Ma Pongrác névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán a tábornoki szerepet választotta
A politikus a múlt héten választhatott, mi akar lenni: államférfi vagy tábornok. Az utóbbi mellett döntött és ez a hatalom megragadásával egyenértékű. Hogy ily módon mekkora károkat okozott az uniónak, az majd csak akkor látszik igazán, ha túl vagyunk a jelenlegi megpróbáltatásokon. Magyarország akkor már csak a mostaninál is nehezebben tud visszatérni a normákhoz, értékekhez, szabályokhoz. Lehet, hogy az EU-nak és a NATO-nak nem lesz más választása, mint hogy vesztegzár alá helyezze az országot. Hacsak nem akarja, hogy akkor meg az illiberalizmus vírusa terjedjen el. Szelestey Lajos nemzetközi szemléje:
Spiegel
A német külügyminiszter ismét bírálta Magyarországot, amiért az aránytalanul kemény intézkedéseket foganatosított a veszélyre hivatkozva, ideértve, hogy Orbán Viktor felhatalmazása meghatározatlan időre szól. Mass épp ezért továbbra is szükségesnek tartja, hogy a jövőben az uniós támogatásokat a jogállami normák betartásától tegyék függővé. Arra a kérdésre, hogy a közös európai felhívás, amelyben bizonyos válságellenes lépéseket kifogásolnak, és amelyhez már 19 kormány csatlakozott, miért nem említi meg név szerint Magyarországot, azt válaszolta, hogy azért, mert azt akarták, hogy olyan államok is aláírják a dokumentumot, amelyek idáig nem voltak hajlandók fellépni Budapest ellen.
Hogy azután az Orbán-kabinet is feliratkozott a támogatók listájára, ami gúnyt űzött az egész kezdeményezésből, annak a tanulsága az a miniszter számára, hogy a jövőben nem elegendőek a nyilatkozatok és állásfoglalások, új, konkrét eszközök is kellenek. Mert nem lehet csak úgy elmenni a tény mellett, hogy egyes államok aláássák a demokráciát. Hiszen itt alapértékről van szó, és azt minden kormánynak tiszteletben kell tartania.
Arra is kitért, hogy liberális demokráciák is elrendelhetnek drákói lépéseket, ha azok arányosak és szükségesek. Ám nem szabad elhinni, amit újabban Kína állít, hogy ti. a tekintélyelvű rendszerek jobban képesek megbirkózni a vírussal. Ez ugyanis még egyáltalán nem bizonyosodott be. Ugyanakkor az USA a másik szélsőséget képviseli, mert sokáig alábecsülte a bajt. Egyik sem szolgálhat modellként Európa számára. Viszont az is kiderült, hogy Trump véleményével szemben mennyire fontos a nemzetközi együttműködés. Anélkül sokkal tovább tartana legyűrni a válságot. Aki ezt nem érti, az csak tovább szenved.
Maas ugyanakkor nem talál semmi kivetnivalót abban, hogy a válság kirobbanásakor minden ország először magára gondolt. Azt mondta, ez olyan, mint vészhelyzetben a repülőgépen: először mindenkinek a saját oxigénmaszkját kell felvennie. Utána tud csak segíteni a többieknek. Arról nem beszélve, hogy az elején az országok nem tudták felfogni, mekkora a veszély. Ezért tartott egy ideig, amíg összhangba hozták a nemzeti és az európai intézkedéseket.
Kurier
A Bizottság előbb megvárja, milyen eredményre jut a két illetékes biztos elemzése a magyar helyzetről, és csak utána hoz döntést a jogi lépésekről, ha azok szükségesek. Ezt a költségvetési biztos válaszolta arra a kérdésre, hogy miért nem csap az asztalra Brüsszel a felhatalmazási törvény miatt. Hahn ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy ő maga soha nem titkolta: egyáltalán nem ért egyet Orbán Viktor eljárásmódjával. Az Európai Néppárt alelnökeként pedig azt mondta, hogy nem lehet csak úgy kirakni egy tagot, a jogállami elvek a pártcsaládra is vonatkoznak. Ezért itt is előbb azt kell megnézni, hogy mit hoznak ki az értékelések. Tehát hogy sértik-e a közös elveket a magyar intézkedések. Hahnnak azonban semmi kétsége sincs afelől, hogy az EPP elnökeként Tusk nagyon egyértelműen értésre adta, mi az európai kereszténydemokraták véleménye.
Le Monde
Brüsszel éberen figyeli, hogy milyen korlátozásokat vezetett be több tagállam a koronavírus kapcsán, és ebbe beletartozik a Magyarországon kihirdetett rendkívüli állapot is. Ezt a Bizottság alelnöke fejtette ki, miután a lap arról faggatta, vajon az EU még sokáig eltűri-e Orbán Viktor túlkapásait. Schinas kiemelte, hogy senki sem léphet túl az unió alapszerződéseiben lefektetett elveken és értékeken. Az intézkedéseknek arányosaknak kell lenniük, csak előre megszabott időre lehet elrendelni azokat. Továbbá a kormányoknak szavatolniuk kell, hogy időről időre felülvizsgálják a korlátozások szükségességét. Az alapvető jogokat és a demokráciát azonban mindenkor be kell tartani, még a mostani különleges viszonyok közepette is.
Atlantic Council
Simonyi András arra figyelmeztet, hogy Orbán ugyan küzd a vírus feltartóztatásáért, de közben ő maga az illiberalizmus kórokozóját terjeszti. A volt washingtoni magyar nagykövet, az Atlanti Tanács munkatársa rámutat, hogy a nyugati demokráciáknak megvan az okuk az aggodalomra, mert a politikai-gazdasági válság a liberális demokratikus életmódot fenyegeti. Ám egyesek, és ilyen a magyar vezető, lehetőséget látnak a bajban, hogy tovább meneteljenek a tekintélyuralmi rendszer felé.
Magyarország tökéletesen mutatja, hogy az egészségügyi szükségállapot belülről tud csapást mérni a demokráciára, az EU összefogására, de még a NATO-ra is, mert felmorzsolja az ország amúgy is gyenge „immunrendszerét”. A miniszterelnök újfent bizonyítja, hogy nem tiszteli sem a magyarokat, sem a szövetségeseket. A belügyekre hivatkozva oda se bagózik a külvilágra, vagy az uniós értékekre. A felhatalmazási törvény alig leplezett kísérlet a gyenge és sebezhető ellenzék, valamint a maradék független sajtó elhallgattatására. A demokrácia megcsúfolása az, ahogyan ezt a jogszabályt keresztülverték. És ennek az ország hosszú távon issza meg a levét. Orbán az illiberális demokrácia, alias önkényuralom további megteremtésére használja a kínálkozó lehetőséget.
Azt hiszi, hogy a tekintélyelvű rezsimek jobban tudják kezelni a válságot, mint a demokráciák, és ebbe beletartozik, hogy el kell némítani a kritikus hangokat, á la Kína és Oroszország. A Bizottság tiltakozása üres fenyegetésekben merül ki. „Nagy figyelemmel követi a fejleményeket”. Amire Orbán azt feleli: hát aztán. Valószínűleg még röhög is magában. Ha az EU nem volt képes még lelassítani sem a demokrácia visszacsúszását békeidőben, akkor miért izgatná a miniszterelnököt a mostani háború során, ha Brüsszel int az ujjával?
A politikus a múlt héten választhatott, mi akar lenni: államférfi vagy tábornok. Az utóbbi mellett döntött és ez a hatalom megragadásával egyenértékű. Hogy ily módon mekkora károkat okozott az uniónak, az majd csak akkor látszik igazán, ha túl vagyunk a jelenlegi megpróbáltatásokon. Magyarország akkor már csak a mostaninál is nehezebben tud visszatérni a normákhoz, értékekhez, szabályokhoz. Lehet, hogy az EU-nak és a NATO-nak nem lesz más választása, mint hogy vesztegzár alá helyezze az országot. Hacsak nem akarja, hogy akkor meg az illiberalizmus vírusa terjedjen el.
Christian Science Monitor
Hosszú utat jár be Magyarország: a posztszovjet demokrácia mintadiákjából lassan tekintélyelvű állammá válik – Orbán Viktor alatt. Rajta kívül nemigen van más vezető Európában, aki ilyen mértékben kétségbe vonná a földrész korszerű, liberális rendjét. Pedig annak idején nem így indult, ám teljesen antidemokratikus irányt vett, amióta másodszor is hatalomra került. Ő alkotta meg az illiberális demokrácia fogalmát, miközben szétveri az ellenzéket és egyre több hatalmat halmoz fel. Támadást intézett a tudomány és az oktatás, a civil szervezetek, és a sajtó ellen. Segít terjeszteni a populista gondolatokat az egész földrészen. A koronaválságot meglovagolva átfogó jogkört szerzett.
Orbán a populizmus mintapéldánya. A hatalmat egy maroknyi kisebbség gyakorolja. A választások technikai értelemben lehetségesek, de mivel a kormány uralja a tömegtájékoztatást, külföldön kevesen hiszik, hogy azok demokratikusak. És mint annyi más erősember, a kormányfő is a fehér, keresztény örökség eltűnésétől tartó lakossághoz fordul. A rendszer megveti a polgári szabadságjogokat. Az ellenségek listája hosszú: főként a sötétbőrű bevándorlókról állítja, hogy létveszélyt jelentenek, nem csupán a magyaroknak, egész Európának. De az elsőszámú célpont Soros György. A felhatalmazási törvénnyel minden arra mutat, hogy az ország egyre gyorsabban alakul át autokráciává.
Reuters
Sokan félnek, hogy a vírus elleni küzdelemben járulékos veszteségként a polgári jogok is a kerék alá kerülnek, példa erre, hogy a magyar kormányfő tetszés szerinti ideig rendeletekkel irányíthatja országát. Az államok persze most mindenütt szigorú intézkedéseket léptettek életbe, amire nemigen volt példa az ikertornyok elleni támadás óta. Ám a Human Rights Watch igazgatója szerint nem egyszer arra használják ki az emberek félelmét, hogy még jobban aláássák a jogokat, mint szeptember 11. után, ideértve olyan országokat is, mint az USA, Nagy-Britannia, vagy az EU tagjai.
Kenneth Roth hozzáteszi, hogy a veszély nem csupán az alapvető jogokat érinti, hanem a közegészségügyet is, hiszen pl. amikor a sajtó tevékenységét korlátozzák, akkor akadályozzák információk továbbadását, noha azok fontosak a fertőzés terjedésének feltartóztatásához. A Nyílt Társadalom Európai Politikai Intézet egyik vezetője pedig attól tart, hogy egyes kormányok még jóval a ragály visszaszorítása után is ragaszkodnak majd a különleges felhatalmazáshoz. Dolan úgy látja, hogy legalább hathavonta felül kell vizsgálni ezeket a jogköröket, mert máskülönben az adott ország fokozatosan átcsúszhat a tekintélyelvűségbe.
Die Welt
Ausztriában szúrópróbaszerű tesztekkel azt állapították meg, hogy a vírus valójában több mint háromszor annyi embert fertőzött meg, mint amennyi a hivatalos statisztikákban szerepel. A kancellár felkérésére reprezentatív mintavétellel 1544 embert vizsgáltak meg. A tudományügyi miniszter a sajtótájékoztatón úgy kommentálta az eredményt, hogy a jéghegy sokkal nagyobb, mint ahogy gondolták és az ország még nem jutott túl a nehezén. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a vizsgálatok elvégzésekor 28 500-an voltak betegek, míg a hivatalos adatok 8500 páciensről tudtak. Így most már következtetni lehet a látenciára, igaz, elég nagy a hibahatár. De azért a tanulmány készítője szerint így is megfelelő adatbázissal szolgálnak, hogy a kormány megfelelő döntéseket tudjon hozni a fertőzés elleni küzdelemben.
A miniszter számára a tanulság az, hogy az ellenintézkedések jók voltak, de a korlátozásokra még hónapokig szükség lesz. És ha azokon lazítanak a Húsvét után, akkor elképzelhető, hogy ismét robbanásszerűen nő a fertőzések száma. Úgy hogy nagyon oda kell figyelni, mi történik, ha fokozatosan enyhítenek a tilalmakon. Faßmann beszámolt arról is, hogy a többi közt Magyarország, Németország és Olaszország is közölte: hasonló kutatásra készül.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Orbán összeesküvés-játéka
Orbán belpolitikai játszmát folytat az összeesküvéssel, az Ukrajnával kirobbant kémvádat az ellenzék ellen igyekszik fordítani – >
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >