2024. április 19. péntek
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

LÉTJOGOSULTSÁG A REZSIMNEK

Bozóki Antal
Bozóki Antal

A VMSZ/BMC megszűnt, mint magyar párt és magyar érdekvédelmi szervezet. A szabadkai polgároknak ezt mindenképpen figyelembe kellene venni, amikor eldöntik, hogy részt vesznek-e a július 7-ei választásokon. Bozóki Antal:

Június 11.

„A község rendelte”!

Tornyosról értesítették Magyar Szó napilapot, hogy „a faluban olyan útirányjelző táblákat helyeztek el, amelyeken a települések neve csak cirill betűkkel van feltüntetve, és ezt a falu lakossága sérelmezi”.

Czegledi (másutt: Ceglédi) Rudolf, Zenta község (véemeszes) polgármestere a lapnak elmondta, hogy „a táblákat a község rendelte meg, de természetesen nem ilyen formában, és mivel már nem először kértek ilyen táblákat a zombori cégtől, nem hangsúlyozták külön a latin betűk szükségességét”. Az újságolvasók reagálására ők is reklamáltak, és a cég azt ígérte, hogy egy-két héten belül elkészíti az újabbakat, kiküszöbölve a hibát, vagyis latin betűkkel fog szerepelni rajta a szöveg. Magyarul a települések neve nem fog szerepelni, magyarul helységnévtáblák készülnek, ezek pedig útirányjelzők – magyarázta Czegledi.

Az útjelző táblákat „a község rendelte”, pontosabban a községi közigazgatás, amelynek a felelős vezetője Czegledi polgármester. Mulasztás történt, mivel a rendeléskor – függetlenül attól, hogy „már nem először kértek ilyen táblákat” – hangsúlyozni kellett volna, hogy milyen táblákat is kérnek. Ki fogja most fizetni az „újabb” táblákat? A zentai költségvetés vagy Czegledi úr?

Zenta község „alapszabály javaslatának” 6. szakaszában azt írja, hogy a „község területén hivatalos használatban van a szerb nyelv és a cirill betűs írásmód, valamint a magyar nyelv és írásmód”. (A községi képviselő-testület 2018. december 28-án „meghozta Zenta község alapszabály javaslatát”. Most akkor a községnek alapszabály javaslata van? Mikor lesz alapszabálya?)

A nyúlfarknyi kis újsághír egyébként eléggé zavaros. Azt írja ugyanis, hogy az „újabb” táblákon „latin betűkkel fog szerepelni a szöveg”. Akkor ez most megint nem lesz összhangban a község alapszabály javaslatával. Ezt ugyanis a szerb lakosság sérelmezheti.

További hibának tartom, hogy az „újabb” táblákon „magyarul a települések neve nem fog szerepelni”. Nincsen magyarázat arra, hogy miért nem, amikor Zentának, Csantavérnek és Szabadkának is van hivatalos magyar neve?  Magyarul csak „helységnévtáblák” készülnek, ezek pedig „útirányjelzők”. Az útirányjelzőn nem lehet/nem szabad kiírni a magyar településneveket?

A nemzeti kisebbségek jogainak és szabadságainak védelméről szóló törvényben (11. szakasz 2. és 6. bekezdés) azt írja, hogy a helyi önkormányzat „kötelezően bevezeti hivatalos egyenrangú használatba a nemzeti kisebbség nyelvét és írását, amennyiben területén azon nemzeti kisebbséghez tartozó személyek százalékaránya a legutóbbi népszámlálási adatok szerint eléri az összlakosság legkevesebb 15%-át”.

Ezeken a területeken „az adott nemzeti kisebbség nyelvén, annak helyesírása és hagyománya szerint is ki kell írni a közhatalmi jogosítvánnyal felruházott szerveknek, a helyi önkormányzat egységeinek, a településeknek, tereknek, utcáknak a nevét, illetve a többi földrajzi nevet”.

Mikor lesz már Zentának olyan polgármestere és közigazgatása, amelyik tudja is végezni a munkáját?

Június 11.

Létjogosultság a rezsimnek

A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) és a Szerb Haladó Párt (CNC) közös listán indul a július 7-ei szabadkai helyi közösségi választásokon – mondat Pásztor István a VMSZ/BMC elnöke a Szabadkai Magyar Rádió reggeli műsorában.

– A közös listák állításakor a négy évvel ezelőtti választási eredményt vettük figyelembe. Azt gondolom, hogy ez egy becsületes hozzáállás. A lista neve azokon a helyeken, ahol a négy évvel ezelőtti választásokon a VMSZ volt többségben a helyi közösség tanácsában a Vajdasági Magyar Szövetség – Szerb Haladó Párt. Ott viszont, ahol a SZHP gyűjtött be több szavazatot a négy évvel ezelőtti helyi közösségi választásokon ez fordítva van, Szerb Haladó Párt – Vajdasági Magyar Szövetség. Ez egy becsületes hozzáállás, amely láthatóvá tesz bennünket – magyarázta Pásztor.

Nem újdonság, hogy a VMSZ/BMC közös listát állít a CNC-vel. A Szenttamáson 2018. július 15-én tartott helyi közösségi választáson a két párt közös listáján „két magyar személy szerepelt: Роберт Сабо és Јожеф Сеги”, […] „igaz, a szórólapokon csak a szerb párt neve és logója szerepelt”. A VMSZ/BMC a Kúlán 2018. december 16-án megtartott előrehozott helyhatósági választásokon is a Szerb Haladó Párttal koalícióban indult a megmérettetésen.

A Demokrata Párt szabadkai szervezete a választások bojkottálására szólította fel a polgárokat. A párt szerint ily módon egyértelmű üzenetet kell küldeni, mely szerint nem fogadható el az „antidemokratikus rezsim, illetve az által felállított játékszabályok”.

A demokraták „teljesen megalapozatlannak látják a választásokon való részvételt, amivel valójában a polgárok létjogosultságot adnának a rezsimnek”.

A Magyar Mozgalom (MM), amelynek képviselői vannak egyebek között a szabadkai képviselő-testületben is, eddig nem nyilatkozott a helyi közösségi választásokon való részvételről.

A mozgalom honlapján az utolsó bejegyzés a május 9-i dátumot viseli, az is az 1 százalékos adótámogatásra vonatkozó felszólítás. Egy politikai mozgalom esetében a tevékenység ilyen hosszú ideig való szünetelése nem túlságosan biztató. Különösen most, amikor helyi közösségi választások lesznek. Váltságban lenne az MM is?

A DélHír portál kommentárja szerint „egyértelmű, hogy a VMSZ immár otthoni terepen sem meri egyedül képviselni magát, valószínűleg tartva a várható vereségtől”.

A VMSZ/BMC megszűnt, mint magyar párt és magyar érdekvédelmi szervezet. A szabadkai polgároknak ezt mindenképpen figyelembe kellene venni, amikor eldöntik, hogy részt vesznek-e a július 7-ei választásokon.

 

2019. június 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább

Mikor tévesztettünk utat és miért?

Mikortól kezdődött a Magyar Nemzeti Tanácsban a VMSZ kétharmados többsége.? Milyen erők marginalizálták a többi kisebbségi >

Tovább

SZEREPZAVARBAN

Az írásokból az is jól kivehető, hogy Pásztor Bálint tisztségek halmozásával él vissza, fellépései szerepzavarosak: pártelnöki, >

Tovább

Újvidék elvesztette a régi identitását, és nem talált újat

Tudom, felesleges nosztalgiázni, hiszen a nagyvárosokat a szüntelen változás jellemzi. Újvidéknek is változni kell. A változás >

Tovább

A VMSZ-ES PROPAGANDA TÁMOGATÁSA KÖZPÉNZBŐL

A VMSZ és az MNT vezetői a médiába visszahozták a szocialista időkből ismert demagóg beszédet, a >

Tovább

Aki tanú akar lenni, pokolba kell annak menni

Ráadásul vannak tévedések, amelyek csak a mai szemmel nézve tűnnek tévedéseknek, holnap esetleg kiderül, pontosak voltak. >

Tovább