2024. április 19. péntek
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A különutas magyar vakcinagyakorlat

A különutas magyar vakcinagyakorlat

Az sem egyértelmű e pillanatban, milyen előnyöket élveznek majd azok a magyarok, akiknek lesz ilyen papírjuk, habár az idáig beoltott csaknem 700 ezer ember jó része nyugati készítményt kapott. Ám mivel az európai ellátás akadozik, ebbe nem akar belenyugodni a jobboldali-populista Orbán, aki egyre inkább tekintélyelvű alapokon kormányoz. A jövő évi választásokat nézi, mert ezúttal vereséget szenvedhet az egyesült ellenzéktől, ha a gazdaság összeomlik az elhúzódó zárlat hatására.

Der Standard

 

Magyarország külön útra vetemedik a vakcina igazolvány ügyében, de senki sem tudja, hogy mire jut vele. Merthogy abba nem vezetik bele, kinek az oltását is kapta meg az illető, márpedig az orosz és a kínai szert nem engedélyezték az unióban. Ez azonban elég méretes szépséghiba egy ilyen okmány esetében. Ily módon azután ütközik az EU által tervezett bizonyítvány elképzelésével.

Az sem egyértelmű e pillanatban, milyen előnyöket élveznek majd azok a magyarok, akiknek lesz ilyen papírjuk, habár az idáig beoltott csaknem 700 ezer ember jó része nyugati készítményt kapott. Ám mivel az európai ellátás akadozik, ebbe nem akar belenyugodni a jobboldali-populista Orbán, aki egyre inkább tekintélyelvű alapokon kormányoz. A jövő évi választásokat nézi, mert ezúttal vereséget szenvedhet az egyesült ellenzéktől, ha a gazdaság összeomlik az elhúzódó zárlat hatására. 

A múlt héten kampányt indított az orosz és kínai vakcina népszerűsítésére, habár mindkettő alapos vizsgálat nélkül kapta meg a zöld jelzést Magyarországon. A modellszámítások mindenesetre arra utalnak, hogy a keleti segítség révén két hónappal hamarabb el lehet jutni a védettség olyan szintjére, ami már lehetővé teszi a zárlat feloldását. De csak akkor, ha ehhez partner a lakosság, ám az idáig többnyire nem kér a Szputnyik V-ből és a Sinopharm szeréből.

 

FT

 

Orbán Viktor szembefordult az EU stratégiájával és kínai, illetve orosz vakcinát is használ, noha eredetileg az volt az egyezség az unióban, hogy csak olyan szert adnak be a vírus ellen, amelyet engedélyez az Európai Gyógyszerészeti Ügynökség. A beszerzés ügyében pedig az volt a deal, hogy azt Brüsszel intézi.

A magyar kormány jogi, egészségügyi és politikai kockázatokat is vállalt, amikor kilépett ebből a rendszerből – mondják a bírálók. De az orosz-kínai ügylet egyben azt jelenti, hogy az ország sokkal több oltóanyaghoz jut, mint a többi tagállam. Az illetékes uniós testület szerint idáig 100 emberre vetítve 18,3 adagot vett, amivel kétszer jobban áll, mint a 2. helyezett dánok. A terv az, hogy húsvétig hozzávetőleg a magyar lakosság negyedét beoltják.

A brüsszeli adatokból ugyanakkor az is kitűnik, hogy az Orbán-kormány viszonylag sok készítményt kapott az európai készletből, de messze nem használta ki a kontingensét. Csak a keret 73 %-át hívta le. Ugyanakkor a megosztott társadalomban politikai kérdés lett, hogy ki melyik vakcinát hajlandó beadatni magának.

A Szputnyik V a minap jó minősítésben részesült a Lancet szakfolyóirattól, de a Sinopharm készítményéről nem tudni, hogy milyen, pedig annak kulcsszerepet szánnak a magyar politikai stratégák. E pillanatban azonban csupán a lakosság 27 %-a tartja a maga számára elfogadhatónak, igaz, a Fidesz-hívek körében ez az arány 45 %. 

A magyar külön út fokozza az aggályokat, hogy más országok is a saját szakállukra cselekszenek, hiszen az EU szállítmányok továbbra akadozni fognak, amíg csak nem kapcsol teljes gőzre a gyártás és több szer is rendelkezésre áll, ami nagyjából áprilisra várható. A Bizottság azt közölte, hogy ha bármi gond adódna a kínai és orosz vakcinával, akkor a kártérítési követelések ügyében az Orbán-kabinetnek kell jótállnia.

 

Die Welt

 

Reménytelen abban bízni, hogy Putyin megváltja a világot, illetve főként Európát a maga vakcinájával. Az orosz vezető ugyan joggal érzi úgy, hogy körbeudvarolják, ennélfogva egymás után aratja a propaganda győzelmeket. Hiszen ebben a tükörben az EU és a Gyógyszerészeti Ügynökség úgy jelenik meg, hogy hiába próbálnak gátat vetni a Szputnyik V-nek. Ám a valóságban egész másként áll.

Még ha a szer villámgyorsan meg is kapná az európai engedélyt, abból középtávon nem sokat profitálna az EU. Az oroszok ugyanis nem tudnak eleget gyártani. Moszkva meglehetősen szűri ez ügyben az információkat, de amit tudni lehet, az nem éppen biztató. Misusztin kormányfő pl arról beszélt, hogy idáig 10 millió adagot állítottak el – egy 141 milliós országban!

Magyarországra eddig 60 ezer ampulla jutott, de várhatóan néhány hónapon belül érkezik a kétmillió adagos megrendelés többi része is. Csakhogy Európában 448 millióan élnek és ehhez az orosz kapacitás édeskevés. Amiről persze megint csak nem ismeretes, hogy mekkora.

De nem véletlen, hogy kis európai tagállamok vezetői kopogtatnak Moszkvában, mert ők odahaza próbálnak ily módon jó pontokat szerezni. Hiszen 10 millió lakosnál már néhány százezer Szputnyik V is számít. De a 83 milliós Németország viszont egészen más nagyságrendet képvisel. Oroszország ugyan megosztotta a gyártás jogát Indiával és Brazíliával, de az ottani üzemek még nem termelnek. Mint ahogy az is hónapokba telne, amíg Európában beindul gyártás, már ha létrejön a megegyezés.

Az oroszok tekintélyének nem tesz jót, hogy össze-vissza hadoválnak az ügyben: beadták-e már engedélyezésre portékájukat az illetékes európai hatóságnak. A Kreml egyrészt folyamatosan vádaskodik az EU ellen, viszont nagyon szeretné, ha Európa elismerné a szert. Kína ugyanakkor nemigen törekszik az uniós piacra, pedig gyógyszeripara jóval nagyobb.

 

Guardian

 

Ha segítesz a menekülteknek, Magyarországon bűnözőnek nyilvánítanak. Ezt Léderer András, a Helsinki Bizottság munkatársa mondta, hozzátéve, hogy embereik akár börtönbe is kerülhetnek, ha a déli határon személyesen próbálnak adatokat szerezni az illegális visszatoloncolásokról, amelyek gyakorlatát nemrégiben elmarasztalta az EUB.

Ennek ellenére a civil szervezet listát vezet arról, hogy kiket raknak át a rendőrök a déli határon, nőket és gyerekeket is beleértve. Gyakran megverik őket, kutyákat uszítanak rájuk, elveszik a cipőjüket, hideg vízzel öntik le a szerencsétleneket, csak épp ezt a tilalom miatt nehéz dokumentálni.

Az Amnesty International migrációs igazgatója úgy látja, hogy a menedékkérők még sohan nem voltak ilyen nehéz helyzetben világszerte, amibe Európában belejátszik, hogy csődöt mondott a szolidaritás. Léderer ezt úgy világítja meg, hogy a büntetés Damoklész kardjaként lebeg fölöttük. Ezért sok csoport beszüntette ez irányú tevékenységét. Az állami szerveknek pedig nemigen akaródzik együttműködni velük.

De az Európai Bíróság főtanácsnoka a múlt héten azt javasolta, hogy a testület nyilvánítsa jogsértőnek az érintett NGO-k vegzálását. Az Amnesty International pedig nagy sikerének tartja, hogy öt év után elérte: éppen az illegális visszatoloncolások miatt a Frontex beszüntette tevékenységét Magyarországon.

 

Euractiv

 

A magyar mezőgazdasági tárca fulmináns kirohanást intézett az európai zöldek frakciója ellen, miután az néhány napja átfogó tanulmányban mutatta be, hogy Kelet-Európai több részén, így Magyarországon is módszeresen visszaélnek a közösségi agrártámogatásokkal. A reakció szerint az összeállítás hazugságok cunamijával ér fel és egyáltalán nem vet számot a tényekkel.

A környezetvédők szerint azonban a „nyilatkozat” a világon semmiben nem mond ellent az ő megállapításaiknak. Hiszen a pénzek nagy részét igen kevés nagygazda markolhatja fel, és ezt a Minisztérium sem cáfolja. Ezért jó volna, - mondja Viola von Cramon, zöld EP-képviselő, ha az efféle megalapozatlan propaganda levelek és teljesen használhatatlan statisztikák helyett a magyar kormány inkább olyan agrárpolitikát alakítana ki, ami a gazdáknak segít és nem csupán néhány zöldbárónak, Fidesz-politikusnak és családjaiknak.

Azaz hogy a kis mezőgazdasági vállalkozók is eséllyel pályázzanak a földekre, a brüsszeli pénzeket átláthatóbban osszák szét és korlátozzák a támogatások nagyságát.

Szelestey Lajos

 

 

 

 

 

2021. március 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább