2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Nyugati politikusok azt követelik: vessenek véget a Vučić-csal szembeni békítő politikának

Nyugati politikusok azt követelik: vessenek véget a Vučić-csal szembeni békítő politikának

55 nyugati politikus levélben arra szólította fel az USA-t, Nagy-Britanniát és az EU-t, hogy ne kedvezzenek a szerb elnöknek a koszovói vezetéssel szemben, mert az a békét veszélyezteti a Nyugat-Balkánon. Az aláírók, köztük amerikai, brit, német és osztrák illetékesek a nyugati balkáni megbízottakhoz eljuttatott tiltakozásban hangsúlyozzák, hogy nem szabad Vucsics megbékítésével próbálkozni. Az üzenet kiemeli, hogy a nyugati felfogás – igen helytelenül – elsőbbséget ad Szerbiának, Albániának és Horvátországnak, holott a völkisch nacionalisták a maguk egységes államát kívánják létrehozni, vagyis a Nagy-Szerbiát, Nagy-Albániát és Nagy-Horvátországot. Ennek árát azonban a térség kisebb országai fizetnék meg. A lap megjegyzi, hogy Vučićot a nemzetközi képviselők valósággal körbeudvarolják, pedig ő Putyin szövetségese és rendszere mind jobban eltávolodik a demokráciától, ugyanakkor egyre erősebben beavatkozik szomszédjai életébe. Az igaz persze, hogy Belgrád fegyvereket küld Ukrajnának, ám ez a segítség korántsem jelentős. Ugyanakkor az amerikai diplomácia pártolja, hogy Szerbia és Horvátország egyre nagyobb befolyáshoz jusson Boszniába, holott ez a két ország annak idején még fel akarta osztani egymás között a soknemzetiségű köztársaságot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Bloomberg

 

Magyarországtól Kínáig, szabadulnak a feltörekvő piacok papírjaitól a befektetők, miután a legfrissebb statisztikai adatok megerősítik, hogy nagy árat kell fizetni az árak letöréséért. Azaz lassul a gazdasági növekedés.

A magyar gazdaság a földrész legnagyobb inflációjával küszködik, ám a szint 11 hónap óta először visszakerült 20 % alá. A kormány azt várja, hogy októberre benéz a 10 % alá. Ez jól hangzik, csak éppen a részletek már korántsem megnyugtatóak.

A fogyasztói árak havi összevetésben a vártnál gyorsabban emelkedtek, a gazdaság immár 3 negyedév óta recesszióban van. A költségvetés hiánya rekordot ért el. A forint veszít értékéből a dollárhoz képest.

 

FT

 

A lap úgy értékeli: életlen fegyvert vetett be az olasz miniszterelnök, amikor bejelentette a bankok extra nyereségének megadóztatását, mert rövidtávon ugyan feltölti vele a központi költségvetést, ám elveszi a befektetők bizalmát és rontja a jövőbeli üzleti kilátásokat. Ez pedig kétszeresen is igaz, ha az intézkedést olyan kaotikus módon akarják bevezetni, mint most Olaszországban, arról nem beszélve, hogy a mérték horribilis: 40 %.

A populista hatalom a magas kamatokból származó profitot kívánta megcsapolni, mivel a jelek szerint így próbálja megbékíteni a szavazóit, akik úgy látják, hogy nemigen törődik az alacsonyabb jövedelmű rétegekkel. Ám hogy mennyire előkészítetlenül indult az akció, az kiderül a pánikszerű visszakozásból. (Az tőzsdei reakció láttán azonnal közölték, hogy az adó szintje az eredetileg tervezettnek csupán az egyötöde lesz – a szerk. megj.).

A becsült bevétel nagyjából 4,5 milliárd euró körül lehet, ráadásul a bankok még ügyeskedhetnek is, hogy ne kelljen annyit fizetniük, bár ez esetben kockáztathatják, hogy a felügyelet a körmükre néz.

Azok a kormányok, amelyek szeszélyesen rónak ki adókat, számíthatnak arra, hogy nagyobb kockázati felárat kell fizetniük az államkötvények után. A tulajdonosok ugyanis nem lehetnek biztosak, nem zsebelik-e ki őket megint, akár többször is a jövőben. Az európai bankok részvényei olcsók, mert ezek az intézmények politikusoknak szolgálnak játékszerül.

 

Washington Post

 

A lap az ATV nyomán megírja, miként került a holokauszt egyik magyar áldozatának tórája 80 év után az egyetlen megmaradt túlélőhöz, a Londonban élő nővérhez, a 99 éves Lily Eberthez, aki meglehetősen híres a szigetországban, mivel dédunokájával együtt szüntelenül figyelmeztet a holokauszt szörnyűségeire.

Az öccsről, a 13 éves korában Auschwitzban elpusztított Béla Englmanról nem maradt fenn semmiféle tárgyi emlék. Ám a szülővárosban, Bonyhádon egy könyvgyűjtő nemrégiben rábukkant a Kivonulás könyvére, benne az egykori tulajdonos belepecsételt nevével, sőt a fiú többször kézzel is beleírta a nevét.

Ezek után már nem volt nehéz megszervezni, hogy a kötet eljusson Nagy-Britanniába. Lily Ebert azt mondja, hogy az egész történet valóságos csoda, de megint csak azt bizonyítja, hogy a nácik nem győztek.

 

Politico

 

A lengyel kormányfő nyilvános vitára hívta ki az Európai Néppárt elnökét, miután az azt mondta, hogy a PiS nem tartja tiszteletben a jogállamot és ily módon árt az EU-nak. Morawiecki közölte, hogy ebből aztán elég: ha a németek nyíltan elismerik, hogy bele akarnak avatkozni az őszi választás kimenetelébe, akkor ezt tegyék nyílt sisakkal.

Weber azonban visszaüzente, hogy köszi, de inkább kimaradna a csörtéből. A viszályt az szította fel, hogy a bajor politikus előzőleg kijelentette: egyes feltörekvő szélsőjobbos vezetők mint pl. Meloni hasznos szövetségesek lehetnek Strasbourgban a konzervatívok számára. Az olyanokkal azonban nem lehetséges az együttműködés, mint a Jog és Igazságosság, az AfD és a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés.

Továbbá, hogy a jogállamot mindenkinek el kell fogadnia, de pont ez a tűzfal a PiS-szel szemben, amely módszeresen támadja a demokráciát, illetve a szabad sajtót. Az ellentétek hátterében az van, hogy mind a lengyel kormánypárt, mind az EPP vezére meg akarja szerezni az EP-ben az ellenőrzést a jobboldal fölött. Weber igyekszik összefogni a Meloni vezette frakcióval, csak az a gond, hogy annak tagja a Jog és Igazság is.

 

FT

 

A választás közeledtével a lengyel kormány megmakacsolja az ország délnyugati részén lévő turówi lignitbánya ügyében. Az EU ugyan sürgeti, hogy zárják be a környezetszennyező üzemet, ám a PiS most arra hivatkozik, hogy Brüsszel megsérti a nemzeti szuverenitást. A két érintett szomszédos állam, Csehország és Lengyelország ellenben úgy veszi, hogy Varsó nem hajlandó felszámolni a természetkárosító külszíni bányát.

A kitermelt szénnel működtetik a közeli hőerőművet, amely a lengyel áramszükséglet hozzávetőleg 7 %-át fedezi. Az Európai Bíróság már két éve kimondta, hogy be kell szüntetni a bányászást. Miután erre a lengyel fél nem volt hajlandó, a Bizottság az országnak szánt uniós támogatásból vonja le a bírságot, napi 500 ezer eurót. Az összeg már 68 milliót tesz ki. Lengyelország ugyanakkor 45 millió eurót fizetett Csehországnak, részben az okozott környezeti rombolásért, részben azért, hogy Prága ejtse keresetét az EUB-nál.

Az egész ügy azonban csupán mellékhadszíntér, mivel a szuverenitás, a jogállam, valamint a visszatartott pénzek kapcsán sokkal hevesebb vita folyik az Unió és a lengyel vezetés között.

 

Washington Post

 

A vezércikk szerint az Ukrajna elleni könyörtelen támadás földrablás, birodalmi lázálom és igazságtalan, agresszív háború, sőt még ennél is több. Bűnös hadjárat a szomszéd állam identitásának, nemzeti szellemének és elszántságának eltörlésére, ami gyakran gyilkosságot és erőszakot jelent. 

Az áldozatok civilek, akik a front orosz oldalán rekedtek. Bucsában pl. sokakat közülük találomra lőttek agyon, nem kevesen nem erőszak áldozatai lettek. Gyerekeket szakítottak el a szüleiktől és vittek át ágymosásra Oroszországba, ami népirtással ér fel. Ilyen esetekre bőven szolgál bizonyítékokkal az USA, Nagy-Britannia és az EU által felállított vizsgáló csoport.

A bűncselekmények végső felelőse Putyin, és Washington, illetve az európai illetékesek egyetértenek abban, hogy felelősségre kell vonni. Ehhez valószínűleg új törvényszéket kell felállítani, nemzetközi, illetve ukrán egész alatt. Amúgy az UNESCO megerősítette, hogy az orosz egységek 274 olyan ukrán templomot, múzeumot, és más, történelmi jelentőségű létesítményt rongáltak meg, amely a világ kulturális örökség részének számít.

Itt arról van szó, hogy egy ország véres kísérletet tesz egy másik állam leigázására.

 

Daily Telegraph

 

Egy amerikai haditudósító szerint Ukrajna megnyeri a szárazföldi háború jelentős részét, így Putyin már megint az atomcsapással fenyegetőzik – miután nyilvánvalóan fél. David Axe azonban úgy látja, hogy nincs többről szó, mint blöffről. Az ukránok komótosan nyomulnak előre, mert a tüzérséggel készítik elő a terepet, az pedig módszeresen dolgozik. Egyszerre mindig csak egy arcvonalat vesz célba.

Viszont ha az elnök megijed, márpedig megijedt, hiszen 18 hónap után sem tudta térdre kényszeríteni a sokkal kisebb ukrán erőket, akkor menetrendszerűen előjön azzal, hogy megsemmisíti az egész emberi civilizációt. De már nincs is más eszköze, mint a hamis fenyegetőzés, miközben Kijev egyre nagyobb harci sikereket ér el – orosz földön is.Ez persze már jó ideje így megy, ám Putyin még egyszer sem nyomta meg a nukleáris rakéták indító gombját és most sem fogja. Mert ugyan gonosz, nyúlszívű és durva, de nem ostoba. Nem szeretne meghalni egy ellencsapásban, amely biztosan érkezne, ha kilövi az atomfegyvert. Be van rezelve, ezért szavakban egyre harciasabb, de ettől még nincs kedve az öngyilkossághoz. 

 

Az USA-nak és szövetségeseinek nem szabad meghajolniuk a fenyegetőzés láttán.

 

Politico

 

Zsugorodik az orosz elnök világa, amit bizonyít, hogy nem megy el a hónap végén a BRICS-csoport (Brazília, Oroszorság, India, Kína és Dél-Afrika) johannesburgi tanácskozására, mert a házigazdák nem tudják szavatolni, hogy szabadon haza is térhet, miután a Nemzetközi Büntető Bíróság körözést adott ki ellene. Erre hívja fel a figyelmet Fredrik Wesslau, a Svéd Külügyi Intézet vezető munkatársa.

Mint írja, egyre kisebb lesz Putyin mozgástere, az invázió kezdete óta jócskán megritkultak a külföldi látogatásai, aztán most márciusban jött a háborús bűnök miatt elrendelt hágai letartóztatás parancs.és annak geopolitikai kihatásai vannak.  Így most hiába rokonszenvez Moszkvával a dél-afrikai kormány, nem tudna kibújni az alól, hogy őrizetbe vegye az orosz vendéget, ha az betenné a lábát az országba.

Persze hogy a politikust felelősségre vonják, az jelenleg még messzinek tűnik, de ez azért változhat. És a veszély a sírig elkíséri, tehát hogy egy nap számon kérik rajta bűneit. Persze hogy otthon marad, az összefügghet a Prigozsin-lázadással is: nem szeretné, ha újabb bajkeverők bukkannának fel a távollétében.

De ha új vezető kerül hatalomra Moszkvában, még az is belefér, hogy elküldi Hágába Putyint és annak legközvetlenebb munkatársait, mert ily módon teljes mértékben az előző rezsimre háríthatja az elfuserált háború ódiumát.

 

Der Standard

 

55 nyugati politikus levélben arra szólította fel az USA-t, Nagy-Britanniát és az EU-t, hogy ne kedvezzenek a szerb elnöknek a koszovói vezetéssel szemben, mert az a békét veszélyezteti a Nyugat-Balkánon. Az aláírók, köztük amerikai, brit, német és osztrák illetékesek a nyugati balkáni megbízottakhoz eljuttatott tiltakozásban hangsúlyozzák, hogy nem szabad Vucsics megbékítésével próbálkozni.

Az üzenet kiemeli, hogy a nyugati felfogás – igen helytelenül – elsőbbséget ad Szerbiának, Albániának és Horvátországnak, holott a völkisch nacionalisták a maguk egységes államát kívánják létrehozni, vagyis a Nagy-Szerbiát, Nagy-Albániát és Nagy-Horvátországot. Ennek árát azonban a térség kisebb országai fizetnék meg.

A lap megjegyzi, hogy Vučićot a nemzetközi képviselők valósággal körbeudvarolják, pedig ő Putyin szövetségese és rendszere mind jobban eltávolodik a demokráciától, ugyanakkor egyre erősebben beavatkozik szomszédjai életébe. Az igaz persze, hogy Belgrád fegyvereket küld Ukrajnának, ám ez a segítség korántsem jelentős.

Ugyanakkor az amerikai diplomácia pártolja, hogy Szerbia és Horvátország egyre nagyobb befolyáshoz jusson Boszniába, holott ez a két ország annak idején még fel akarta osztani egymás között a soknemzetiségű köztársaságot.

 

2023. augusztus 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább