2024. december 10. kedd
Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Trump tanult a korábbi elnökségből

Trump tanult a korábbi elnökségből

Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem egy bezárkózó csapat készülődik nekiveselkedni a munkának, hanem beavatkozáspárti héjaraj. Ideológiailag és politikailag sziklaszilárdak és egytől egyik hűek az elnökhöz – fejti ki Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője. A jelöltek idáig nem szerepeltek az első sorban, mégis innen-onnan van tapasztalatuk, általában a Kongresszusból. Vagyis az első mandátumtól eltérően, most nem gazdasági vezetőkből kerül ki a gárda, és az is látszik, hogy az újak úgy fognak táncolni, ahogyan Trump fütyül. A republikánusok szélsőséges szárnyának számító Tea Pártból egész nemzedék kerül be az apparátusba, már megvívták a maguk ideológiai csatáit a saját berkeken belül. De már helyezkednek, mert két év múlva indul a küzdelem a Fehér Házért.

Viszont az máris látszik, hogy meglesz a migránsok tömeges kiutasítása. Rubio gyakorlatilag az ötletgazda - Kína bekerítésére. Waltz pedig nemzetbiztonsági tanácsadóként a gyengeség semmilyen jelére nem hajlandó Oroszországgal szemben. Európa viszont egyelőre csak azt a  következtetést tudja levonni, hogy már megint alábecsülte Trumpot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

AFP

 

Magyarországon a legkiszolgáltatottabbak húzzák a rövidebbet, miután a nacionalista Orbán Viktor összeveszett Iványi Gáborral, így most sorra zárják be az Evangéliumi Testvérközösség által fenntartott szociális létesítményeket, iskolákat. Szegeden a hatóság a tanévkezdés előtt, az utolsó pillanatban rendelte el, hogy nem működhet az érintett általános iskola, mondván, hogy az anyagi körülményei túlságosan is bizonytalanok. A 160 gyereknek a végén sikerült helyet találni, bár többnyire különleges nevelést igényelnek.

Ők az ellenségeskedés járulékos vesztesei. Iványi szerint a hatalom évek óta üldözi metodista egyházát. A viszály oka az volt, hogy a lelkipásztor bírálta a kormány fellépését a hajléktalanok és a menekültek ellen. Most úgy nyilatkozott, hogy a Fidesz csupán rossz karikatúrája a kereszténységnek, visszataszítóbb, mint a pogányság.

Hogy Iványiék úrrá legyenek az anyagi gondokon, csökkentették a munkatársak fizetését és nem utalták át a tb-t. De elképzelhető, hogy ő maga kénytelen lesz 10 évre börtönbe menni, mert a hatalom úgy állította be, hogy ellenszegült, amikor az adóhivatal megszállta a Dankó utcai központot. Azt viszont tagadja az állam, hogy akár egy fillérrel is tartozna az egyháznak.

Utóbbi közadakozásból idáig 44 ezer eurónak megfelelő összeget gyűjtött, de a vezető fél, hogy ezt így nem sokáig lehet csinálni. Pedig egy egyháznak nem csak az a dolga, hogy imádkozzon, jó cselekedeteket is végre kell hajtania: Gyógyítani, vigaszt nyújtani, élelmet adni, amennyire az erejéből telik.  

 

Süddeutsche Zeitung

 

Magyar Péter azzal vádolja Orbán Viktort, hogy az megfigyelteti, pont úgy, ahogyan azt egykor Nixon tette a Watergate-ügy során a demokratapárti főhadiszállással. Azaz lehallgatja és rágalmazza. Az ellenzéki politikus miatt már jó ideje fő a kormányfő feje, mert a feltörekvő csillag a Fidesz legyőzhetetlen pozícióját veszélyezteti, amit a miniszterelnök a jogállam leépítésével igyekszik bebiztosítani.

Magyar szerint a hatalom a titkosszolgálatot, illetve magánkézben lévő biztonsági vállalkozásokat vonultat fel ellene, hogy hamisított felvételeket gyártson róla egy összpontosított kampány során. A sajtó egyre több bizonyítékot talál a vád alátámasztására. Varga Judit és a volt barátnő, Vogel Evelin is egy Orbán közeli oligarchától kap fizetést, és olyan állami érdekeltségeknek dolgoznak, amelyek közreműködnek a rágalomhadjáratban. A politikus más állításai is beigazolódni látszanak.

 

Politico

 

Szlovákia azt kockáztatja az új nyelvtörvénnyel, hogy megromlik a szövetség Fico és Orbán között. A készülő jogszabály elsősorban a 420 ezres magyarságot sújtja, ez pedig veszélyezteti Pozsony egyik legfőbb szövetségesének támogatását. Nem lehetne kisebbségi nyelveket használni a tömegközlekedésben, a postákon, vendéglőkben, a büntetés akár 15 ezer euró is lehet.

Az ellenzéki SaS és a Magyar Szövetség Pártja azt hangoztatja, hogy az új szabályozás árt az idegenforgalomnak, rontja az ország versenyképességét és magára haragítja az EU-t. Meg hogy nagyon emlékeztet arra, amit Meciar a 90-es években csinált. Ő vezette be az első nyelvtörvényt, amivel magyar-ellenes érzelmeket keltett. Az államközi kapcsolatok akkoriban lényegesen megromlottak.

A szélsőséges SNS által delegált kulturális miniszter, a törvény kezdeményezője cáfol bármiféle rossz szándékot, szerinte a cél a szlovák nyelv védelme. Szijjártó Péter ezzel szemben közölte: biztosítékot kapott a pozsonyi parlament elnökétől, hogy bármiféle új jogszabály is születik, az nem korlátozza a magyar kisebbség jogait. Azaz látszik, hogy a magyar fél éberen követi a fejleményeket.

 

FAZ

 

A politika van a hátterében, hogy alig két hét múlva Isztanbul helyett Debrecenben játsszák zárt ajtók mögött a Maccabi Tel Aviv és a Besiktas futballmérkőzését. Az UEFA ugyanis fél az antiszemita erőszaktól, bár a legutóbbi amszterdami incidens során állítólag izraeli szurkolók is randalíroztak. De egyértelműen ellenük irányult a támadás, a rendőrség 62, többnyire muzulmán bevándorlót letartóztatott.

Hogy az Ajax egykor „zsidó” klubnak számított, az mára már feledésbe merült.

Isztambul azért nem volt megfelelő helyszín, mert a törökök mohamedánok és a két állam közt feszült a viszony. Hogy a debreceni stadionba magyar nézők sem mehetnek be, annak alighanem gyakorlati okai vannak, bár valószínűleg az igény sem lett volna óriási. De az izraeli válogatott már vendégszerepelt Magyarországon, mert saját országát az európai szövetség Gáza és a rakétafenyegetések miatt nem tartja biztonságosnak. Az ilyen meccsekre viszont ellátogathatnak az izraeli drukkerek.

Budapest kitűnő viszonyt tart fenn mind Ankarával, mind Tel Avivval. A három vezető ugyanúgy vélekedik a nemzeti erőről, a globalizmus elutasításáról, és mindhármuk ellen felmerül a korrupciós vád. Hogy Orbán és Netanjahu ennyire jóban van, az meglepheti azokat, akik tudják, hogy a magyar vezetőnek szemére szokták hányni az antiszemitizmust.

Részben azért, mert az emlékezetpolitikában visszanyúl Horthyhoz, részben pedig a Soros elleni kampány miatt. Ott előkerültek a klasszikus zsidóellenes fordulatok. Ám a hadjárat főként belpolitikai célokat szolgált, az antiszemita uszítás nem jellemző a Fideszre. Magyarországi zsidó szervezetek fölöttébb elégedettek a biztonsággal. Tetten lehet érni a régi vágású antiszemitizmust, ám azt messze nem gondolják annyira fenyegetőnek, mint a nyugat-európai muzulmánokat. Hála elsősorban Orbán bevándorláspolitikájának, magyar földön alig-alig vannak mohamedán migránsok.

 

Project Syndicate

 

Ian Bremmer úgy látja, hogy Trump szabad kezet kap a belpolitikában, átírhatja még az alkotmányos normákat is, de még nagyobb hatással lesz a világra. Az Eurázsia Csoport nevű washingtoni agytröszt alapító vezérigazgatója úgy értékeli, hiába teljesített rendkívül jól Harris, ez évben a legtöbb választáson a közhangulat a fennálló hatalom ellen irányult.

Az ok: a bevándorlás, valamint a magas infláció, ami a járvány következménye. Emellett a szemben álló táborok információs buborékban vannak. Trumpot nem érdekli a kormányzás, viszont olyanokkal veszi körül magát, akik ideológiailag egy követ fújnak vele, tapasztaltak és készek a gyakorlatba átültetni a Tegyük Újra Naggyá Amerikát politikáját.

Ugyanakkor a világ sokkal veszélyesebb lett az eltelt 4 évben. Két háború dúl, erősödik a verseny Kínával, felbátorodtak az olyan lator államok, mint Oroszország, Kína és Észak-Korea. A világgazdaság akadozik, az olyan új technológiák, mint a mesterséges intelligencia egészen új feladatok elé állítják a washingtoni kormányzatot.

Így viszont nagyon rossz irányba csúszhatna el a dolgok. Az új vezetés alighanem bekeményít Pekinggel szemben, csakhogy az új hidegháborúból könnyen katonai konfrontáció alakulhat ki.

A Közel-Keleten Netanjahu szabad kezet kaphat a háborúhoz, függetlenül a humanitárius következményektől. De még ennél is aggasztóbb, hogy Trump támogatja az iráni nukleáris program megtorpedózását, ebből pedig súlyos válság lehet, megszakadhat a térségből az energiahordozók szállítása.

Zelenszkijt és Putyint egyaránt a tűzszünet felé terelheti a mostani arcvonal mentén, de nem biztos, hogy azok elfogadják a feltételeket. Sok függ attól, hogy Európa miként reagál. A lengyelek, baltiak és az északiak hajlandóak lesznek többet áldozni Ukrajna védelmére. Mások, mint Magyarország, ideológiai okokból készek lesznek belemenni az ügyletbe. Az olaszoknál politikai, a németeknél gazdasági szempontok ösztökélnek ugyanerre.

Az új elnök katalizátorként hathat a földrész biztonságának megerősítésére, de mélyítheti is a meglévő elválasztó vonalakat. Meggyengítheti a transz-atlanti szövetséget és újabb agresszióra bátoríthatja Putyint. Azaz jelentős geopolitikai bizonytalanság körvonalazódik, nő a katasztrofális bajok és a szinte elképzelhetetlen áttörések esélye.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy Biden zűrzavart hagy Trumpra Ukrajnában, ezért az utód számára nem lesz egykönnyű kiutat találni a háborúból.   Az ukránok ugyan nem vesztik el a küzdelmet, de miután a távozó amerikai kormányzat megkötötte a kezüket, nem is tudnak nyerni. Véres patthelyzet alakult ki, mindkét oldalon rettenetes áldozatokkal. Az oroszok ugyan valamelyest előrenyomulnak keleten, még ha bődületes veszteségek árán is.

Biden politikája nem diadal, akármit is állít ő, illetve a sajtó. Nem engedte, hogy a hatékony nyugati fegyvereket bevessék oroszországi célpontok ellen, noha Vietnam és Afganisztán nagy tanulsága, hogy addig nem nyerhetsz, amíg az ellenségnek biztos menedék áll a rendelkezésére.

Emellett a Nyugat nem tudta elzárni az orosz energiabevételek útját. Európa még mindig nagy mennyiségben vesz Moszkvától olajat és földgázt, a G7 olajársapkája nagyrészt fiaskónak bizonyult. Kína segíti a Kremlt gazdasági eszközökkel, illetve kettős rendeltetésű cikkekkel, Irán pedig rakétákat és drónokat ad.

Úgy tudni, hogy Trump a múlt héten szólt Putyinnak: ne súlyosbítsa a válságot, de az új elnök kemény döntések előtt áll. Mert ha az orosz fél nem hajlandó elfogadható feltételek mellett tárgyalni a békéről, akkor a Fehér Háznak katonai erővel kell a párbeszédre serkenteni.  Ez újabb segélycsomag mellett azt jelentheti, hogy Kijev felhasználhatja a nyugati harceszközöket az orosz határon túl is. De az USA nyomást gyakorolhat az EU-ra is, hogy fogja vissza magát az energiabeszerzésekben.

Ha Zelenszkij nem jut új hadfelszereléshez, az a lassú vereséggel érne fel számára, ami katasztrófa lenne a nyugati érdekek szemszögéből. Megroggyannának a szövetségek, még inkább odalenne Amerika szavahihetősége. Trump 2. elnöksége sokkal szörnyűbb lenne, mint az első.  

 

FT

 

Trump azt ígéri, hogy bosszút áll vélt ellenségein, így cseppet sem véletlen, hogy alelnökjelöltje az egész új kormányzat második legfontosabb tisztségének nevezte a főügyészi posztot. (Amelyik együtt jár a az igazságügyi miniszteri teendőkkel – a szerk. megj.) Akárki is töltse be – hangsúlyozza Edward Luce, a szemleíró – minden bizonnyal lojális lesz a Fehér Ház urához. Annak ugyanis az volt a legnagyobb keserve az első négy évben, hogy a tárca nem parírozott neki. Ezért a kinevezés fő alapja ezúttal minden bizonnyal a lojalitás lesz.

Természetesen az elnök nem torolhatja meg korlátlanul a sérelmeit. Még az is lehet, bár nem túlzottan valószínű, hogy győzelme felvillanyozza, ezért nagyvonalú lesz. A másik véglet, hogy rendőrállamot csinál Amerikából. De ami történni fog, azt előreláthatólag valahová a kettő közé közé lehet belőni.  

Több száz embert fenyegetett már, és támogatói egyetértenek vele. Főleg azok retteghetnek, akik nyomoztak ellene. A tábora meg van győződve arról, hogy Washingtont korrupt demokrata gépezet vezérli. Ám nem vetheti csak úgy börtönbe az ellenfeleit. Az olyan erős emberek, mint Orbán, vagy az indiai államfő a pénzügyi terrort alkalmazták az ellenzékkel szemben, illetve így büntették meg az engedetlen sajtót, továbbá civil szférát.  

Nem segít, ha valaki külföldre távozik a megpróbáltatások elől. Magyarországgal és Indiával ellentétben az amerikai Pénzügyminisztérium keze mindenhová elér. Csak abban lehet bízni, hogy Trump csupán üresen fenyegetőzik. Hiszen szeszélyes, könnyű elterelni a figyelmét és nem ért ahhoz, amit csinál – mondja róla az a republikánus párttag, akit 7 éve helyettes főügyésznek nézett ki.  

 

Bloomberg

 

Ritka kivételként megszólalt a hírügynökség névadó többségi tulajdonosa és azt ajánlja Trumpnak, hogy eszébe ne jusson kinevezni a néhai Robert Kennedy unokaöccsét. Az ugyanis oltástagadó, áltudományok hirdetője, ezért nagy kockázatot jelentene Amerika számára.

Megbízatása sok-sok amerikai életébe, illetve egészségébe kerülne, de rengeteget ártana az elnök népszerűségének, beárnyékolná az első időszak eredményeit. Az ifjabb Kennedynek semmiféle közegészségügyi tapasztalata nincs, pedig a Fehér Ház leendő gazdája ezt a területet szánja neki. Ám csak tönkretenné a rábízott reszortot.

Környezetvédelemre szakosodott ügyvédként dolgozott évtizedekig és jó munkát is végzett, ám a 2000-es években valahogy bekattant. Kétségbe vonja, hogy hat a Covid ellenszere, de ha így megy tovább, azt is elérheti, hogy a szülők ne engedjék beoltani a gyerekeket torokgyík és rubeola ellen. Nézeteit semmiféle tudományos vizsgálat nem támasztja alá és már így is szörnyű károkat okozott rengeteg családnak. Ezért az volna a legjobb, ha Trump törölné bármiféle tisztség várományosainak sorából.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Clausewitz leghíresebb német szakértője éppen a hadtudós tanításai alapján úgy gondolja, hogy amíg harcolna az ukránok, addig nem tudnak kikapni. Andreas Herberg-Rothe szerint azonban alapvetően minden attól függ, támogatja-e a NATO Kijevet, mert ha igen, akkor még a győzelem is lehetséges. Putyinnál ugyanakkor nem lehet látni, miként akar politikai tőkét kovácsolni a katonai sikerekből.

A költség-haszon összevetése alapján a történész úgy gondolja, hogy a háború már csupán a jövő nyárig tart, vagy maximum utána még egy évig.   A technológiai fölény nem játszik döntő szerepet a harcok kimenetelében, mert ha valamelyik fél előnyhöz jut, a másik azonnal átveszi az újítást.

Ugyanakkor kétséges, hogy az ukránok sokáig meg tudják-e tartani Kurszk környékét. De ha sikerül tartósan elbizonytalanítani a területfoglalással az orosz lakosságot, akkor nagyon is hasznos lehet a húzás. Mert akkor az orosz elnöknek felül kell vizsgálnia a számításait.

Ugyanakkor nem lesz mindent eldöntő csata, ezért rendezkedtek be az oroszok állóháborúra és próbálják megtörni az ukránok elszántságát az infrastruktúra lerombolásával. A Nyugatnak viszont ismét el kell jutnia odáig, hogy szükség esetén háborúba bonyolódik saját védelméért. Csakis így tudja el kerülni, hogy az új világpolitikai helyzetben ténylegesen fegyveres viszályt kelljen megvívnia.

 

Bloomberg

 

A vezércikk esélyt lát a német kormányválságban, jóllehet az pont akkor robbant ki, amikor kiderült: Trump lesz az elnök. Ezzel együtt Scholz kancellárságának legnagyobb eredménye lehet, hogy bedobta a törülközőt, bár az új választás valószínűleg csak hónapok múlva lesz.

A német gazdasági modell azonban kudarcot vallott, mert vége az olcsó orosz energiának, Kína viszont egyre veszedelmesebb vetélytárs. És akkor még ott van az új amerikai vezető, aki vámot akar kivetni az importra. Az ország azonban jól áll anyagilag, képes nagyszabású fejlesztési programot beindítani.

Azaz saját erőből fel tudja lendíteni a termelékenységet, több hozzáadott érték előállítása felé tolhatja el a gazdálkodást. Ám semmi sem garantálja, hogy a következő kormány jobban végzi majd a dolgát. Ezzel együtt van esély rá, hogy a súlyos helyzet folytán az ország és Európa legjobb érdekeinek megfelelően járjon el. 

 

Die Presse

 

Alig egy év után ismét fizetésképtelen a Kika-Leiner. Azaz sikertelennek bizonyult a szanálás, mert az emberek általában visszafogják a nagy vásárlásokat. Várnak a jobb időkre, és ez különösen igaz a bútorokra. Pláne, hogy a járvány idején már javarészt elintézték ez irányú beszerzéseiket. Ezért egyre több üzlet zár be, miközben horribilisak a bérleti díjak. A bécsi Mariahilferstrassén egy-egy jobb boltért havi 30 ezer eurót kell kipengetni.

A Kikán viszont a jelek szerint nem segített sem az új tulajdonos, sem az, hogy 1900-ról 1400-ra csökkentették a létszámot. A kereslet igen lanyha, és nem látszik a kibontakozás. A 3. negyedévben 18 %-kal több cég húzta le a rolót, mint egy évvel korábban. A 2. leginkább érintett ágazat: a kereskedelem.

2024. november 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Trump nevetséges állásfoglalása

Nevetségesnek minősítette Donald Trump Szíriával kapcsolatos állásfoglalását a New York Timesban Thomas Friedman kommentátor, aki háromszor is >

Tovább

Ki veszi át Szíria irányítását?

Az Economist elemzése azt latolgatja, vajon ki veszi át Szíria irányítását, miközben egyáltalán nem biztos a >

Tovább

Mindenszentek napja Újvidéken

A végtelenül cinikus hangnem, mellyel az államfő a határozottan fellépő tüntetőket illette, mindenesetre valóságos tendenciára mutat >

Tovább

A szír polgárháború tétje az, ki uralja az egész Közel-Keletet

Ezt állapítja meg Neil MacFarquhar, aki csaknem 30 éve dolgozik a New York Timesnál.  Hogy a lázadók >

Tovább

Az Orbánt váltó lengyelek vissza tudnak-e térni a normális állapotokhoz

Sokak szerint Magyarország minden idők legrosszabb uniós elnökségét produkálta a most véget érő félévben, de az >

Tovább

Hogyan borít Orbán kihívója

Magyarországon eddig két dolog volt biztos: a halál, és hogy Orbán győz. De csak eddig volt >

Tovább

Lehet, hogy Meloni lesz Európa aduásza Trumpnál

Bármennyire is úgy gondolja Orbán Viktor, hogy ő az amerikai politikus magától értetődő ideológiai szövetségese. Az >

Tovább

A merkelizmus tragédia Trump és Putyin korában

Ezt fejti ki a volt kancellár most megjelent emlékiratai kapcsán Andreas Kluth, aki bevallja: annak idején >

Tovább

Ez már nem a gyerekekről szólt

Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >

Tovább

Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?

Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >

Tovább

Magyarország korszakváltás előtt

Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >

Tovább

Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának

Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >

Tovább