2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Pozsonyban most nehéz tárgyalások következnek, füstös hátsó szobákban

Pozsonyban most nehéz tárgyalások következnek, füstös hátsó szobákban

Nehéz megjósolni, hogy ki hozhatja alakíthatja meg az új kormányt. Mindenesetre a választást Európában sokan úgy tekintik, hogy jelzi, mi lesz a földrészen Ukrajna támogatásával. A szlovákokat azonban a jelek szerint a zsebbe vágó kérdések izgatták az urnáknál. Hajdú Dominika, a pozsonyi Globsec elemző intézet munkatársa szerint az egész esemény inkább az értékekről szólt, a jobboldaliság állt szemben a liberalizmussal. A mindennapi megélhetés kérdései döntöttek, ideértve az élelmiszerek és az üzemanyag árát. Alighanem Pellegrini lesz a királycsináló. Egyetért volt párttársával, Ficoval és a szélsőjobbos Republikával, hogy alaposan meg kell szűrni a migrációt, viszont továbbra is kiáll Kijev megsegítése mellett. Pozsonyban most nehéz tárgyalások következnek, füstös hátsó szobákban. A közhangulat kialakításából masszívan kivette részét az orosz propaganda. A következmény lehet az, hogy a politika fő áramlatába is betör a követelés, mármint hogy le kell állítani, de legalábbis csökkenteni kell az ukránoknak nyújtott segítséget. Ez az igényt jelenleg csak a politikai szélsőségesek sürgetik a földrészen. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Politico

 

Az előrejelzésektől eltérően a baloldali-populista Fico nyerte a szlovákiai választásokat. A Smer a szavazatok 98 %-ának összeszámlálása lapján 23,4 %-nál jár, csaknem 7 %-kal megelőzve a liberális, nyugatbarát Haladó Szlovákiát. A különbség csaknem 200 ezer voksot jelent.

A szlovák politikában az a szokás, hogy a győztes kap elsőként lehetőséget a kormányalakításra. A közvélemény ugyan erősen megosztott, de Ficó esélyei jók, hogy visszatérjen a hatalomba, mivel megszerezheti a 3. helyen álló Hlas (Hang) támogatását. A párt a Smerből vált ki két éve, jelenleg úgy néz ki, hogy 15 %-ot ért el.

Elnöke, Pellegrini februárban még a múlt politikusának nevezte Ficot, ám az augusztus végén kijelentette, hogy megvan az alap az együttműködésre. Pellegrini ma hajnali 4-kor már azt közölte: arra számít, hogy ajánlatot kap korábbi párttársától és nincs is akadálya a koalíciónak. Habár – tette hozzá – az nem optimális, hogy két volt miniszterelnök kap helyet ugyanabban a kabinetben.

 

Reuters

 

Ha Fico hozhat létre kormányt, ő valószínűleg felsorakozik Magyarország mellett, mivel nem ért egyet azzal, hogy továbbra is segíteni kell Ukrajnát, viszont ő is szorgalmazza a mielőbbi béketárgyalásokat. Pellegrini ugyanakkor nyitva hagyta, hogy kivel hajlandó összefogni, leszámítva a szélsőjobbos Republika Pártot, mert azzal nem. De akárki is lesz a miniszterelnök, fel van neki adva a lecke a hatalmas költségvetési hiány miatt.

 

New York Times

 

Nehéz megjósolni, hogy ki hozhatja alakíthatja meg az új kormányt. Mindenesetre a választást Európában sokan úgy tekintik, hogy jelzi, mi lesz a földrészen Ukrajna támogatásával. A szlovákokat azonban a jelek szerint a zsebbe vágó kérdések izgatták az urnáknál. Hajdú Dominika, a pozsonyi Globsec elemző intézet munkatársa szerint az egész esemény inkább az értékekről szólt, a jobboldaliság állt szemben a liberalizmussal. A mindennapi megélhetés kérdései döntöttek, ideértve az élelmiszerek és az üzemanyag árát.

Alighanem Pellegrini lesz a királycsináló. Egyetért volt párttársával, Ficoval és a szélsőjobbos Republikával, hogy alaposan meg kell szűrni a migrációt, viszont továbbra is kiáll Kijev megsegítése mellett.

Korábban az Unión belül csak a mind tekintélyelvűbb Orbán vezette Magyarország szólalt fel határozottan Ukrajna támogatása ellen. A miniszterelnök folyamatosan összecsap az EU- és NATO-partnerekkel egy sor kérdésben, ezért országa zajos kívülálló, ám befolyása korlátozott a két szervezetben.

Szlovákián azonban a háború miatt nem lehet olyan könnyen túllépni, mint a magyar kormányon, amelyet Brüsszelben és más fontos fővárosokban már csupán megátalkodott bajkeverőnek tekintenek. 

Pozsonyban most nehéz tárgyalások következnek, füstös hátsó szobákban. A közhangulat kialakításából masszívan kivette részét az orosz propaganda. A következmény lehet az, hogy a politika fő áramlatába is betör a követelés, mármint hogy le kell állítani, de legalábbis csökkenteni kell az ukránoknak nyújtott segítséget. Ez az igényt jelenleg csak a politikai szélsőségesek sürgetik a földrészen.

 

The Times

 

Donald Tusk megerősítette, hogy Lengyelországban a rendszerváltás óta nem volt olyan fontos választás, mint amelyik éppen két hét múlva lesz, mert a lengyelek egyre ellenségesebben viseltetnek az EU-val, illetve Ukrajnával szemben. A Polgári Platform vezére szerint ha a PiS még négy évet kap, az drámaibb következményekkel jár Európa számára, mint a Brexit.

Úgy fogalmazott, hogy a minden a tét. A Nyugat és a Kelet közül kell választani. A fejlett világ gyanakodva nézi a varsói fejleményeket, miután alapjaiban változott meg a Jog és Igazságosság hozzáállása a háborúhoz. Az ok az, hogy a 4 évvel ezelőttihez képest 6-9%-kal esett vissza a párt népszerűsége. Ezért most udvarolnia kell a szélsőjobbos Konföderációnak.

Lengyelország lényeges, mert jelentős a népessége, erős a hadserege és gyorsan nő a gazdasága. A jólét jeleit mindenütt látni. Politikailag azonban erősen megosztott a társadalom. A rendszer ugyanakkor csatázik Brüsszellel, amely jelentős összegeket fagyasztott be a jogi reformok miatt.

Adam Michnik, az egykori Szolidaritás legendás alakja úgy fogalmaz, hogy putyinizálódik az ország. Az út ugyanabba az irányba halad. És félő, hogy győzelme esetén a kormány folytatná a nemszeretem bírák kiszorítását. Eltávolítaná az utolsó fékeket és ellensúlyokat is, ahogyan azt az illiberális Orbán csinálta. Ezért kulcsfontosságú az erőpróba az egész kontinens szemszögéből.

Aggályok merültek fel, hogy mennyire lesz tisztességes a választás, az ellenzék azonban leginkább az állami média elfogultságát teszi szóvá. Ám úgy néz ki, hogy annak sikerül lejáratnia Tuskot.

Radek Sikorski, ellenzéki EP-képviselő és volt védelmi miniszter azt mondja a hatalom náci stílusú propagandát fejt ki. Megalkotásában és kivitelezésében közreműködik a titkosszolgálat, az ügyészség és a köztelevízió. Ráadásul a kormány szigorúan titkos védelmi tervet szivárogtatott ki, hogy földbe döngölje legnagyobb riválisát.

 

Miami Herald/American On-Line

 

A felháborodott izraeliek megtaníthatják az amerikaiaknak, milyen is az igazi demokrácia, miután folyamatosan tömegtüntetéseket tiltakoznak Netanjahu alkotmányos puccsa ellen, amely a magyar és a lengyel példát igyekszik utánozni, miután a két ország felszámolta a jogállamot. Ezt fejti ki vendégkommentárjában Uri Dromi, aki nagyjából 30 éve a Rabin- és Peresz-kormány szóvivője volt.

A cikket dühből írta, mert a minap tartott new yorki Biden-Netanjahu-találkozón a hivatalos közlemény tanúsága szerint szinte csupán mellékes témaként szerepelt az izraeli Legfelsőbb Bíróság jogfosztása, a demokratikus rendszer átalakítása. Mint kifejti, Irán, Szaúd-Arábia és a palesztin állam is fontos, ám Magyarországgal és Lengyelországgal ellentétben Izraelben százezrek mennek ki az utcára, mert nem akarnak a magyarok és a lengyelek sorsára jutni.

A megmozdulások már az Egyesült Államokra is átterjedtek, így az üzenet az az elnöknek, valamint az amerikai közvéleménynek, hogy eleven és az életéért harcol az izraeli demokrácia.

 

The Times

 

A magyar könyvesboltokban még a Harry Pottert is fóliába kell csomagolni a vonatkozó törvény alapján. A brit konzervatív lap tudósítójának kérdésére Matyi Alexandra, a nevét viselő üzlethálózat vezetője azt mondta, hogy a LMBT-ellenes jogszabály értetlenséget és nyugtalanságot váltott ki a vásárlók körében. A szabályozás azonban nem egyértelmű, ezért a kereskedők most nem tudják, mitévők legyenek.

A kiadóktól kérnek állásfoglalást, hogy mely könyvek esnek a norma hatálya alá. Rácz-Stefán Tibor, aki maga is érintett szerző, műveiben olyan témákkal foglalkozik, mint hogy valaki kirukkol a melegségével, de szó van nála homoszexuális kapcsolatról is. Azt mondja, még mindig jobb, ha munkái becsomagolva ugyan, de ott vannak a pultokon, mintha egyáltalán nem szerepelnének a kínálatban. 

Hadházy Ákos úgy jellemezte a helyzetet, hogy az igazából a fasizmus megnyilvánulása, ám a Fidesz csupán figyelemelterelésre használja. Úgy lehet értelmezni, hogy a kiskorúak nem mehetnek közel a világirodalmat tartalmazó tárlókhoz.

A Masolit független könyvesbolt egyik queer alkalmazottja ostobaságnak tartja a rendelkezést. Emlékeztet arra, hogy ilyen alapon akár a Szerb Antal-féle Utas és holdvilág is indexre kerülhet, mert a sorok közt abban is szó van az egyneműek szerelméről.

 

Washington Post

 

A vezércikk nehezményezi, hogy öt év után sem zárult le a Kashoggi-gyilkosság ügye, a mai napig nem szolgáltattak igazságot. Nem derült ki a háttér, és nem vonták felelősségre a szaúdi trónörököst, aki az amerikai titkosszolgálat szerint kivezényelte a 15-tagú halálbrigádot. De idáig megúszta a többi delikvens is.

Mint emlékezetes, az amerikai lap szaúdi származású szemleíróját az isztanbuli szaúdi konzulátusra csalták, ott megfojtották és csontfűrésszel feldarabolták. Szaúd-Arábiában voltak ugyan tárgyalások, de azok leginkább az igazságszolgáltatás megcsúfolását jelentették. Mégis befejezettnek nyilvánították az ügyet.

A herceg úgy beszél a történtekről, mint hibáról, amelyhez neki az égvilágon semmi köze nincs. Reformokat emleget, ám közben sorra ítélnek súlyos börtönre, illetve halálra olyanokat, aki felszólalnak az emberi jogokért. Méghozzá olyan törvény alapján, amelyet a herceg léptetett életbe. Ez az ő diktatúrája.

Egyébiránt szaúdi testőrök több száz etiópi migránst öltek meg, akik megpróbáltak Jemen felől belépni az országba. És a herceg most Bidennel védelmi egyezményről, valamint atomerőmű építéséről tárgyal, Izrael elismeréséért cserében. Nem szabad elfogadni a szaúdi mosakodást. A trón várományosa megúszta a gyilkosságot, ám továbbra is gyötri a másként gondolkodókat.

 

2023. október 1.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább