Ma Norbert, Norberta, Cintia névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
60 éves az EU diktátora – a magyar kisebbségek számára ez nem ok az ünneplésre
Orbánról, „az EU diktátoráról” közölt cikket a Stern német illusztrált hetilap, amely különösen a magyar miniszterelnök kisebbségek elleni politikáját részletezte. Orbán összesen 17 éven át kormányozta már az országot, 1998-2002 között, és 2010 óta újra, és az utóbbi időkben gondoskodott arról, hogy a hatalmat még jó ideig meg tudja tartani. Különböző törvényekkel elérte, hogy Magyarország azon az úton haladjon, amelyet Lendvai Pál 2021-ben megjósolt, amikor azt mondta: könnyen lehet, hogy Magyarország lesz az EU-ban az első diktatórikusan kormányzott tagállam – uniós tagsága, valamint az ebből fakadó jogok és kötelességek ellenére.
Sztálin szelleme még mindig kísérti Európát, Ukrajna pont azért harcol, hogy kiírtsa a rémet
Az erősen jobboldali brit lap a Daily Telegraph egyik legnevesebb külpolitikai elemzője úgy látja, hogy Sztálin szelleme még mindig kísérti Európát, Ukrajna pont azért harcol, hogy kiírtsa a rémet. Charles Moore, aki életútjáért nemrégiben főnemesi rangot kapott, azzal tért haza Kijevből, hogy Putyin az orosz zsarnokság örököse, és a múlt keserű tapasztalatai folytán az ukránok pontosan tudják, kivel van dolguk. Az elnök teljesen kifordította a valóságot és ragaszkodik ahhoz, hogy országa az áldozat. Ám az ukrán fél látja, hogy az agresszor kétségbe vonja a nemzeti létüket, de ha teheti, akkor megfosztja őket a jogaiktól, de még az életüktől is. Kis Sztálinként már embereket deportál, kínoztat és gyilkoltat meg. Pont ezért harcolnak olyan hatékonyan. Számukra ez jóformán színtiszta matematika. Ahogy az egyik katona előadta: az orosz lakosság háromszor akkora, mint az ukrán, tehát neki legalább háromszor annyit kell megölnie közülük, hogy egálban legyenek. De még jobb, ha 15-20-at. Putyin számára viszont ez nem háború, hiszen a szemében Ukrajna nem létező ország. A hadművelet célja hivatalosan az, hogy megszabaduljanak a neonáciktól és kábszeresektől, akik valahogy birtokba vették a szomszédos területet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Törökországnak be kell engednie Svédországot a NATO-ba
Különben ne hívják meg Erdogant és Orbán a jövő hónap közepén tartandó vilniusi NATO-csúcsra – írja a Wall Street Journal. A két szerző, Mark Esper, illetve Evelyn Farkas egyaránt a republikánusokhoz kötődő McCain Intézetnél tölt be vezető posztot. Egyikük Trump, másikuk pedig Obama alatt volt védelmi miniszter, illetve a tárca helyettes államtitkára. Kifejtik, hogy a két ellenállónak be kell állnia a sorba, mert a további késlekedés felvizezi, vagy éppen hatástalanná teszi a Putyinnak szánt üzenetet, tehát hogy az általa indított törvénytelen háború láttán a szövetség zárta sorait, sőt kibővül. Svédország a török ellenkezés túsza. Magyarország ugyan jelezte, hogy támogatni tudja a belépést, de csakis a törökök beleegyezése után. Pedig a két szakember azt tapasztalta Stockholmban, hogy a legfelső svéd vezetők orvosolni kívánják a jogos török biztonsági aggályokat. De ragaszkodnak a tagsághoz. Márpedig a csatlakozás megerősítené a szervezetet, mérsékelné az orosz veszélyt a Balti-tengeren. Nem tudni, hogy Ankara mennyire gyorsan cselekszik. Finnország bekerülése már nagy csapás volt a Kremlnek és terjeszkedési elképzeléseinek. Viszont a további késlekedés felbátorítaná Moszkvát, egyben gyengítené a NATO-t. Az Egyesült Államoknak rá kell venni a török és a magyar politikust, hogy azonnal adják áldásukat a svéd felvételre. Sőt Washingtonnak a partnereket is mozgósítania kell e célból. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Putyin háborúja egyben Amerika lehetősége is
A neves külpolitikai elemző, Walter Russel Mead nagy lehetőségnek tekinti a háborút Amerika számára. A Hudson Intézet munkatársa és a new yorki Bard College tanára részben a napokban szerzett kijevi tapasztalatai alapján azt mondja, hogy Ukrajna Európa új, nagyszerű ereje lesz, az USA szövetségese. Az agresszió nemzetébresztő tényezőnek bizonyult. Az ukrán közvélemény teljesen egyöntetűen úgy gondolja, hogy a béke fejében sem szabad lemondani az elvesztett területek egyetlen darabkájáról sem. Az ukránok hosszú megpróbáltatásokra készülnek, de nem hajlandóak feladni a függetlenségüket. Bár nem tudják, hogy a Nyugat meddig tart ki mellettük, de készek bármi áldozatra. A tűzkeresztségből egy olyan állam születik, amelynek harcedzett lesz a hadserege, és amely csatlakozik a lengyelekhez és a baltiakhoz az orosz terjeszkedés megakadályozására. A háború, bárhogy is érjen véget, ráerősít az amerikai szövetség jelentőségére. Hiszen Washington és partnerei hozzásegíthetnek egy kis országot, hogy az legyőzze az oroszokat. De a tét még nagyobb. Újfajta hadviselés zajlik, az ukrán katonák sokszor a polcról levett kütyüket alakítják át, hogy azok segítségével feltartóztassák az ellenséges rohamokat. Sok szoftverfejlesztőt hazaküldtek a frontról, hogy kidolgozzák, miként lehet hasznosítani programokkal a harctéri információkat és így jobban belelátni a Kreml terveibe. Ukrajnát támogatni nem karitatív tevékenység, nem érzelmek dolga. Putyin annyira elvakult és őrült volt, hogy pompás lehetőséghez juttatta az Egyesült Államokat. Két kézzel kell kapni az alkalmon. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Orbán Viktor: A Kreml magyarországi helytartója
Egyáltalán nem tart egyenlő távolságot Kijevtől, illetve Moszkvától. Jóformán a Kreml helytartójaként lép fel az EU-ban. Az első naptól kezdve fékezi a szankciókat, ahol csak lehet, főleg az energiaszektorban. Más területeken egyáltalán nem ismer kompromisszumot. Így a mai napig akadályozza, hogy feketelistára kerüljön Kirill pátriárka. Putyin és Orbán szoros viszonyát nehéz nem észrevenni a keresztény-konzervatív ideológia alapján. Mindketten roppant hasonló nézeteket vallanak a illiberalizmusról. A kérdés csupán az: tényleg ez lett mára az 1989-es szabadságharcosból? Ivan Krasztevnek meggyőződése, hogy Orbán oly mértékben csalódott a Nyugatban, hogy az alapvetően befolyásolta nála politika liberális felfogását. Az emberi jogok, a hatalmi ágak megosztása, a sajtószabadság, mind-mind csak zavaró tényező számára, a hatalom megtartásának útjában áll. De mintha visszavezetné országát abba az „ázsiai zsákutcába”, amelyről Nagy Imre temetésén még azt hangoztatta, hogy ki kell jutni belőle. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Növekszik a nukleáris konfliktus kockázata
Téves számítás vagy valamilyen baleset katasztrófát eredményezhet – hívja fel a figyelmet a Washington Post vezércikke. A 90-es években kötött fegyverzetkorlátozási megállapodások sorra vesztik érvényüket. Oroszország most állapodott meg abban, hogy harcászati atomeszközöket telepít Belaruszba, pedig Minszk 30 éve kinyilvánította, hogy nem szeretne ilyen harceszközöket a saját területén. (Amerika kb. 100 taktikai nukleáris csapásmérő eszközt állomásoztat 5 országban.) Ám most felborul a történelem menete. Belarusz könnyen atomviszályba keveredhet, akár kilövőállásként, akár az ellencsapás célpontjaként. Miközben még szorosabb lesz az orosz ellenőrzés. További aggály, hogy Putyin ellenes katonai csoportok rajtaütöttek Belgorodon, az ukrán határ közelében, márpedig ott tárolják a hozzávetőleg 2 ezer orosz harcászati atomfegyver javát. A zaporizzsjai atomerőmű hat reaktorát lekapcsolták ugyan, de a hűtés veszélyben van az orosz bombázások miatt. Közben Kína szélsebesen fejleszti nukleáris erejét. Ebben a helyzetben az USA-nak továbbra is arra kell törekednie, nehogy bekövetkezzen a legrosszabb. Ki kell dolgozni, hogy a háború után újrakezdje a tárgyalásokat Moszkvával, és hogy a párbeszédbe Kínát is bevonják. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
A Nyugat kudarcot vall a Balkánon
A Nyugat önmagát téveszti meg, amikor erőlteti az Unió bővítését, miközben az már évek óta halott. Attól fél ugyanis, hogy Belgrádban a titkosszolgálat még radikálisabb vezetője, Aleksandar Vulin kerül hatalomra, sőt még háború is kitörhet. Ám emiatt Szerbiában a demokrácia hívei közül sokan elárulva érzik magukat. Az árat azonban az egész földrész fizeti meg, mivel Moszkva fokozódó befolyása miatt nő a biztonsági fenyegetés.
A Nyugat-Balkánon Putyin második frontot nyithat a NATO ellen
Különösen feltűnő, hogy a belgrádi kormány által szervezett rokonszenv-felvonuláson fellépett Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezére, és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter. Dodik a Bosznián belüli Republika Srpska erős embere, Putyin jó barátja, a napokban 2014 óta éppen hetedszer találkozott vele Moszkvában. Vučić szintén oroszbarát vonalat visz, de Brüsszelben és Washingtonban is „stabilizáló tényezőként” tudja eladni magát. A Szerbiában és a boszniai szerb részállamban uralkodó oroszbarát hangulatban Putyin közvetve második frontot nyithat a NATO ellen. Dodik mellett a hozzá hasonlóan a legmagasabb orosz érdemrenddel kitüntetett Szijjártó szerb nyelven elmondott beszédében egyenesen szenvedélyesen fellépett Vučić személye és politikája mellett.
Legfrissebb
60 éves az EU diktátora – a magyar kisebbségek számára ez nem ok az ünneplésre
Orbánról, „az EU diktátoráról” közölt cikket a Stern német illusztrált hetilap, amely különösen a magyar miniszterelnök >
Orbán Viktor: A Kreml magyarországi helytartója
Egyáltalán nem tart egyenlő távolságot Kijevtől, illetve Moszkvától. Jóformán a Kreml helytartójaként lép fel az EU-ban. >
Sztálin szelleme még mindig kísérti Európát, Ukrajna pont azért harcol, hogy kiírtsa a rémet
Az erősen jobboldali brit lap a Daily Telegraph egyik legnevesebb külpolitikai elemzője úgy látja, hogy Sztálin >
Növekszik a nukleáris konfliktus kockázata
Téves számítás vagy valamilyen baleset katasztrófát eredményezhet – hívja fel a figyelmet a Washington Post vezércikke. >
Törökországnak be kell engednie Svédországot a NATO-ba
Különben ne hívják meg Erdogant és Orbán a jövő hónap közepén tartandó vilniusi NATO-csúcsra – írja >
A Nyugat kudarcot vall a Balkánon
A Nyugat önmagát téveszti meg, amikor erőlteti az Unió bővítését, miközben az már évek óta halott. >
Putyin háborúja egyben Amerika lehetősége is
A neves külpolitikai elemző, Walter Russel Mead nagy lehetőségnek tekinti a háborút Amerika számára. A Hudson >
A Nyugat-Balkánon Putyin második frontot nyithat a NATO ellen
Különösen feltűnő, hogy a belgrádi kormány által szervezett rokonszenv-felvonuláson fellépett Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezére, >
Eljött az idő: Bidennek apait-anyait be kell vetni az ukrán győzelem elősegítésére
A Guardian szerzője, Simon Tisdall szerint annál is inkább így van ez, mivel Zelenszkij diktálja a >
A Nyugat beszorult a félelem és a reménykedés közé, miután Erdogan meghosszabbította 20-éves uralmát
Maga a politikus választás elé került, mert vagy viszi tovább országát Oroszország felé, vagy nyitottabb lesz >
Válaszúton
Mindent meg kell tennünk, hogy Magyarország a szövetségesek, a Nyugat oldalára álljon. Putyin háborúja s Orbán >
Itt az idő felvenni Ukrajnát a NATO-ba
Méghozzá Francis Fukuyama szerint, mert csak az teszi lehetővé a békét. A Stanfordi Egyetem világhírű politológia >