2024. május 17. péntek
Ma Paszkál, Ditmár, Rezeda névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Vajdaság, magyarok, politika

A vajdasági magyar politikai szcéna

Nem meglepő, hogy a jelenlegi hatásköreit csak 2010 óta gyakorló MNT-t sokan a VMSZ saját, házi szervezetének tartják.  Szekeres W. István (Figyelő Online):


A VMSZ elnöke, Pásztor István elleni májusi inzultus jelentős visszhangra talált a magyar sajtóban, de Budapestről nehéz látni, mitől jöhettek annyira indulatba a jobbikos tüntetők, hogy fizikailag is megtámadják a legnagyobb vajdasági magyar párt vezetőjét, a vajdasági tartomány parlamentjének elnökét.

 Az ügy egyik főszereplőjéről, a jobbikos (vagy ex-jobbikos) Gaudi-Nagy Tamásról ráadásul nem árt tudni, hogy nem a Kossuth téren látott először vajdasági magyar politikust: tavaly novemberben közmeghallgatást szervezett Strasbourgban, az EP székházában a délvidéki magyarok ügyében, ahová két vajdasági magyar „ellenzéki" politikust és egy szintén VMSZ-kritikus, de párt független jogász szakértőt delegált.

Érdemes áttekinteni a vajdasági magyar politikai szcénát ahhoz, hogy megértsük, mi vezetett a Pásztor elleni atrocitáshoz. Most induló, négy részes sorozatunkban bemutatjuk a vajdasági magyarokat képviselő politikai erőket és intézményeket, ezek viszonyát egymáshoz, a magyarországi- illetve a szerbiai pártokhoz és intézményekhez, és elemezzük a legmegosztóbb témát, a magyar autonómia kérdését a Vajdaságban.

Ma Szerbiában hat magyar politikai párt van bejegyezve, az „ősanya" VMDK-n kívül mindegyiküknek a története politikai szakítással, kilépéssel és önállósodással kezdődik. A hat pártból egynek, a VMSZ-nek van jelentős támogatottsága, az öt kisebb pártból is csak négy tekinthető aktívnak (a legújabb formáció, a Magyar Egység Pártja honlapján egy éves a legfrissebb hír, a párt az utóbbi időben nem sok életjelet mutat).

 A Vajdasági Magyarok Szövetsége (VMSZ) országos szinten is jegyzett párt Szerbiában, képviselőket juttat be a belgrádi Szkupstinába (kihasználva a kisebbségi pártok számára könnyebbséget jelentő, speciálisan kalkulált parlamenti küszöböt), de nem ritkán önálló parlamenti frakciót is képes alakítani. Jelenleg a belgrádi kormánykoalícióban is helyet kapott. Tartományi-, azaz vajdasági szinten is a magyar pártok közül egyedüliként vesz részt a Vajdasági Autonóm Tartomány újvidéki képviselőházában - aminek, nem mellesleg, éppen Pásztor István az elnöke.

Ennél is fontosabb azonban, hogy a VMSZ a Magyar Nemzeti Tanácsban (MNT) a 2010-es választáson négyötödös többséget szerzett, így nem meglepő, hogy a jelenlegi hatásköreit csak 2010 óta gyakorló MNT-t sokan a VMSZ saját, házi szervezetének tartják. (A kisebb magyar pártok közül kettő, a VMDP és a VMDK, bojkottálták az MNT-választást, mert nem értettek egyet a választás módszertanával.)

A fentiek tükrében meglepő lehet, hogy a vmsz-esek helyi, városi szinteken nem feltétlenül szerepelnek jól, még olyan 80-90 százalékosan magyar lakosságú településeken, mint Zenta vagy Ada is szoros és változó kimenetelű versenyt folytatnak a szerb mainstream pártokkal, akik egy-egy alkalommal valamelyik kisebb magyar párttal összefogva megmutatták már, hogy hatalmon kívül tudják tartani a VMSZ-t.

A kisebb pártoknak leginkább egy-egy városban vagy régióban vannak támogatóik: többnyire a helyi közösség egy-egy befolyásos, karizmatikus vezetőjének személye hozza a szavazatokat. Országos- vagy tartományi szinten csak sokpárti koalíciókban tudnak elindulni, eredményt azonban így is nehezen érnek el. A helyi önkormányzatokba ellenben be tudnak kerülni, mint például a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) Zentán, vagy a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) Óbecsén vagy Temerinben.

A VMSZ legerősebb potenciális kihívójának a 2009-ben alakult Magyar Remény Mozgalom (MRM) tűnik, elsősorban szervezettsége, tudatos stratégiai építkezése és magyarországi támogatása miatt. Eddigi eredményei ugyanakkor a többi kispárt közé sorolják: az MNT-ben az MPSZ-hez hasonlóan egy képviselői helyet szereztek (igaz, azt a megalakulásuk után másfél éven belül), helyi szinten pedig két városban (Szabadkán és Magyarkanizsán) van egy-egy önkormányzati képviselőjük. Az idén márciusi országgyűlési választáson egy sokpárti koalícióban indultak, együtt a magyar MPSZ-szel és a Magyar Egység Pártjával, illetve egy-egy bosnyák és horvát kisebbségi párttal. Az eredményükre nem lehetnek büszkék, az ötpárti, többnemzetiségű koalíció egész Szerbiában nem egész 4,000 szavazatot kapott - míg a VMSZ 75 ezret.

Van még egy dolog, amiben az MRM kitűnik a kisebb vajdasági magyar pártok közül, ez pedig a modern, erőteljes, jól targetált kommunikáció. A párt Facebook oldalának csaknem 6000 lájkolója van (a VMSZ-nek 15 ezer), a párt vezető munkatársai által szerkesztett és nyíltan pártkötődésű DélHír című hírportál pedig az egyik legolvasottabb magyar nyelvű sajtótermék a Vajdaságban.

A DélHír korántsem semleges vagy kiegyensúlyozottságra törekvő portál: különösen a választási kampány során durva, éles hangú, gyakran személyeskedő kirohanásokat intézett a VMSZ és egyes vezetői ellen, a cikkek anoním kommentelői pedig tovább fokozták a háborús hangulatot. Pásztor István végül be is perelte a szerkesztőséget, a főszerkesztő pedig bocsánatkérő írást jelentetett meg - de csak a választási kampányt követően.

2014. június 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A gyűlölet el van vetve

Amikor az oroszbarát, baloldali populista Fico az ősszel összeállt egy kicsiny, szélsőjobbos párttal, a döbbenet épp >

Tovább

A tét

Ami gyanús, az nem gyanús. – Ami nem gyanús, az a gyanús – mondta Pelikán József >

Tovább

Orbánék nem szavazzák meg a Srebrenica-határozatot

A srebrenicai Emlékközpont igazgatója igen zavarónak minősítette, hogy Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 >

Tovább

Orosz érdekek szolgálása Csádban - Orbán Gáspárral

Nem kizárt, hogy Magyarország hírszerzési csomópont csádi kiépítésén dolgozik, feltehetően azért, hogy az orosz érdekeket szolgálja. >

Tovább

Newsweek: Orbán Viktor nem Amerika barátja

Hszi a múlt héten éppen azért kereste fel Budapestet, mivel meg akarja változtatni a jelenlegi világrendet. >

Tovább

„Magyar Péter – messiás, patkányfogó vagy a remény hordozója?”

A Fidesz-sajtó magán kívül van: már szó sincs migránsokról, Sorosról, Orbán békeapostoli voltáról, minden célkereszt Magyarra >

Tovább

Túléli-e a cionizmus a háborút?

Youval  Noah Harari úgy gondolja, hogy a gázai háború megkérdőjelezi az egész cionista ideológiát, pedig az Izrael >

Tovább

Orbán hanyatlása

A miniszterelnökre az elmúlt évtized leggyengébb választási eredménye vár. Ennek következménye lesz európai szinten is, ahol >

Tovább

Putyin fél a vereségtől

Erre utal, hogy menesztette a védelmi miniszterét. Azaz az elnök pozíciója korántsem annyira erős, ahogyan azt >

Tovább

Magyar Péter személyében egy újonc száll szembe Orbán Viktorral

A magyar miniszterelnöknek idáig sok oka nem volt az aggodalomra a belpolitikában, de ez most változik. >

Tovább

Vágyakozás Trump után

A legtöbb országban hideglelést kapnak a politikusok, ha arra gondolnak, hogy visszatérhet Trump, ezzel szemben Orbán >

Tovább

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább