2025. március 21. péntek
Ma Benedek, Bence, Miklós névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

Mi lesz a migránsokkal?

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Mi lesz a migránsokkal?

Úgy látszik, hogy a migránsok Szerbiában szabadon járnak-kelnek, miközben a szomszédos országok mindegyike már lezárta a határait. Úgy tűnik, a fekete-vörös hatalomnak (amelynek a véemesz is részese) semmilyen elképzelése nincsen arról, hogy mit is kezdjen a migránsokkal. Mivel Szerbia nem tudja tovább utalni őket az Európai Unióba, valóban az lenne a terv, hogy itt tartsa őket? Bozóki Antal:

Február 23. 10:20

Kő kövön nem marad…

–  Aleksandar Vučić államfő soha nem fog kiírni valamit, amit választásoknak hívnak úgy, hogy előtte már nem győzött” – jelentette ki Slobodan Stupar újságíró a Novi dan című műsorban az N1-en.

„Mindez bohózat. Ez most nem lesz választás. Választások akkor lesznek, ha a hatalmat átveszi az átmeneti kormány, megszervezi a megmérettetést úgy, hogy a külső tényezők bebiztosítanak mindent, elsőként azt, hogy a jelenlegi hatalomtartóktól elveszik a tévécsatornákat. Objektív tájékoztatást, egyenlő feltételeket kell teremteni, médiahozzáférési, anyagi és minden más szempontból egyaránt, legalább hat-hét hónapig az átmeneti kormány munkájának kezdetétől a választások előkészítéséig. Csak így lehetne valódi, bizonytalan kimenetelű választásokat tartani” – mondta Stupar, akinek a véleménye szerint a jelenlegi társadalom legnagyobb gondja az, hogy nem tudja, hogyan lehet eljutni a hatalomváltásig.

– Aki most hatalmon van, nem hajlandó onnan távozni, mert fél, hogy mi lesz vele hatalom nélkül. Azok, akik hatalomra akarnak jutni, az erőszakon kívül más módot erre nem látnak. Ha így tekintünk a dolgokra, meg kell állapítani, hogy az összetűzések irányába tartunk – mutatott rá az újságíró.

Stupar szerint országunk gyorsított ütemben megy tönkre. – Kő kövön nem marad, ha nem tesznek valami komolyat az állam gazdasági, politikai és minden más értelemben történő stabilizálása érdekében – szögezte le.

Számos gazdasági, politikai, népességi, stb. tényezőből, az intézmények nem működéséből arra lehet következtetni, hogy Szerbiában a dolgok nem jó irányba haladnak.

A jelenlegi hatalom – finoman fogalmazva – nem a demokrácia híve. Aleksandar Vučić a hatalomról békés eszközökkel nem fog lemondani, a szerbiai ellenzék pedig a hatalmat ilyen eszközökkel nem tudja megszerezni. Senkinek még csak elképzelése se nincsen, hogy lehet kiutat találni ebből a – sokak szerint még a Slobo idejénél is nehezebb/súlyosabb – helyzetből.

A vajdasági magyarok számára külön megalázó tény, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC), a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) és a Magyar Egység Párt (MEP) is hatalmi szövetségben van az AV vezette Szerb Haladó Párttal СНП). Ez azt is azt jelneti, hogy részese/felelőse a jelenlegi politikának és a kialakult helyzetnek.

Február 15. 21:37 – február 29. 18:53

Mi lesz a migránsokkal?

Szerbia lakossága – úgy látszik – kezdi megelégelni a hatalom migránsbarát politikáját. A koronavírus-járványtól való félelem csak fokozta a migráns-ellenes hangulatot.

– Az úgynevezett nemzeti őrjárat tagjai Belgrád központjában és Szerbia több más helyszínén meglátogatták a migránscsoportokat, s szórólapot osztottak szét közöttük, amelyben figyelmeztetik őket, hogyan kell viselkedniük – közölte a média.[2]

Az események arra is utalnak, hogy a hatalmi szervek nem egyformán lépnek fel a migránsok kilengései esetében, amikor vajdasági, és amikor szerbiai helységekről van szó.

– A.V. kivezényelte a csendőrséget Šidre, mert a migránsok betörnek a házakba és gondot okoznak a helyi lakosoknak. Ugyanez van Szabadkán, Horgoson, Magyarkanizsán, Majdányon és Rábén is. Oda nem jut el a csendőrség. Nem egy országban élünk? Nem vagyunk egyenrangú állampolgárok? – kérdezi Csonka Áron tartományi képviselő.

Ismét mások tudni vélik, hogy „a Vučić-rezsim be akarja költöztetni a migránsokat a Szerbiában és a Délvidéken levő ún. megüresedett házakba”.

Ljiljana Malušić, a Szerb Haladó Párt egyik leghisztérikusabb és legfanatikusabb köztársasági képviselője üdvözölte „a migránsok integrálásáról” szóló leendő törvényt.

– Segítenünk kell ezeknek az embereknek, hiszen mindenkinek van valahol valamilyen háza… Annyi üres ház található Szerbiában, úgy gondolom több tízezer… A népszaporulat tekintetében pedig az európai lista alján vagyunk… – mondta. Nem ajánlotta azonban fel, hogy a saját házát odaadja valamelyik migránsnak.

Közben kiderült, hogy „az Oltárajtó (Dveri) ellenzéki mozgalom által kezdeményezett, a hatalom migránspolitikáját ellenező petíciót számos haladó párttag is aláírta, ami komolyan megingatta Aleksandar Vučić pozícióját”.

Boško Obradović, az Oltárajtó elnöke és a Szövetség Szerbiáért ellenzéki tömörülés egyik vezetője kijelentett: „Felelősségem teljes tudatában állítom, hogy a migránscsempészet mögött a Szerb Haladó Párt vezetősége áll, amivel a belügyminisztérium nagyon is tisztában van.”

Mi történik itt egyáltalán?

A menekültek okozta problémák miatt február 15-én, Magyarkanizsán lakossági fórumot szervezett a Mostantól Másképp képviselőcsoport.

– A migránskérdés megoldásához nincsen meg a kellő politikai akarat. Belgrádnak nincsen stratégiája a migrációk kezelésére. „A majd csak egyszer tovább mennek, mi meg addig költjük az utánuk kapott pénzt” hozzáállás nem működik. Lezárult az út Bosznia, Horvátország, Magyarország felé. Nincs hova és hogyan tovább menni, vagyis itt fognak az emberek ragadni. Mi volna a megoldás? Le kellene „zárni” a déli határt, az országon belül pedig „zárt” jellegű befogadó központokat kell kialakítani ahova el kell szállítani mindazokat akik illegálisan tartózkodnak településeinken.

A hatalom közömbös viszonyulást mutatja az is, hogy […] „leszavazták az MNT ülésén a beterjesztést, amiben tiltakozunk a migránsok elhelyezését a magyar  többségű településeken és kértük elszállításukat, vagy a migráns kérdésben történt csúfos haladó leszavazás Szabadkán, majd a koalícióban maradás, hallgatás a parlamentben egészen a választásokig, nem hívta össze Pásztor István a tartományi közbiztonsági tanácsot migránsügyben” –  olvasható Csonka Áronnak a kanizsai lakossági fórumról készült jegyzetében.

Az Egyesült Szabadkai Polgárok nevű szervezet február 29-én Szabadkán tiltakozott a migránsok szerbiai jelenléte ellen. „Bejelentették, tiltakozó levelet küldenek a szerb kormánynak és a város vezetésének, s követelték, hogy zárják le az ország déli határait.”[10]

Szerbia lakosságát egyáltalán nem tájékoztatták arról, hogy a hatalom egyáltalán védi-e az ország déli határát. Úgy látszik, hogy a migránsok Szerbiában szabadon járnak-kelnek, miközben a szomszédos országok mindegyike már lezárta a határait. Úgy tűnik, a fekete-vörös hatalomnak (amelynek a véemesz is részese) semmilyen elképzelése nincsen arról, hogy mit is kezdjen a migránsokkal. Mivel Szerbia nem tudja tovább utalni őket az Európai Unióba, valóban az lenne a terv, hogy itt tartsa őket?

 

 

2020. március 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN

Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >

Tovább

Szolidaritás és katarzis?

A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >

Tovább

Ha létezne egy igazi államférfi

Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >

Tovább

Hősök emlékét ünneplik a gyávák

Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >

Tovább

A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről

A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >

Tovább

Mi veszélyezteti a vajdasági magyarok megmaradását?

A vajdasági magyar közösségnek joga van tudni, hogy mit is mondod Fremond Árpád, az MNT VMSZ >

Tovább

A nagyhatalmak újra kezdik az érdekövezetek felosztását

A tömegek a válságos helyzetben olyan Vezért keresnek, akiben feltétlenül megbíznak. Az autokrata rendszerek tehát kimondottan >

Tovább

Így fogadjuk el az autokratákat: kiskanállal

Még arra is bátorkodott utalni, hogy a parlament csak a demokratikus rendszer egyik eleme és nem >

Tovább

A VMSZ SZÉGYENPÁRT

A junior pártelnök nem a magyar közösség, hanem csak a saját és pártja szűk elitjének az >

Tovább

Barbárság vagy demokrácia?

„Donald Trump – írta Fukuyama - legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati >

Tovább

A VMSZ is engedelmesen tűrte, hogy a „puccsisták” közé sorolják

Ebben a zűrzavaros helyzetben külön figyelmet érdemel David Atlagić kormánypárti képviselő felszólalása. Kitért az 2000 október >

Tovább

Egy országot elveszejteni

A megszabadulás tőle régóta elsőrendű erkölcsi és nemzeti egzisztenciális kérdés volt, a friss fejlemények fényében pedig >

Tovább