2024. március 28. csütörtök
Ma Gedeon, Johanna névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Száz napos türelmi idő

Október 17-én tisztújító közgyűlést tartott Felsőhegyen a Magyar Mozgalom

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Száz napos türelmi idő
Sövény Ferenc

Az új vezetőség egyik első intézkedése éppen az MNT-ből való kivonulás lehetne, ami új helyzetet teremtene és a nemzeti tanácsi választások kiírására is lehetőséget adna. Mindenkinek, így az MM új vezetőinek is kijár a 100 nap türelmi idő. Amennyiben azonban nem tudnak siker(eke)t felmutatni, félő, hogy az tovább rontja a magyar közösség – amúgy sem túl jó – politikai hangulatát, növeli a szükséges és lehetséges változásokban való bizalomvesztést is. Bozóki Antal:

– Küzdelmes 5 éven vagyunk túl a 2015. augusztus 20-ai megalakulásunk óta. 250 reményekkel teli, tenni akaró ember alapította meg a szervezetünket, amelynek létszáma hamarosan elérte a 750 főt. Azt éreztük, hogy sikerülhet megállítanunk az önkényt, sikerülhet felráznunk az apátiába süllyedt vajdasági magyarságot. […] Politikai ellenfeleink azonban mindent megtettek, hogy ellehetetlenítsék, meggátolják a munkánkat, ezáltal bebetonozzák hatalmukat a délvidéki magyarság felett – áll egyebek között a Magyar Mozgalom (MM) elnökségének a közgyűlésről készült közleményében.

Az MM elismeri, hogy „nagy áttörést nem tudott elérni”: – Kicsiny rést tudtunk csak nyitni az elnyomás falanxán, nem elég nagyot, hogy azt hídfőként használva, kiteljesíthessük az emberek felvilágosítására, tájékoztatására, a magyarság életének jobbá tételére irányuló erőfeszítéseinket – írja a szervezet elnöksége.

A közgyűlésen őrségváltásra került sor: Az eddigi elnökségből „Garai Zsolt és Sándor József kívánták továbbra is folytatni a munkát, hozzájuk csatlakozott a résztvevők egyhangú szavazatai által támogatva Berze Gizella, Evetović Boban, Pintér Attila, Sövény Ferenc és Tonkovics Béni Ria. A társelnöki rendszert felváltva a Mozgalom elnöke Sövény Ferenc, alelnöke Sándor József lett.

A MM már egy ideje váltságban van, a tevékenysége szinte leállt, mindössze nehány közleményre szűkült, mint amilyen például az augusztus 24-ei, a Vajdasági Rádió és Televízió újságíróinak és más munkatársainak tömeges elbocsátásának elítélésével kapcsolatos. A honlapján, a Hírfolyam rovatban a legutóbbi bejegyzés még 2019. november 16-ai keltezésű.

A szervezet öt évvel ezelőtti megalakulása nem csak lendületet hozott a délvidéki/vajdasági magyar politikai életbe, de nagy elvárások fűződtek hozzá, a közösség helyzetének javítása, jogainak érvényesítése területén, amelyek legtöbbje azonban nem valósult meg.

Sövény Ferenc, a szervezet új elnöke a DélHír portálnak adott első nyilatkozatában elmondta: „Az utóbbi három évben a Magyar Mozgalom Ügyvivő Testületének tagjaként vettem részt a szervezet munkájában. Korábban sem a VMSZ, sem más párt színeiben nem fejtettem ki politikai tevékenységet, ilyen téren nem rendelkeztem tapasztalatokkal, ezért sem jó, sem pedig rossz szokások, politikai fortélyok nem voltak a tarsolyomban, amit nem is bánok! Mindig is igyekeztem reálisan, józan ésszel hozzáállni a dolgokhoz. A Magyar Mozgalomnak szemléletváltásra, erősebb jelenlétre van szüksége. A hatalmi pártok valósággal beszántották a politikai teret az országban, ezzel szemben kell, hogy felvegyük a harcot, amihez új kommunikációs csatornákat, új módszereket kell alkalmaznunk. Erre a feladatra kaptam felhatalmazást a közgyűlésen egy energikus, fiatalos csapat élén.”

– Az elmúlt öt év küzdelmeiben mi is elfáradtunk, de van még aktív, tenni akaró ember a szervezeten belül, ami bizakodásra ad okot. Ahogyan vannak még tevékeny, szabad emberek is a magyar közösségben, akikben maradt még tartás és remény. Őket szeretnénk megszólítani pártállástól, világképektől függetlenül, hogy együtt tegyünk meg minden tőlünk telhetőt egy szebb, igazságosabb és demokratikusabb jövő érdekében – nyilatkozta Sövény.

– Azon fogunk dolgozni, hogy a jövőben még több hasznos tevékenységgel segítsük a vajdasági magyarságot. Megerősítjük a szervezeti struktúránkat, hatékonyabbá tesszük az emberekkel való kommunikációnkat – hangoztatta a szervezet új elnöke.

Sövényről annyi lehet tudni, hogy szabadkai vállalkozó és a városi képviselő-testület (vkt) tagja. A vkt október 2-ai ülésén ugyanis „a Szabadkai Polgári Mozgalmának két képviselője, Maglai Jenő, és Huszák-Hoff Ilona átadták mandátumukat Sövény Ferencnek és Evetović Bobannak” (az MM elnökségi tagjának). Mindkettőjüknek most azt is el kellene dönteni, hogy a Magyar Mozgalmat, vagy a Maglai Jenő vezette Szabadkai Polgári Mozgalmat képviselik-e?    

Az MM új vezetősége nagy és nem kis felelősséggel párosuló feladatot vállalt magára. A legfőbb kérdés most, hogy – a mozgalom korábban a közéletben ismert(ebb) vezetői (Joó Horti Lívia, Kókai Péter, Zsoldos Ferenc és mások) nélkül – képes lesz-e újra éleszteni a szervezetet, mozgósítani a tagságot?

A MM jelentős sikert ér a 2018. évi nemzeti tanácsi választásokon, amikor öt képviselője lett a Magyar Nemzeti Tanácsban. A testületet azonban a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) 30 képviselője uralja: a két szervezet között demokratikus párbeszéd nem alakult/alakulhatott ki, mivel az MM javaslatait a véemeszes (túlnyomó) többség rendre leszavazza, bírálatait elutasítja. Értelmetlenné vált ezáltal az MM részvétele az MNT-ben és csak legitimitást biztosít annak. Az új vezetőség egyik első intézkedése éppen az MNT-ből való kivonulás lehetne, ami új helyzetet teremtene és a nemzeti tanácsi választások kiírására is lehetőséget adna.

Mindenkinek, így az MM új vezetőinek is kijár a 100 nap türelmi idő. Amennyiben azonban nem tudnak siker(eke)t felmutatni, félő, hogy az tovább rontja a magyar közösség – amúgy sem túl jó – politikai hangulatát, növeli a szükséges és lehetséges változásokban való bizalomvesztést is.

 

 

2020. október 22.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Aki tanú akar lenni, pokolba kell annak menni

Ráadásul vannak tévedések, amelyek csak a mai szemmel nézve tűnnek tévedéseknek, holnap esetleg kiderül, pontosak voltak. >

Tovább

Deli Andor, a megtollasodott pártkatona

Már most el lehet mondani, hogy Deli Andor vajdasági fideszes/vémeszes EP képviselő tíz évig ott volt >

Tovább

Mindenütt átutazó

Felidéztem egyik régi írását, amelyben arról számolt be, hogy Budapesten sem érzi magát se jobban, sem >

Tovább

Pásztor-kultusz építés

Pásztor István kitalált és érdemtelen személyi kultuszának építése, emlékművek emelése, kirakatünnepségek rendezése, alapítvány alapítása és díjosztogatás >

Tovább

Amikor jön a vonat

Ebből a történetből persze senki nem fog jól kijönni. Nem fogják megszólaltatni az olyan, Lovas és >

Tovább

Mindenki feleljen a saját tetteiért!

A fotón (Nyilas) mögött jól látszik,  a KJI molinója piros betűkkel hirdeti (az intézmény közösségi oldalán a >

Tovább

Hátha nem lesz csendes

Nem tehetek róla, az utóbbi időben nem a lúdtoll, nem is a kard jut eszembe, ha >

Tovább

Magyar alkotók szerepe a szerb avantgárdban

Annak ellenére, hogy a magyar avantgárd egyik vidéki centruma lehetett Újvidék és azon belül is az >

Tovább

Vigyázz, jön a vonat!

De kedvet kap-e egyetlen komoly ember is az újabb vezér személyi kultuszának az építésére, egy irányvesztett >

Tovább

Hátha!

Valójában a közép-európai fuvallatok egyre gyengébbek, az északról érkező orosz sztyeppe vonzereje egyre inkább elhatalmasodik. A >

Tovább

Pásztort választott magának a VMSZ nyája!

Pásztor Bálint a tisztújító közgyűlésen egyetlen szóval nem mondta, hogy számára a magyar közösség érdeke a >

Tovább

Szerbiában 10 éve csorbítják a politikai jogokat és a polgári szabadságjogokat!

A Freedom House szakértője azt is mondta, hogy „most Szerbiában fennáll a valós félelem attól, hogy  valamiféle >

Tovább