2024. december 10. kedd
Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Demokrácia Amerika nélkül?

Demokrácia Amerika nélkül?

Az autokraták azonos forgatókönyvből dolgoznak, amikor megszerzik a hatalmat. A kampány során a fasiszták, illetve erős emberek szótárából vesznek kölcsön, ezért nevezik ellenfeleiket „férgeknek”, valamint „belső ellenségnek”. Ám utána sem Grál-lovagként jelennek meg. Orbán, Erdogan és Chavez is azt csinálta, hogy megváltoztatta a törvényeket, nehogy azután valamikor is meg lehessen buktatni. Amikor négy év után kipenderítették a kormányzásból, a magyar politikus elhatározta, hogy ez vele még egyszer nem történhet meg. Be is váltotta a szavát: erősen átszabta a szavazókörzetek határait, tele töltötte vazallusokkal az igazságszolgáltatást, félelmet keltett és lefojtotta a sajtót, valamint a civil társadalmat. Az USA-ban sokkal mélyebbek a demokratikus gyökerek, de az alkotmány ott is csak annyira erős, amennyire a nép el van szánva, hogy megvédje. Akik másutt már saját bőrükön érezték az autokráciát, tudják, hogy Trump újabb mandátuma próbakő elé állítja az amerikai demokráciát. Ha tényleg megcsinálja, amit hirdetett, akkor az Egyesült Államokban minden eddiginél hevesebb támadás várható a fékek és ellensúlyok, a polgári szabadságjogok ellen. Össze nem lehet hasonlítani az első időszakkal, leszámítva január 6-át. Hogy ki lehessen védeni a veszélyt, ahhoz az kell, hogy az állam polgári és katonai alkalmazottai hűek maradjanak esküjükhöz, hiszen az alaptörvényre tettek fogadalmat, nem valamelyik pártra vagy politikusra. Ám nem lehet biztosra venni, hogy a demokrácia túléli a most kezdődő négy évet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Foreign Affairs

 

Larry Diamond szerint Trump győzelme véget vet azoknak a reményeknek, hogy sikerül megállítani a demokráciák visszaszorulását, bár a győzelmét inkább a gazdaságnak és a bevándorlásnak köszönheti. Az eredményt semmiképpen sem lehet úgy tekinteni, mint autoriter politikájának megerősítését. A világszerte elismert demokrácia kutató ugyanakkor rámutat, hogy a politikus egyértelművé tette a kampány során: antidemokratikus törekvéseit nem lehet visszafogni.

Hogy mennyire sikerül fenntartani az alkotmányt, a jogállamot, az nagyban meghatározza a demokrácia sorsát a következő években. Harris nem tudta meggyőzni a választókat, hogy valódi alternatívát jelent Bidenhez képest, márpedig az emberek változást akartak. A demokrata rivális figyelmen kívül hagyta, hogy ha valaki le akarja győzni a tekintélyuralmi demagógokat, akkor nem elég, ha védi a demokráciát, fel kell mutatnia, hogy miként kívánja orvosolni a tömegek anyagi gondjait.

Az autokraták azonos forgatókönyvből dolgoznak, amikor megszerzik a hatalmat. A kampány során a fasiszták, illetve erős emberek szótárából vesznek kölcsön, ezért nevezik ellenfeleiket „férgeknek”, valamint „belső ellenségnek”. Ám utána sem Grál-lovagként jelennek meg. Orbán, Erdogan és Chavez is azt csinálta, hogy megváltoztatta a törvényeket, nehogy azután valamikor is meg lehessen buktatni. Amikor négy év után kipenderítették a kormányzásból, a magyar politikus elhatározta, hogy ez vele még egyszer nem történhet meg.

Be is váltotta a szavát: erősen átszabta a szavazókörzetek határait, tele töltötte vazallusokkal az igazságszolgáltatást, félelmet keltett és lefojtotta a sajtót, valamint a civil társadalmat. Az USA-ban sokkal mélyebbek a demokratikus gyökerek, de az alkotmány ott is csak annyira erős, amennyire a nép el van szánva, hogy megvédje.

Akik másutt már saját bőrükön érezték az autokráciát, tudják, hogy Trump újabb mandátuma próbakő elé állítja az amerikai demokráciát. Ha tényleg megcsinálja, amit hirdetett, akkor az Egyesült Államokban minden eddiginél hevesebb támadás várható a fékek és ellensúlyok, a polgári szabadságjogok ellen.

Össze nem lehet hasonlítani az első időszakkal, leszámítva január 6-át. Hogy ki lehessen védeni a veszélyt, ahhoz az kell, hogy az állam polgári és katonai alkalmazottai hűek maradjanak esküjükhöz, hiszen az alaptörvényre tettek fogadalmat, nem valamelyik pártra vagy politikusra. Ám nem lehet biztosra venni, hogy a demokrácia túléli a most kezdődő négy évet.

 

Independent

 

Meglepő szövetség jöhet létre Trump, Orbán és a pápa közreműködésével, hogy kisiklassa Ukrajna támogatását. A lap azután ír erről, hogy a vatikáni magyar nagykövet elmondta: Ferenc támogatja, hogy az új amerikai elnök vegye rá területi engedményekre Kijevet. Mint emlékezetes, az egyházfő arra szólított fel, hogy hirdessenek tűzszünetet és tárgyalásokkal törjék meg az erőszak spirálját.

Habsburg-Lothringen Eduárd kijelentette: a magyar-amerikai viszony csúcson volt Trump első mandátuma idején és remélhetőleg most ismét rekordformát fog futni, miután a két ország hasonló nézeteket vall a békéről, az illegális bevándorlásról és a család védelméről. És minden eddiginél jobb az esély, hogy béke legyen ukrán földön.  Szerinte a Szentatya támogatja a békeegyezményt, amelyet azonban a katonai szervezet minden tagja elutasít.

A diplomata hozzátette: sok mindent lehet mondani Trumpra, lehet akár nem szeretni, de van egy valami, amit senki sem kérdőjelez meg, nevezetesen azt hogy nem fog háborút indítani.

Orbánt úgy tekintik, mint aki az EU-n belül a legközelebb áll Putyinhoz. A múlt héten a budapesti csúcson Zelenszkij megjegyezte, hogy a házigazda az egyetlen vezető a NATO-ban, aki ellenzi országa csatlakozását a szövetséghez. A miniszterelnök többször járt Mar-a-Lagóban, ennek köszönhetően már egyáltalán nem elszigetelt a nemzetközi porondon, hanem Trump legszorosabb európai partnere.  

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Akadt valaki, aki szembeszáll a közkeletű véleménnyel miszerint Orbán Viktor bedarálta a sajtót, sőt, egyenesen ostobaságnak nevezi az ilyen véleményeket.  Kurt Zimmermann a magyar politikus svájci szócsövének számító Weltwoche kolumnistája, de az érdekes az, hogy írását a Zürcher Zeitung leközölte.

A szerző, akinek a felesége magyar, és aki évekig élt Budapesten, egyenesen azt állítja, hogy a kormányfő problémája éppen az: nem tartja kézben a médiát és ez most visszaüt. A Blikkben még a csapból is Magyar Péter folyik és nagyjából ugyanez igaz az RTL Klubra is – véli.

A Tisza Párt elnöke javarészt éppen az újságíróknak köszönheti látványos felemelkedését. Merthogy a vezető orgánumok egytől egyik Fidesz-ellenesek. Ilyen az első számú napilap, a Népszava, de a szerző a HVG-nél is Orbán-ellenes irányvonalat tapint ki. A lap szerinte  arra szakosodott, hogy kétes megállapodásokat leplezzen le a kormánypárt és a gazdaság között.

Az RTL-nek jól jön, hogy a közszolgálati média rendkívül gyenge. Az on-line médiában Orbán igen súlyos vereséget szenvedett. A pozíciói csak a kereskedelmi rádiózásban erősek, köszönhetően a Retro Rádiónak, illetve a Rádió 1-nek. Ám mindkettő alapvetően zenét sugároz.

Az úgynevezett haladó szerkesztőségek egytől egyik a nagyvárosokban vannak, Orbán hatalmi bázisa épp ezért Budapesten kívül található. Ő a vidéki lakosság hőse, az abszolút többség birtokában fennakadás nélkül tud kormányozni.

És vidéken valóban ellenőrzi a médiát, hála a KESMÁ-nak. Cserében az érintett kiadók évente 200 milliónyi állami hirdetéshez jutnak. Az olyan „közeli” orgánumokra, mint a Magyar Nemzet és a TV2, lehet számítani, ha arról van szó, hogy le kell járatni Magyar Pétert. Ezzel szemben az Orbán-ellenes média a jövő embereként ünnepli.   

 

Project Syndicate

 

Slawomir Sierakowski nem tartja kizártnak Európa számára végén jól sül el Trump újabb elnöksége, habár az nem sok jót ígér az amerikai jogállam szemszögéből. A neves lengyel politikai elemző azért lát némi reményt, mert az öreg földrésznek immár semmi mentsége nincs, hogy ne fektesse be a fegyvergyártásba, illetve a kollektív védelembe.

Trump esetében persze nehéz bármit is előre felbecsülni, különösen, hogy már nincsenek a környezetében olyan tanácsadók, munkatársak, akik mérsékletre intenék. És a pártja sem az már, ami volt.

Ukrajnában Biden politikája nem szavatolta a sikert, lehet, hogy inkább csak az ország lassú kivéreztetését segítette elő. Az előd-utód volt viszont az, akik az első Javelin harckocsielhárító rakétákat küldte Kijevnek. És nehéz elképzelni, hogy akinek ekkora egója van, az csak úgy átengedné az ellenségnek az ukrán államot. De miért is tenné? Putyin semmit sem tud felajánlani neki, ráadásul Kína szövetségese, márpedig Peking Trump mumusa.

Az USA inkább előbb, mint utóbb el fog fordulni Európától. Ám annak  most már komolyan kell foglalkoznia saját védelmével. Ugyanakkor az új amerikai jobboldal imádja a földrész keleti felét, hála az ott jelentkező populista irányzatoknak. Tusk, Melonival együtt segíthet, amíg a kontinens nyugati része összeszedi magát.

2024. november 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trump nevetséges állásfoglalása

Nevetségesnek minősítette Donald Trump Szíriával kapcsolatos állásfoglalását a New York Timesban Thomas Friedman kommentátor, aki háromszor is >

Tovább

Ki veszi át Szíria irányítását?

Az Economist elemzése azt latolgatja, vajon ki veszi át Szíria irányítását, miközben egyáltalán nem biztos a >

Tovább

Mindenszentek napja Újvidéken

A végtelenül cinikus hangnem, mellyel az államfő a határozottan fellépő tüntetőket illette, mindenesetre valóságos tendenciára mutat >

Tovább

A szír polgárháború tétje az, ki uralja az egész Közel-Keletet

Ezt állapítja meg Neil MacFarquhar, aki csaknem 30 éve dolgozik a New York Timesnál.  Hogy a lázadók >

Tovább

Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz

Sokak szerint Magyarország minden idők legrosszabb uniós elnökségét produkálta a most véget érő félévben, de az >

Tovább

Hogyan borít Orbán kihívója

Magyarországon eddig két dolog volt biztos: a halál, és hogy Orbán győz. De csak eddig volt >

Tovább

Lehet, hogy Meloni lesz Európa aduásza Trumpnál

Bármennyire is úgy gondolja Orbán Viktor, hogy ő az amerikai politikus magától értetődő ideológiai szövetségese. Az >

Tovább

A merkelizmus tragédia Trump és Putyin korában

Ezt fejti ki a volt kancellár most megjelent emlékiratai kapcsán Andreas Kluth, aki bevallja: annak idején >

Tovább

Ez már nem a gyerekekről szólt

Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >

Tovább

Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?

Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >

Tovább

Magyarország korszakváltás előtt

Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >

Tovább

Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának

Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >

Tovább