Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Bidennek helyre kell állítania Amerika hírnevét a sajtószabadság világító tornyaként
Az egyiptomi, török, és a venezuelai elnök ugyanazt szajkózta, mint Trump. Nem véletlen, hogy ezek után a Freedom House azt állapította meg: összehangolt kísérletek zajlanak a szabad sajtó elfojtására olyan demokráciákban, amelyek megadják magukat a populista nyomulásnak. Lásd Magyarországot, Szerbiát, Indiát és a Fülöp-szigeteket. Nem beszélve az olyan autoriter rendszerekről, mint Oroszország és Kína. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Tagesspiegel
A német lap azon tanakodik, vajon vétóz-e Orbán Viktor a mai erőpróbán, merthogy a soros német uniós elnökség délután fél 3-kor szavazásra teszi fel a kérdést az új, hétéves költségvetésről, a gazdasági mentőcsomagról, valamint a támogatás feltételének szánt jogállami mechanizmusról. Utóbbit kétharmados többséggel kell elfogadni, tehát itt sem Magyarország, sem Lengyelország nem tud keresztbe feküdni.
A két pénzügyi terv viszont csak akkor megy át, ha ahhoz minden tagállam hozzájárul. Viszont ha a magyar miniszterelnök bekeményít, akkor eléggé reménytelen helyzetbe kerül Olaszország és Spanyolország, amely a vírus miatt mannaként várja a brüsszeli segítséget. Merkel a múlt csütörtökön telefonon próbálta meggyőzni mind Orbánt, mind Morawieckit, hogy elkerülje a katasztrófát.
Jan Geier, a német szociáldemokraták EP-képviselője bízik abban, hogy a kancellár jól előkészítette a terepet, de ha nem, akkor, komoly válságnak néz elébe az EU. Egyelőre nem világos, mi lesz a 750 milliárdos újjáépítési alappal, ha a magyar kormány bedobja a vétót, noha ő maga 6,2 milliárd euróra számíthat a csomagból, hogy ismét talpra állítsa a fertőzés által sújtott gazdaságot.
Ha ma nem jutnak előbbre a tagállamok, akkor elképzelhető, hogy a kérdés napirendre kerül csütörtökön, az állam- és kormányfők videokonferenciáján. Az azonban nem valószínű, hogy az Európai Parlament bármiféle engedményt elfogadna a jogállami feltételek ügyében, a magyar és a lengyel igények teljesítésére.
Orbán és Morawiecki ellenszélre számíthat a többi tag részéről is, mert főként a skandináv országok közössége, de Hollandia és Belgium is amellett van, hogy a jövőben már akkor se utalják a szubvenciókat, ha valahol gond van a hatalmi ágak függetlenségével.
Foreign Policy
A lap úgy foglal állást, hogy Bidennek helyre kell állítania Amerika hírnevét a sajtószabadság világító tornyaként, fel kell számolnia azokat a károkat, amelyeket Trump okozott ezen a területen, mind odahaza, mind külföldön. Az elemzés a búcsúzó kormányzat egyik leggyalázatosabb tettének tartja – a sok közül -, hogy az nekiment a média függetlenségének, noha azt a tengerentúlon az Alkotmány szavatolja. De fontos a washingtoni külpolitikában is, ezért a jövőben elsőbbséget kell neki adni, amikor az Egyesült Államok igyekszik majd megtámogatni a demokráciát a világban.
Trump a nép ellenségeinek nevezte az újságírókat, fenyegetőzött, bosszút állt, ideértve, hogy egyes tudósítókat kitiltott a Fehér Házból. Ennek pedig nagy visszhangja volt, nemzetközi keretekben is. Aláásta a hazai közvélemény bizalmát, mármint hogy a sajtó mennyire tekinthető a demokrácia fundamentumának. Hozzájárult a megosztottsághoz, az álhírek virágzását eredményezte.
A határokon túl pedig megkönnyítette a hasonszőrű vezetők dolgát, hogy korlátozzák a média önállóságát. Az egyiptomi, török, és a venezuelai elnök ugyanazt szajkózta, mint Trump. Nem véletlen, hogy ezek után a Freedom House azt állapította meg: összehangolt kísérletek zajlanak a szabad sajtó elfojtására olyan demokráciákban, amelyek megadják magukat a populista nyomulásnak. Lásd Magyarországot, Szerbiát, Indiát és a Fülöp-szigeteket. Nem beszélve az olyan autoriter rendszerekről, mint Oroszország és Kína.
Trump tudatosan folytatta a kampányt, mert eleve le akarta járatni a sajtót, nehogy hívei hitelt adjanak a visszaéléséit leleplező jelentéseknek, beleértve a korrupciót és a választójog manipulálásának szándékát. Az ilyen vezetők igyekeznek visszaszorítani a média jelentőségét, mert akkor nemigen kell számonkéréstől vagy a valós helyzet bemutatásától tartaniuk.
Ez olyan, amikor a betörő előre elvágja a telefon- és internetkapcsolatot, mielőtt behatol a lakásba. Az újságírók elhallgattatása arról tanúskodik, hogy a nagy ember valami disznóságra készül. Ezért Bidennek sürgősen meg kell támogatnia a sajtószabadságot. Ki kell nyilvánítania, hogy az új kormányzat a demokrácia talpkövének tekinti a médiát.
Washington Post
Trump folytán Amerika valami egészen rendkívülit él át, és ez annál riasztóbb, mert senki sem tudja, mi jön most. Az újság három lehetséges forgatókönyvet vázol fel:
1. Az elnök megpróbálja meghiúsítani a szabad választások eredményét. De hát már előre közölte, hogy farkast kiált, ha veszít, és szavait most be is váltja. A nagy hazugság a részéről az, hogy Biden ellopta tőle a győzelmet. Tétele bizonyítására a jobboldali sajtó segítségével ráerősít erre az állításra, és saját pártját is felsorakoztatja maga mögött. Ügyvédek hadát vezényli ki az állítólagos bizonyítékok begyűjtésére. Az igazságügyi miniszter parírozik neki, továbbá beáll a sorba a Szenátus republikánus többsége is, a Legfelsőbb Bíróság pedig elutasít minden fellebbezést. A hadsereg, titkosszolgálat és a bűnüldözés pedig a maga eszközeivel kezeli a kifogásokat.
2. Tudja, hogy kikapott és veszi is a kalapját január 20-án, de addig felperzseli a földet az utód számára, nehogy az kormányozni tudjon. Ugyanakkor készül a visszatérésre. Ez esetben a nagy hazugság arra szolgál, hogy minél több embert győzzön meg a maga 75 milliós táborából: Biden nem törvényesen lett elnök. A Köztársasági Pártot ráveszi, hogy az ott obstruáljon, ahol csak tud. Így az utód ne tudja orvosolni a társadalom kettészakadását, végezni a dolgát.
3. Igazából nincs is terve, de szabad folyást enged a dühének, mert egyszerűen nem tudja elhinni, hogy alulmaradt. A jogi keresetek arra jók neki, hogy csillapítsa sértett egóját.
Mivel ilyen nagy arányban vesztett, még az sem kizárt, hogy a puccs is megfordul a fejében, de ebbe beletartozik, hogy száműzetésbe vonul. Inkább rögtönözi, semmi jól átgondolja, hogy mit tesz. De hogy nem hajlandó szembenézni a választás eredményével, az árt az amerikai demokráciának.
Idáig persze az USA lakossága azt gondolta, hogy sok más országgal ellentétben a Fehér Ház távozó gazdája méltóságteljesen félreáll, mert tudja, hogy legközelebb újra próbálkozhat, ő, illetve a pártja. Ám ez Trump óta már nem így van. A hatalom békés átadása szerinte a tökkelütötteknek való. És a republikánus elit segédkezet nyújt ehhez a méltatlan színjátékhoz. A tanulság velünk marad, még ha az elnök le is lép a színről.
Der Standard
Az osztrák ellenzéki pártok, de szakértők is élesen bírálják a kormányt, amiért az nem cselekedett időben a járvány feltartóztatására, így most kemény korlátozásokra kényszerül. A hatalom ugyan igyekszik úgy eladni a kényszerintézkedéseket, hogy ez az egyetlen járható út, ám az ellenvélemények szerint azok a teljes csődről tanúskodnak.
A szociáldemokraták elnök asszonya, aki civilben virológus, azt veti a kancellár szemére, hogy az tökéletes kudarcot vallott. Ezért zárnak be az üzletek, mennek át az iskolák és az óvodák gyermekmegőrző intézménybe, bénul meg az élet a kijárási tilalom miatt. Azaz ismét beköszöntött a teljes korlátozás és az SPÖ nem zárja ki, hogy jön a 3. leállás is. Abban az Ausztriában, amelyet Orbán Viktor kísérleti laboratóriumnak tekint Magyarország számára.
A bécsi Orvosi Egyetem egyik járványügyi professzora azt mondja, mindezt el lehetett volna kerülni, sőt el is kellett volna kerülni, ha nem alszik az egészségügyi tárca, de az a nyarat nem a felkészüléssel töltötte. Így most az fenyeget, hogy megroppan a betegellátó rendszer. De nagy felelősség terheli a tartományokat is, mert azok nem törődtek a kapcsolatok visszakövetésével.
Hasonlóképpen ítéli meg a dolgokat a Bécsi Egyetem egyik mikrobiológusa, aki szerint elkéstek a határozott intézkedésekkel. A politikusok, a polgárok, a sajtóorgánumok egyaránt. Túl sokáig lazán vették a 2. hullám veszélyét, pedig látni lehetett előre, hogy jön. De hát inkább a vágyálmaikat követték. Ezért elutaztak külföldre nyaralni, otthon pedig túl széles körben oldották fel a zárlatot. Ám ebből tanulni kell, nehogy jöjjön a 3. hullám.
Egy szimulációs szakértő azt mondja, a hatalom már csak akkor kapott észbe, amikor égett a ház. Tehát amikor attól kellett tartani, hogy e hónap 2. felében már nem lesz elég intenzív ágy. Ám kérdés, hogy ilyen stratégiával mi lesz tavasszal. Hogy ne kelljen újabb leállást elrendelni, ahhoz gondoskodni kell az érdemi tesztelésről, a fertőzések útjainak felderítéséről, az elkülönítésről. De nem célszerű egyik zárlatból a másikba imbolyogni. Ezen az sem segít, ha kirendelnek egy pár katonát, közben azonban a meglévő rendszerhez nem nyúlnak.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >