2025. április 18. péntek
Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Magyarország rohamléptekkel halad Oroszország felé

Magyarország rohamléptekkel halad Oroszország felé

A bírálók szerint a Pride betiltása a fasizmust idézi, egyben újabb lépés Putyin modellje felé. Ám az intézkedés célja egyúttal az, hogy elvonja a figyelmet a korrupciós botrányokról – állapítja meg Keno Verseck, a magyar-szakértő a Deutsche Welle-ban. Emlékeztet arra, hogy a hatóságok nem voltak ennyire serények, amikor februárban, a Becsület napján náci egyenruhások grasszáltak a városban, de az ún. LMBT-propaganda ellen nagyon is határozottan lépnek fel. Ez pedig ahhoz kapcsolódik, hogy a kormányfő újabban offenzívát indított vélt vagy valós bírálóival, ellenfeleivel szemben. Akik másként gondolkodnak, mint ő, azok egy s máshoz már hozzászoktak. Ám a „poloskázás” még sokat próbált ellenzékieket és független újságírókat is megdöbbent. Ez új a politikusnál, visszanyúl a német nácik szóhasználatához. Tükrözi ugyanakkor, hogy fél, mert elveszítheti a hatalmat. Egyre nő az elégedetlenség vele szemben, és a politikai barométerek kormányváltásra állnak. A gazdaság nem tud kikecmeregni a gödörből, lepusztult az oktatás, az egészségügy és az infrastruktúra. Ellenben gigantikus stadionok és sportcsarnokok épülnek. Egyre több a bizonyíték arra nézve, mennyire korrupt a rezsim, és hogy milyen mértékben szedik meg magukat Orbán családtagjai, pártbarátai, politikai szövetségesei – az urambátyám-rendszerben. E folyamat eredménye Magyar Péter felbukkanása. Ezekre a modellekre az jellemző, hogy mind inkább átmennek tekintélyuralomba, illetve diktatúrába. Ha bukik a Fidesz, az a hatalmasoknál, illetve oligarcháknál kisajátításokkal, vádemelésekkel és börtönbüntetéssel járna. Innen nézve logikus, hogy Orbán eszkalálja a helyzetet. Nem csupán az ellenzéket igyekszik elnémítani, amennyire csak lehet, megosztaná a társadalmat. De hogy a poloskairtáson az ellenfelek fizikai kiiktatását is érti-e, az nyitott. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A brüsszeli tudósító Trump brüsszeli emberének nevezi Orbán Viktort, ideértve, hogy Washington hatására a magyar politikus most már olyan közös határozatokat is meggátolhat, amelyek tényleg döntőek Ukrajna szemszögéből.

 

Hubert Wetzel szerint a kormányfőről éveken át azt mondogatták, hogy Putyin érdekeit képviseli az EU-ban, hiszen akadályozta, illetve késleltette Kijev megsegítését, továbbá próbálta felvizezni a szankciókat. Ám egyetlen olyan javaslatnak nem tett keresztbe, amely valóban fontos volt.

 

Egészen mostanáig. Ám tegnap – nem egészen két héten belül már másodszor – meghiúsította, hogy közös nyilatkozatot adjanak ki. Ez azért meglepő, mert az ukrán állam megsegítéséről szóló szöveg szinte szó szerint megegyezik korábbi csúcstalálkozók állásfoglalásával.

 

Ám közben a Fehér Házba visszaköltözött Trump, akit a jobboldali-populista Orbán csodál, akihez ideológiailag közel áll. Persze az európai segítség szempontjából nagyjából édes mindegy, megszavazza-e a magyar vezető a zárónyilatkozatot. Ám nagyon is számít, hogy belegyezik-e félévente a szankciók meghosszabbításába. Legutóbb már csak az utolsó pillanatban adta be a derekát, mert kiderült, hogy a megtorló intézkedéseket az USA is pártolja.

 

Brüsszelben azonban attól tartanak, hogy ha a Fehér Ház enyhít a retorziókon, akkor a kormányfő a sarkára áll. Ez pedig azt jelentené, hogy pillanatok alatt összeomlana az egész büntetési rendszer. A szavazati jogot nem lehet elvenni tőle, mert annak Fico az útjában áll, amit tegnap meg is erősített Brüsszelben.

 

Politico

 

Két elemző szerint szembe lehet szállni Orbánnal, hogy megmeneküljön az EU, csak ki kell lőni mellőle Ficót. Ehhez megvannak a jogi eszközök, egyszerűen használni kell azokat, csak nem szabad visszariadni.

 

Andrew Duff, az Európai Politikai Központ vezető kutatója, illetve Luis Garicano, a London School of Economics professzora azt gondolja, hogy Trump miatt Európának gyorsan cselekednie kell saját biztonsága érdekében, ám ezt a magyar vezető sajnálatos módon folyamatosan akadályozza.

 

Azzal büszkélkedik, hogy semmibe veszi a közös, demokratikus értékeket és igen lazán viszonyul a jogállamhoz. Védi az orosz agressziót. Hogy kerékkötő, abban nincs semmi újdonság, a többiek azonban igyekeznek kikerülni, nagy a bizalmatlanság vele szemben. Olyannyira, hogy a Bizottságban von der Leyen újabban a magyar megbízott kihagyásával intézi a dolgokat.

 

A kül- és biztonságpolitikában a megerősített együttműködés jelentené a kiutat, vagyis a tettre készek szövetsége. Abba pl. Orbán nem szólhatna bele, ha bizonyos államok összevonnák a fegyveres erőiket és ahhoz a norvégok és a britek is csatlakoznának. Ukrajna uniós felvétele ügyében pedig azt kellene tenni, hogy eltörölnék a szabályt, miszerint minden fejezet megnyitását és lezárását meg kell szavazniuk a 27-eknek.

 

Ám ettől még maradna az alapvető probléma: maga Orbán, márpedig őt le kell szerelni. Itt jön a képbe a 7-es paragrafust, amelyet azonban Szlovákia miatt jelenleg nem lehet érvényesíteni. Csakhogy ha Pozsony ellen is ugyanilyen eljárás indul, akkor Fico nem szavazhat, ezt már felvetette pl. Kim Lane Scheppele.

 

A két ország ez esetben valószínűleg az Európai Bírósághoz fordulna, ám az következetesen kiáll a közös értékek mellett. Az Unió még sosem volt ennyire nehéz helyzetben. A béke és a jólét múlik azon, szembeszáll-e mindazokkal, akik belülről kísérlik meg felszámolni. Ezért élni kell a rendelkezésre álló eszközökkel, nem szükségeltetik hozzá más, mint kreativitás és némi merészség.

 

Yahoo/AP

 

Az EU lerázta magáról Magyarország okvetetlenkedését Ukrajna támogatása kapcsán, de mit lép most Orbán? Hogy ezúttal is bojkottálta a záróközlemény kiadását, az jelképes, és az derül ki belőle, hogy a politikus még inkább elszigetelődik. Nem képes feltartóztatni Kijev megsegítését, a többiek kitalálták, miként nyúljanak át a feje fölött.

 

Ugyanakkor a kormányfőnek nagy lökést ad Trump. A keményen nacionalista miniszterelnök egyre jobban eltávolodik az európai derékhadtól a háború miatt. De a többiek fokozottan hajlanak arra, hogy nélküle is továbbmenjenek.

 

Uniós illetékesek, illetve tagállami diplomaták már a tegnapi csúcs előtt utaltak rá, hogy nem hajlandók sok órás civakodásra a magyar féllel, amikor Ukrajna ügyében úgysem tudnak vele megegyezni. Azt meg egyébként sem képes megakadályozni, hogy a közösség jelentős kölcsön vegyen fel védelmi célokra, illetve hogy a tagok többet költsenek hadseregükre.

 

Tegnap hat északi ország sürgette, hogy a Bizottság dolgozza ki, miként lehet felgyorsítani az ukrán felvételt. Ehhez képest Orbán vétót helyezett kilátásba, illetve nemzeti konzultációt tervez a kérdésben.

 

Politico

 

Újfajta egyhangúság formálódik Európának: az lehetséges Orbán nélkül is. Egy diplomata ezt úgy fogalmazta meg, hogy ha a magyar politikus a maga útját kívánja járni, akkor tessék csak, egész nyugodtan. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kormányfő nem okozhat még gondokat. Hiszen van alkalma, hogy időről időre keresztbe tegyen, amikor a közösség meg akarja szüntetni a kiskapukat a szankciók ügyében.

 

Az európai vezetők nagy győzelmet arattak a hónap elején, amikor sikerült leválasztaniuk Ficót Orbán oldaláról a Tanácsban. Egy illetékes közölte, hogy Orbán az elszigetelődést és az illiberális demokráciát választotta, Európa és saját országa nyilvánvaló érdekeivel ellentétben. Rengeteg lehetőséget kapott, de eltaszította a kinyújtott kezeket. A földrész biztonsága azonban túl komoly téma ahhoz, hogy olyasvalakivel vitatkozzanak róla, aki teljesen másként ítéli meg a dolgokat, mint mindenki más.

2025. március 21.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán

Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >

Tovább

A liberális nemzetközi rend után

Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >

Tovább

A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni

Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >

Tovább

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább

Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint

A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az >

Tovább