2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

NATO-tagság: Svédország úgy véli, „nincs oka tárgyalni” Magyarországgal

NATO-tagság: Svédország úgy véli, „nincs oka tárgyalni” Magyarországgal

A svéd miniszterelnök úgy reagált Orbán Viktor invitálására, hogy már tisztázták: Stockholm jelenleg a vendégország státuszát élvezi a NATO-ban, azaz igazából nincs mit megvitatni. A magyar vezető a jelek szerint átvette a kezdeményezést, miután hónapok óta több tiszteletet követelt, mivel a svéd vezetés elítéli Magyarország sodródását a tekintélyuralom felé. Ám minden eredmény nélkül és közben fokozódott a szövetségesek rá nehezedő nyomása. Egyes elemzők szerint a magyar kormány azért húzza az időt, mert Orbán engedményeket akart kicsikarni az EU-ból. Mások azt látják mögötte, hogy igen közel áll Putyinhoz, illetve Erdoganhoz. A nacionalista politikus azt ígérte, hogy országa nem utolsóként fogja törvénybe iktatni a svéd felvételt, ám a török parlament most beelőzött. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Törökország már beadta a derekát a svéd NATO-tagság ügyében, Magyarország viszont egyelőre nem szavazta meg a belépést. Leginkább arra hivatkozik, hogy svéd politikusok bírálják a magyar jogállamiság helyzetét és a korrupciót. De ha Kristersson eleget tesz a budapesti meghívásnak, akkor a gesztus jól jöhet Orbánnak, hogy megmagyarázza, miért engedett. Ezzel együtt a török döntés után alighanem Magyarországon is felgyorsul a jóváhagyás folyamata.

A kormányfő közvetett figyelmeztetést kapott a brit diplomácia fejétől, aki nyilvánosan igen fontosnak nevezte Stockholm mielőbbi felvételét. Ankarában azt közölték, hogy egyeztettek a magyar és a török külügyminisztérium magas rangú illetékesei.

Svédországban a koalíciót kívülről támogató jobboldali-populista Svéddemokraták, valamint az ellenzéki szociáldemokraták is úgy foglaltak állást, hogy nincs miről tárgyalni a magyar féllel.

 

Euractiv

 

A lengyel kormányfő azt közölte Kijevben, miután tárgyalt Zelenszkijjel, hogy országa Ukrajna legjobb szövetségese marad, Orbánnak viszont nem fognak megbocsátani. Merthogy az elárulja Európát. Tusk nem tett lakatot a szájára, amikor közölte, hogy a magyar vezető Oroszországot részesíti előnyben az ukránokkal szemben.

Úgy fogalmazott, hogy akik csendben Putyin szekerét tolják, azok mindenféle úton-módon cserben hagyják a földrészt, ám ezt nem felejtik el nekik és nem is számíthatnak bocsánatra. Tusk azonban meg van győződve arról, hogy az EU megtalálja a lehetőséget, akár Orbánnal, akár nélküle, és egyrészt anyagi segítséget nyújt a megtámadott országnak, másrészt pedig elősegíti annak belépését az Unióba.

Az amerikai Külügyminisztérium üdvözölte az állásfoglalást, a szóvivő azonban nem kívánta kommentálni az Orbánra vonatkozó részt. Csupán annyit mondott diplomatikusan, hogy Magyarország az Egyesült Államok fontos partnere a NATO-ban.

 

Reuters

 

A luxemburgi külügyminiszter úgy látja: nem lesz könnyű megnyerni Magyarországot Ukrajna támogatásához a jövő heti EU-s csúcstalálkozón. Bettel, aki korábban országa kormányfője volt, rossz precedensnek nevezte, hogy a legutóbbi magas szintű uniós tanácskozásán kénytelenek voltak trükk bevetésével megszavazni az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdését. Ez volt az, amikor a német kancellár megkérte Orbánt, hogy menjen már ki a teremből a szavazás idejére.

Kijelentette: Kijevnek nagy-nagy szüksége van mind a katonai, mind a pénzügyi segítségre, de egyben az Uniónak is érdeke, hogy segédkezet nyújtson az ukránoknak. Hozzátette: rossz szájízt keltett, amikor a Bizottság a múlt hónapban 10 milliárdot hozzáférhetővé tett a magyar vezetés számára a befagyasztott alapokból.

Mert nem lehet az a látszat, hogy közös az álláspont, miszerint fizetni kell Budapestnek. Majd hozzátette: biztosan nehéz lesz meggyőzni Orbán, ám tudjuk, hogy ki lesz a következő orosz invázió célpontja, ha a közösség nem segíti Ukrajnát.   

 

Die Presse

 

A Bizottság alelnöke kilátásba helyezte, hogy az EU megvonja a támogatást Szlovákiától, ha az megszegi a jogállami elveket és visszafogja a korrupció elleni küzdelmet. Vagyis Pozsonyt hasonló sors fenyegeti, mint ami Magyarországnak és Lengyelországnak kijutott. Fico ugyanis mérsékelné a gazdasági bűncselekményekért kiszabható büntetési tételeket, egyben felszámolná a különleges ügyészséget, amelynek fő feladata az urambátyám-rendszer visszaszorítása.

Jourová kijelentette: az uniós jog alapján meg kell vonni a támogatást attól a tagkormánytól, amely nem szavatolja a védelmet a korrupcióval szemben. Hasonlóan látja a helyzetet a Transparency International is, amely kifogásolja az igazságszolgáltatásnál végrehajtott személycseréket, valamint a civil szervezetek elleni fellépést is. A miniszterelnök több NGO-t is külföldi ügynöknek minősített, á la Orbán.

A politikus a minap beavatkozásnak minősítette az EP határozatát, amely felszólította Brüsszelt, hogy a reformok ügyében nézzen a szlovák vezetés körmére. Hasonlóképpen érvelt, mint magyar kollégája szokott: áskálódnak a kül- és belföldi ellenségek, készek bedobni minden piszkos trükköt.  

De ha kell neki a pénz, akkor kénytelen lesz együttműködni von der Leyenékkel.

 

Daily Telegraph

 

Az Európai Külkapcsolati Tanács azt mérte a földrészen végzett közvélemény kutatás alapján hogy az EU-ellenes pártok összesen 9 országban győznek a júniusi választáson: Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Franciaországban, Hollandiában, Lengyelországban, Magyarországon, Olaszországban és Szlovákiában.

Másik 9 államban pedig a 2., vagy 3. helyen végeznek, így a bolgároknál, észteknél, finneknél, letteknél, németeknél, portugáloknál, spanyoloknál és svédeknél. A keményen jobboldali Identitás és Demokrácia-frakció ily módon a 3. legnagyobb erő lehet az új Európai Parlamentben, lenyomhatja a liberálisokat.

A folyamatnak csak lökést adhat, ha Trump lesz az elnök, ezért a politikai fő sodrának fel kell ébrednie és számba kell vennie, hogy mit akarnak a szavazók – közölte az agytröszt egyik illetékese. Nem hagyhatnak kétséget afelől, hogy ők védik meg az alapvető értékeket, a jogállamot, nem pedig a szélsőség.

A jelentés felhívja a figyelmet, hogy az Európai Néppárt összeállhat az euroszkeptikus körökkel.

 

FT

 

A tömeges migráció jó dolog, ha valahol sok a bevándorló, az egészséges és erőteljes társadalomra utal – fejti ki Gideon Rahman, aki maga is emigráns szülők gyermekeként látta meg a világot Nagy-Britanniában. Kifejti, hogy akik elutasítják az idegeneket, azok két dologban tévednek: 1. teljes képtelenség, hogy az etnikailag egynemű társadalom szavatolná a társadalmi békét 2. hatalmas szociális és gazdasági ára van, ha korlátozzák a bevándorlást.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a tömeges népvándorlás nem jár feszültséggel. Európában főként akkor van ez így, amikor terrortámadások történnek. Ám az történelmi képtelenség, hogy a földrész abszolút harmóniában élne, ha nem lennének a jövevények. Japánban nem sok külföldi él, tavaly mégis megölték a volt miniszterelnököt. Nem beszélve arról, hogy az alacsony születésszám miatt kell is a külső utánpótlás.

London lakosainak 41 %-a külföldön született, ám ha őket kivennék, megbénulna a város, amelynek életszínvonala egyébiránt messze felülmúlja az ország bármely területének nívóját. Vagyis akik a migrációval riogatnak, azok egyszerűen nem mondanak igazat, mert szó sincs arról, hogy az idegenek a vég előfutárai lennének, vagy hogy vérpatak fenyegetne miattuk.

 

Die Welt

 

Megkezdődött az aszimmetrikus háború Oroszország ellen, az utóbbi napokban súlyos támadások értek a határtól távol lévő orosz célpontokat, miután Ukrajna stratégiát váltott és kihasználja az orosz hadsereg gyenge pontját – állapítja meg a lap katonai szakírója. Így Kijev drónokkal felrobbantotta Szentpétervár közelében a keleti-tengeri Uszt-Luga kikötőjének egyik terminálját, majd Brjanszk körzetében egy olajtárolóra mért csapást.

Jelentések szerint a rajtaütést az ukrán katonai titkosszolgálat szervezte meg, miután az ukrán hadvezetés próbál keményebben odavágni az ellenségnek – mélyen orosz területen. Uszt-Luganszk légvonalban 900 kilométerre van a közös határtól, azaz látszik, hogy megvan az első eredmény, miután az ukrán fél a múlt év végén bejelentette, hogy rááll nagy hatótávolságú drónok gyártására.

A kercsi híd lerombolásához azonban nehézfegyverzet szükséges. Viszont a drónok sikerébe belejátszik, hogy az orosz légvédelem délről nemigen várt támadást, arra készült fel, hogy a NATO elvben északkeletről indul meg Emellett az oroszok az elfoglalt területek megőrzésére összpontosítanak.

Hogy azonban a drónok milyen fordulatot hoznak, az még teljesen nyitott.

 

The Times

 

Roger Boyes, az újság diplomáciai szakértője úgy látja, hogy Irán meg akarja ijeszteni a Nyugatot, de nem szabad bedőlni neki, mert egyre nagyobb hatalmi vákuumot tapasztalni Teheránban. Az iráni rezsim mindazonáltal kész elmenni a szakadék széléig, hogy bizonyítsa: meghatározó tényező a régióban és kiszorítja onnan az USA-t. Ám rajta veszt.

Amikor kiderült, hogy nemrégiben az Iszlám Állam ölt meg több mint 80 embert az Iráni Forradalmi Gárda néhai parancsnokának emlékére rendezett ünnepségen, Teherán lecsapott a szervezet pakisztáni bázisára. Ám a másik ország visszavágott, ami rávilágít, hogy a Hamász támadásának, illetve a huszik vörös-tengeri akcióinak a vége akár atomcsapás is lehet.

Ám az is látnivaló, hogy semmi sem történt, miután a pakisztáni hadsereg iráni területet lőtt. A legfőbb vezető, Hamenei meggyengült. Az állami intézmények megbénultak, omladoznak a teokrácia pillérei és a középosztály mind inkább a korszerűsödés, illetve a jólét akadályát látja a Forradalmi Gárdában.  Utóbbi egyre inkább az SZKP utolsó időszakát idézi.

Így most azzal az utolsó húzással kísérletezik, hogy próbálja megrémíteni az Egyesült Államokat, abban a reményben, hogy az nem szeretné, ha kiszélesedne a viszály a térségben, ezért ráveszi Izrael a tűzszünet elfogadására.

 

Bloomberg

 

A kommentár arra figyelmeztet, hogy nem szabad összekeverni Netanjahu illetve Izrael érdekeit. A politikus a múlt héten egyértelművé tette, hogy a győzelemig akarja folytatni a háborút, a cél a Hamász teljes felszámolása. Csakhogy ez a stratégia tartós instabilitást eredményez az országban, valamint az egész térségben – fejti ki a szemleíró, Marc Champion.

A kormányfő hallani sem akar a palesztin államról, szerinte az ország biztonságát elősegíti Gáza és Ciszjordánia tartós megszállása. Ám teljes tévedésben van, a következmények vészesek lehetnek, a palesztin civil lakosság számára pedig egyenesen katasztrofálisak.

A háború szélén állunk egy olyan régióban, amely kulcsfontosságú a világkereskedelem szempontjából. Amerikai és brit egységek már kölcsönösen lövik egymást a huszikkal, Szíriában – valószínűleg izraeli – csapás érte az Iráni Forradalmi Gárda ottani főhadiszállását. Amerika és Izrael a gázai háború kirobbanása óta most jár a legközelebb ahhoz, hogy nyílt viszályba keveredjen Teheránnal.

A kiutat az jelentheti, hogy el kell választani a miniszterelnök, a mögötte álló szélsőséges erők, illetve az ország érdekeit, mert a kettő nem esik egybe. A társadalom erősen megosztott és ha most tartanának választásokat, az megtizedelné az uralmon lévő koalíciót.

 

FT

 

Macron jobbra fordul, mert igyekszik elkerülni azt, ami lidércnyomás volna számára, hogy ti. mandátuma lejártával Le Pennek kelljen átadnia a hatalmat. Ám nem kis feladatra vállalkozott, amikor próbálja visszaszerezni az elpártolt szavazókat az EP-választás közeledtével – fejti ki Sylvie Kauffmann, a Le Monde volt főszerkesztője.

Látnivaló, hogy az elnök nem tudta feltartóztatni a populistákat, a kommentárok azt ecsetelik, mi lesz akkor, ha Le Pen átveszi az államfői teendőket és miniszterelnöknek kinevezi a jobb kezét, Bardellát. Fel van adva a lecke azoknak, akik átlátják, mekkora veszélyt jelentene egy ilyen fejlemény a demokrácia szemszögéből. Trump lehetséges visszatérése csak még inkább megkongatja a vészharangokat.

Macron úgy gondolja, hogy az emberek rendre és tekintélyre vágynak. Célul tűzte ki a széttöredezett társadalom megerősítését és ebben alapvető szerepet szán az oktatásnak. Kampányt indít a születések számának növelésére is. Sarkozy nyomdokain haladva meghirdette, hogy aki dolgozik, az boldogul. A középosztályra összpontosít.

De nem lesz könnyű dolga, mert Európa nyugtalan és Franciaország sem tud lehiggadni. Az új kormányfő első nagy csatája a gazdákkal lesz és Macron tudja, hogy nem veszíthet. Folyton kezdeményez, ám ezzel összezavarja középbal támogatóit, akik nem tudják, hová álljanak, miután látják az elnök politikájának alapvető ellentmondását: a szélsőjobbot teszi meg ellenfelévé, ám közben legitimálja annak bizonyos álmait.

 

 

2024. január 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább