2024. április 20. szombat
Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Hatalomváltás vagy diktatúra?

Mi lesz a tiltakozások eredménye?

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Hatalomváltás vagy diktatúra?

Az események arra utalnak, hogy Szerbiában az önkényuralom és a diktatúra tovább mélyül. Ennek viszont beláthatatlan következményei lehetnek. Tekintettel a munkanélküliség várható növekedésére és a gazdasági mutatók rosszabbodására is. Hatalomváltás vagy diktatúra? Ez itt a kérdés! A küzdelem folytatódik… Bozóki Antal:

Szerbiában július 7-e óta tartanak a tüntetések. Szombaton este tiltakozások voltak Belgrádban, Újvidéken, Čačakon, Kruševacon, Kragujevacon, Nišben. Nagybecskereken és Szabadkán is tartottak kisebb tüntetést.

A rendőrséggel való négy napja tartó összecsapásokban több tucat polgár és rendőr is megsérült, sok személyt letartóztattak.

A követeléseiket talán az újvidéki tiltakozók fogalmazták meg a legtömörebben: a korona vírussal kapcsolatos igazság nyilvánosságra hozása, Vladimir Rebić, a rendőr-igazgatóság igazgatója, Nebojša Stefanović belügyminiszter, Miloš Vučević Újvidék polgármestere és Aleksandar Vučić (AV) szerb elnök lemondása.

– Tény, hogy az emberek mérgesek, mindaz miatt, ami a korona járvány alatt érte őket, a bezárástól a kijárási tilalomig, a munkahely lehetséges elvesztéséig, valamint a hatalmas egyenlőtlenségig. Ez az egyenlőtlenség teljes egészében megmutatkozott – engedélyezték a labdarugó mérkőzéseket, a választási kampányt, és mindazt, ami nélkül élni lehet. Eközben számos kórházban nincsenek biztosítva a némileg emberi körülmények a „fehér köpenyesek”, a covid és más betegek számára. És, mint ahogy sokan figyelmeztettek – a harag kitörésének be kellett következnie – olvasható a Danas c, napilap szerkesztőségi kommentárjában.

– A rendőri erőknek a tiltakozók elleni bevetése az utóbbi napokban Aleksandar Vučić nagy visszaélése a törvényes felhatalmazásokkal – nyilatkozta Čedomir Čupić, a belgrádi Politikai Tudományegyetem nyugalmazott tanára az N1 tévének.

A professzor elmondta, hogy a rendőri erő alkalmazása a nem erőszakos polgárok ellen azt mutatja, hogy Vučić a hatalom megtartás érdekében képes mindent megtenni, és hogy aránytalan erőt alkalmazzon „a végső kegyetlenségig”.

A kérdésre, hogyan kommentálja a tiltakozások résztvevőinek állítását, miszerint a rendőrséggel való összetűzéseket álarcos bűnözök rendezték, akiket a rezsim a demonstrálók közé vegyített, Čupić professzor azt mondta, „ez annyira látható, hogy semmilyen találgatásra nincsen szükség”. 

– Bebizonyosodott, hogy Szerbia Képviselőházának lépcsőin és a bejárati ajtajában éppen rendőri provokátorok és besúgok álltak, akik között bizonyára voltak titkosszolgálatiak is, akik civil ruhában koordinálták a  zavargásokat, illetve az épület biztonságával megbízott rendőrség szándékos provokálását – tette hozzá Čupić.

A történések ismét bizonyították: „a polgárok igenis alakíthatják sorsukat”. Az is nyilvánvaló, hogy „a választások és a tiltakozások Vučić számára az élet és a halál kérdését jelentik”. Politikai elemzők azonban rámutattak arra is, hogy a tüntetéseknek „nincs vezetőjük, nincs menetrendjük és (a tüntetéseken – B.A) nincs fegyelem”.

Vuk Velebit a NovaS TV reggeli műsorában rámutatott: „ha egy megmozdulásnak nincs szervezője, nehéz a követeléseket megfogalmazni. Az azonban nyilvánvaló, hogy Belgrád polgárai kedden (július 7-én – B. A.) este a bejelentett kijárási tilalom és az államnak a polgáraival szembeni magatartása miatti tiltakozásképpen vonultak utcára”.

– A tüntetők egyik győzelme, hogy rámutat: a polgárok nyomásgyakorlása lehet eredményes. Új helyzet van kialakulóban, amikor a hatalom kezd félni a polgárok reakciójától – mondta Velebit.

Petar Čekerevac ugyanebben a műsorban elmondta, hogy „a megmozdulásoknak van jobboldali és baloldali frakciója”, ami „arra utal, hogy a megmozdulások a tömegek szélesebb rétegeit vonzották be, amelyeket nehéz lesz összebékíteni”.

A tüntetések közvetlenül az után kezdődtek, hogy AV július 7-én a hét végére bejelentette a kijárási tilalom újbóli bevezetését. Ez volt az indítéka a halom és az intézkedései ellen már egyébként is felgyülemlett elégedetlenség erupciójának, ami arra kényszerítette a szerb elnököt, hogy visszavonja a kilátásba helyezett intézkedést. 

Vučić rendszere ellen (amelyiknek Pásztor István és a pártja is részese) nem ezek az első tüntetések. Az egyetemi hallgatók 2017. április 4-én például Szerbia mintegy 15 városában tüntettek AV elnökké választása ellen. Ezek azonban egy idő után rendre kifulladtak. A hatalommal való elégedetlenség azonban időközben növekedett.

Milyen lesz a polgári elégedetlenség további folyamata?  Ezt talán még Vanga, a legendás bolgár vak jósnő sem tudná megmondani. Az események alapján azonban néhány következtetést le lehet vonni: 1.) a polgároknak a hatalommal való elégedetlensége fokozódott, 2.) „az utca irányítja az ellenzéket, ahelyett, hogy az ellenzék irányítaná az utcát”, 3.) „az ellenzéknek hosszú távú megoldásokat kell javasolnia a polgároknak, de el kell gondolkoznia azon is, milyen módon fejezze ki az elégedetlenséget és van-e kapacitása arra”, 4.) AV nem fog békésen távozni a hatalomból.

Az elemzők szerint, „ha a tüntetések továbbra is vezetők, menetrend és szervezők nélkül folytatódnak, két dolog történhet: ha békések lesznek, unalmasakká válnak és megszűnnek, ha pedig erőszakosak lesznek, el lesznek fojtva”.

Az események arra utalnak, hogy Szerbiában az önkényuralom és a diktatúra tovább mélyül. Ennek viszont beláthatatlan következményei lehetnek. Tekintettel a munkanélküliség várható növekedésére és a gazdasági mutatók rosszabbodására is.

Hatalomváltás vagy diktatúra? Ez itt a kérdés! A küzdelem folytatódik…

 

2020. július 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább

Mikor tévesztettünk utat és miért?

Mikortól kezdődött a Magyar Nemzeti Tanácsban a VMSZ kétharmados többsége.? Milyen erők marginalizálták a többi kisebbségi >

Tovább

SZEREPZAVARBAN

Az írásokból az is jól kivehető, hogy Pásztor Bálint tisztségek halmozásával él vissza, fellépései szerepzavarosak: pártelnöki, >

Tovább

Újvidék elvesztette a régi identitását, és nem talált újat

Tudom, felesleges nosztalgiázni, hiszen a nagyvárosokat a szüntelen változás jellemzi. Újvidéknek is változni kell. A változás >

Tovább

A VMSZ-ES PROPAGANDA TÁMOGATÁSA KÖZPÉNZBŐL

A VMSZ és az MNT vezetői a médiába visszahozták a szocialista időkből ismert demagóg beszédet, a >

Tovább

Aki tanú akar lenni, pokolba kell annak menni

Ráadásul vannak tévedések, amelyek csak a mai szemmel nézve tűnnek tévedéseknek, holnap esetleg kiderül, pontosak voltak. >

Tovább