2024. december 10. kedd
Ma Judit, Loretta, Eulália névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

A vértanúk beárnyékolt emléknapja

Magyar-magyar megkülönböztetés

Bozóki Antal
Bozóki Antal
A vértanúk beárnyékolt emléknapja
Kiss Ernő egykori szobrának fejrészéről készített másolat az eleméri templomkertben (Fotó: Kecskés István)

Eleméren október 6-án, Magyarország belgrádi nagykövete és a Magyar Nemzeti Tanács elnökének jelenlétében „hatalmas gyalázat történt”. Az emlékezést szervezők politikai kizárólagosságukkal különbséget tettek a koszorúzó magyar szervezetek között. Minden részvevőt megemlítettek, a VMDK-t és két magyarországi szervezetet kivéve. Ismét megtörtént a magyarok egymás közti megkülönböztetése, annak alapján, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök és a Pásztorok téves politikáját támogatók köréhez tartoznak-e vagy sem. Még ez a nap sem múlhatott el az ellentétek gerjesztése, az ellenségkép terjesztése nélkül! Bozóki Antal:

Október 6. az Aradi Vértanúk Emléknapja, az 1848-as forradalom és szabadságharc vérbefojtásának gyásznapja.

Vajdaság magyarsága a bánsági Eleméren, Kiss Ernő honvédtábornok sírjánál – a Szent Ágoston-templomban – gyászmisével és koszorúzással rója le kegyeletét. Az idei annyiban különbözött az elmúlt két évben megtartott megemlékezésektől, hogy a templomkertben visszakerült a talapzatra Kiss Ernő egykori életnagyságú szobrának fejrészéről készített másolat.

A szabadságharc idején, „a város körüli harcokat, annak védelmét irányító” Kiss Ernőnek 1906. május 27-én egész alakos szobrot állítottak Nagybecskerek főterén. 1918 őszén, miután Nagybecskerek a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz került, a városba bevonuló szerb csapatok ledöntötték és eltávolították a honvédtábornok emlékművét. Helyére I. Péter szerb/jugoszláv király lovas szobrát állították. „Kiss Ernő torzója azóta is a nagybecskereki Városi Népmúzeum pincéjében van, és a magyarság számára gyakorlatilag hozzáférhetetlen”.

 – Mivel nem volt lehetőség arra, hogy Kiss Ernőnek köztéri szobrot emeljenek, így az eleméri templom kertjében kapott emlékhelyet. A főtéren álló egykori szobor megmaradt fejrészéről készített másolatot 2016-ban szentelték fel az eleméri templom kertjében.

Aztán 2022-ben a nagybecskereki püspökség október 6-a előtt értesítette a szervezőket, hogy a templomban felújítási munkálatokat végeznek, így nem lehet a megszokott módon megtartani a megemlékezést. Emiatt a Szent Ágoston-templomban elmaradt a szentmise és nem helyezték el a kegyelet virágait Kiss Ernő honvédtábornoknak a templom szentélye alatti nyugvóhelyén. De nem volt koszorúzás a templom kertjében álló szobornál sem. Ugyanis az már nem volt a helyén, vagyis csak a talapzat maradt meg, a torzót levették. A megemlékezés a templom előtt volt – írja Kecskés István a megemlékezésről szóló írásában.

Pásztor Bálint a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) elnöke megköszönte msgr. Mirko Štefković nagybecskereki megyéspüspöknek, hogy közbenjárására visszaállították Kiss Ernő aradi vértanú szobrát – írja a közösségi hálón.

A bejegyzéshez kapcsolódik Német László újonnan kinevezett belgrádi bíboros (az előző nagybecskereki püspök) írása, ami részben tisztázza, hogy két évvel ezelőtt valójában mi is történt.

– Igen, és közben kivágtak ezer (!!!) facsemetét. Ez az ára ennek az emlékműnek, amit pár évvel ezelőtt csináltattam, majd a néhai VMSZ elnök (Pásztor István – B.A.) barátságtalan politizálása miatt le is szereltettem és a templomba helyeztettem. Örülök, hogy a mostani VMSZ vezetés visszaállíttatta. Ami viszont nem indokolja a mostani nagybecskereki (vagy nem oda valósi) személy (vajon ki lehet ez?? – B.  A.) azon döntését, hogy annyi kis facsemetét kiirtottak, amelyet 100 fiatal ültetett – írta október 6-án a bíboros. (A jegyzet időközben, valamilyen oknál fogva eltűnt a Nagybecskereki Egyházmegye Facebook oldaláról!)

 Kiss Ernő honvédtábornok szobrának hányatott sorsa jól mutatja a vajdasági magyar közösség történelmének alakulását és jelenlegi helyzetét is. Az eleméri megemlékezést több más esemény is beárnyékolta.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) október 7-én  közleményben tiltakozott amiatt, hogy a koszorúzáson „a szervezők részéről minden résztvevő fel lett konferálva, még a legapróbb VMSZ alapszervezet és VMSZ által irányított civil szervezet képviselője is. Egyedül a VMDK küldöttsége maradozott ki a sorból”.

– A VMDK számára egyértelművé vált, hogy a szervezők részéről nem létezik szándék a VMDK küldötteinek egyenrangú kezelésére, felkonferálására. Helyette a VMDK jelenlétének elhallgatását, megaláztatását látták elő. Természetesen ebből nem lett semmi, mert a megemlékezés virágait elhelyeztük saját feltételeink mellett, kimutatva kellő tiszteletünket Kiss Ernő és az aradi vértanúk emléke iránt – írja a párt közleményében.

Eleméren azonban nem csak a VMDK, hanem a Miskolcról – Borsod vármegyéből érkezett két szervezet, a Vitézi Rend Borsod Vármegye Törzskapitánysága és a Mi Hazánk Mozgalom Borsod Vármegye szervezetének koszorúzását is elhallgatták.

– Sajnos az történt, hogy valaki ezt a két szervezetet egyszerűen áthúzta a listán és nem olvasták be úgy, ahogy azt tették a többi megemlékező és koszorúzó esetében. A protokollt vezető Jenovai Lajos, a (nagybecskereki – B. A.) Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület elnöke nem merte megnevezni, ki húzta ki a listáról az említett két szervezetet. A magam nevében Magyar József nagykövet úrtól elnézést kértem, amiért ez megtörtént, de nem rajtam múlott, hanem a szervezőkön – írta Korenchy László, a vitézi rend tagja október 7-én a Szabad Magyar Szó portálon.

– Ki veszi magának a bátorságot, hogy nemzeti emléknapunkon meghatározza, ki koszorúzhat és ki nem, és ez milyen alapon történhet meg? Azzal a mondattal pedig nem lehet egy ilyen esetet lezárni, hogy az esemény végén bejelentjük, aki akarja az odateheti a koszorúját – utólag, tette hozzá Korenchy László. A kérdésre azonban a mai napig nem érkezett válasz. A nagykövet úrtól sem.

A VMDK október 6-án egy fotót is közzétett a Facebookon, amelyen az látható, hogy Elemér település (ahol aradi vértanúk emlékére tartott központi megemlékezést tartották) helységtábláján – a nagy szerb-magyar/magyar szerb barátság ellenére – a magyar (és a szerb nyelvű, de latin betűs) feliratot átfirkálták.

A bejegyzésben írják: „Sajnos október 6-án is gyalázat ért bennünket Eleméren. Ismeretlen tettesek lefirkálták a magyar feliratot.”

A szabadkai Kertváros helyi közösségben az emléknapot megelőző napon „ismét megrongálták azt a táblát, amely több nyelven írja ki a városrész nevét”.

– Az előző rongálási eset nagy médiavisszhangot váltott ki, és ez nem az első alkalom, hogy megrongálják a feliratot, amely a Kertváros nevét szerb, magyar és részben angol nyelven vegyítve jeleníti meg.

Az „I♥KEPTBÁROШ” feliratot tavaly ősszel helyezték ki személyes kezdeményezés részeként.

Röviddel a kihelyezése után már megrongálták, és akkor is – ahogy most is – ismeretlen elkövetők tönkretették a magyar „Á” betűt a feliratban – közölte a Délhír portál.

– Az elmúlt hónapokban a polgárok leginkább megbékéltek a felirattal, elfogadták vagy megszerették. Nem mindenki. […] Tényleg nehéz megérteni, hogy valaki, vagy valakik ezzel mit akarnak elérni, mi baj pont csak az Á betűvel, amikor a kertváros eleve egy magyar szó, összetett szó. Akármilyen betűkkel is, Á-val vagy anélkül, ott mégiscsak azt írja, hogy Kertváros – kommentálta L. M. a Magyar Szóban.

Eleméren október 6-án, Magyarország belgrádi nagykövete és a Magyar Nemzeti Tanács elnökének jelenlétében „hatalmas gyalázat történt”.

Az emlékezést szervezők politikai kizárólagosságukkal különbséget tettek a koszorúzó magyar szervezetek között. Minden részvevőt megemlítettek, a VMDK-t és két magyarországi szervezetet kivéve.

Ismét megtörtént a magyarok egymás közti megkülönböztetése, annak alapján, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök és a Pásztorok téves politikáját támogatók köréhez tartoznak-e vagy sem. 

Még ez a nap sem múlhatott el az ellentétek gerjesztése, az ellenségkép terjesztése nélkül!

2024. október 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Erkölcs(telenség)

Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >

Tovább

Događa li se čudo u Mađarskoj?

Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >

Tovább

Hatalomváltás előtti forrongások

Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >

Tovább

Vučić szava felülírja a törvényt?!

Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >

Tovább

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább