2024. április 20. szombat
Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Naplójegyzetek – Fragmentumok

Töredezik Moszkva régi szövetsége Magyarországgal és Kazahsztánnal?

Töredezik Moszkva régi szövetsége Magyarországgal és Kazahsztánnal?

Olekszij Reznyikov, ukrán védelmi miniszter a konzervatív  Timesbrit lapnak adott interjúban azzal támasztotta alá véleményét, hogy a kazah elnök azt ígérte: betartja a nemzetközi szankciókat, ugyanakkor nem hajlandó elismerni a Kreml területi igényeit, ami azután oda vezetett, hogy Moszkva lezárta az ázsiai ország legnagyobb olajvezetékét. A politikus, aki civilben ügyvéd, azon a nézeten van, hogy pár éven belül szétesik Oroszország, mert a területen élő nemzeti kisebbségek közül több is önállósodni fog. Ugyanakkor jelezte, hogy Ukrajnában egymillió fegyveres áll készenlétben a déli területek visszafoglalására, amire az elnök utasítást adott, hiszen az a rész nélkülözhetetlen a gazdaság számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Magyarország engedményeket tesz, mert szeretne hozzájutni a 15 milliárd eurós gazdaságélénkítő csomaghoz. Ennek érdekében hajlandó visszakozni pénzügyi, igazságszolgáltatási és törvényhozási kérdésekben, továbbá már nem mondja, hogy a Bizottság a magyar LMBT-szabályok miatt fagyasztotta be az alapot. A képhez hozzátartozik, hogy a magyar pénzügyi piac nagy bajban van az infláció és az energiaárak miatt.

A forint sokkal rosszabbul teljesít, mint a regionális riválisok, ami azt jelzi, hogy megingott a befektetők bizalma. A magyar fizetőeszköz jó 10 %-ot vesztett értékéből az euróval szemben, míg a zloty csak 4 %-ot, a cseh korona viszont még erősödött is. A beruházók most azt figyelik, mit válaszol Brüsszel a budapesti kezdeményezésre, miután Orbán Viktor azt állította, hogy kedvezően alakulnak a tárgyalások.

Csakhogy itt olyan összetett kérdésről van szó, ami miatt még jó sok feladatot kell elvégezni az áttöréshez. Viszont több EP-képviselő is arra figyelmeztetett, hogy amit a magyar fél letett az asztalra, az messze nem elegendő. Ezért éles reakció várható Strasbourg részéről, ha úgy ítéli meg, hogy az unió végrehajtó testülete kevéssel is beéri a forrás fejében.

Virovácz Péter, az ING-től úgy látja, hogy a magyar ígéretek nem nyugtatják meg a piacokat, mert azok azt várják, hogy Ursula von der Leyen álljon ki és közölje: hamarosan megkötik az ügyletet. Mindenesetre a cseh külügyminiszter, az EU soros elnökeként úgy foglalt állást, hogy meg kell próbálni megoldást találni a jogállami vitára, hiszen a lengyelek esetében már sikerült előre lépni.

Elemzők szerint a magyar kormány fájdalmas lépésekre kényszerül, hogy egyenesbe hozza a gazdaságot. Virovácz szerint csak a hatalmon múlik, hogy rászánja-e magát ezekre az intézkedésekre, miután a hatósági árak képtelen pénzügyi helyzetet idéztek elő.

 

The Times

 

Az ukrán védelmi miniszter úgy véli, hogy töredezik Moszkva régi szövetsége Magyarországgal és Kazahsztánnal. Olekszij Reznyikov a konzervatív brit lapnak adott interjúban azzal támasztotta alá véleményét, hogy a kazah elnök azt ígérte: betartja a nemzetközi szankciókat, ugyanakkor nem hajlandó elismerni a Kreml területi igényeit, ami azután oda vezetett, hogy Moszkva lezárta az ázsiai ország legnagyobb olajvezetékét.

A politikus, aki civilben ügyvéd, azon a nézeten van, hogy pár éven belül szétesik Oroszország, mert a területen élő nemzeti kisebbségek közül több is önállósodni fog. Ugyanakkor jelezte, hogy Ukrajnában egymillió fegyveres áll készenlétben a déli területek visszafoglalására, amire az elnök utasítást adott, hiszen az a rész nélkülözhetetlen a gazdaság számára.

Közölte egyúttal, hogy elégedett a nyugatról kapott fegyverekkel, ám a szállítások ütemét fel kell gyorsítani. Merthogy amíg nem érkeznek meg a korszerű tarackok, addig az ukránok minden nap akár száz katonát vesztenek. Hozzátette: ezt a háborút országának és a fejlett demokráciáknak együtt kell megnyerniük. Ám úgy ítéli meg, hogy az orosz diplomácia meglehetősen rugalmatlan – lehet, hogy azért, mert a titkosszolgálat akár fegyverrel sakkban tartja. Ezért csak a hivatalos propagandát ismételgeti, semmiféle kompromisszum nem várható tőle.

A bucsai mészárlás pedig azt bizonyította a világnak, hogy az oroszok gyilkosok, erőszakoskodnak, fosztogatnak. Csak az erőben hisznek, újra akarják építeni a Berlini falat. Ezzel szemben az ukránok az európai civilizáció és a demokratikus értékek keleti határát védik. A miniszter Winston Churchillt idézte, amikor az Amerikához fordult segítségért, még Washington hadba szállása előtt: Adjátok át az eszközöket és mi elvégezzük a munkát.

 

Wall Street Journal

 

Egy korábbi magas rangú amerikai tábornok elhibázottnak tartja az NATO Ukrajna-politikáját, mert az csak elhúzódó, véres patthelyzetet idéz elő. Mark Kimmitt, aki brigádtábornok és az ifjabbik Bush elnöksége idején a State Department katonapolitikai ügyekért felelős helyettes államtitkára volt, arra figyelmeztet, hogy a nyugati támogatás segít megakadályozni az orosz győzelmet, de arra már nem elegendő, hogy az ukránok kiszorítsák a támadókat.

Így nagyjából olyan helyzet áll majd elő, mint az első világháborúban a nyugati fronton 1915-ben, rengeteg áldozattal, hatalmas anyagi veszteségekkel, de egyik fél sem lesz képes érdemben előrenyomulni. Az eddigi harci sikerek sem jelentenek semmiféle áttörést, a hangsúly a tüzérségi hadviselésre terelődött át. Az oroszok jelenleg e tekintetben fölényben vannak, de ezt lassan képesek ellensúlyozni a folyamatosan érkező nyugati hadfelszerelések.

A szembenálló felek azon vannak, hogy a másik fáradjon bele a küzdelembe, ám ez csak arra jó, hogy még inkább megmerevedjenek a frontok és erre rásegít az Észak-Atlanti Szövetség segélypolitikája. Miközben az ukránok óriási emberveszteségeket szenvednek, ideértve a civileket is, ám még ennél is súlyosabb, hogy zuhan a harci moráljuk, mert nem hajlandóak harcolni a folyamatos tüzérségi támadásokban. Hírek szerint egyre sűrűbben fordulnak elő dezertálások. Az oroszok ugyanakkor nagy pusztítást végeznek az infrastruktúrában, mert céljuk egyben a megfélemlítés.

Ezzel együtt nem valószínű, hogy az oroszok ki tudják terjeszteni az ellenőrzést a Donyecki-medencén kívül, illetve hogy az ukránok képesek kiűzni az ellenséget Luhanszkból. Ám amíg a két államfő azt hiszi, hogy nyer, illetve nem veszít, és amíg a tábornokokra hallgat, nem pedig a diplomatákra, nos, addig a viszály véres marad. Mintha a flandriai front jó száz év elteltével átköltözne Kelet-Ukrajnába.

 

Washington Post

 

A hatalmas felzúdulás láttán az amerikai elnök szükségesnek érezte, hogy lap számára írt cikkben magyarázza meg: a Kashoggi-gyilkosság ellenére azért megy pénteken Szaúd-Arábiába, mert új alapokra kívánja helyezni az együttműködést a királysággal, amely egyébiránt 80 éve az USA stratégiai partnere. Ráadásul igen fontos tényező a regionális feszültségek enyhítésében, lásd a jemeni tűzszünet támogatását, valamint hogy segített stabilizálni az olajpiacot.

Joe Biden hangsúlyozta, hogy továbbra is ragaszkodik az emberi jogok betartásához, de az is feladata, hogy gondoskodjon az ország biztonságáról. Hiszen ellensúlyozni kell az orosz agressziót, továbbá a lehető legjobb pozíciókat kell kivívni a Kínával folyó versenyben. Ennek érdekében szükséges a párbeszéd olyan országokkal, amelyek szerepet játszanak ebben a felállásban. Márpedig Szaúd-Arábia közéjük tartozik, Amerika azonban nem adja fel alapvető értékeit.

A térségben olyan feladatokat kell megoldani, mint az iráni nukleáris program, valamint hogy Teherán fegyveres csoportokon keresztül háborúzik több államban is. Ezen felül ott van a szír polgárháború, a globális élelmiszerválság, amit csak súlyosbít Ukrajna letámadása. Egy sor helyen terrorszervezetek működnek, Irakban, Líbiában és Libanonban pedig politikai patthelyzet következett be. Nem egy országban aggasztó az emberi jogok állapota. Ezekről a gondokról mind-mind szó esik majd a tárgyalópartnerekkel. Mutatkoznak a régióban kedvező változások, azokat az Egyesült Államok mindenki másnál jobban elősegítheti.

 

 

 

2022. július 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább