2025. január 17. péntek
Ma Antal, Antónia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Erkölcs(telenség)

Mély erkölcsi és politikai válságban a VMSZ és az MNT (1.)

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Erkölcs(telenség)

A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” – mindannyiunk kárára. Vaskos könyvet lehetne ezekről írni. Ennek az eredménye az is, hogy 2011 és 2022 között hetvenezerrel csökkent a létszámunk, növekedett a közösség megosztottsága, megszűnt a párbeszéd, toxikussá vált a légkör. Ez alkalommal a párt kimagasló képviselőinek az utóbbi, alig egy hónapban a nevünkben történt vitás megnyilvánulásaiból, fellépéseiből és az ezekkel kapcsolatos reagálásokból válogattam. Bozóki Antal:

O tempora, o mores!

[Micsoda idők, micsoda erkölcsök!]

Cicero (in Catilinam I., 1., in Verrem II., 45. és pro rege Deiotaro XI. 31.)

 

Október 29-november 4.

Nem mindegy!

 

A tartományi parlament október 29-i ülésén Nataša Ademi, a Szerbia Népi Mozgalma – Ökológiai Felkelés [Narodni pokret Srbije – Ekološki ustanak] parlamenti képviselője szóvá tette, hogy „a Szerb Haladó Párt képviselői a tartományi képviselőházban úgy emlegetik Vajdaságot, mint észak-szerbiai tartományt”. Juhász Bálint, a képviselőház elnöke, erre annyit mondott, hogy „a szólásszabadság védi mindegyik képviselőt, ezért szerinte »az egyik és a másik módon is emlegethető Vajdaság Autonóm Tartomány«”.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) november 4-én közleményben tiltakozott Juhász Bálint (a fotón) tartományi képviselőházi elnök eme kijelentése ellen, miszerint „számára mindegy, hogyan nevezik Vajdaságot”.

A VMDK úgy véli, hogy „Juhász Bálint ezzel nemcsak tisztségének méltóságát, de magát Vajdaság Autonóm Tartomány intézményét is semmibe veszi”.

– Vajdaság Autonóm Tartomány megnevezése nem csupán egy elnevezés kérdése, ez nem szólásszabadság kérdése. Ez egy politikai és történelmi tény, amelyet Szerbia alkotmánya is rögzít. Az a retorika, amely „Észak Szerbia” vagy „Szerbia északi tartománya” néven említi Vajdaságot, egyértelműen egy olyan kriptoradikális nézőpontot tükröz, amely kétségbe vonja Vajdaság politikai és kulturális autonómiáját, valamint létezésének jogosságát. Ezt az autonóm régiót azonban nem lehet ilyen módon, egyszerűen retorikai fogásokkal megfosztani identitásától és státuszától – írja a párt közleményében.

A Szerbia Haladó Párt (SNS) vezetőinek és képviselőnek az egyik törekvése a „szerb világ” építése, megvalósítása, melynek része Vajdaság autonómiájának és soknemzetiségűségének a teljes leépítése, megszüntetése is.

A Vajdasági „Magyar” Szövetség – Pásztor István, a párt elhunyt elnökének vezetősége alatt – azonosult a szerb haladó ideológiával (SNS), feladta a magyar közösségért és Vajdaság autonómiájáért folytatott közdelemet. Ennek a politikának most Juhász Bálint az egyik legkiemelkedőbb eszköze és szószólója.

 

November 19-27.

A legtöbbet kereső balsikerű politikus!

 

– Kovács Elvira, a szerb parlament Európai Integrációs Bizottságának elnöke a német Bundestag EU-ügyi bizottságának képviselőivel folytatott megbeszélés során hangsúlyozta, egyre nehezebb fenntartani a szerbiai polgárok lelkesedését és motivációját az Európai Unióhoz való csatlakozás iránt, mivel immár három éve nem történt előrelépés.

A szerb parlament közleménye szerint, amelyet a Tanjug idéz, Kovács kiemelte, hogy az Európai Integrációs Bizottság tagjainak többsége támogatja Szerbia csatlakozását az Európai Unióhoz, és a bizottság intenzíven dolgozik a hazai jogszabályok uniós joggal való összehangolásának ellenőrzésén. Hozzátette, hogy „az új összetételű parlamentben tovább erősítik a parlamenti diplomáciát, és a bizottság tagjai különféle formátumokon keresztül igyekeznek hozzájárulni az ország európai útjához”.

Kovács Elvira (Szentmihály, 1982) elvtársnő, a Szerbiai Képviselőház alelnöke, a VMSZ Elnökségi tagja 2007. július 18-tól (!!) köztársasági parlamenti képviselő. Elnöke az Európai Integrációs Bizottságnak, a Külügyi Bizottság Stabilizációs és Társulási Egyezménnyel foglalkozó Vegyes Bizottságának is tagja.

Mi haszna lett/van ebből a szűkebb és a szélesebb közösségnek? Éppenséggel semmi! Azon kívül, hogy Kovács kiérdemelte a „legtöbbet kereső képviselő” címet, a pénzbezsebelési rekordot.

A bánsági VMSZ-es képviselő elsőrendű feladata Szerbia Európai Unióhoz való csatlakozási feltételeinek megvalósítása lenne, nem pedig a polgárokra panaszkodás! A csatlakozásban azonban vajmi, vagy éppenséggel semmi előhaladás nincs. Saját maga mondja, hogy „három éve nem történt előrelépés”. Magyarán, nem nyílt meg új csatlakozási klaszter (fejezet)!

Kovács azt mondja, hogy az általa vezetett bizottság „intenzíven dolgozik a hazai jogszabályok uniós joggal való összehangolásának ellenőrzésén”. Ez egyáltalán nem így van! Aki csak egy kicsit is ért a közigazgatáshoz, tudja, hogy jogszabályokat és azoknak a módosításait az arra illetékes minisztérium készíti elő. A bizottság csak megvitatja, véleményezi. Egyébként sem elég a jogszabályokat az uniós normákkal összehangolni, a gyakorlatot kellene megváltoztatni, az Uniós szabályokhoz igazítani! Szerbiában pedig erre nincsen politikai akarat, ebben éppen semmilyen előrelépés nem történt!

Egyáltalán, milyen bizottság az, amelyik „intenzíven” dolgozik a csatlakozáson, de csak a „tagjainak többsége” támogatja azt? Mi van a többi taggal?

Nem a „parlamenti diplomáciát” kell „erősíteni”, ahogy Kovács mondja, hanem az országon belüli, a csaknem a rendkívüli állapothoz hasonló viszonyok okait kell megszüntetni! Erre pedig Kovács és az (elv)társai nem hajlandóak! A zsíros fizetést azonban felveszik!

November 25-én „kudarcot vallott Magyarország igyekezete, hogy előmozdítsa a Szerbiával folyó csatlakozási tárgyalások újabb fejezetének megnyitását, mert a nagyköveti szintű tanácskozáson egész sor tagállam képviselői nem támogatták ezt, és így nem lehet a szükséges konszenzusra számítani”.

– Az egyik fő akadály az, hogy Szerbia nem hajlandó szankciókat hirdetni Oroszország ellen. Az egyik fő problémaként azt jelölték meg, hogy Szerbia nem követi az EU külpolitikáját, egyebek mellett Moszkvával és Pekinggel kapcsolatban, és így politikája Orbán Viktoréra emlékeztet. Az ellenzők között volt Horvátország, Észtország, Finnország, Németország, Lettország, Litvánia, Hollandia és Svédország – írta az Euronews több diplomatára hivatkozva.

A közösségi hálón a hírhez írt találó kommentár szerint „Szerbiát csak úgy tudja felvenni az EU tagállamnak, ha becsukja szemét, befogja a fülét, nyel egy nagyot és felveszi minden szükséges elvárás teljesítése nélkül – akár holnap is megtehetné azt. Mivel Szerbia soha sem fogja az elvárásokat teljesíteni, így kár pazarolni a billentyűzetet és a tárhelyet”.

Marta Kos, az EU új bővítési biztosa november 27-én világosan megfogalmazta, Szerbiában a csatlakozásig „sok munka van”, vagyis az országra sok munka vár. Csak azok az országok számíthatnak a tagságba való felvételre, amelyek „teljesítik az összes feltételt” – hangoztatta Kos.

Demokratikus országban az eredményt felmutatni képtelen, de önérzetes tisztségviselő már régen lemondott volna, ha pedig nem, akkor menesztették volna. Kovács Elviránknak azonban ilyen esze ágába se jut! Az ő célja a bugyellárisa megtömése – mondvacsinált és álszent tevékenység révén, ami abból áll, hogy gátlástalanul bólogat, aggálytalanul szavaz, szajkózza Aleksandar Vučić szerb elnök nacionalista szólamait, és fényezi a fennálló hatalmat a vajdasági magyarság rovására.

2024. december 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az egyetemisták nagy erkölcsi győzelme

Engem különösen felháborított, hogy mindeközben vagy párszáz méterre levő Köztársaság téren Belgrád városa ünnepi újévvárást rendezett, >

Tovább

Már nem az én városaim

De akárcsak 1968-ban és 1996-ban Belgrádban, az egyetemisták tiltakozó hulláma vált mára jelentőssé, azoké, akik elhatárolódnak >

Tovább

„A rezsimnek vége van”!

A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi >

Tovább

Az inga kileng a szélsőjobb fele

Attól tartok, hogy a társadalom egy része kiábrándult a bársonyos forradalomból, a politikai szabadságjogokon, a jogállamiságon, >

Tovább

A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (3.)

A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >

Tovább

A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (2.)

A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >

Tovább

Remény és félelem

Ezekben a zűrzavaros napokban kéz a kézben jár a remény és a félelem. Az egyik nap >

Tovább

A 2024-es év magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (1.)

Ilyenkor, év elején szokásos számot vetni az elmúlt év eseményeivel, értékelni azokat és megfogalmazni az újévtől >

Tovább

Leleplezték az eltitkolt félelmet

Az értelmiségiek nem győzték hangoztatni, hogy őket nem érdekli a politika. Most pedig az egyetemisták kimondták >

Tovább

Mintha nem is ugyanabban az országban élnénk

Valamiképpen így volt ez 1968-ban is, az egyetemista tüntetések idején. Csakhogy akkor akadt egy Bosnyák István, >

Tovább

Hihetetlen, de élmény

Szirupos most a lelkem, kicsit meg van nyugodva; volt, ami volt és lesz, ami lesz. Jó >

Tovább

A nagyapák lázadó szelleme ébredezik a fiatal nemzedékben

Bárhogyan is végződjék komoly szellemi felfrissülés kezdetét jelzi. Természetesen a hatalom minden létező eszközt felhasznál ellenük, >

Tovább