2024. május 6. hétfő
Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Merkel ellenséges fogadtatása a Fehér Házban

A CNN többször bemutatta, amikor a sajtótájékoztatón a fotósok kedvéért kértek egy kézfogást, amit Merkel is kapacitált, és Trump nem volt hajlandó erre. Ilyen bunkóságot a diplomáciában, a szövetséges német és amerikai vezetők között, ember még nem látott.

Érzékelhetően fagyos, de visszafogott légkörben zajlott Trump és Merkel kancellár fehér házi találkozója. A sajtótájékoztatón előadott nyilatkozatok is homlokegyenest ellentétes véleményeket tartalmaztak, mindkét irányból burkolt, egyértelmű üzeneteket fogalmaztak meg.

Egyedül a NATO védelmi kiadások növelésében volt egyetértés, miután Németország ezt korábban is sürgette, és egyetértett a 2014-es NATO-csúcsértekezleten megfogalmazott céllal, hogy 2024-ig valamennyi tagállam a GDP (bruttó hazai össztermék) két százalékát védelmi kiadásokra fordítsa. Angela Merkel a német védelmi kiadások növelését ígérte a NATO-nak.

Önmagában a tény, hogy Trump fontosnak tartotta kijelenteni, hogy “Amerika változatlanul támogatja a NATO-t”, azt jelzi, hogy ez cseppet sem természetes, és nem biztos, hogy a jelenlegi amerikai vezetés alatt mindig így lesz. Ilyen abszurdot a legvadabb képzelőerővel bíró forgatókönyvírók sem tudnának kitalálni, hogy Amerika könnyen a NATO ellensége lehet.

Trump mindenesetre nem úgy találkozott Merkellel, mint egy szövetséges jóbarát, inkább mint egy ellenséggel. A felszín alatt súlyos törésvonalak húzódnak, amelyek a tájékoztatón elmondott nyilatkozatokból is kitűntek. Trump tovább hazudozik a határvédelemről és a terrorizmus összefüggéseiről, miközben amögött kizárólag rasszista indulatok és xenofóbia áll. A menekültekről nem hajlandó tudomást venni, és minden muszlimot a terrorizmussal azonosítja.

Merkel kancellár Trumpnak és a sajtónak egy rövid nyilatkozatot olvasott fel. Ebben azt mondta, hogy “sokkal jobb egymással, mint egymásról beszélni”. Ezzel arra célzott, hogy Trump milyen otromba és mocskos szövegeket mondott róla a kampányban. Merkel arról is beszélt, hogy Oroszországgal ugyan szükséges a jó viszony, de nem feltételek nélkül, és addig nem lehet szó semmiről, amíg az oroszok be nem tartják a minszki megállapodást.

Mintha Merkel a személyes találkozás és feszültségoldási kísérlet mellett leginkább az orosz szankciók miatt érkezett volna Washingtonba. Kijelentette, hogy egyelőre szó sem lehet az Oroszország ellen Ukrajna miatt bevezetett szankciók feloldására. Vájtfülűeknek ironikusan megjegyezte, hogy mennyire örül, amiért Trump is támogatja az ukrajnai békefolyamatot és követeli az orosz csapatok távozását és a Krím visszaadását.

Természetesen Merkel tisztában van azzal, hogy Trump kormányzata a Russia-gate miatt tesz ilyen nyilatkozatokat, hogy az oroszbarátság gyanúját elterelje magáról, de ebből a “követelésből” egy szó sem igaz. A kereskedelmi kapcsolatok tekintetében sem volt semmi előrelépés, inkább nőtt a feszültség, amikor Trump kijelentette: ő a korrekt kereskedelmet támogatja. Ebből mindenki érthet, Amerika az első, és ő csak ebből a pozícióból tárgyal. Ez arra utal, hogy Trump nem tartja tiszteletben a szabad piac törvényeit és megállapodásait.

Mindez ugyanúgy az ellenkezőjét jelenti, mint minden, amit Trump mond. Ahogy ő képzeli a kereskedelmet, az felrúg minden korrekt szabályt. Trump, mintha a Las Vegas-i kaszinók és bűnözők világában lenne, mindent csak erőből és diktálva képzel el. Ezt nevezi ő korrekt kereskedelmi kapcsolatnak. Nyilvánvaló, hogy Trump korlátozni fogja a német autók piacát Amerikában, a borzalmasan nehéz, környezetszennyező és benzinkutat magával húzó nagy fogyasztású amerikai autók javára.

Merkel kísérletet tett arra, hogy oldja a feszültségeket, a személyes kapcsolat javítson a két szövetséges ország viszonyán. Mindez eredménytelen volt, Trumpról üvöltött az undor és az ellenséges attitűd.

A CNN többször bemutatta, amikor a sajtótájékoztatón a fotósok kedvéért kértek egy kézfogást, amit Merkel is kapacitált, és Trump nem volt hajlandó erre. Ilyen bunkóságot a diplomáciában, a szövetséges német és amerikai vezetők között, ember még nem látott. Trump azt is állította, megerősítve a lehallgatásáról szóló hazugságot, hogy Merkellel az köti csak össze, hogy a CIA mindkettőjüket lehallgatta. Még ez sem igaz, mert a CIA – ha igaz – Merkelt talán figyelte, de Trumpot nem, ami végzetes hiba volt.

Mindösszesen rosszul sikerült a Merkel-Trump találkozó, az ellentétek nem csökkentek, az elvi különbségek áthidalhatatlanok. Trump tagadja azokat a közös nyugati demokratikus értékeket, amelyek letéteményese és legnagyobb őre eddig az Egyesült Államok volt. A német kancellár annyival okosabban mehetett haza, hogy mostantól Amerikára nem lehet számítania, Európának saját lábára kell állnia. Amennyire lehet, bent kell tartani Trumpot a szövetségi rendszerben, de az őt körülvevő breitbartos nácik és fasiszták hatása alól nem lehet kivonni. Már csak azért sem, mert ő maga ugyanezeket a nézeteket vallja.

(Amerikai Népszava)

2017. március 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább