2024. április 20. szombat
Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Republikánusok egyértelmű kudarca

A Republikánusok egyértelmű kudarca

A Wall Street Journal jobboldali lap vezércikke egyértelmű kudarcnak minősíti a republikánusok választási mérlegét. Mint írja, a párt hatalmas lehetőséget szalasztott el, viszont arra kell számítani, hogy mostantól nagy fennakadások lesznek a törvényhozás, illetve a kormányzat munkájában. A Kongresszus pont olyan megosztott, mint az ország. Bár a szenátusi verseny még nyitott, de a Képviselőházban a jelek szerint kötőfékre veszik a haladó demokratákat. Néhány államban az abortusz megszigorítása ütött vissza, de ennél még nagyobb tévedésnek bizonyult, hogy túl sok volt pocsék kiválasztott, aki inkább Trumpnak udvarolt, semmint az embereknek. Táplálták az egóját, amikor azt szajkózták, hogy az ellenfél ellopta a 2020-as választásokat. Ugyanakkor nem tudtak mit mondani arra a demokrata érvre, hogy a republikánusok a demokráciát veszélyeztetik.

Wall Street Journal

 

A Wall Street Journal jobboldali lap vezércikke egyértelmű kudarcnak minősíti a republikánusok választási mérlegét. Mint írja, a párt hatalmas lehetőséget szalasztott el, viszont arra kell számítani, hogy mostantól nagy fennakadások lesznek a törvényhozás, illetve a kormányzat munkájában. A Kongresszus pont olyan megosztott, mint az ország. Bár a szenátusi verseny még nyitott, de a Képviselőházban a jelek szerint kötőfékre veszik a haladó demokratákat.

Az ellenzék ugyanakkor joggal csalódott, de ezt csakis magának köszönheti. A szavazók mintegy 70 %-a ugyanis kinyilvánította, hogy elégedetlen a fennálló hatalommal, ám ez csak akkora előnyhöz volt elegendő az alsóházban, hogy azt két év múlva könnyen megfordíthatják a demokraták. Ugyanakkor milliók túlságosan is szélsőségesnek véltek egy sor konzervatív jelöltet, a pártot nem tekintették alternatívának.

Néhány államban az abortusz megszigorítása ütött vissza, de ennél még nagyobb tévedésnek bizonyult, hogy túl sok volt pocsék kiválasztott, aki inkább Trumpnak udvarolt, semmint az embereknek. Táplálták az egóját, amikor azt szajkózták, hogy az ellenfél ellopta a 2020-as választásokat. Ugyanakkor nem tudtak mit mondani arra a demokrata érvre, hogy a republikánusok a demokráciát veszélyeztetik.

A jobboldalon a floridai kormányzó a legnagyobb nyertes. Vegyíti a reformpopulizmust és a vezetői hozzáértést, ezzel pedig megmutatta, mikét kell többséget szerezni egy korábban billenőnek számító államban. A demokraták viszont elkövethetik a hibát, hogy nagy örömükben figyelmen kívül hagyják a tömegek elégedetlenségét.  

Ha a republikánusok behúzzák a Képviselőházat, akkor két évre meghalt Biden programja. Lehetséges persze kompromisszum a védelmi kiadások, Ukrajna, a bevándorlás kérdésében, az elnök nem szeretne jövőre gazdasági visszaesést. Ehhez a demokraták baloldalához kellene fordulnia. Tudja persze, hogy Trump jóval népszerűtlenebb nála, ezért le tudja győzni, ha a demokraták egységesek. Viszont, ha nem jut előbbre a gondok megoldásában, akkor a polgárok olyan vezetők kereshetnek, aki többet tud ígérni nekik.

 

Washington Post/Bloomberg

 

Elmaradt ugyan a republikánus cunami, de Amerika Weimarja jöhet, ha a társadalom pozitív erői tétlenül nézik, mit művel Trump. Éppen a volt elnök hozzáállása miatt a kommentár elismeréssel adózik a brazil államfőnek, aki kétnapos hallgatás után elismerte vereségét, és ily módon jó példával szolgált azoknak a hazafiaknak, akik másutt küzdenek a demokráciáért, de legelőször is a tisztességes amerikai republikánusoknak.

A brazil politikus is populista, aki olyanoktól vett át ötleteket, mint Trump és Orbán. De a gesztusa megerősítette a demokráciát, legalábbis egyelőre. Nem biztos, hogy az USA két év múlva ugyanígy képes lesz hitet tenni az értékei mellett. 2020-ban a megbukott elnök és talpnyalói összehangolt kísérletet tettek, hogy hazugságokkal, megfélemlítéssel, csalással és erőszakkal kétségbe vonják egy törvényes választás eredményét. Hogy nem sikerült a puccs, az annak köszönhető, hogy volt elég illetékes, elsősorban az ellenzéki pártban, aki ragaszkodott az igazsághoz.

De lehet, hogy legközelebb már nem sikerül nekik. Elképzelhető, hogy az USA 2024-ben alkotmányos válság felé közelít, ami valójában nem más, mint kisebb fokú polgárháború. Ám még lehet tenni e lidércnyomás elkerülésére, noha az intézmények hanyatlása a Weimari Köztársaságot idézi. De már megtört az erőszak tilalmának tabuja és a politika egy része cinikus módon feladta az igazságot. Márpedig, ha nincs egyetértés a tényekben, akkor megkérdőjelezhetjük a bíróságok ítéleteit, bármely intézmény törvényességét.

Ilyen körülmények között a gonosz sikeréhez elég az is, ha a jó emberek nem csinálnak semmit. Ez esetben a hanyatló demokráciák polgárai alvajáróként gyalogolnak a zsarnokság felé. Ám még nem jutottunk el odáig. A történelemben előfordult már, hogy a tömegek túlléptek pártszimpátiájukon, ellenálltak a közöny vagy a hatalom kísértésének és engedelmeskedtek a kötelesség hívásának. Ezt csinálta Bolsonaro és sok amerikai is megteheti.

 

Washington Post

 

Bár végeredmény még nincs, a szerkesztőségi állásfoglalás úgy ítéli meg, hogy a republikánusok elmaradtak a várakozásoktól. A jó hír azonban az, hogy veszítettek, méghozzá nagy arányban azok a radikálisok, akik kétségben vonják a választás eredményét. A mérleg vegyes, de azért jól kiviláglott, hogy az amerikaiak nem kérnek a szélsőségből.

A következmény az, hogy olyan vezetők szállnak versenybe két év múlva a kulcsállamokban, akik tisztában vannak a realitásokkal, ezért sokkal nehezebb lesz Trump vagy bárki más számára, hogy megfirkálja a demokratikus folyamatokat. Ugyanakkor minden félelem ellenére, elmaradt a politikai erőszak. És feltűnő, hogy hány vesztes ismerte el tisztességesen a fiaskót.

A reménykeltő elemek azonban nem indokolják az engedékenységet. A friss exit pollok azt tanúsítják, hogy a szavazópolgárok egyharmada még mindig szentül hiszi: törvénytelen volt Biden két évvel ezelőtti sikere. Ezért a tagállamokban áldozni kell a még megbízhatóbb választási rendszerre, a felvilágosításra, a választási segéderők felkészítésére, valamint a biztonságra.

A Kongresszusnak pedig felül kell vizsgálnia a választási jogot, nehogy a vesztesek alkotmányos puccsal próbálkozzanak. De ezúttal a demokrácia és a józan ész fontos sikereket ért el. Megkönnyebbülhetnek az amerikaiak.

 

Die Welt

 

A választás napja katasztrófát hozott Donald Trumpnak. Elmaradt a várt, földcsuszamlás-szerű győzelem. Sokan a volt elnököt teszik felelőssé a republikánusok részéről érzett vereségért. A trumpizmus azonban még nem tűnt le a színről, de a szavazópolgárok két döntése mutatja, mennyire meggyengült. Az egyik az, hogy Pennsylvániában a demokrata rivális elhódította a szenátusi helyett, mert ez döntő lehet, hogy a kormánypárt kezében maradjon a felsőház.

A másik viszont az, hogy Floridában nagy sikert aratott a republikánus kormányzó, jóllehet Trump keményen fúrta a kampányát. Így most a helyi vezető a legfőbb pártbeli kihívónak számít a konzervatív elnökjelöltségért folyó harcban.

Bár az eredmények még nem véglegesek, de nagyon úgy néz ki, hogy a demokraták megtartják a többséget a Szenátusban. Pedig úgy volt, hogy az ellenfél lesöpri őket a pályáról. Ám rengeteg olyan jelöltjük vesztett, aki közel áll a volt elnökhöz. De nagyon az látszik, hogy a baj éppen Trump miatt ütött be, mivel elriasztja a független választós fontos rétegét. A politikus már három kudarcot könyvelhet 2018 óta és úgy tudni, hogy pártján belül nagy a felháborodás miatta.

A vezetők nem mondják ki nyíltan, de nem szeretnék, ha jövő kedden bejelentené, hogy indul a Fehér Házért. Az a véleményük ugyanis, hogy mindent újra kell kezdeni, le kell zárni a Trump-korszakot, csak ez esetben van a pártnak esélye. Kérdés, miként reagál a bázis, mert ott még sok rajongója van a korábbi elnöknek.

 

Die Welt

 

Eddigi legmegalázóbb vereségét szenvedte el az orosz államfő Herszonnál. Putyin heteken át hadakozott az ellen, hogy feladja a Dnyepertől nyugatra eső területet, ám Moszkva most kénytelen volt bejelenteni a visszavonulást. De hát most már az orosz vezetés is belátja, hogy nem tudja tartani az ottani állásokat és ez súlyos kudarc a számára.

Igencsak valószínű, hogy az oroszok még okoznak gondokat az ukránoknak, amikor azok ismét birtokba akarják venni a körzetet, például úgy, hogy csapdaként aknákat hagy hátra, vagy tőrbe csalják az érkező egységeket. Ezzel együtt aligha kétséges, hogy az orosz megszállás napjai meg vannak számlálva azon a vidéken. Inkább az bizonytalan, mennyire lehetséges a rendezett távozás. Ideértve, hogy az oroszok magukkal tudják-e vinni a nehézfegyverzetet a folyó túlpartjára, és hogy közben az ukránok mekkora veszteségeket mérnek rájuk.

Kijev és Harkiv után Moszkva már harmadszor szerepel le, csak ez most minden eddiginél fájóbb Putyin számára. Egyrészt azért, mert a Dél stratégiailag fontos, arra vezet az ukrán export fő szállítási útvonala. És ez volt az egyetlen körzeti nagyváros, amelyet az agresszorok képesek voltak kézre keríteni. Pedig pár hete Oroszország a saját részének nyilvánította.

Az elnöknek odahaza meg kell magyaráznia, miért ad fel harc nélkül valamit, amiről a propaganda gépezete szüntelenül azt harsogta, hogy az immár örök időre orosz terület. De a pofon azért is fájó, mert jelképezi az orosz hadvezetés hatalmas csődjét. Az ukránok egyszerűen túljártak az ellenség eszén. És látni, hogy minden csapaterősítés dacára az oroszok még ezt a frontszakaszt is képtelenek megvédeni. Vagyis hadseregük már a 2. ponton omlik össze.

Jellemző ugyanakkor, hogy a megfutamodás hírét a katonai vezetés jelentette be, pedig a döntést nyilvánvalóan Putyin hozta meg. Csak ő mindig másokra keni, ha kátyúba viszi a taligát.

 

Szelestey Lajos

 

2022. november 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább

Mi történik, ha Ukrajna veszít?

Ha Oroszország el tudja foglalni egész Ukrajnát, akkor több, mint ezer kilométerrel nőne meg a közös >

Tovább

A bennfentes, aki kihívja Orbán Viktort

Magyar Péter személyében egy korábbi bennfentes hívja ki Orbán Viktort – mindössze két hónap alatt az >

Tovább

Az orosz atomfenyegetés miatt nem jönnek a német cirkálórakéták

Kijevben, egy titkos helyen nyilatkozott a német jobboldali Die Welt munkatársának, miközben országa az invázió kezdete >

Tovább

Anti-Orbán jelenségnek…

… nevezi Paul Lendvai Magyar Péter felbukkanását. Az újdonsült politikus úgy jelent meg a színen, mint >

Tovább

Megmukkant a magyar ellenzék, ám ez egyelőre csak olyan, mint egy távoli villámlás

Erre mutat rá kommentárjában a Neue Kronen Zeitungban  Kurt Seinitz, aki annak idején elsőnek vette észre a >

Tovább

A remény mint drog

Nem az az ellenség, aki diagnosztizálja a daganatot (ami társadalmi szempontból az öntudattalanság, a közöny, valamint >

Tovább