2025. március 23. vasárnap
Ma Emőke, Botond, Ottó, Kartal névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Szerbiában „a forradalom már javában zajlik!”

Elkezdődött, de nem látszik a vége

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Szerbiában „a forradalom már javában zajlik!”
Léphaft Pál karikatúrája

A polgárok bizalma nélkül pedig egyetlen hatalom sem működhet! Szerbiában hatalomváltásra van szükség. A jelenlegi teljesen elhasználódott, lejáródott és hitelét veszítette! A változások elkezdődtek ugyan, de a végkifejlet még nem látszik… A belgrádi, újvidéki és niši egyetemi hallgatók bejelentették, hogy a hidak és autóutak blokádja után február 15-én „nagy tiltakozást” tartanak Kragujevácon. Bozóki Antal:

Amit ma az egyetemi hallgatók tesznek, meg kellett volna

tennünk már tegnap. Szerencsére új holnap kezdődik!

Zoran R. Tomić

 

Szerbiában mélyül a politikai, de a társadalmi krízis is.

Tonino Picula, az Európai Parlament Szerbiáért felelős jelentéstevője szerint Szerbia egy „ki nem hirdetett rendkívüli állapotban” van. Az ország vezetői azonban nem akarnak, vagy képtelenek erről tudomást venni.

– Nem lesz sem átmeneti, sem szakértői kormány, ezt az életemmel garantálom. Szerb kormány lesz – jelentette ki Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke január 31-én a trsteniki nagygyűlésen.

Ana Brnabić, a köztársasági parlament elnöke a Pink Televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy „Szerbiában nincs politikai válság és egy átmeneti kormány létrehozása puccsnak számítana”.

Miközben Szerbia állami vezetősége struccpolitikát folytat, szerte az országban – a téli időjárás ellenére – naponta, kitartóan és folyamatosan folynak az egyre tömegesebb tiltakozások, tüntetések, sztrájkok. Nem működnek az iskolák, az állami intézmények, a társadalmi feszültség és az elégedetlenség pedig egyre növekszik! – A Nyilvános Rendezvények Archívuma (AJS) által nyújtott adatok szerint azoknak a településeknek a száma, ahol a november 1-jei tragédia óta legalább egy demonstrációt tartottak, február 2-án este pontosan 200-ra emelkedett – írja az AJS közösségi oldalakon közzétett közleményében.

Szerbiában már szinte nincs község, ahol nem tartottak legalább egy tiltakozást. A tiltakozást folytatják a tanárok, az ügyvédek, a színházak…, miközben a traktorok minden nap a blokádokon vannak.

Az AJS oldalán most az olvasható, hogy „az országban folyó nyilvános tiltakozások nagy száma miatt nincsen elég kapacitásuk arra, hogy a közösségi oldalra feltegyenek minden eseményt”.

A tavaly november 1-jén az újvidéki vasútállomáson történt tragédia után, amelyben 15 ember meghalt, ketten pedig súlyos sérüléseket szenvedtek, az egyetemi hallgatók a tiltakozásokon kitartóan csak ezt követelik:

1. Az újvidéki vasútállomás rekonstrukciójával kapcsolatos teljes dokumentáció közzététele,

amit jogellenesen rejtegetnek, tekintettel arra, hogy nyilvános épület rekonstrukciójáról van szó, és hogy ezek nyilvánosak kell, hogy legyenek;

2. A vádak elvetése azon személyek ellen, akiket a tiltakozásokon elővezettek;

3. Büntető-feljelentések benyújtása a rendőrség által a belgrádi ügyészségnek azon személyek ellen, akik fizikailag támadtak a hallgatókra, tanárokra, polgárokra a békés tüntetések alkalmával, akik a sajtójelentések szerint Milija Koldžić, Aleksandar Jokić, Dušan Kostić, Milena Aleksić és Ivan Stanišić, valamint mások ellen, akiket a nyilvánosság nem ismer (ezek közül egyesekről kiderült, hogy a hatalmi párt tagjai);

4. A felsorolt személyek azonosságának azonnali megállapítása és az illetékes intézmények általi büntetőjogi eljárás indítása. Amennyiben megállapítást nyer, hogy ezek közül a személyek közül valaki köztisztséget tölt be, az egyetemisták követelik a felmentését.

5. Az állami egyetemek számára elkülönített források 20 százalékos növelése.

– Nincsenek politikai követeléseink és távolságot tartunk az ellenzéki pártoktól. Egyszerűen azt követeljük, hogy a szerb intézmények a polgárok érdekében dolgozzanak – ismételgetik a tiltakozók.

Slavoj Žižek neves szlovén filozófus tömören ezt úgy fogalmazta meg, hogy az egyetemisták „meg akarják szakítani az állam bűvös körét, amely a hatalmi párt túsza, amely minden intézményt ellenőriz”.

A szerb kormány február 10-én levelet intézett a Szerbiában található összes külföldi nagykövetségnek és az EU-tagoknak, amelyben azt magyarázza, hogy a tüntetéseken elhangzott követeléseket „teljesítette”.

– A korrupcióellenes harc, a jogállamiság megóvása és az intézmények erősítése kulcsfontosságú elvek, amelyek mentén teljes mértékig elhivatottak maradunk – és ezért ezeket prioritásként kezeljük és értékeljük, hogy az egyetemi hallgatók ezeket a témákat a köztudatba hozták. Szerbia kormánya ezért is teljesítette követeléseiket – áll a képviselőházból (??) szétküldött levélben.

A egyetemi hallatók viszont azt mondják, hogy a „követelések nem teljesültek” [Zahtevi nisu ispunjeni!]

A Belgrádi Tudományegyetem két szakértői csoportot alakított, amelyek feladata „az egyetemi hallgatók követeléseinek az intézmények általi teljesítésének szakmai felmérése”.

A követelések közül az elmúlt 100 nap alatt alig teljesült valami.

Goran Vesić építésügyi miniszter (2025. november 5-én), majd Tomislav Momirović kül- és belkereskedelmi miniszter és Jelena Tanasković, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra [Infrastrukture železnice Srbije] megbízott igazgatója nyújtotta be lemondását (november 20-án. Nem tudni róluk, hol tartózkodnak. Vesićről az a hír terjedt el, hogy Triesztbe menekült.

A tiltakozók nyomására december 13-án lemondott Damir Zobenica, a Tartományi Képviselőház alelnöke is (aki Szerb Haladó Párt – SNS/SZHP nevében Juhász Bálintot a VMSZ tisztségviselőjét javasolta házelnöknek). Damir Zobenica „a lemondásának okát nem kívánta kommentálni”.

Ellene (egyelőre) nem folyik bűnvádi eljárás, annak ellenére, hogy Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Párt alelnöke (SSP) szerint – legalább három bűncselekményt követett el, éspedig (az újvidéki tüntetők elleni – B. A.) erőszak megszervezését, az erőszakra bujtást és bűncselekményben való részvétel bűntettét[14]. Zobenica közben eltűnt. Állítólag (ő is) Triesztbe szökött.

Mindannyian a Szerb Haladó Párt tagjaiként kerültek tisztségbe.

Elkezdődött volna a tisztségviselők menekülése a süllyedő hajóról?

Az újvidéki véres tragédia miatt 13-an vannak vizsgálati fogságban. Goran Vesićet tavaly november 23-án letartóztatták, november 27-én azonban szabadon engedték az Újvidéki Felsőbíróság döntése alapján, miszerint „nem megalapozott a gyanú, hogy bűncselekményt követett el”. Miloš Vučević szerb kormányfő január 28-án mondott le, akárcsak Milan Đurić[16], Újvidék polgármestere. Vučević lemondása csak február 5-én érkezett meg a képviselőházba.

Mindketten továbbra is hivatalban vannak, végzik a munkájukat, mintha misem történt volna. A kormány miniszterei úgyszintén.

Ana Brnabić, a szerb parlament elnöke még nem hívta össze a képviselőház ülését a kormányfő lemondásának megállapítására, amitől számítva harminc nap alatt új kormányt kell alakítani, vagy kiírni a rendkívüli parlamenti választásokat.

A hatalom vezetői nyilvánvalóan az időhúzásra „játszanak”, illetve arra, hogy a tömegek „ráunnak” a tiltakozásokra. A jelekből ítélve erre azonban esély sincs.

– Három hónap alatt nem fogták fel, hogy NEM KÉRTÜNK LEMONDÁSOKAT, LEVÁLTÁSOKAT, SE VÁLASZTÁSOKAT. A követeléseink nem politikaiak, és NEM KÉRDEZTÜK ŐKET SEMMIRŐL!

Követelésünket az ÜGYÉSZSÉGHEZ intéztük, és nem Önökhöz. Az IGAZSÁGOT keressük és ezt csak az igazságügyi szervek tudják nyújtani! Azt kérjük, hé, hogy BÖRTÖNBE MENJETEK 15 ember megölése miatt Újvidéken!

Nos, akkor fogunk felhagyni a tiltakozásokkal és semmilyen „hozzánk fordulás”, se „közlemény” nem szükséges! – üzenik az egyetemi hallgatók.

A hatalomnak erre a követelésre nincsen válasza, mert jól tudja, „ha a gombolyagot letekerik, minden megtörténhet”!

– Nézem és hallgatom AV-t, új poénokat jegyzek fel – valami mozgalmat alapít, védi Vajdaságot azoktól, akik nem támadják, és könyvet ír „Így nyertem meg a színes forradalmat”... Ujjong – Szerbiában nem lesz forradalom! Szegény! Nem hisz a saját hazugságában és a közeli környezetéből senki sem mondja meg neki – elnök úr, a forradalom már javában zajlik! A forradalom az egyetlen megoldás – írja Rade Radovanović a Danas belgrádi napilap szerkesztője a közösségi hálón.

– A tömegtiltakozások a polgároknak a hatalomba és az intézményekbe vetett alacsony bizalmának a mutatói – értékelte február 9-én Tonino Picula. A polgárok bizalma nélkül pedig egyetlen hatalom sem működhet!

Szerbiában hatalomváltásra van szükség. A jelenlegi teljesen elhasználódott, lejáródott és hitelét veszítette! A változások elkezdődtek ugyan, de a végkifejlet még nem látszik…

 A belgrádi, újvidéki és niši egyetemi hallgatók bejelentették, hogy a hidak és autóutak blokádja után február 15-én „nagy tiltakozást” tartanak Kragujevácon.

2025. február 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN

Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >

Tovább

Szolidaritás és katarzis?

A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >

Tovább

Ha létezne egy igazi államférfi

Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >

Tovább

Hősök emlékét ünneplik a gyávák

Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >

Tovább

A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről

A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >

Tovább

Mi veszélyezteti a vajdasági magyarok megmaradását?

A vajdasági magyar közösségnek joga van tudni, hogy mit is mondod Fremond Árpád, az MNT VMSZ >

Tovább

A nagyhatalmak újra kezdik az érdekövezetek felosztását

A tömegek a válságos helyzetben olyan Vezért keresnek, akiben feltétlenül megbíznak. Az autokrata rendszerek tehát kimondottan >

Tovább

Így fogadjuk el az autokratákat: kiskanállal

Még arra is bátorkodott utalni, hogy a parlament csak a demokratikus rendszer egyik eleme és nem >

Tovább

A VMSZ SZÉGYENPÁRT

A junior pártelnök nem a magyar közösség, hanem csak a saját és pártja szűk elitjének az >

Tovább

Barbárság vagy demokrácia?

„Donald Trump – írta Fukuyama - legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati >

Tovább

A VMSZ is engedelmesen tűrte, hogy a „puccsisták” közé sorolják

Ebben a zűrzavaros helyzetben külön figyelmet érdemel David Atlagić kormánypárti képviselő felszólalása. Kitért az 2000 október >

Tovább

Egy országot elveszejteni

A megszabadulás tőle régóta elsőrendű erkölcsi és nemzeti egzisztenciális kérdés volt, a friss fejlemények fényében pedig >

Tovább