2024. november 4. hétfő
Ma Károly, Karola névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Putyin könnyű célpontnak tartja Trumpot

Putyin könnyű célpontnak tartja Trumpot

Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója azt gondolja, hogy Putyin könnyű célpontnak tartja a volt elnököt. John Bolton, aki annak idején azért mondott le, mivel rájött, hogy főnökét kizárólag egy valami vezérli: mi az, ami jó neki. Ezért állítja be úgy, hogy ő sötét hatalmak célkeresztjében áll. Ennek megfelelően profitál a merényletkísérletekből is.

A szakértő azt ajánlja, hogy mindenki vegye komolyan a fenyegetést, mert ha győz, Trump valóban kiléptetheti az USA-t a NATO-ból. Az is rossz hír az európai szövetségesek számára, hogy ők is kénytelenek megkétszerezni a katonai kiadásokat.

Ugyanakkor Moszkva befolyását jelzi, hogy amit Vance előterjesztett, hogy ti. az oroszok megtarthatják az Ukrajnában elfoglalt területeket, tökéletesen megfelel a Kreml álláspontjának. Az orosz elnök azonban jelenleg kivárja, mit hoz alig egy hónap múlva az elnökválasztás. Ha a republikánus jelölt nyer, Putyin hátradőlhet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FT

 

Hegedűs Dániel úgy ítéli meg, hogy az Orbán-kormány növeli a mozgásterét, mivel el akarja nyomni az elégedetlenséget. Épp e célból hívta életre a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. A Német Marshall-alapítvány szakértője arra számít, hogy még jobban megfigyelik a rezsim bírálóit, több lesz a sajtókampány ellenük, de majd meglátjuk, eljutnak-e az ügyek a vádemelésig.

A lap azért kereste meg, mert a Bizottság az Európai Bírósághoz fordul, miután úgy látja, hogy a vonatkozó magyar jogszabály sérti a magánszféra védelmét, illetve a szólásszabadságot. A szuverenitási törvény értelmében azok az emberek és szervezetek, akik és amelyek ellen felmerül, hogy politikai befolyás céljából külföldről kapnak támogatást, bírsággal sújthatóak, sőt akár még börtönbe is kerülhetnek.

Brüsszel lépése várhatóan tovább élezi a feszültséget Magyarországgal. Ugyanakkor jobboldali politikusok, köztük Trump gyakran modellnek nevezik az orbáni illiberális rezsimet.

 

The Times

 

Gondatlanság címén Salvini lemondását követeli az olasz ellenzék, mert hatalmas fennakadás volt a vonatforgalomban, ám a közlekedési miniszter mindennel foglalkozott, csak ezzel nem. Hírül adta például, hogy holnap Milánó közelében vendégül látja a szintén szélsőjobbos Orbánt és Wilderst. Meloni nem lesz ott.

A bajt az okozta, hogy az egyik külső vállalkozó emberei éjszakai karbantartás során rövidzárlatot idéztek elő. Emiatt több száz járat esett ki. Sok közülük Milánó és Nápoly között a nagy sebességű pályán ért volna célba. Amelyik szerelvények elindultak, azok nem ritkán három órás késéssel futottak be.

A pontatlanság sokba kerül az államnak: a vasúttársaság 2022-ben 5,6 millió eurót, tavaly viszont már 9 milliót térített vissza ilyen okokból a kárvallott utasoknak. Lorenzo Castellani, a római LUISS Egyetemről úgy véli, Meloni nem véletlenül adta pont ezt a tárcát Salvininek, mert az nem éppen sikerágazat. Az infrastruktúra fejlesztése évekbe telik, itt nehéz népszerűséget szerezni. Úgyhogy ezt a posztot hagyományosan nem nagy fejek szokták megkapni. 

 

Project Syndicate

 

Az osztrák szélsőjobb nem nyert – hangsúlyozza Maciej Kisilowski, a CEU tanársegédje. Álláspontját azzal indokolja, hogy a szélsőjobb mindig úgy állítja be a választásokon, hogy ott az a tét, ki győz: a korrupt politikai elit vagy ők. Ám ha ez így van, akkor az egyszerű többséget szerző populista pártok valójában veszítenek.

Éppen ezért érdemtelenül jutalmazná az osztrák elnök, ha a Szabadságpártnak adna kormányalakítási megbízást. Az FPÖ jó 29 %-ot kapott, amiben semmi rendkívüli nincsen. Az utóbbi 5 választás közül négy során nagyjából a jogosultak negyede voksolt rá, főleg vidékről, alkalmanként több mint egymillió ember.

Ám most mégis azt állítják, hogy a demokratikus értékek elárulása volna, ha nem a párt vezetné az új kabinetet.  De hasonló volt a helyzet Lengyelországban, valamint Hollandiában, mégsem a győztes adta a miniszterelnököt.

A lengyeleknél a demokratikus összefogás lenyomta az autoriter PiS-t. Akik ezzel nem értenek egyet, azok általában a hagyományokra hivatkoznak. De hogy az FPÖ ne lehessen befutó, ahhoz maga szolgáltatta az érvet: azt hirdeti, hogy más, mint bármelyik párt. Ez esetben viszont a polgárok kristálytisztán kinyilvánították, hogy nem kérnek belőle. 70 % ugyanis a politikai fő áramlat képviselői mellé húzta be az x-et.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Óvatosságot ajánl a lap tényfeltáró anyaga, mert arra jut, hogy Ausztria könnyen biztonsági kockázat lehet az alpesi térségben, ha az FPÖ jut hatalomra. Ezt támasztja alá, hogy a párt kancellárjelöltje milyen hálózatot alakított ki az identitáriusoktól Putyinig. Kickl keményen fel kíván lépni a bevándorlás ellen, maximális elhatárolódást hirdet Ukrajnától és az EU-tól, viszont újból közeledne Oroszországhoz.

Arra szövetkezett társaival, hogy az orbáni minta nyomán alapjaiban átalakítja az országot. Nyíltan beszél az orbanizálódás szükségességéről. A kapcsolatait még csak nem is próbálja eltitkolni, sőt nyíltan ápolja a barátságot az új jobboldaltól kezdve a Kremlig. Fő célja a homogén nemzetállam megteremtése. Az AfD is partnerek közé tartozik, ezt bizonyítja egy sor közös rendezvény.

Az elnök a geopolitikai szótárat Moszkvától veszi kölcsön. Nagyon úgy néz ki, hogy az oroszoknak sikerült tartósan behálózniuk Ausztriát. És amikor Kickl megosztja az osztrákokat, abból elsősorban a Kreml profitál, mivel növelni tudja befolyását. Célja Európa széttördelése.

A biztonságpolitikai veszélyek közé tartozik, hogy Strasbourgban az új szélsőjobbos frakció, a Patrióták alapítói: Kickl, Orbán és Babiš hasonló hatalompolitikai kategóriákban gondolkodnak, mint Putyin Ez pedig ideális táptalan olyan viszályokhoz, amelyekből még nem lesz háború. Az orbanizált Ausztria felgyorsítaná ezt a folyamatot.

Oroszország, Irán és Kína titkosszolgálati információkhoz juthat Bécsen keresztül. Lehet, hogy ezúttal is az lesz a vége: a nyugati társszervek nem avatják be az osztrák partnereket a bizalmas értesülésekbe. Mindenesetre az FPÖ sikere figyelmeztetés, hogy a pártelnök körüli kétes hálózatok tovább növelik a meglévő rendre nehezedő nyomást. 

 

Der Standard

 

Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója azt gondolja, hogy Putyin könnyű célpontnak tartja a volt elnököt. John Bolton, aki annak idején azért mondott le, mivel rájött, hogy főnökét kizárólag egy valami vezérli: mi az, ami jó neki. Ezért állítja be úgy, hogy ő sötét hatalmak célkeresztjében áll. Ennek megfelelően profitál a merényletkísérletekből is.

A szakértő azt ajánlja, hogy mindenki vegye komolyan a fenyegetést, mert ha győz, Trump valóban kiléptetheti az USA-t a NATO-ból. Az is rossz hír az európai szövetségesek számára, hogy ők is kénytelenek megkétszerezni a katonai kiadásokat.

Ugyanakkor Moszkva befolyását jelzi, hogy amit Vance előterjesztett, hogy ti. az oroszok megtarthatják az Ukrajnában elfoglalt területeket, tökéletesen megfelel a Kreml álláspontjának. Az orosz elnök azonban jelenleg kivárja, mit hoz alig egy hónap múlva az elnökválasztás. Ha a republikánus jelölt nyer, Putyin hátradőlhet.

Annál is inkább, mert Trump nyilvánvalóan csodálja az autoriter vezetőket, ám azok nem tartják komolynak. Viszont a súlyos problémát Irán jelenti, mert az európaiak nem akarják belátni, hogy Teherán atomfegyvere őket is fenyegeti. Nem beszélve az általa támogatott terrorcsoportokról.

Az ajatollák még idegesebbek, miután Izrael likvidálta a Hezbollah vezérét. Ám Izraelnek nincs más választása, mint hogy megvédje magát.

A kínaiak összelopkodtak egy csomó szellemi tulajdont és most az így készült termékeket olcsóbban eladják a nyugati piacokon. Ugyanakkor a Huawei és a ZTE valójában a kínai állam meghosszabbított karját jelenti. A céljuk az, hogy az 5G-kapcsolat segítségével adatokat szívjanak le. Pekingben Mao óta nem volt annyira tekintélyuralmi a rendszer, mint most.

 

Guardian

 

Az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője nem érti: a Közel-Kelet a nyílt háború szélén áll, ám Európa még mindig a köldökét szemléli. Nathalie Tocci emlékeztet arra, hogy egy évtizede az EU segített tető alá hozni a nukleáris megállapodást Iránnal, most viszont nem csinál semmit, hogy megakadályozza a kibontakozó válságot.

A francia, német, holland és osztrák nacionalista-populista hullám törést idézett elő az Európa Tanácsban, a szélsőjobbos csoportok az izmaikat mutogatják Strasbourgban. De idáig összefüggő volt az Unió politikája a Nyugattal, illetve a globális Déllel szemben.

A közösség azonban most olyan állapotban van, hogy vagy sürgősen megindul a szorosabb integráció felé, vagy a stagnálás vár rá, sőt még az sem kizárt, hogy szétesik. Draghi kijelölte a gazdasági kibontakozás útját, ám lehet, hogy a tervből nem lesz semmi.

A fejlődő világ Európa jelentős része számára nem egyéb egy csomó, nem kívánatos migráns kiindulópontjánál. Az tükröződik ebben a felfogásban, hogy a földrész mind inkább szűk látókörű és idegengyűlölő, és ez teljes pálfordulással fenyegeti az európai tervet.

Mindez akkor, amikor nem látszik a gázai rombolás vége, Ciszjordániában fokozódik az erőszak és lassan beáll a nyílt háború Libanonban és talán Iránban is. Az EU azonban nem tesz semmit a gázai tűzszünetért, pedig a kikényszerítésére leállíthatná a fegyverszállításokat Izraelnek.

Amikor nemrégiben az ENSZ-Közgyűlésben szavazni kellett arról, hogy Izrael tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot a megszállt területeken, a 27 EU-tagállam közül 13 támogatta, 12 tartózkodott és Magyarország, illetve Csehország ellenezte, ami szánalmas.

2024. október 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Charles Gati: Trumppal vagy Trump nélkül

Nehezemre esik papírra vetni, de ha kedden Donald Trump győz, akkor az általam ismert Amerika alighanem >

Tovább

Trump bacilusgazda módjára terjeszti az őrültséget, ami kettészakította Amerikát

A politikusnál minden jelét fel lehet fedezni annak, hogy becsavarodott, de már sok millió embert fertőzött >

Tovább

Ez a harc lesz a végső

Mint egy égő erdő, olyan ez a plakát. Az Európai Néppárt három hete így hozta miniszterelnökünk >

Tovább

Trump és Harris – Amerika sorsdöntő választás előtt áll

Financial Times: Harris messze nem optimális jelölt, de össze sem lehet vetni a vetélytárssal. Ő ugyanis >

Tovább

Spiegel: Orbán diplomáciai dilettantizmusa

A diplomácia dilettánsának minősíti Orbán Viktort a vezető német politikai hetilap kommentárja, miután a politikus két >

Tovább

Kinek a háborúja?

Arról, hogy mi várható Magyar Pétertől, a legjobb – és velem máskor politikailag egy húron pendülő >

Tovább

Ukrajna jelenleg a túlélésért harcol

És nem azért, hogy megverje az oroszokat, akik a front egy részén átvágják magukat a védvonalakon. >

Tovább

A magyar kormány Putyinnal flörtöl, kerüli a NATO-t

Politico: A magyar kormány Putyinnal flörtöl, ugyanakkor nem küldte el képviselőjét arra a tanácskozásra, amelyet tegnapra >

Tovább

Grúzia lehangoló módon Moszkva pályájára áll rá

A tekintélyuralmi, nyugatellenes Grúz Álom győzelmét ünneplik a Kremlben, Európának viszont megfelelő választ kell kitalálnia – >

Tovább

Megjósolni sem lehet, ki nyeri az amerikai választásokat

A Guardianben Cas Mudde bevallja, hogy fogalma sincs, ki nyeri nem egészen egy hét múlva az >

Tovább

13 európai ország elítélte, hogy Orbán Viktor máris felkereste Grúziát

A német külügy honlapján közzétett állásfoglalás idő előttinek minősíti az utat, miután az ellenzék szerint választási >

Tovább

Ha az amerikaiaknak fontosak az ország értékei, akkor kizárólag Harrisre voksolhatnak

Trump megbékítené Putyint, globális kereskedelmi háborút robbantana ki és semmibe venné az Egyesült Államok nemzetközi kötelezettségvállalásait, >

Tovább