzel tért haza Budapestről a lap Magyarországgal foglalkozó újságírója, Nelly Didelot.

A szakma tiltakozó mozgalma hónapok óta felkavarja a politikai állóvizet. A részvevők a béremelésen kívül követelik a szakszervezeti jogok helyreállítását, a munkakörülmények javítását, az oktatás szabadságát. Az illiberális hatalom kemény kézzel reagált.

Kormányrendelettel korlátozta a munkabeszüntetés jogát. Ezért marad lehetséges eszközként a polgári engedetlenség.

Törley Katalin azt mondja, azért őket rúgták ki a Kölcsey Gimnáziumból, mert így akarták megfenyegetni a többieket, ám pont az ellenkezője sült ki belőle. Megindult a sztrájk, szülők és gyerekek is beálltak a tanárok mögé. Kollégája és sorstársa, Palya Tamás azt mondja, eltanácsolná, ha egy fiatal megkérdezné tőle, hogy válassza-e ma a pedagógusi pályát. Ugyanakkor Törley helyét két hónap után sem töltötték be az iskolában, így elviselhetetlen terhet jelent a többiek számára a helyettesítése.

A magyar politika erősen megosztott, de a tanárok ügyét a fideszesek közül is jó páran támogatják. 72 % áll ki mellettük. Stefano Bottoni történész ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy az oktatásban nagyon sok a liberális felfogású szereplő, ezért a hatalom számára az a jó, ha hagyja, hogy nyugdíjba menjen ez a réteg, és helyére olyanok jönnek, akiket már egyházi iskolákban képeztek ki, így ideológiailag közelebb állnak a rezsimhez.

Törley ugyanakkor kiemelte, hogy csak egyetlen tankönyvet lehet használni a különféle tárgyakban. Bottoni ezt megtoldotta azzal, hogy ezekben a munkákban folyton előkerül a nemzet, a hagyomány, a népi folklór. Úgyhogy ha a diákok más környezetből jönnek is, bizonyos mértékig ragad rájuk a hivatalos ideológia. Ha másért nem, hát ezért, mert meg kell tanulniuk, különben nem mennek át a vizsgán. 

 

Washington Post/Bloomberg

 

Oroszország érzi az európai olajembargó hatásait, miután elvesztette legfőbb piacát, ahová napi másfél millió hordóval szállított. És ehhez hozzájön az év végén további napi 500 ezer hordó, ha a németek és a lengyelek beváltják ígéretüket és leállítják a vezetéken érkező importot. Fontos ugyanakkor, hogy az árak nem lőttek ki, hanem éppen ellenkezőleg, estek.

A balti orosz olajkikötő továbbra is igen forgalmas, ez pedig azt illusztrálja, hogy Moszkvának nem sikerült máshová átirányítania a feleslegessé vált mennyiséget. Azon felül a szankciók nyomán nem keletkezett hiány, mi több, egyes helyeken bőség tapasztalható a piacokon. Az oroszok csak jelentős engedményekkel tudják eladni az energiahordozót, mert ellensúlyozniuk kell, hogy a tankerek csak nagy-nagy kerülő árán jutnak célba a Balti-tengerről kiindulva.

Európában nem lépett fel hiány, de ez változhat, ha Kína enyhíti a járvány miatt elrendelt korlátozásokat és újra nekilendül a gazdaság. Viszont fokozhatja a jelenleg is érezhető dízelínséget, ha az EU elrendeli a feldolgozott orosz olajtermékek behozatalát. Putyin közben azzal fenyegetőzik, hogy teljesen leállítja a kitermelést, válaszul az Unió által elhatározott ársapkára.

 

Guardian

 

A kommentár rámutat, hogy Putyinnak ki kell szélesítenie a válságot, ha túl akarja élni a háborús kalandot, ám addig nem lehet szó tartós békéről, ameddig ő a színen van. Viszont fel kell készülnie arra, hogy az ukránok további dróncsapásokat hajtanak végre orosz területeken, messze a határtól. Ily módon bekövetkezett az, amitől Amerika eleve tartott, csak éppen  kudarcra volt ítélve igyekezete, mármint hogy Kijev ne terjessze ki a harcokat, válaszul a kíméletlen orosz rakéta- és légitámadásokra.

Az ukránok új, hazai gyártmányú drónokat használnak, de ily módon a küzdelem új szintre emelkedik. Az ukránok azt mondják, hogy önvédelemről van szó, az orosz elnök ezzel szemben provokációról beszél és vissza fog vágni, ahol csak tud. A tél beálltával máris egész Európát sújtja, hogy fegyverként veti be a gázszállításokat. Még inkább igyekszik megosztani az ellenfeleit. Nagy csodálója, Orbán Viktor megakadályozta a Kijevnek nyújtandó kedvezményes kölcsönt.

A Kreml úgy állítja be, hogy történelmi küzdelem folyik Oroszország és a többi tekintélyelvű állam, illetve a nyugati demokráciák között. Ám saját magát szorította sarokba, ezért nincs más választása, minthogy nyomuljon tovább, katonai, ideológiai és stratégiai téren egyaránt.

Látszik, hogy vissza akar térni a 20. századhoz, az orwelli hidegháborúhoz, a kibékíthetetlen nagyhatalmi szembenálláshoz. Ahol az egyik oldalon belekalkulált gyűlölet, tömeges megfigyelés és félelem a jellemző. És ez így is marad, amíg hatalmon van és az orosz birodalom újracsócsált álmával házal. Továbbá jogtalanul megszállva tartja a szuverén Ukrajna egy részét.

 

Washington Post

 

A vezércikk megállapítja, hogy az orosz elnök igyekszik belefojtani a szót mindazokba, akik nyilvánosan beszámolnak a háború borzalmairól. Putyin Sztálinhoz méltó korlátozásokat rendelt el, ha bárki véleményt akar nyilvánítani a hadseregről, illetve a katasztrofális invázióról. Pénteken 8 és fél évet kapott az ellenzéki Ilja Jasin, amiért felhívta a figyelmet a Bucsában elkövetett háborús bűnökre. Azaz Moszkva ismét csak megpróbálja kalodába zárni az igazságot.

Az UNHCR azonban több száz idevágó esetről számolt, ideértve az oroszok által végrehajtott statáriális kivégzéseket. Az államfő valószínűleg abban bízik, hogy Jasin bebörtönzésével elhallgattathatja a többieket. Ám az igazság nem fog szép csendben csücsülni a rács mögött. Az ukrán földön történt barbár cselekedetek tetteseit bíróság elé kell állítani.

Oroszországból olyan titkos parancsok kerültek ki külföldre, amelyek a többi közt ukrán kormányzati személyiségek meggyilkolását, illetve a Parlament elfoglalását rendelték el. Jasin különben az ítélethirdetés után úgy értékelte, hogy a hisztérikus verdikttel a hatóságok mindenkit meg kívánnak ijeszteni, ám csak saját gyengeségüket árulják el. Mert csak a gyenge vezetők kísérlik meg, hogy mindenkinek befogják a száját és felszámoljanak bármiféle elégedetlenséget.

 

2022. december 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább