2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Választások után: Orbán Magyarországa

„A Fidesz, a Jobbik és a zöld LMP a magáévá tette azt a panaszt, amely szerint az országnak semmi haszna nem volt abból, hogy lerázta a kommunizmust és csatlakozott az EU-hoz.” FAZ/Galamus:

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német konzervatív lap Stephan Löwenstein elsőoldalas vezércikkét közölte Választások után: Orbán Magyarországa címmel. A Fidesz győzelme és a szélsőjobboldali Jobbik szavazói számának növekedése a magyarországi választásokon azt a benyomást keltheti, hogy Magyarországon „jobbratolódás” következett be. Ez a benyomás téves.

Most szombaton még egyszer izgalmas lett a helyzet Magyarországon. Ugyanis csak a magyarok múlt vasárnap a választásokon, a saját választókerületüktől távol leadott, utolsó szavazatainak  kiszámolásával válik világossá: Orbán Viktor miniszterelnök Fidesz pártja továbbra is – nagyon szűk – kétharmados parlamenti többséggel kormányozhat.

A végeredmény fontosabb a pártja, mint saját maga számára – mondta a régi-új miniszterelnök erről. Ez alighanem megfelel a valóságnak. Az új alkotmányt, az intézményrendszer átépítését és mindazt, amihez alkotmányos többségre volt szüksége, már rég megvalósította az előző törvényhozási periódusban. És a további kormányzásban Orbán „saját” választójogi rendszerének köszönhetően nagyon stabil többségre támaszkodhat.

Ez a többség, és hozzá a szélsőjobboldali Jobbik szavazatainak növekedése azt a benyomást keltheti, hogy Magyarországon „jobbratolódás” következett be. Ez a benyomás téves. Összességében a középtől jobbra álló pártok még vesztettek is szavazataikból és szavazati arányaikból. 2010-ben együttesen közel 70 százalékot szereztek, most 65 százalékot kaptak. Politikailag nem  lehet egybeszámítani a két pártot. A Jobbik szélsőséges párt, amit rasszista, antiszemita és irredenta jelszavai és az erőszakra hajlamos milíciákhoz fűződő kapcsolatai dokumentálnak. A Fidesz számos homályos kétértelműség ellenére nem szélsőséges.

A Jobbik eredményének mintegy 4 százalékpontos javulásából sem lehet arra következtetni, hogy Magyarországon megerősödött volna a valóban szélsőjobboldali miliő. A párt a választások előtti felmérések sorozatában csak akkor erősödött meg, amikor mérsékelte a retorikáját, így a tiltakozás eszközeként kínálkozott fel olyan szavazóknak, akik el akartak fordulni a Fidesztől. A Jobbik 2010-ben elsősorban az ország északi és keleti részén, a vidéken összeomlott MSZP kárára szedte össze a 17 százaléknyi szavazatot. A választási eredmény bizonyítja, hogy kudarcot vallott a Fidesz politikája, amely az elmúlt években arra irányult, hogy a Jobbikot lehetőleg ignorálja, és témáit mérsékelt formában átvegye.

Már az európai választási harcban meg fog mutatkozni, milyen következtetéseket von le a kormánypárt a Jobbik megerősödéséből. Nem a stratégia megváltoztatására utal, hogy – a korábbi bejelentések ellenére – közvetlenül a választások után hozzákezdtek a történelem-revizionista háborús emlékmű építéséhez, amely elmélyíti az ellentéteket a magyarországi zsidó közösséggel.

A választási eredmény nagyon világosan mutatja, hogy a magyarok messze túlnyomó többsége fogékony az olyan ígéretekre, hogy majd megmentik őket a globalizáció viharaitól, és az Európai Unió „idegen” irányításától. A Fidesz, a Jobbik és a zöld LMP – mindhárom a maga módján –  a magáévá tette azt a panaszt, amely szerint az országnak semmi haszna nem volt abból, hogy lerázta a kommunizmust és csatlakozott az EU-hoz.

Az ilyen beszéd talán a bulvár jellegű tájékoztatás által kiváltott reflex lehet. De az alapja sokak életvalóságában ott van: stagnáló bérek, robbanásszerűen növekedő kiadások – nem utolsó sorban a vízre és az energiára –, hozzá százezrek eladósodottsága devizában, amelynek a terhe a forint gyenge árfolyama miatt nem csökken, hanem nő.

A baloldali ellenzék nem adott ezekre a nehézségekre olyan választ, amely sok szavazót meggyőzött volna. Még mindig diszkreditált a saját – válság előtti és válság alatti – kormányzása miatt. Orbán válasza az „unortodox” gazdaságpolitikából állt: a bankokat terhelni, a szolgáltató vállalatok nyereségeit csökkenteni, a háztartásokat tehermentesíteni. A Nemzetközi Valutaalap hitelét, amely az országot 2009-ben megmentette az összeomlástól, de amely a szokásos feltételekkel járt, Magyarország demonstratív módon idő előtt visszafizette. A magánnyugdíjpénztárakat államosították. Az alacsony, egykulcsos jövedelemadót nagyon magas fogyasztási adóval kombinálták. Orbánnak nem ártott, hanem használt, hogy mindez ellentmond a szokásoknak, és hogy nemzetközi kritikát váltott ki (továbbá azt az általános bírálatot, hogy diktatúrába vezeti az országot). Tehetséges populistaként kényszerítette a szolgáltatókat, hogy a számlákon mutassák ki, mennyivel csökkent a díj kormánya előírásainak köszönhetően.

Mindez feltehetően nem sokat hozott volna, ha egy évvel a választások előtt nem javultak volna a gazdasági adatok. Magyarország kikerült az EU túlzottdeficit-eljárásából. Újra növekedés mutatkozott, bár alacsony szintről. Az IMF is éppen megemelte 2 százalékra a Magyarországra vonatkozó előrejelzését. Az más lapra tartozik, hogy középtávon nem okoz-e nagyobb kárt, mint amekkora hasznot hoz egy olyan politika, amely elriasztja a befektetőket, és az uniós partnerekkel szemben – legalábbis a retorika szintjén – elutasító.

2014. április 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább