2024. május 6. hétfő
Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Politikai válság Horvátországban

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság van, a belső megosztottság cseppet sem enyhült Plenković miniszterelnök győzelmével. Az ország persze a függetlenség elnyerése óta eltelt 34 évben folyamatosan küszködik a korrupcióval és a hatalmi visszaélésekkel. A mostani kormánynak nem kevesebb, mint 30 minisztere kényszerült lemondani az eltelt 8 évben különféle vesztegetési botrányok miatt. Ugyanakkor az tény, hogy a horvát vezetés kedvező szerepet játszott mind az EU-ban, mind Ukrajna kapcsán. Ezért váltanak ki aggályt odahaza és a földrészen egyaránt az államfő kalandor akciói. Milanović Putyin nagy barátja, nem véletlenül emlegetik a horvát Trumpként, illetve az orosz államfő zágrábi embereként. Mindenesetre ha Plenković nem tud életképes többséget összehozni, akkor az elnök átmeneti kabinetet nevezhet ki, hogy meghiúsítsa annak a riválisának a további próbálkozását, akit egyszerűen csak egy „korrupt banda fejének” nevez. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Le Figaro

 

Orbán Viktor a vidék jelöltjeként lép fel a most kezdődött választási hadjáratban. Úgy állítja be, hogy a gazdákat védi, ami viszonylag új szerepkör a számára, bár már belekóstolt, amikor január végén a brüsszeli csúcs margóján támogatta az ukrán konkurencia ellen tüntető termelőket – írja Kornél Albert, a konzervatív francia lap budapesti tudósítója

A kormányfő vádiratot fogalmazott meg első számú ellensége, az EU ellen, pont akkor, amikor közeleg a belépés 40. évfordulója. Csakhogy a felvázolt sötét kép önkényesen kihagy minden támogatást, amelyet az ágazat kapott Brüsszeltől. Egyébiránt ahogy a HVG megírta, a kampánynyitány helyszínéül szolgáló gabonatároló történetesen 600 ezer eurós uniós pénzből épült.

A magyar mezőgazdaság igen sokat profitált a közös agrárpolitikából. Raskó György úgy fogalmaz, hogy ily módon az ágazat aranykort él át. Ez a termelők azonban már kétségbe vonják az ukrán export miatt.

Közben a kormány szorult helyzetbe került a pedofil botrány folytán. A felmérések szerint a jogosultak egyharmada sorakozik fel a Fidesz mögött, amit sok más európai párt megirigyelhetne, ám mégis azzal fenyeget, hogy a kormánypárt helyeket veszíthet Strasbourgban.

A kapcsolat javul a PiS-szel, bár ez még nem egyértelmű a szoros magyar-orosz viszony miatt és ez vonatkozik az Európai Konzervatívok és Reformerek soraiban a cseh miniszterelnök pártjára is. Mindenesetre Morawiecki a hónap közepén közös pódiumvitán vett részt Brüsszelben Orbánnal, valamint a Le Pen-féle RN képviselőjével. A francia párt a szélsőséges ID-frakció tagja. A magyar politikus és Le Pen egyaránt fontos tartja a vidék és a mezőgazdaság érdekképviseletét és ez katalizátorként hathat.

 

Euronews

 

Magyar Péter azt mondja: csak nevet, amikor látja a lejáratására kiaggatott posztereket, miszerint ő baloldali, illetve von der Leyen bábja volna. Megjegyzi, hogy egyik sem lesz soha. Saját pártját úgy jellemezte, hogy az az erős nemzetállamokra épülő EU-ban hisz. Csatlakozni kíván az Európai Ügyészséghez és biztos abban, hogy betársulhatnak a Néppárthoz, amely annak idején kitette a Fidesz szűrét.

Szerinte június 9. mérföldkövet jelent majd, mert ha összefognak, senki és semmi nem állíthatja meg őket abban, hogy visszavegyék az országot. Egyelőre azonban a kormány teljes erőből célba vette a politikust, aki a fő kihívó lett a másik oldalon. 

 

Euronews

 

A portál munkatársa azt tapasztalta, hogy az uniós választási kampány megindulásával Magyarország leginkább egy cirkuszra emlékeztet: minden fán lóg egy-egy plakát. A közvélemény számára azonban az elsődleges tájékoztatási forrás: a közmédia, más nem is igen áll rendelkezésre.

A hirdetési felületeket az állami rádióban és tévében túlnyomórészt a Fidesz foglalta le – mondja Tóth Zoltán választási szakértő. A közösségi háló kivételt jelent, mert ott jóformán ingyen lehet ismereteket terjeszteni a választásról. A hadjárat egyébként mind inkább a világhálóra tevődik át, főként a fiatalok miatt.

 

FT

 

A vezércikk gyalázatosnak minősíti, hogy a brit parlament két év után megszavazta a törvényt, miszerint a kormány Ruandába küldheti tovább azoknak a menekülteknek egy részét, akik lélekvesztőkön érkeznek az országba. Ez az utóbbi évek egyik legszörnyűségesebb határozata a Westminsterben.

Nem csupán embertelen, ráadásul jelentős költségekkel jár, hanem jó eséllyel még a célját sem éri el. A végrehajtó hatalom gyakorlatilag felülvizsgálta a Legfelsőbb Bíróság ítéletét és ily módon veszedelmes precedenst teremt a brit demokrácia szemszögéből. A novemberi határozat ugyanis kimondta, hogy az afrikai ország nem tekinthető biztonságos 3. államnak és sok érintett visszakerülhet oda, ahonnan elmenekült.

Semmi sem támasztja alá, hogy ezek után a migránsok nem vágnak neki az átkelésnek a csatornán. Viszont a következő kormányok kísértést érezhetnek, hogy hasonló, jogsértő módszert válasszanak, ha megszorongatják őket a bíróságok. Illetve azt látni, hogy a mostani hatalom húzd meg, ereszd meg-et játszik az alkotmányos normákkal. Az egész helyzet Magyarországot és Lengyelországot idézi, hiszen ott mondja azt a Fidesz, illetve a PiS, hogy a parlament dolgába ne üssék bele az orrukat a senki által meg nem választott bírák.

 

Washington Post

 

Az amerikai Képviselőház által elfogadott ukrán mentőcsomag olyan, mint amikor a lovasság benyomul a városba, hogy megmentse a jó embereket. De valójában csak meghosszabbítja a véres állóháborút. Persze lélektani áttörés Kijev számára, ugyanakkor vereség Moszkva szemszögéből, ám hogy lesz-e alapvető változás a fronton, az attól függ, miként használja Ukrajna az USA-fegyvereket – állapítja meg David Ignatius, a biztonságpolitikai szakíró.

Ezen belül rengeteg múlik azon, mennyire képes támadni az orosz állásokat a Krímben.  A harcok menetét az ATACM-300 közepes hatótávolságú harcászati rakéták fordíthatják meg, mert azokkal célba lehet venni az orosz repülőtereket, katonai raktárakat, parancsnoki állásokat az elfoglalt területeken. Ez azonnal bajba sodorja az utánpótlást, hosszabb távon pedig elérheti, hogy az oroszok felülvizsgálják a stratégiájukat, így megnyithatja az utat a béketárgyalásokhoz.

Orosz elemzők elismerik, hogy az ukrán védelem most megerősödik, még az ellentámadás sem kizárt. Bár ez utóbbit a Biden-kormányzat ellenzi. Tüzérségi lövedékeket akár órákon belül útnak indíthat, a kérdés, csak az, Kijev hány teherautót tud küldeni értük. Ami még nagyon kell, az a légvédelmi rakéta.

Moszkvai források szerint messze nem igaz, hogy az ukrán védők az összeomlás szélén állnak. Nagyjából azt kell csinálniuk, amit a finneknek, amikor Sztálin 75 éve megtámadta őket. Hála Bidennek és a Kongresszus jelentős kétpárti többségének, Ukrajna túlélése ma biztosabbnak látszik, mint egy héttel ezelőtt.

 

Washington Post

 

Ukrajna ugyan hónapokon át kétségbeesetten kért segítséget, ám az amerikai törvényhozás egyre csak totojázott. A végén alighanem az a legfelső szintű titkosszolgálati jelentés győzte meg Johnson házelnököt, hogy itt valamit tenni kell, amely megerősítette az ukrán hadsereg szorult helyzetét. No, meg hogy könyörgött néhány magas rangú republikánus, valamint demokrata vezető.

Az ukránok nehezen tudják tartani az állásaikat. Erről a minap több amerikai ellenzéki honatya is meggyőződhetett, amikor felkereste pl. Bucsát és Csernihivet. Meg voltak döbbenve az ukrán elszántság láttán, de azért is, mivel szembesültek azzal, milyen veszélyt jelentene Európa számára, ha az oroszok tartósan be tudnának rendezkedni az elfoglalt területeken.

Az ukrajnai újjáépítés költségeit e pillanatban 486 milliárd dollárra taksálják, de a Világbank és a Bizottság szerint az összeg csak egyre nő. A sokat szenvedett gazdaság pedig továbbra is nemzetközi támogatástól függ.  

 

Wall Street Journal

 

Walter Russel Mead drámainak és döntőnek nevezi, hogy az amerikai alsóház a múlt héten megszavazta a javaslatot Ukrajna, Izrael és Tajvan megsegítésére, azaz a képviselők a cselekvésre voksoltak. A Hudson Intézet vezető elemzője, a new yorki Bard College tanára szerint a határozat történelminek bizonyulhat, mert a két párt félretette a súlyos megosztottságot.

Úgy véli, hogy az USA külpolitikáját napjainkban a kudarc és a félelem harca határozza meg. Éppen a sok fiaskó mondatja sok választóval, hogy le kellene tenni a költséges diplomáciai kezdeményezésekről, mert azoknak úgysincs semmi hasznuk. Másfelől viszont egyre romlik a világ állapota, miközben jönnek fel Washingtonnal szemben ellenséges államok, és ez arra sarkallja az amerikaiakat, hogy odafigyeljenek saját védelmükre, illetve a szövetségesekre.

A mostani határozat azt jelzi, hogy a félelem kerekedik felül a borúlátással szemben. Biden sok támogatója véli úgy, hogy a törvénytelenségre hajlamos diktátorok a liberális nemzetközi rendet veszélyeztetik és úgy gondolják, hogy Trump nemtelen szövetséget kötött Putyinnal a demokrácia felszámolására. Mások Kína és Irán miatt aggódnak.

Csakhogy a „tegyünk már valamit”-közmegegyezés nem ölt határozott irányt. A kormányzat szeretné megúszni a felelősséget arra az esetre, ha Ukrajna alulmarad. Ugyanígy segítene Izraelnek a Hamász ellen, csakhogy a fő veszély Irán hatalmi törekvései jelentik a térségben. A Csendes-óceáni térség stabilizálására előirányzott összeg sem elegendő.

Az elnök most éppen azért arathatott sikert a Képviselőházban, mert nem tudta elrettenteni sem Oroszországot, sem Teheránt, ezért a törvényhozók szükségesnek látják az Egyesült Államok fokozott katonai jelenlétét a világban. A Kongresszus azt üzente, hogy Amerikának erősebbnek kell lennie és jobban kell végeznie a dolgát. Remélhetőleg a Fehér Ház veszi az adást.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg egyik nyugalmazott ezredes úgy ítéli meg, hogy Ukrajnának már csupán hat hónapja maradt. Richard Kemp, aki gyalogsági zászlóalj élén szolgált Afganisztánban, rámutat: megint úgy van, mint több más, korábbi háborúban: az oroszok rosszul kezdenek, de jól fejezik be, köszönhetően puszta elszántságuknak.

Hogy az ukránok ilyen helyzetbe kerültek, azért kizárólag a Nyugat okolható. De ha most gyorsan küld segítséget, akkor a védők megszilárdíthatják állásaikat a fronton, és meg tudják védeni a hátországban az infrastruktúrát. Ez kritikus lehet, mert a nyáron nagy orosz hadművelet várható.

Az ukrán fél azonban nem tudja magához ragadni a kezdeményezést, mert az ellenség több vonatkozásban is fölénybe került, az ukrán légvédelem viszont változatlanul gyenge. Továbbá nincs elég ukrán katona. Az előttük álló feladata ugyanakkor jóformán megoldhatatlan. Ha az az oroszok el tudják foglalni nyáron pl. Harkivot, akkor az visszaveti a nyugati segítőkészséget.

A kilátás csak még rosszabb lesz az amerikai és a brit választást övező bizonytalanság miatt. A nyugati oldalon éppen az elszántság az, ami nagyon hiányzik.

 

Deutsche Welle

 

A lengyel igazságügyi miniszter megerősítette, hogy kormánya helyre kívánja állítani a jogállamot, ám ennek legnagyobb kerékkötője jelenleg az államfő. Bodnar megismételte, hogy a befagyasztott újjáépítési alap úgy nyílt meg a Tusk-kabinet számára, hogy az meggyőzte a Bizottságot: immár semmi sem fenyegeti a bírói függetlenséget.

Ezen felül egy akciótervet nyújtott be a jogállam visszaállítására, mert azt szeretné, ha Brüsszel beszüntetné a jogállami eljárást az ország ellen. A legsürgősebb feladat jelenleg az, hogy a jogrendet rendbe hozzák és stabilizálják. Ismét el kell nyerni a polgárok bizalmát és új mechanizmusokat kell kidolgozni, a többi közt a titkosszolgálatok hatékonyabb felügyeletére, nehogy legyen, mondjuk, még egy Pegasus-ügy.

Komoly gond, tette hozzá, hogy az eltelt hat évben a korábbi parlamenti többség 15 tagot delegált a 25 fős Bírói Tanácsba, márpedig ez a testület azóta jó 2000 bírót nevezett ki,  és mivel ők igen csak közel állnak a PiS-hez, az igazságszolgáltatás hasonlít arra, mint ami Magyarországon van.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság van, a belső megosztottság cseppet sem enyhült Plenković miniszterelnök győzelmével. Az ország persze a függetlenség elnyerése óta eltelt 34 évben folyamatosan küszködik a korrupcióval és a hatalmi visszaélésekkel.

A mostani kormánynak nem kevesebb, mint 30 minisztere kényszerült lemondani az eltelt 8 évben különféle vesztegetési botrányok miatt. Ugyanakkor az tény, hogy a horvát vezetés kedvező szerepet játszott mind az EU-ban, mind Ukrajna kapcsán. Ezért váltanak ki aggályt odahaza és a földrészen egyaránt az államfő kalandor akciói.

Milanović Putyin nagy barátja, nem véletlenül emlegetik a horvát Trumpként, illetve az orosz államfő zágrábi embereként. Mindenesetre ha Plenković nem tud életképes többséget összehozni, akkor az elnök átmeneti kabinetet nevezhet ki, hogy meghiúsítsa annak a riválisának a további próbálkozását, akit egyszerűen csak egy „korrupt banda fejének” nevez.

2024. április 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább