Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
A látszatdemokrácia diszkrét bája
A zentai helyi közösségi választások margójára
A helyi közösségeknek legfeljebb annyi jelentősége van a lokális közösségi élet irányításában, mint egy átlagmelósnak egy magánkézben lévő vállalat vezetésében. Makai Ákos (Szabad Magyar Szó):
Sokáig tépelődtem azon, hogy egyáltalán érdemes-e foglalkozni a múlt hétvégén Zentán lezajlott helyi közösségi választás eredményeivel, de végül is az egyik VMSZ-közeli förmedvényportál, a sokak által csak Jereváni Rádióként becézett honlapon megjelent maszatolás kapcsán kinyílt a zsebemben a bicska. No, de nem tisztem blamálni a JRV „munkatársait”, így nézzük inkább a konkrét tényeket!
A mindössze 20 százalékos részvételi arány mellett a helyi közösségek túlnyomó részében a Vajdasági Magyar Szövetség által támogatott jelöltek szerezték meg a tanácsnoki helyeket, két helyi közösségben a Szerb Haladó Párt támogatottjai nyertek, az ellenzék által támogatott, illetve függetlenként induló jelöltek közül pedig mindössze ketten jutottak be az egyik helyi közösségbe.
A 20 százalékos részvételi arányt többféleképpen is lehet magyarázni. A legvalószínűbb az, amit globálisan, országos szintű voksoláson is egy ideje tapasztalhatunk: az embereknek elege van a politikából, a politikai tömörülések kakasviadalából, különösen úgy, hogy a hatalmon lévők aktivitása többnyire kimerül az ellenségkép örökös keresésében, a frakción belüli cicaharcokban és az örökös ígérgetésben, amelyekből vagy lesz valami, vagy pedig a félkész, illetve csupán választások előtt felmelegített projektumok sorát gyarapítják. Zentán pedig Tiszát lehetne rekeszteni az ilyen felelőtlenül megígért, de azóta is balladai félhomályba merülő beruházásokkal. Ugyanakkor az emberek többsége nem hisz a változásokban, így a mind inkább elöregedő községben sokan fenntartással tekintenek az új arcokra, a cselekedni akaró fiatalokra, s inkább az elmúlt évek, évtizedek során elhasznált, de továbbra is jól csengő nevű személyekre adta le a voksát. Orvosokra, iskolaigazgatókra, akiknek az egyszerűen és logikusan gondolkozó polgárok szerint a saját portájukon is van mit összeseperni és rendbe tenni. Arról nem is beszélve, hogy a helyi közösségi választások kapcsán a korrupcióellenes ügynökség álláspontja is eléggé álszent. Ugyanis az Ügynökségről szóló törvény értelmében a községi képviselő-testület tagja nem lehet egyidejűleg elnöke vagy tagja az ugyanahhoz a községhez tartozó helyi közösség tanácsának, mert ez ellentétben áll az Ügynökségről szóló törvény 27. szakasza 2. és 3. bekezdésének rendelkezéseivel, amely a tisztségviselők kötelezettségeit szabályozza.
Lényegében emiatt kellene valamelyik tisztségéről lemondania Szűgyi (Siđi) Imrének, a Kevi helyi közösség tagjának és a Szerb Haladó Párt önkormányzati képviselőjének, már amennyiben be akarja tartani a pártja által oly sokat emlegetett törvényességet.
Ugyanakkor ugyanez a törvény alapján a községi tanács tagjai nyugodtan jelöltethetik (ahogyan jelölték is) magukat, s közülük többen be is kerültek a helyi közösségek tanácsába. Így került be a Központ – Tópart helyi közösség tanácsába Kosiczky András, a Kertek helyi közösségben pedig Lőrinc Csongor. Természetesen, ha megtehették, akkor miért is ne tették volna meg? Nem őket okolom, egyedül a jogi rendelkezéssel van gond, mert amit szabad Jupiternek, miért is nem szabad az ökörnek? Igazából az egyedüli helyes húzás az lenne, ha a községi tanácstagok számára is megtiltanák a helyi közösségi választásokon való indulás.
Emellett sokak szerint az egész egy nagy, az adófizetők pénzén megrendezett cirkusz, látszatdemokrácia, amelyben a városlakóval elhitetik, hogy legalább helyi közösségi szinten tud valamit változtatni, s közösségi életét igazgatni.
Persze szó sincs erről. A helyi közösségeknek legfeljebb annyi jelentősége van a lokális közösségi élet irányításában, mint egy átlagmelósnak egy magánkézben lévő vállalat vezetésében. Pénze nincs, pályázni nem pályázhat, csak javasolhat projektumokat az önkormányzatnak. Legfeljebb kiadhatja bérbe a helyi közösség épületének a helyiségeit, s szervezhet különböző rendezvényeket, mint amilyen a Kertek helyi közösség sportnapja vagy a Központ – Tópart helyi közösség napja, az ezeket kísérő habzsi-dőzsivel egyetemben. Ezért a helyi közösségi választások „csupán” egyfajta felmérése az erőviszonyoknak, no meg persze a közhangulatnak is. Ez pedig, legalábbis a 20 százalékos részvételi arány alapján Zentán valahol a Marianna-árok mélyén van.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az összebékíthetetlen táborok
Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >