Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Vége a mézesheteknek Trump számára
Az elnök minden téves lépése zűrzavart és feszültséget eredményez – hangsúlyozza a Guardian szemleírója, Simon Tisdall. Merthogy az elnök békét hirdetett, ám csak felgyorsította a nukleáris fegyverkezést és elidegenítette az USA szövetségeseit. Tudatlanság, tévedés, szándékos vakság és önpusztító jóslatok folytán gyakorta pont az ellenkező eredményt éri el, mint amit szeretne. Visszaütnek a vámok, Kanadában megerősítette a Trump-ellenes Liberális pártot, pedig nem ez volt a szándéka. Grönlandon a polgárok a Putyin-stílusú imperialista megszállás ellen voksoltak, elutasítják mind az amerikai, mind a dán uralmat. Súlyos gond, hogy a Fehér Ház megadásra igyekszik rákényszeríteni Ukrajnát, amivel felbátorítja a Kremlt. Trumpnak feltehetőleg fogalma sincs, mit csinál, vagy csak nem érdekli. Pedig a képzetlen talpnyalóival együtt rá kellene ébrednie, hogy ha megalázó győzelemhez juttatja Moszkvát, azzal nem a tartós békét segíti elő, hanem borítékolja a viszályt az oroszok NATO-szomszédjaival és az USA-val. De a legriasztóbb, hogy atom csapásmérő eszközök beszerzésén gondolkozik Ukrajna, Németország, Lengyelország, valamint Dél-Korea, továbbá Irán, Szaúd-Arábia, Törökország és Egyiptom. Hiába állt az AfD mellé Vance és Hegseth, a német választók elutasították az újfasisztákat. Musk Tesláját bojkottálják a vevők és az Unió közös frontot alakít ki Trump, illetve Putyin ellen. De az sem jött be, hogy Washington gusztustalan módon beállt Oroszország mögé: visszaütött az európai jobboldali populistákra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Welt
Nehéz idők jönnek a transz-atlanti viszonyban – jövendöli a Harvard legendás politológia professzora, az egykori külügyminiszter-helyettes, Joseph Nye, aki egykor megalkotta a puha erő fogalmát. Az interjúban a 88 éves szakember rámutat, hogy katonai területen ugyan az USA több vonatkozásban is változatlanul páratlan erőt képvisel, ám a gazdaságra egyértelműen igaz, hogy multipoláris lett.
Azt persze csak Trump állítja, hogy az USA-nak nem kellenek szövetségesek, az ország lakosság már egészen másként ítéli meg a kérdést. A gondot ott látja, hogy az elnök sosem fogta fel a történelem fontosságát. Nincs ideológiája, és mint narcisztikus egyed, nincs érzéke a valósághoz sem, mert mindent a saját egóján keresztül lát.
Így kivonulhat a NATO-ból, illetve visszafoghatja az amerikai szerepvállalást. Kiszámíthatatlan, bár a következő, demokrata kormányzat alighanem visszaállítja, amit a Fehér Ház jelenleg csinál. De e pillanatban Trump egyre nagyobb károkat okoz. Pl. azzal, hogy Musk 10 ezerről 300-ra csökkentette a létszámot a puha erő eszközének számító USAID-nél.
Pedig a kiadások nem tették ki az állami költségvetés 1%-át sem. Nye arra számít ugyanakkor, hogy a Tesla gazdája egyre inkább a margóra szorul a kormányzatban. Az európai partnereket pedig arra biztatja, hogy ne óvatoskodjanak a bírálatokkal, mert Trump nem Amerika. És hosszú távon nincs még két olyan régió, amelyet ennyire összekötnének a közös értékek.
https://www.welt.de/kultur/plus255674636/Trump-und-die-Nato-Braucht-Amerika-keine-Verbuendeten-mehr-Geostratege-Joseph-S-Nye-im-Gespraech.html?source=puerto-reco-2_ABC-V45.3.B_current
Der Standard
A legendás volt luxemburgi külügyminiszter igen fájdalmasnak nevezi, hogy manapság Orbán Magyarországa, vagyis egy európai állam szolgáltatja az illiberális demokrácia mintáját Amerika számára. Asselborn, aki csaknem 20 éven át, 2 évvel ezelőttig irányította a nagyhercegség diplomáciáját, ugyanakkor Ficót nem tartja annyira veszélyesnek.
Szerinte a szlovák kormányfő megalkuvó, de persze a belügyekbe nem szabad beleszólni. Ám azok az országok, amelyek korábban a Vasfüggöny túlsó oldalán voltak, pontosan tudják, hogy a jogállammal nem szabad játszani. Sem a sajtószabadsággal, sem a bíróságok függetlenségével, sem a hatalmi ágak különválasztásával. Mert különben ott végezhetik, ahol egykor a Szovjetunió. Azt pedig egyetlen állam sem kívánhatja a gyerekeinek.
Európának magasra kell tartania a demokráciát és a jogállamot, mivel Oroszországban addig nem lesz lényeges változás, amíg Putyin hatalmon van. Amerikában ugyanakkor afelé tartanak a dolgok, hogy támadások érik a média függetlenségét, hatalmas az igazságszolgáltatásra gyakorolt politikai befolyás.
Hogy a demokrácia sorsa ennyire sanyarúan alakul, azt a szociáldemokrata politikus részben arra vezeti vissza, hogy a baloldal nem foglalkozott kellő következetességgel a gazdasági és szociális átalakulásokkal.
Azt viszont előremutatónak tekinti, hogy Németországban minden bizonnyal létrejön a koalíció. A franciáknál a három nagy tömb egyetlen millimétert nem közeledik egymáshoz, az elnök a belpolitikában már nemigen rúg labdába, viszont a külpolitikában nagyon erősek a pozíciói.
De a legfőbb, hogy bevette a briteket, ez sokkal többet számít akár az Európai Tanács bármelyik határozatánál. Mert Londonnal együtt az EU ismét vezető erő lehet. Mármint abban az értelemben, hogy tudja, hová kíván eljutni: oda, hogy a földrész fokozza függetlenségét.
Der Standard
A szélsőjobbos Osztrák Szabadságpárt a Fidesz segítségével szándékozik szorosabb viszonyt kialakítani az amerikai republikánusokkal. Erről Hafenecker főtitkár számolt be, hozzátéve, hogy Orbán Viktor közvetít az érdekükben. Szerinte a washingtoni kormánypárttal leginkább az orosz politika, valamint a migráció kérdésében esnek egybe az álláspontok. Vagyis hogy békét kell teremteni, mert értelmetlen a további vérontás.
Ily módon Európa mentesülhet a gazdasági terhektől. Azon kívül az amerikaiak is felismerték a globális iszlamizálódás, illetve a bevándorlás veszélyeit.
Úgy fogalmazott, hogy magyar barátaik révén több fórumon is kapcsolatba tudtak kerülni a republikánusokkal. Kitért továbbá arra, hogy szerinte azért nem jött létre kormánymegállapodás az FPÖ és a Néppárt között, mert külső erők befolyást gyakoroltak az ÖVP-re.
Bloomberg
Az USA hátat fordított a múltjának, ugyanakkor Trump sokat tanulhatna a lengyel Szolidaritás egykori kulcsfigurájától, a későbbi államfőtől, Lech Walesától. Így értékeli Max Hastings, brit történész-újságíró, aki egykor a jobboldali Daily Telegraph, valamint az Evening Standard főszerkesztője volt.
Az apropót az adta számára, hogy a már visszavonult, Nobel-békedíjas lengyel politikus, akit a szerző az orosz elnyomás elleni ellenállás egyik legbátrabb alakjának nevez, levélben írta meg a Fehér Ház urának, mennyire gusztustalannak gondolja az Egyesült Államok Ukrajna-politikáját.
Mint rámutatott, a 20. század története azt igazolja, hogy amikor az USA megpróbált eltávolodni a demokratikus értékektől, valamint az európai szövetségesektől, az mindig visszaütött rá.
Hastings megjegyzi, hogy bármi is történik a világpolitika fő kérdéseiben, jóvátehetetlenül oda a világ bizalma az amerikai kormányzat iránt. A partnerek nem lehet biztosak abban, hogy a kimondott szó még másnap is érvényes lesz, ésszerűtlenek a washingtoni húzások, az elnök és szárnysegédei hadilábon állnak az igazsággal, a diplomáciával, a tisztességgel és az elemi udvariassággal.
Viszont akik még emlékeznek Walesa harcára, azok most meghatódnak, mert az üzenet egy erkölcsi titántól érkezett. De cseppet nem biztos, hogy Trump egyáltalán látta a levelet. Az erkölcsiség címszó nem szerepel az ő világának a szótárában. Azon kívül egyértelműen Oroszország pártján áll, így nem csoda, hogy Európa traumatizált.
Az Egyesült Államok feladta erkölcsi fölényét, ám az autoriter Orbánt leszámítva egyetlen európai vezető sem meri elmondani nyilvánosan, hogy mit gondol. Vagyis hogy Amerika olyan vezető kezébe került, akivel lehetetlen ésszerűen beszélni, és aki geostratégiai katasztrófával fenyeget.
Wall Street Journal
A vezércikk üdvözli, hogy Németország végre az újra felfegyverkezés mellett döntött, miután a három nagy párt a leendő kancellár, Merz ösztökélésére meghatározatlan időre előirányozta a védelmi költségek feltornászását. Azaz az adósságfékbe nem számítanak bele a GDP 1%-át meghaladó biztonsági kiadások.
Cserében a szociáldemokraták és a zöldek is kicsikarták a maguk választói számára az ellenszolgáltatást, miután csak így jön össze a jóváhagyáshoz szükséges kétharmad. De hát a háború már a 4. évébe lépett és a washingtoni nyilatkozatok arra utalnak, hogy Trump ki akar vonulni Európából.
Amit pedig Putyin követel a tűzszünet áraként, az arra figyelmezteti a földrészt, hogy a következő áldozat Moldova, vagy valamelyik balti köztársaság lehet. Persze hogy a német pártok megígérik a megfelelő alap létrehozatalát, az egy dolog. Más dolog viszont, hogy feltöltsék a kiürült fegyverkészleteket, megerősítsék a lepusztult katonai erőt, hogy a hadsereg új képességekre tegyen szert, miközben az idő rövid és a világ veszélyesebb, mint volt.
De mindenképpen fontos a lépés Németország, Európa, és ahogy korábban szokták mondogatni az amerikai elnökök: a szabad világ részére.
Washington Post
Nagyon úgy néz ki, hogy az amerikai elnök egyik döntésével agyonüti a másikat, mert Trump ugyan kiszemelte feltétlen hívét, Kari Lake-et, hogy az vezesse az Amerika Hangját, ám a vége az lett, hogy a rádiónak le kell húznia a rolót. Pedig a volt arizonai kormányzó jelölt és szenátor nagy tervekkel készülődött a feladatra.
Elképzelése az volt, hogy a rádióból erős fegyvert csinál az „információs háborúban”. De Trump azzal vádolta meg a VOA-t, hogy az Amerika ellenségeihez szól. Továbbá hogy tisztességtelen és pontatlan híreket sugároz. Így 80 év után most alighanem elhallgat az adó. Pedig az nagy figyelmet szentelt a demokrácia-ellenes rendszereknek, pl. Oroszországnak és Magyarországnak, amelyekért ugyanakkor az elnök oda van.
A fejlemény egyben mutatja, milyen bizonytalan azoknak a sorsa, akiket Trump kiválasztott valamelyik intézmény élére. Egyébiránt az új leépítés 3500 embert érint.
FT
A Nagy-Britanniában működő Nemzetközi Műsorsugárzók Szövetsége arra figyelmeztet, hogy az autokraták csak felbátorodnak a világban, miután Trump bezáratja az Amerika Hangját és többi adót, amely a demokratikus értékeket közvetítette a világban.
A civil szervezet felszólította a washingtoni kormányzatot, hogy vizsgálja felül a döntést, miszerint a Szabad Európa Rádió és a többi hasonló orgánum a jövőben nem kap állami támogatást. A lépés ugyanis visszaveti a sajtószabadságot és sokat árt az USA nemzetközi hitelének.
Az Amerika Hangja még a 2. világháború alatt jött létre, hogy ellensúlyozza a náci propagandát. A SZER és a többi, hasonló csatorna Kelet-Európát, Oroszországot, Kínát és Észak-Koreát célozza meg.
Az elhatározás mögött Musk van, akiről csak annyit, hogy három napja azt posztolta az X-en: Sztálin, Mao és Hitler nem ölt meg sok millió embert. A köztisztviselők voltak felelősek a gyilkosságokért. A bejegyzést később eltávolította.
Következő cikk: A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >