2024. április 25. csütörtök
Ma Márk, Ányos névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Čaputová Orbánról, harckocsikról, Babišról

Čaputová Orbánról, harckocsikról, Babišról

A szlovák elnök asszony érzékel Magyarországon olyan törekvést, hogy Putyinnak kell segíteni a háborúban. Ezzel szemben Orbán cseh szövetségeséről, az államfőválasztás mai, 2. fordulójában rajthoz álló Babišról ezt azért nem feltételezi. A bukott miniszterelnök mondott ugyan félreérthető dolgokat a kampányban, de azt azután megpróbálta helyreigazítani, sőt cáfolni. Zuzana Čaputová emlékeztetett arra egyúttal, hogy Csehország jócskán küld fegyvereket Ukrajnának. Ő maga úgy foglalt állást, hogy továbbra is segíteni kell Kijevnek és ebből a szempontból fontos jelzésnek nevezte a döntést a nehéz páncélosok átadásáról. Arra a kérdésre, hogy a háború megadta-e a végzetes döfést a Visegrádi Csoportnak, úgy felelt, hogy kvartett jó ideje nem egységes több kérdésben. És ez nem csak arra vonatkozik, hogy Magyarország kilóg a sorból az ukránok támogatás ügyében. Érvényes a jogállamiságra, a klímaváltozásra is. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

A szlovák elnök asszony érzékel Magyarországon olyan törekvést, hogy Putyinnak kell segíteni a háborúban. Ezzel szemben Orbán cseh szövetségeséről, az államfőválasztás mai, 2. fordulójában rajthoz álló Babišról ezt azért nem feltételezi. A bukott miniszterelnök mondott ugyan félreérthető dolgokat a kampányban, de azt azután megpróbálta helyreigazítani, sőt cáfolni.

Zuzana Čaputová emlékeztetett arra egyúttal, hogy Csehország jócskán küld fegyvereket Ukrajnának. Ő maga úgy foglalt állást, hogy továbbra is segíteni kell Kijevnek és ebből a szempontból fontos jelzésnek nevezte a döntést a nehéz páncélosok átadásáról.

Arra a kérdésre, hogy a háború megadta-e a végzetes döfést a Visegrádi Csoportnak, úgy felelt, hogy kvartett jó ideje nem egységes több kérdésben. És ez nem csak arra vonatkozik, hogy Magyarország kilóg a sorból az ukránok támogatás ügyében. Érvényes a jogállamiságra, a klímaváltozásra is.

Nagyon nem ért egyet ugyanakkor azzal, hogy némely politikusok úgy igyekeznek beállítani, mintha a véleményük bizonyos kérdésekben közös álláspontot tükrözne. Čaputová kifejtette: ezzel együtt erős a szándék a régión belül a civil társadalmak közti kapcsolatok erősítésére, illetve a kulturális együttműködésre. A földrajzi összetartozás bizonyosan tovább fennmarad, mint ameddig egyes vezetők mandátuma szól.

 

Die Welt

 

A konzervatív újság kommentárja arra hívja fel a figyelmet, hogy berlini tankdöntés miatti dörgedelmes kirohanásokkal a Kreml csupán saját tehetetlenségét próbálja elkendőzni. Putyin háborús uszítói magukon kívül vannak, horrorral fenyegetnek, de csak azt leplezik le, hogy nem tudnak mit csinálni. Így nem is kell róluk tudomást venni, Németország azt teszi, ami erkölcsileg és stratégiailag helyes.

Az elnök fő propagandistája nácinak minősítette a német kormányt, és Berlin szétrombolására szólított fel. A szóvivő pedig azt közölte: Moszkva hadviselő félnek tekinti a németeket, miután azok páncélosokat küldenek Ukrajnának. Ez utóbbi állítás persze a nemzetközi jog alapján teljes képtelenség, de mikor törődött a Putyin-rezsim a joggal?

Németország és más államok azért szállítanak hadfelszerelést az ukránoknak, hogy azok tudjanak élni az önvédelem jogával az agresszorral szemben. Hadviselő fél akkor lesz egy kormány, ha katonái bekapcsolódnak a harcokban, de éppen ezt akarja elkerülni a NATO és annak minden tagja. Amúgy Moszkva sem szeretne fegyveres konfliktusba keveredni a szövetséggel, függetlenül minden kardcsörtetéstől. Akkor ugyanis összeomlana az orosz hadsereg, valamint Putyin rendszere.

Így azután az összes kirohanás nem több politikai cirkusznál, de hát az elnök folyamatosan az eszkalációval riogatja a nyugati döntéshozókat. Ám a taktika már nem működik olyan jól, mint az elején.  Inkább világossá kell tenni, hogy a Nyugat azt csinálja, ami helyénvaló. Segít egy ártatlan országnak védekezni egy népgyilkos hatalom ellen, amely idegen földek elhódításával és az ukrán nemzet felszámolásával óhajtja bővíteni birodalmát.

Odahaza pedig olyan, vezérelvű államot létesített, amelynek propaganda gépezete paranoid párhuzamos univerzumban él. Vagyis Németország egyértelműen a történelem jó oldalán áll, és boldog lehet, hogy csupán a Kreml tájékoztatásával kell megküzdenie, míg mások az életüket teszik kockára, hogy feltartóztassák korunk gonosz birodalmát.

 

Le Figaro

 

Az illetékes uniós biztos megismételte: nem lehet szó arról, hogy egyes országok migránsellenes szögesdrótra kapjanak pénzt a brüsszeli költségvetésből. Ylva Johansson, aki a belügyek felelőse a Bizottságban, emlékeztetett arra, hogy efféle célokra nem irányoztak elő pénzeket, mert ha ilyesmire költenének, akkor nem maradna forrás másra.

Előzőleg az osztrák kancellár a bolgár-török határon kijelentette, hogy támogatja a házigazda Radev elnök kívánságát, mármint hogy az EU adjon kétmilliárd eurót és abból létesítsenek határkerítéseket az illegális bevándorlás feltartóztatására. Ideértve műszaki berendezéseket, megfigyelő kamerákat, drónokat, helikoptereket, járműveket, valamint magát drótkerítést.

Ez az osztrák belügyminiszter azzal toldotta meg, hogy meg kell erősíteni a fizikai védelmet a külső határokon, mert különben nem lehet biztonságosan utazni Európán belül. Csaknem másfél éve 12 tagállam, köztük Magyarország sürgette, hogy közösségi alapokból finanszírozzák a határzárak létesítését, ám a Bizottság többször elutasította a kezdeményezést.

 

FAZ

 

Kísértet járja be Ausztriát: a szélsőjobbos Szabadságpárt kísértete. Az FPÖ igen jól áll a közvélemény kutatások alapján, vezére nem is titkolja, hogy kancellár akar lenni. A tegnap újból beiktatott Van der Bellen államfő azonban jelezte: nem hajlandó kinevezni Herbert Kickl-t, amit az érintett és hívei is óriási felháborodással fogadtak.

Az elnök úgy fogalmazott, hogy semmiképpen sem segít hatalomra olyan erőt, amely Európa-ellenes és a mai napig nem ítélte el az Ukrajna ellen indított háborút. És tett egy külön megjegyzést is az ellenzéki politikusra, aki rövid ideig tartó belügyminisztersége idején a rendőrséggel vitetett el a szélsőjobbra vonatkozó aktákat a titkosszolgálat központjából.

A gond ott van, hogy a koalíció nagyobbik tömörülése, a Néppárt igen népszerűtlen, köszönhetően az időközben megbukott kormányfő, Kurz ténykedésének, valamint a járványnak, a háborúnak, a drágulásnak és a migrációnak. A szociáldemokraták leginkább magukkal vannak elfoglalva, az FPÖ viszont 28 %-án áll, messze megelőzve a riválisokat.

Leginkább abból profitál, hogy mindent elutasít, ami a fennálló rendszer csinál az említett válságtémák kapcsán. Most vasárnap választás lesz a legnagyobb tartományban, Alsó-Ausztriában, és  szinte biztos, hogy az ÖVP elveszti az abszolút többséget. Ugyanakkor elképzelhető, hogy az SPÖ összeáll a Szabadságpárttal – a konzervatívok számára éppen ez a lehetséges szövetség az utolsó eszköz a hívek mozgósítására.

 

 

 

2023. január 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább

Politikai válság Horvátországban

Paul Lendvai azt írja a horvát választás után, hogy a zágrábi politikában jelenleg minden elképzelhető. Válság >

Tovább

Veszélyes lehet-e ez az ember Orbán számára?

Nemigen fordul elő, hogy valaki veszélyessé válik Orbán Viktor számára, de most valami megmozdult az országban, >

Tovább

A szélsőjobb át akarja venni Európát és Meloni mutatja hozzá az utat

Ezt írja Rómából a New York Timesban David Broder, aki nemrégiben könyvet jelentetett meg a mai >

Tovább

Orbán illúziói a nagyságról

Orbán hiú reményei összeomlottak. A miniszterelnök azt remélte, hogy egy nacionalista, bevándorlás-ellenes, Putyin-párti ellenforradalmat vezethet Európa >

Tovább

Káoszba fulladt a brüsszeli szélsőjobbos konferencia

A New York Times szerint örül az európai jobboldal, mert brüsszeli tanácskozásukat törölni próbálták. Pedig a >

Tovább

A Guardian arra szólítja fel Iránt, illetve Izraelt, hogy lépjenek vissza a szakadék széléről

Ellentétük ugyanis nyílt háborúval fenyeget. A világ persze nem tudja, mit szabadítanak el a megtorló akciók, >

Tovább

Nagy siker lett volna az iráni légitámadás elhárítása?

Roger Boyes, a Times diplomáciai szerkesztője azt elfogadja, hogy újrakeverték a geopolitikai kártyákat. Immár Teherán közvetlenül >

Tovább

A világ a háború szélén áll

Izraelnek nincs más választása: válaszolnia kell az Iránból indított támadásra – küldi elemzését Izraelből a Daily >

Tovább

A Közel-Kelet egy olyan, nagy háború küszöbén áll, amelyet senki sem akar

Erre mutat rá David Ignatius, a Washington Post biztonságpolitikai szakírója. A Biden-kormányzat felhasznál minden lehetséges diplomáciai >

Tovább

Az ember, aki kihívja Orbán Viktort

A kormány elbizonytalanodása kézzel fogható. A kegyelmi ügy keményen eltalálta Orbánékat, annál is inkább, mert a >

Tovább