2025. január 17. péntek
Ma Antal, Antónia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Fennáll a veszély, hogy Közép-Európa gazdasága megsínyli Trump politikáját

Erre figyelmeztet a Standard & Poor’s jelentése, amely a térség keleti felének szuverén adósság besorolásával foglalkozik. Az érintett államok kilátása jelenleg stabil, illetve kedvező, ám visszavetheti a növekedést a belengetett amerikai vámemelés, valamint a háború miatti bizonytalanság. Visszaeshet ugyanis a nyugati kereslet. Különösen Magyarország, Csehország és Szlovákia sebezhető, mert erősen kapcsolódik a német autóiparhoz. A lengyeleknél azért más a helyzet, mert náluk nem annyira jelentős a kivitel, illetve több lábra támaszkodik a gazdaság. De azért azt így is megérzi, ha a németeknél beüt a visszaesés. A hitelminősítő nem zárja ki, hogy valamilyen külső megrázkódtatás következik be, illetve hogy kiéleződik a kereskedelmi háborúskodás, akkor pedig vége növekedésnek a világban. De ettől még úgy gondolja, hogy középtávon szép remények elé néz Közép- és Kelet-Európa. A magyar és a lengyel jegybank jövőre várhatóan ismét kamatot csökkent, habár a politikusok dolgát megnehezíti a valutaárfolyamok ingadozása, valamint a szolgáltatásoknál jelentkező makacs infláció. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Wall Street Journal

 

A vezércikk szerint a Románia és Grúzia elleni orosz támadás mutatja, mire számíthat Európa, ha Putyin nyer Ukrajnában. A szír forradalom ugyan vereség a politikus számára, de ez nem téríti el a tervétől, hogy politikai uralomra tegyen szert a régióban. Ennek érdekében avatkozott bele a román és a grúz választásokba is.

 

A román titkosszolgálat azt jelentette, hogy a választási rendszert több ezer támadás érte a világhálón. Az ország amúgy Ukrajna egyik fő támogatója. A dél-kaukázusi köztársaságban viszont a Kreml szövetségesei azon vannak, hogy meghiúsítsák a tömegek akaratát, mármint hogy az ország fonja szorosabbra kapcsolatait a Nyugattal.

 

Kobakidze kormányfő Grúz Álom pártja úgy nyert, hogy szavazókat félemlített meg, voksokat vett és más visszaéléseket követett el. A rendszer erős embere, Ivanisvili megfelelő büntetéssel fenyegette meg a politikai ellenfeleket.

 

Oroszország 16 éve megszállva tartja az ország területének egyötödét. A lagymatag nyugati reakcióból Putyin azt a következtetést vonta le, hogy sokkal többet is simán megúszhat, miközben a Nagy-Oroszország álmának megvalósításán dolgozik. A grúzok ezzel szemben attól félnek, hogy Belarusz sorsára jutnak.

 

De Moszkva beleártotta magát a dolgokba Moldovában is, ám ott nem sikerült nyeregbe ültetni a Kreml-barát jelöltet, illetve meghiúsítania, hogy népszavazás foglaljon állást az EU-belépés mellett. Ha Ukrajna elesik, erre kell számítani az oroszok részéről Romániában, a Baltikumban és másutt is. 

 

Independent

 

Asszad sorsa mutatja  a Nyugatnak, miként lehet legyőzni Putyint – mutat rá Keir Giles, a Chatham House, a brit Külügyi Intézet munkatársa. Sokatmondónak tartja, hogy immár egyáltalán nem biztos: Oroszország képes növelni külföldi befolyását, de a bukás visszahathat az ukrajnai háborúra is.

 

Az orosz hadsereg néhány légitámadásnál többet nem tudott tenni a lázadók ellen. Pedig Moszkva taktikája évszázadok óta az volt, hogy rombolással, atrocitásokkal kényszeríti engedelmességre a lakosságot. Ám most Putyinnak fel van adva a lecke, miként őrizze meg hatalmát a Közel-Keleten.

 

Az egyik nagy kérdés, kell-e evakuálni az orosz csapatokat, és ha igen, hogyan. Azon felül, hogy a szír fejlemények miként hatnak vissza az orosz terjeszkedésre a világban. Főleg Afrikában, ahová Szíria fontos utánpótlási bázisként szolgált.

 

Kedvező fejlemény lehet az is, hogy a gyilkos diktátorok most már megértik: az orosz támogatás véges és feltételes. A nyugati hatalmak viszont jobb belátásra bírhatják a legvisszataszítóbb rendszereit, hogy ne támogassák a Kremlt és ne hívják be az oroszokat.

 

Európa teljesen más tészta, hiszen itt valóságos háború zajlik és Moszkva visszatért ahhoz, hogy a mennyiségre és ne a minőségre támaszkodva nyerjen. Putyin az egész gazdaságot és az ország jövőjét is a birodalom helyreállításának rendeli alá.  Ám ha felsül Ukrajna visszafoglalásával, az veszélybe sodorhatja az uralmát.

 

De hogy távoli válságövezetekben nem tud mindig diktálni, az csekély vigasz az öreg földrész számára. Hiszen a hadserege nagyrészt érintetlen és további tervei vannak a kontinensen. Szíria nagy tanulsága mindazonáltal az, hogy Moszkva és barátai nem legyőzhetetlenek és kellő ellenállás esetén megálljt lehet nekik parancsolni. Ennek ébresztőként kell hatnia, hogy a földrész gondoskodjon saját biztonságáról, ha szembe akar szállni Putyin szándékaival.

 

Die Presse

 

A kommentár úgy véli: kár volna hőstettnek tartani, hogy az OMV végre felmondta a gázszerződést, Oroszországgal, mert már sokáig amúgy sem lehetett volna halogatni a lépést. Nem véletlenül nevezte ugyanis az Economist a nyáron Ausztriát Putyin „hasznos idiótájának”, hiszen az európai országok a háború kezdete óta sorra váltak le az orosz energiahordozókról, mivel nem szerették volna továbbra is teletömni Moszkva hadi kasszáját.

 

Az osztrák fél azonban ragaszkodott a szerződéshez, amelynek alapján 2040-ig év hat milliárd köbméter gázt kapott volna. Csakhogy az oroszok a múlt hónap közepén elzárták a csapot, mert alulmaradtak egy kétoldalú jogvitában. Az osztrákok az agresszió megindulása után, jó egy éven át 7 milliárd eurót utaltak ám a háborúpárti oroszoknak. Az OMV arra hivatkozott, hogy muszáj betartania a megállapodást és akkor is fizetnie kell, ha nem vesz át egy köbcentinyi gázt sem.

 

Ugyanakkor a német Uniper minden következmény nélkül ki tudott szállni egy hasonló megállapodásból. Hogy az osztrákok miért nem követték a példát, annak az a magyarázata, hogy az ország és a konszern két éve még egyszerűen nem volt hajlandó lemondani fő beszerzési forrásáról. Akkoriban a Gazprom fedezte az osztrák gázszükséglet 80 %-át. A tárolók üresek voltak, nem úgy, mint, ma, és tartani kellett attól, hogy adagolni kell az energiahordozót.

 

Egyébiránt kenyértörés ide vagy oda, az utóbbi hónapokban változatlanul elég gáz érkezett Moszkvából osztrák földre, és meg is találta a gazdáját, ahogy korábban mindig is. Az ellenérték pedig megy Oroszországnak. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

A lengyel kormányfő hasít az európai porondon, odahaza viszont sok embert kiábrándít – jelenti Varsóból Viktoria Großmann. Tusk az első évben jelentős bizalmat szerzett a világban, viszont a belpolitikában nem sok minden sikeredett neki. A liberális-baloldali koalíció Európát írta a zászlajára, a PiS uralma után véget vetett a bezárkózásnak, a Brüsszellel folytatott civakodásnak.

 

A hatalom komolyan veszi a kül- és biztonságpolitikai felelősségét, szövetségeseket keres, el van szánva, hogy jelet hagy maga után a januárban kezdődő soros uniós elnökség alatt. Leginkább azzal, hogy utat kíván törni az ukrajnai béke felé. Tusk abszolút betölti a helyet, ami kijár országának a földrészen, már csak a nagysága és elhelyezkedése folytán, de főleg a Moszkva jelentette fenyegetés miatt.

 

Viszont sok honfitársát kiábrándította, mert Duda elnök akadékoskodás folytán csak nehezen halad a jogállam visszaállítása. De csalódottak a nők is, mivel a hármas szövetség képtelen egyezségre jutni az abortusz engedélyezése, illetve a bejegyzett partnerségek ügyében. A külföldön megnyert bizalom, lengyel földön elvész.

 

Deutsche Welle

 

Népe követségének nevezi a berlini roma kulturális intézetet, az ERIAC-ot Junghaus Tímea, aki a hét éve működő intézmény egyik megálmodója volt, egyben jelenlegi igazgatója. A háznak nincs párja világban, amikor kétévente kiosztja a „Holnap”-díjat, arra összegyűlik a világ roma kulturális elitje.

 

A direktornő a Józsefvárosban nőtt fel, amely évtizedek óta roma gettó és nyomornegyed hírében áll, ám az ottani roma kulturális élet igen jelentős. De azért az interjúalany fiatal lányként sűrűn találkozott a szerkezeti rasszizmus minden árnyalatával, de egy ideig azt gondolta, az a legjobb, ha mindent lenyel.

 

A fordulat akkor következett be nála, amikor művészettörténet szakos egyetemistaként egy egyik professzornője elvitte a Roma Parlament kiállítására. 17 éve már ő szervezte a Velencei Biennálé roma pavilonját, ami mérföldkő volt a roma művészeti közösség számára. 2010- ben a Tudományos Akadémia felkérte szakértőjének, addig irr roma nem töltött be ilyen tisztséget.

 

A berlini intézet a német Külügy udvarán létesült, fő támogatója az Európa Tanács, a Soros-féle Nyílt Társadalom-alapítvány, az EU, valamint a német külügyi tárca volt. A tevékenységét azzal lehet összehasonlítani, mint amit a Goethe Intézet vagy a British Council csinál. 150 tagszervezete van, fő profilja, hogy támogassa és terjessze a roma művészetet. Továbbá igyekszik megteremteni az egységes roma nyelvet és írást.

 

Erősíti a romák nemzettudatát, és ami a sokszínűséget, a multikultit, valamint a soknyelvűséget illeti, Junghaus Tímea szerint a kontinens tanulhat tőlük. Egyébiránt azt mondja, hogy sok európai országban ma rosszabb a helyzet, mint 20 éve, mert terjed a rasszizmus és a cigányellenesség.

2024. december 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van

Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump >

Tovább

Képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót?

Az Economist kommentátora azon filozofál, vajon képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót, vagyis a megválasztott elnök miatt >

Tovább

Mi az a Kanada?

A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról >

Tovább

Trumpot lehet kezelni, csak félre kell tenni a finnyáskodást

A Times külpolitikai szakértője Edward Lucas úgy látja, ha valaki belehallgat az általános európai károgásba, az >

Tovább

Hirtelen ismét kérdésessé váltak a nemzeti határok

Az egész világrend megkérdőjeleződik hirtelen, mivel Putyin és Trump paradigmaváltást tanúsít a határok sérthetetlensége ügyében – >

Tovább

Tanulni Donald Trumptól

Az AfD főnökasszonya megtanulta Trumptól, hogy mi a siker titka. Hát, az, hogy nincs többé igazság >

Tovább

Európa akár szét is eshet

Európában új törésvonalak jelentkeznek, a kontinens akár szét is eshet, évtizedek óta nem volt ennyire sebezhető. >

Tovább

Mi van a csökkenő balkáni határsértések mögött?

Ausztria döngeti a mellét, hogy tavaly neki köszönhetően csökkent a migránsok száma a Balkánon, ám ez >

Tovább

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >

Tovább

Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt

Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >

Tovább

Az imperializmus visszavág

A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >

Tovább

Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék

Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >

Tovább