Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
„Adminisztratív autonómia”
Az egykoron baloldali, időközben fideszessé vált biztos ezzel a meghatározással bővítette a nemzeti kisebbségi autonómia fogalmát, amit eddig területi és személyi (perszonális) autonómiának/önkormányzatnak ismertek/neveztek. Ez mindenképpen a délvidéki magyar közösség autonómia törekvésének a leépítését, degradálást jelenti. A szerb hatalom – amelyben a Vajdasági Magyar Szövetség is részes – a nemzeti tanácsok politikamentesítésére irányuló törekvésével összhangban! Bozóki Antal:
Április 5.
Figyelmeztetés Szerbiának
A regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartájának (ECRML) alkalmazásáról, valamint a szerb hatóságoknak korábban tett ajánlások végrehajtását összegző jelentést vitatta meg a strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot számláló Európa Tanács Miniszteri Bizottsága (ET MB).
A testület arra szólította fel Szerbiát, hogy segítse és erősítse az ország kisebbségeinek anyanyelvi oktatását. A jelentés szerint aggodalomra ad okot ugyanis a kisebbségi nyelvű osztályok létrehozásának viszonylag magas létszámhoz kötött küszöbértéke (ami ellehetetleníti az anyanyelvű oktatást – B.A.)
Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága további Szerbia iránti javaslatait/elvárásait öt pontban fogalmazta meg:
tegye lehetővé a roma és ukrán nyelv megfelelő használatát az iskolai felkészítő oktatásban, az általános és középiskolai képzésben, valamint terjessze ki azt a német, cseh és más nyelvekre is,
tegyen lépéseket a közszolgálati és magán rádiós, valamint televíziós szolgáltatók kisebbségi nyelveken történő műsorsugárzásának megkönnyítésére,
erősítse az összes regionális vagy kisebbségi nyelv használatát az igazságszolgáltatásban és a közigazgatásban,
erősítse a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak kapacitását a nemzeti kisebbségi nyelvek hatékony népszerűsítésének/használatának elősegítése érdekében a közéletben, és
segítse elő a kisebbségek nyelve és kultúrája iránti toleranciát a szerb társadalomban.
Az ET MB jelentése – diplomáciai nyelven fogalmazva – nem túlságosan hízelgő arról, hogyan valósítja meg Szerbia a regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartájából eredő kötelezettségeket. Egyúttal figyelmeztetés is az országnak, mit kell tennie az észlelt hiányosságok elhárítására. (Szerbia (és Montenegró) számára az ECRML 2006. június 1-jén lépett hatályba.)
Kovács Elvira, a VMSZ alelnöke, nem csak hogy az ET szerbiai küldöttségének tagja, de az esélyegyenlőségi és a megkülönböztetés-mentességi bizottság elnöke is (az ezzel járó bizonyára nem kevés fizetéssel és privilégiumokkal). Kovács tevékenységéről azonban az európai (nyelvi) chartának a gyakorlatba ültetéséről (vagy implementálásáról) is úgyszólván semmi érdemlegeset nem hallottam/olvastam. A figyelmeztetés, tehát neki is szól.
Úgyszintén nincsen tudomásom arról, hogy a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a testület Nyelvhasználati Bizottsága bármikor is tárgyalt volna Szerbiának a nyelvi chartából származó kötelezettséginek érvényesítéséről a gyakorlatban. Érthetetlen ez, hiszen olyan nemzetközi jogi eszközről van szó, amely elősegíti/elősegítené a magyar nyelv hivatalos használatát az élet minden területén.
Az ET állásfoglalása a nemzeti tanácsokat most külön is megnevezte. Miért nem készít az MNT felmérést a charta alkalmazásáról? Nem tartja szükségesnek, vagy nincsenek szakemberei?
Április 6.
„Adminisztratív autonómia”
„Adminisztratív autonómiának” nevezte Bácsfeketehegyen Szili Katalin, az autonómia ügyek miniszterelnöki biztosa a délvidéki/Vajdasági magyar közösség önkormányzatát.
– Az autonómiatörekvések szempontjából zászlóshajónak tekinthető a Vajdaság – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki megbízott Bácsfeketehegyen, ahol egy közéleti kérdésekkel foglalkozó konferencián vett részt.
Az előadást követően Szili Katalin a szabadkai Pannon RTV-nek beszélt a Kárpát-medencei autonómiatörekvések jelenlegi helyzetéről is. Kiemelte, hogy Szerbiában minden kisebbségnek megvan a maga nemzeti tanácsa, amely biztosítja a kulturális autonómia területén megszerzett jogokat.
Szili szerint a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) jól működően biztosítja azt, ami a szerbiai magyarságnak a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás és nyelvhasználat szempontjából fontos, és mindezek anyagi hátterét is megteremti. Hozzátette, hogy az MNT olyan adminisztratív autonómiát valósított meg a magyarság számára, amelyet a magyar kormány 50 milliárd forintos gazdaságfejlesztési programmal támogat, és amely összességében jól működik és példaként felhozható.
Nagyon jól jelzi, hogy mi mindent sikerült megvalósítania a parlamenti képviselettel is rendelkező Vajdasági Magyar Szövetségnek az, hogy az anyaországon kívüli területek gyakran fordulnak a VMSZ-hez tapasztalatokért – magyarázta Szili Katalin. Példaként pedig a részarányos foglalkoztatást nevezte meg, vagyis azt az elvet, hogy minden településen az ott élő magyarság részarányának megfelelően kell a közhivatalokban magyarokat alkalmazni.
Szili Katalin fogalmazása – bizonyára a tájékozatlansága, vagy félretájékozottsága miatt – több sebből is vérzik és pontatlan is.
Az egyetlen dolog, amit a biztos helyesen fogalmazott meg, hogy a Magyar Nemzeti Tanács (MNT), pontosabban a vezetőségének tevékenysége (a haladó véemeszes tagság csak azt szavazza meg, amit Hajnal és társasága javasol) valóban „adminisztratív autonómiának” nevezhető, mivel többnyire csak a magyarországi és a szerbiai pénzek/támogatások elosztásában, a (leginkább) pártlapú kinevezések támogatásban és a különböző közigazgatási ügyek intézésében nyilvánul meg.
Az egykoron baloldali, időközben fideszessé vált biztos ezzel a meghatározással bővítette a nemzeti kisebbségi autonómia fogalmát, amit eddig területi és személyi (perszonális) autonómiának/önkormányzatnak ismertek/neveztek. Ez mindenképpen a délvidéki magyar közösség autonómia törekvésének a leépítését, degradálást jelenti. A szerb hatalom – amelyben a Vajdasági Magyar Szövetség is részes – a nemzeti tanácsok politikamentesítésére irányuló törekvésével összhangban!
A biztos előadásában téves állítás, miszerint az MNT a kultúra, az oktatás, a tájékoztatás és nyelvhasználat „anyagi hátterét is megteremti”. Az MNT éppen semminek az „anyagi hátterét” nem teremi meg, mivel maga is költségvetési pénzekből működik. Emellett, a gazdaságfejlesztési források elosztására se nincs hatása, mivel ezeket a Prosperitati Alapítványra bízták.
Szili információja a részarányos foglalkoztatásról is bizonyára vémeszes forrásból ered, mivel a magyarok részvétele a közigazgatásban tovább rosszabbodott.
Hogyan is állunk akkor most a délvidéki/vajdasági magyar autonómiatörekvésekkel? A „zászlóshajó” megfeneklett!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Erkölcs(telenség)
Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >
Erkölcs(telenség)
A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >
Erkölcs(telenség)
A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >
Događa li se čudo u Mađarskoj?
Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >
Hatalomváltás előtti forrongások
Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >