2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Oroszország minden gondja egy csapásra rendeződne, ha Trump két év múlva visszatérne a Fehér Házba

Oroszország minden gondja egy csapásra rendeződne, ha Trump két év múlva visszatérne a Fehér Házba

Vlagyimir Putyin már megint hazudik, amikor azt állítja, hogy Ukrajnában igazából még el sem kezdődött a tánc. Az orosz hadseregnek ugyanis nincs elég embere. A hadművelet elejéhez képest 20 ezer katonát vesztett, a sebesültek száma 60 ezer, tehát a bevetett élőerő egyharmadára immár nem számíthat. Plusz ott vannak a hadifoglyok. Fukuyama szerint Oroszország nagyon hasonlít a náci Németországra, mert az egyetlen ideológiát a szélsőséges nacionalizmus jelenti. Az ipar gyenge, minden egyetlen ember kezében fut össze. Ezzel szemben Kínában ott az igen fegyelmezett nagy Kommunista Párt. Hasonló képződmény az oroszoknál nincsen. Ezért nem is stabil a rezsim. Nincs világos ideológiája. És akik követik, azoknál az a mozgatórugó, hogy valamilyen okból nem szeretik a Nyugatot.

Deutsche Welle

 

Francis Fukuyama úgy gondolja, hogy Oroszország minden gondja egy csapásra rendeződne, ha Trump két év múlva visszatérne a Fehér Házba. A Stanford Egyetem világhírű politológia professzora szerint ugyanis a volt elnök egyértelműen kivezetné az USÁ-t a NATO-ból, azaz teljesülne Moszkva nagy vágya.

Ezért tartja a szakértő igen fontosnak, hogy Ukrajna a nyáron területeket szerezzen vissza. Merthogy a Nyugat egysége attól függ, továbbra is hisznek-e az emberek abban, hogy katonai eszközökkel pontot lehet tenni a válság végére. Ha nem, akkor felerősödnek a felhívások, hogy Kijev adja fel.

A tudós, aki szerepet vállalt a Navalnij-féle korrupcióellenes alapítványban, megtiszteltetésnek veszi, hogy felkerült azok listájára, akik nem utazhatnak be Oroszországba. Inkább csak azon csodálkozik, miért tartott ez ilyen sokáig. Ő ugyanis az orosz ellenzéki vezető nagy csodálója és súlyos gondnak tekinti a korrupciót – nem csupán orosz földön.

Úgy gondolja, hogy Vlagyimir Putyin már megint hazudik, amikor azt állítja, hogy Ukrajnában igazából még el sem kezdődött a tánc. Az orosz hadseregnek ugyanis nincs elég embere. A hadművelet elejéhez képest 20 ezer katonát vesztett, a sebesültek száma 60 ezer, tehát a bevetett élőerő egyharmadára immár nem számíthat. Plusz ott vannak a hadifoglyok.

Mindez katonai katasztrófával ér fel. Ráadásul a támadók nemigen jutnak előre a Donyecki-medencében, és nem valószínű, hogy nagy tartalékaik volnának. Ily módon az ukránoknak délre kellene összpontosítaniuk, fel kellene szabadítaniuk Herszont és az Azovi-tenger más part menti városait. A nyár végére ott nagy sikereket érhetnek el, és így újra megindulhatna az agrárkivitel.

Fukuyama szerint Oroszország nagyon hasonlít a náci Németországra, mert az egyetlen ideológiát a szélsőséges nacionalizmus jelenti. Az ipar gyenge, minden egyetlen ember kezében fut össze. Ezzel szemben Kínában ott az igen fegyelmezett nagy Kommunista Párt. Hasonló képződmény az oroszoknál nincsen. Ezért nem is stabil a rezsim. Nincs világos ideológiája. És akik követik, azoknál az a mozgatórugó, hogy valamilyen okból nem szeretik a Nyugatot.

 

The Times

 

Az orosz gazdaság egyik igen tekintélyes szakértője arra figyelmeztet, hogy a szankciók gyengítik Oroszországot, ellenben erősebbé teszik az elnököt, mert a lakosság és az elit még inkább függ tőle. Richard Connally szerint Oroszországnak gondokat okoznak a megtorló intézkedések, de lassan hozzáidomul az új körülményekhez. A visszaesés valószínűleg elmarad a várt szinttől, a bevételek viszont az áremelkedés folytán nőnek, így van miből megvédeni a szavazóbázist a legrosszabb hatásoktól. De még rosszabb, hogy felgyorsul Moszkva közeledése Kínához.

Azért a hurok előreláthatólag csak még szorosabb lesz, életbe lép az olajembargó, a szénhidrogének kitermelése visszaesik, mert nincs hozzá elegendő külföldi technológia, illetve hozzáértés. A fegyvergyártást is visszafogja, hogy nem jönnek az alapvető hozzávalók a határon túlról. A gazdaság is egyre nehezebb időket él át, ám a világ mégsem tudja elérni a kívánt politikai hatást. Ennek oka:

1. a szankciók kiváló lehetőséget teremtenek a helyettesítő árucikkek előállításával megbízott csókosoknak, illetve azoknak, akik beszerzik a hiánycikkeket. A termelők gyengébb portékát szállítanak drágábban.

2. minél tovább maradnak érvényben a büntető lépések, annál inkább képes alkalmazkodni a célba vett ország. Oroszország pl. Kína és Kazahsztán segítségével szerzi be a listás termékeket. Így sem az átlagember, sem az üzleti élet krémje nem érez ösztönzést a politikai átalakulás kikövetelésére.

A háború első pár hete után visszatértek a normálisra hasonlító állapotok. És a nagy többség megélhetése eleve függ a kormánytól vagy valamelyik nagy állami vállalattól. Nem lázadnak az oligarchák sem, amikor külföldi érdekeltségeik jelentős hányadát befagyasztották. Sőt, fokozott hűséget kell tanúsítaniuk a Kreml iránt, mert különben megvádolják őket, hogy az áruló 5. hadoszlophoz tartoznak.

Moszkva szerint a Nyugat hanyatlik, ezért az ország jövőjét és szuverenitását sokkal jobban szolgálja, ha keletre helyezik át a politika súlypontját. A szankciók csak ráerősítenek erre a meggyőződésre. Kína, India és Irán készségesen betölti a rést, vagyis fokozódik az eltávolodás a nyugati partnerektől. Putyin pedig továbbra is azon lesz, hogy a maga javára aknázza ki a szankciókat és azokkal igazolja az elnyomás fokozását, valamint a még inkább transzatlanti-ellenes irányvonalat.

Szelestey Lajos

 

2022. július 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább