2024. december 10. kedd
Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Spiegel: Orbán diplomáciai dilettantizmusa

Spiegel: Orbán diplomáciai dilettantizmusa

A diplomácia dilettánsának minősíti Orbán Viktort a vezető német politikai hetilap kommentárja, miután a politikus két napja Bécsben kijelentette: barbárság és diplomácia analfabetizmus, hogy Európa nem tárgyal Moszkvával, és hogy erre még büszke is. Egészen nyilvánvalóan inkább közvetítőnek tekinti magát, semmit ez EU részének, miközben soros elnökként a szervezetet kellene képviselnie. Jelenleg úgy lép fel, mint Moszkva legnagyobb előretölt helyőrsége Európában. Az Unió egyik vezető figurája két és fél évi háborúskodás után hagyja, hogy Putyin botrányos módon bekebelezze. Ez nem diplomáciai analfabetizmus, hanem diplomáciai dilettantizmus. Ja, és a kormányfő számára nyilvánvalóan fait accompli, hogy Trump győz – teszi hozzá Janko Tietz, a hírrovat vezetője. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Zeit

 

Trump volt biztonságpolitikai tanácsadója arra számít, hogy a volt elnök győzelme esetén az új kormányzat a magyar modellt fogja koppintani. Az elnök és csapata gondosan megfigyelte, miként szilárdította meg hatalmát Orbán, illetve hogyan tartja sakkban az ellenfeleit. Megpróbálják majd átültetni ezt a stratégiát. Előreláthatólag megugrik a korrupció – fejti ki az interjúban Fiona Hill, aki jelenleg a Brookings Intézetnél dolgozik és a jobboldalon közutálatnak örvend, miután vallomást tett volt főnöke ellen az első alkotmányos vádemelési eljárás során.

Azt mondja, ez okból rajta van Trump és Putyin kilövési listáján, de nem hagyja magát megfélemlíteni. Mindenkinek tennie kell ugyanis valamit, hogy fennmaradjon a demokrácia.

Elárulja, hogy a korábbi elnök családja egész üzleti hálózatot épített ki, Albániától kezdve, Magyarországon át, az öbölmenti államokig. A família sokat profitált a Fehér Házba betöltött pozícióból. De az anyagi támogatók is meg akarják szedni magukat. A politikai rendszer olyan lenne, mint Magyarországon, csak szteroidokkal felpumpálva.

Trump népszerűségének okát a szakértő abban látja, hogy a politikus a leszakadtak, és az út mentén hagyottak szószólójaként jelenik meg, emellett roppant vicces. Ám nagyon is komolyan kell venni, amit mond, mert meg is csinálja. Bosszúszomjas.

Meg van győződve arról, hogy mindenki másnál különb, ám ez roppant veszedelmes. Annál is inkább, mert könnyen lehet manipulálni, akár hízelgéssel, akár úgy, hogy a sértésekre válaszul vagdalkozni kezd. Elvárja, hogy mindenki úgy viszonyuljon hozzá: ő különleges lény. Putyinért ifjonti lelkesedéssel van oda, komolyan gondolja, hogy a másik egy zseni. Ő is szeretne olyan lenni, hogy tőle is féljenek, és azt csinálhassa, amit akar.  

Meg fogja próbálni, hogy kijátssza egymás ellen az európai országokat, közeledni fog a jobboldali populistákhoz, már ha nyer. De a háborút nem fogja befejezni, bár véget vet a katonai támogatásnak. Amit javasol, az Kijev kapitulációja – az orosz feltételeknek megfelelően. Sok más állam megkísérli majd Amerika helyére lépni. Főként Kelet-Európa látja, hogy a háború a Nyugat ellen folyik, helyettesekkel.

 

Die Presse

 

„Az állam én vagyok!” – mondja a Napkirály után szabadon az Osztrák Szabadságpárt vezére, aki tegnapelőtt Bécsben együttműködési megállapodást írt alá Orbán Viktorral, noha semmiféle állami tisztséget nem tölt be. A magyar politikus úgy került az osztrák parlamentbe, hogy az új házelnök meghívta, ami szíve-joga, csak éppen Rosenkranz így nem találkozhatott volna a magyar vezetővel.

A Szabadságpárt ugyanis meglovagolta a látogatást, noha az nem minősült kétoldalú diplomáciai eseménynek. Az FPÖ simán pártrendezvényt csinált belőle. Ami pedig a „Bécsi nyilatkozatot” illeti, Kickl megtehette, hogy azt államközi eseménynek állítsa be, hiszen együttműködik Orbánnal, meg egyébként is szeretne kihozni valami saját választási győzelméből.

Ám a törvényhozás elnöke ehhez nem nyújthatott volna segédkezet. Mert már nem „pártkatona”, bábfigura, akit ide-oda lehet állítani. Azon kívül nem erősítette a bizalmat, amennyiben a párt nyitva akarja tartani az ajtót arra az esetre, ha kudarccal végződnek a most folyó nagykoalíciós egyeztetések.

 

Der Standard

 

Jogi szakértők hivatali hatalommal való visszaélésnek minősítik, hogy Kickl Ausztria nevében egyezséget kötött Orbán Viktorral. A pártok ugyancsak felháborodottan reagáltak, mivel végzetes jelképet látnak abban, hogy a parlament új elnöke első külföldi vendégként a rendkívül vitatott magyar kormányfőt hívta meg. Méghozzá úgy, hogy arról nem tájékoztatta sem néppárti, sem szociáldemokrata alelnökét.

Az, hogy ezúttal a törvényhozás épületében tartott munkamegbeszélésről hiányzott az uniós zászló, ellenben a teljes szabadságpárti vezérkar jelen volt az eseményen, csak még jobban felkorbácsolja az indulatokat.

A „Bécsi Nyilatkozatban” a többi közt az áll, hogy Brüsszel veszít a jelentőségéből és a tagállamokban erősíteni kell a közvetlen demokráciát, valamint a parlamentarizmust. A konzervatívok és a zöldek igen rossz néven vették az aktust, mint ahogy az SPÖ is. Utóbbiak képviselője azt mondta, hogy az FPÖ nyilvánvalóan arról álmodik: magyar mintára átépíti az országot. Neki akar rontani a kisebbségeknek, leépítené a demokráciát és elfordulna az európai tervtől.

Egyébiránt Ausztria nevében csakis az államfő és a kancellár írhat alá ilyesfajta dokumentumot. Aki ezt rajtuk kívül megszegi, akár hat hónapot is kaphat, de Kickl-nek valószínűleg a haja szála sem fog meggörbülni, mivel a Tisztelt Ház aligha oldja fel a mentességét. A már idézett jogász, Birklbauer szerint a politikus ezt pontosan tudja, ezért igyekszik kipuhatolni a demokrácia határait.  

Egy másik alkotmányjogász, Bußjäger semmisnek tartja dokumentumot, de azt várja, hogy Orbán a maga céljaira azért ki fogja használni a deklarációt. Az FPÖ egyébként már 8 éve is nagy botrányt kavart, amikor barátsági szerződést kötött Putyin pártjával.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Félelmetes mindazt, ami jelenleg világban, illetve az osztrák politikában lejátszódik. Az FPÖ még tovább radikalizálódhat – nyilatkozta a lapnak Florian Wenninger bécsi történész, aki a demokrácia fejlődésével foglalkozik. Azt érzékeli, hogy a Szabadságpárt elnöke kellőképpen okos, és bár igen radikális, de rájött, hogy egyelőre mérsékelnie kell a hangvételt.

Mert a következő választáson ugyancsak kitapintható lesz az igény az alternatívára. Úgyhogy nem is baj neki, ha pártja kimarad a még meg sem alakult koalícióból. Nem azért keresi a kapcsolatot a jobboldali magyar, cseh és szlovák politikusokkal, mert szeretné helyreállítani a császárságot, hanem mert összeköti őket a politikai autoriter felfogása, a liberális-ellenesség, valamint az idegengyűlölet. Nagy példaképe Orbán.

A tekintélyelvűség elterjedését nagymértékben táplálja, hogy erősen nőttek a megélhetési kiadások. Az emberek a felelősöket keresik és az ilyeneket tálcán kínálja nekik a jobboldal, amely egyébként sok jóval nem tud szolgálni.

Ausztriában az agresszív idegenellenesség szalonképes lett, de itt látni kell, hogy a vidéki emberek jobbra tolódnak, a városiak ellenben továbbra is a baloldalra szavaznak. A falu mindig is úgy tekintett a nagy településekre, hogy azok megtestesítenek mindent, ami idegen. Korábban ezek a zsidók voltak, manapság a külföldiek.

Kickl alatt a Szabadságpárt szintet lép, mert már nyíltan a völkisch ideológiát követi. A vezér hirdeti, hogy a nemzet vérközösség. A demokrácia még az USA-ban is meginog, és szintén hasonló radikalizálódást tapasztalni Európában. És a folyamat csak erősödni fog. Ám nincs erő, amely szembeszállna vele, inkább tanácstalanságot tapasztalni.

Ki kellene dolgozni egy népszerű ellentervet, amihez pozitív jövőkép, egy jobb élet kilátása kell. Különben veszélyben van a demokrácia.

 

Euronews

 

Küszködik a lengyel kormánykoalíció, mert egyelőre nem képes igazi alternatívát kidolgozni a PiS illiberalizmusa helyett, így jelenleg beéri azzal, hogy azt mondja: mi legalább nem a Jog és Igazságosság vagyunk. Pedig konkrét politikai tervekre volna szükség, mert jelenleg – legjobb esetben is – csupán vegyes a Kaczynkiék politikai örökségének felszámolásáért zajló harc mérlege. Ha meg borúlátóak vagyunk, akkor azt kell mondani, hogy az eltelt egy év a hatalom tehetetlenségére világított rá.

Ezt fejti ki elemzésében Tom Junis, történész, a Lengyel Tudományos Akadémia tanársegédje. Ráadásul a legfrissebb felmérés szerint Tuskék vesztenének, ha most lennének a választások. Azaz a dolgok afelé haladnak, hogy a PiS visszatérjen, a szélsőjobbos Konfederacjával az oldalán.

Miután Trump győzhet a tengerentúlon, az előző kormány bukása bizonyosan nem jelent fordulópontot, vagy vízválasztót abban a térségben, amelyben továbbra is erős az Orbán, illetve Fico fémjelezte illiberalizmus és a szélsőjobb bekerült a politika fő áramlatába.

De a tét közben nőtt, mert az új koalíció a jelek szerint úgy döntött, hogy nem nyúl hozzá mindahhoz, amit az elődje hátrahagyott, sőt megpróbálja folytatni azt. Ily módon igyekszik új híveket becserkészni a jövő évi elnökválasztás előtt. Ám ez kétes stratégia, mert már többször bebizonyosodott, hogy az emberek jobban szeretik az eredetit a másolatnál. Vagyis az egész kísérletből a szélsőjobb húzhat hasznot.

Tusk a jelek szerint bekeményít a bevándorlás ügyében és a történelmet is felhasználja propaganda eszközként. Nagyon úgy néz ki, hogy illiberális politikát az illiberálisok nélkül is lehet csinálni.

 

FT

 

Nem sok esélyt lát a kommentár arra, hogy az európai vetélytársak feltartóztassák a kínai elektromos autók előretörését, sőt úgy véli, hogy a mesterséges akadályok még nagyobb hátrányba hozzá a lemaradó riválisokat. A szerző, Robin Harding úgy véli, hogy kínai gyártók most a saját piacaikat hódítják meg, de utána már a világ kerül sorra.  

Sőt, a sikerüket jelzi, hogy a Volkswagen most először üzembezárásokra készül és ez csupán a kezdet. Kudarcra vannak ítélve a kínai nyomulás ellen tervezett intézkedések. Egy ilyen autó ugyanis – kerekeken járó akkumulátor – nem sokkal több egy nagyobb méretű gyerekjátéknál. Könnyebb előállítani. De ha nem volna Kína, az elektromos járgányok akkor is átalakítják az egész ágazatot.

Az érintett külföldi cégek persze joggal háborognak a Peking által nyújtott állami támogatásokon, ám a kínaiak a központi apanázs nélkül is remek versenytársak lennének. A többieknek ugyanakkor nincs jó választásuk. Nem segít a védővám, ezt bizonyítja, hogy hasonló volt a helyzet a napelemekkel is, aztán mégis a kínaiak lettek a befutók.

Jobb ötlet, hogy az akkukat Kínából importálják és Európában arra koncentráljanak, ami az autógyártásban a legnagyobb hozzáadott értéket adja: pl. a vezető nélküli járművek szoftverének megtervezése.  Bár a kínaiakat itt sem lesz könnyű lenyomni. A VW és a többiek szenvedni fognak, de a legrosszabb az lenne, ha úgy tennének, mintha ezt el tudnák kerülni.

 

 

2024. november 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trump nevetséges állásfoglalása

Nevetségesnek minősítette Donald Trump Szíriával kapcsolatos állásfoglalását a New York Timesban Thomas Friedman kommentátor, aki háromszor is >

Tovább

Ki veszi át Szíria irányítását?

Az Economist elemzése azt latolgatja, vajon ki veszi át Szíria irányítását, miközben egyáltalán nem biztos a >

Tovább

Mindenszentek napja Újvidéken

A végtelenül cinikus hangnem, mellyel az államfő a határozottan fellépő tüntetőket illette, mindenesetre valóságos tendenciára mutat >

Tovább

A szír polgárháború tétje az, ki uralja az egész Közel-Keletet

Ezt állapítja meg Neil MacFarquhar, aki csaknem 30 éve dolgozik a New York Timesnál.  Hogy a lázadók >

Tovább

Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz

Sokak szerint Magyarország minden idők legrosszabb uniós elnökségét produkálta a most véget érő félévben, de az >

Tovább

Hogyan borít Orbán kihívója

Magyarországon eddig két dolog volt biztos: a halál, és hogy Orbán győz. De csak eddig volt >

Tovább

Lehet, hogy Meloni lesz Európa aduásza Trumpnál

Bármennyire is úgy gondolja Orbán Viktor, hogy ő az amerikai politikus magától értetődő ideológiai szövetségese. Az >

Tovább

A merkelizmus tragédia Trump és Putyin korában

Ezt fejti ki a volt kancellár most megjelent emlékiratai kapcsán Andreas Kluth, aki bevallja: annak idején >

Tovább

Ez már nem a gyerekekről szólt

Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >

Tovább

Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?

Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >

Tovább

Magyarország korszakváltás előtt

Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >

Tovább

Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának

Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >

Tovább