Ma János, Iván névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében
Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy tegyen lépéseket a Magyarországon tervezett jogszabálytervezettel kapcsolatban, és figyelmeztetnek, hogy ha elfogadják, az „gyakorlatilag a szabad sajtó törvényen kívül helyezését” eredményezheti. „Elfogadhatatlan, hogy továbbra is finanszírozunk egy korrupt rezsimet, amely nyíltan aláássa az európai értékeket” – jegyezte meg a levél. „Egy olyan pillanatban, amikor Európa mély külső kihívásokkal néz szembe, egységesen kell kiállnunk a demokrácia és az alapvető jogok védelmében, és ellen kell állnunk az uniónkban az autoritarizmus felé való elmozdulásnak.”
A hónap elején Orbán Viktor jobboldali populista pártja, a Fidesz törvényjavaslatot terjesztett elő, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy ellenőrizze, megbüntesse és akár betiltsa azokat a szervezeteket, amelyek bármilyen külföldi finanszírozást kapnak, beleértve az adományokat vagy az EU-s támogatásokat.
Az ellenzéki politikusok azonnal bírálták a javaslatot, mondván, hogy az utat nyitna a kormány számára, hogy potenciálisan bezárjon minden független médiát és közügyekkel foglalkozó nem kormányzati szervezetet.
A héten közzétett, 23 ország vezető médiaszemélyisége által aláírt nyilatkozat a törvénytervezetet Vlagyimir Putyin Oroszországban „az autoriter taktikákkal” összhangban lévőnek minősítette, utalva az ország „külföldi ügynökökről szóló” törvényére.
Médiaszereplők szólaltak fel, miután Orbán pártja a külföldi finanszírozásban részesülő szervezetek megbüntetését javasolja.
A magyar jogszabály, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy feketelistára tegye a szervezeteket, magas bírságokat szabjon ki rájuk, és megtiltsa nekik az adományok fogadását, „olyan tág keretek között íródott, hogy gyakorlatilag bármely, a közéletben vagy a vitában részt vevő szervezetre alkalmazható” – áll a dokumentumban.
Orbán legújabb lépése – akit a jövő évi választások előtt példa nélküli kihívással kell szembenéznie a Fidesz egykori elittagjától, Magyar Pétertől – különösen jelentős a tágabb politikai kontextusban, tették hozzá. „A szabad sajtó fennmaradása nem helyi kérdés, különösen nem egy olyan régióban, ahol egyre több populista vezető kölcsönöz technikákat Orbán Viktortól.”
A nyilatkozat, amelynek aláírói között volt a Guardian főszerkesztője, Katharine Viner, valamint a francia Libération és a lengyel Gazeta Wyborcza szerkesztői, felszólította az EU-t és az európai kormányokat, hogy tegyenek meg mindent a törvénytervezet elfogadásának megakadályozása érdekében.
Orbán 2010-es hatalomra kerülése óta többször is azzal vádolják, hogy a demokratikus intézmények gyengítésén és a jogállamiság aláásásán dolgozik Magyarországon.
A fellépés terheit a független média viselte, a sajtószabadság pedig hanyatlik, mivel Orbánt azzal vádolják, hogy állami támogatásokkal jutalmazza a kormánypárti médiumokat, és kiéhezteti a kritikus médiát. A meggyengült médiumokat időnként Orbánhoz lojális vállalkozók ragadták el, és kormányzati szócsövekké alakították, aminek eredményeként a Fidesz és lojalistái mára az ország médiájának több mint 80%-át ellenőrzik.
A kritikusok azonban Orbán egyik legmerészebb lépésének nevezték az e havi törvénytervezetet. „Célja, hogy elhallgattasson minden kritikus hangot, és végleg felszámolja a magyar demokrácia maradékát” – jegyezte meg nemrégiben egy közös nyilatkozat, amelyet több száz civil szervezet és médiaszervezet írt alá.
A Magyar Helsinki Bizottság (HHC), egy emberi jogi szervezet, a törvénytervezetet „a demokratikus normák Magyarország általi eróziójának sötét fordulataként” jellemezte. Egy nyilatkozatban Pardavi Márta, a szervezet társelnöke hozzátette: „Ha ez a törvényjavaslat elfogadásra kerül, az nemcsak marginalizálni fogja Magyarország független hangjait – hanem ki is fogja oltani azokat.”
A HHC azon számos szervezet közé tartozik, amelyek igyekeznek az EU beavatkozását elérni, mielőtt a Fidesz parlamenti többségét felhasználva elfogadná a törvényjavaslatot június közepén.
„A következmények Magyarország határain túl is visszhangoznak, és már terjednek” – mondta Pardavi. „Az illiberális elnyomásnak ezt a modelljét exportra tervezték. Az Európai Uniónak határozottan kell cselekednie, mielőtt ez az antidemokratikus forgatókönyv az új normává válik.”
A Transparency International is egyetértett a véleménnyel. „Ha elfogadják, ezt a törvényt azonnal fegyverként fogják használni azok ellen, akik megpróbálják megőrizni a jogállamiságot Magyarországon” – mondta Nick Aiossa, a Transparency International EU igazgatója egy nyilatkozatban. „Az uniós intézmények nem nézhetik és nem is szabad tétlenül nézniük, miközben Magyarország a civil társadalmat veszi célba és belülről rombolja le a demokráciát.”
Kovács Zoltán, a magyar kormány szóvivője elmondta, hogy a törvényjavaslatot azért nyújtották be, mert aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy külföldről, elsősorban az Egyesült Államokból és Brüsszelből finanszírozott szervezeteket használnak fel az ország politikai diskurzusának alakítására.
Szerdán 26 uniós törvényhozó képviseltette magát a politikai spektrum minden részéről, és aláírt egy levelet, amelyben felszólítják Brüsszelt, hogy függessze fel Magyarországnak szánt összes finanszírozást. A Guardian által megtekintett, Daniel Freund német zöldpárti európai parlamenti képviselő által írt levél szerint, miután évekig civakodtak az EU-val, kevés érdemi előrelépés történt.
Ehelyett az ország további „riasztó visszaeséseket” tapasztalt, példaként említve a budapesti Pride felvonulást betiltó törvényt és a kormánykritikusok elhallgattatását célzó törvénytervezetet.
„Elfogadhatatlan, hogy továbbra is finanszírozunk egy korrupt rezsimet, amely nyíltan aláássa az európai értékeket” – jegyezte meg a levél. „Egy olyan pillanatban, amikor Európa mély külső kihívásokkal néz szembe, egységesen kell kiállnunk a demokrácia és az alapvető jogok védelmében, és ellen kell állnunk az uniónkban az autoritarizmus felé való elmozdulásnak.”
Következő cikk: Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Még mindig olyan szabad vagy
A gazdaság stagnál, a korrupció egyre nyilvánvalóbb, a felmérések első ízben mutatnak reális esélyt a kormányváltásra. >
Bármit mond Trump, Amerika belépett a háborúba
Simon Tisdall a Guardianben úgy véli: teljesen mindegy, mit mond Trump, az USA háborúba lépett és >
Ekkorát Trump még nem hazardírozott, beleértve egész első elnökségét
Hónapokon át békét ígért, ám Amerika most nyakig van a háborúban. Alighanem az volt szemében a >
Trump annak az áldozata, hogy nincs semmiféle terve a külpolitikában
Ezt írja Washingtonból keltezett vezércikkében a Spiegelben, René Pfister. Megállapítja, hogy az elnök szívesen adja az >
A minél erősebb kétharmadért
Viszont a Momentum után Józsefváros független és népszerű parlamenti képviselője, az ízig-vérig baloldali Jámbor András is >
Sarokba szorult Vučić, a balkáni zsarnok, helyzete elbizonytalanodott
Kitartónak bizonyulnak a diáktüntetések, amelyek választásokat követelnek. Mivel azonban közeledik a tanév vége, a fiataloknak választaniuk >
Mi történhet Iránnal, ha megbukik a rendszer?
Ami egy ajatollahok utáni Iránra vár, az a belső káosz és alighanem egyfajta polgárháború. Az ellenzék >
Vučić már nem képes megnyerni a választást
A Belgrádi Egyetem egyik politológia professzora úgy gondolja, hogy Vučić már nem képes megnyerni a választást, >
Minden 2023. október 7-én kezdődött
Azt sem lehet kizárni, hogy Orbán számára is hozhatnak nemvárt komplikációkat a közel-keleti fejlemények. Az elmúlt >
Magyarország lágy hatalma találkozik Ukrajna kemény valóságával Kárpátalján
A háborúban mintegy 400 magyar nemzetiségű ember szolgált az Ukrán Fegyveres Erőkben, mások pénzügyi támogatás mellett >
Itt az idő, hogy Trump helyreállítsa Amerika elrettentő erejét
Ezt korábban alaposan megtépázta a fejetlen afganisztáni kivonulás. Ehhez az elnöknek segítenie kell, hogy Izrael felszámolja >
Netanjahu – egy zsákutcába jutott szerencsejátékos
Paul Lendvai olyan hazardőrnek nevezi Netanjahut, aki zsákutcába került. Többfrontos harcot vív, de könnyen kiderülhet, hogy >