Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán és az orosz vakcina
Orbán Viktor azért vág bele az orosz vakcina beadásába, mert a választások közeledtével szeretné felgyorsítani, hogy az ország túljusson a járványon. A politikus előzőleg nyomást fejtett ki az illetékes hatóságra, hogy az lépjen rá a gázra. Egyben pedig megkerüli az unió gyógszerügynökségét. Az EU-ban rendszeresen bírálják a miniszterelnököt, amiért az szoros viszonyt tart fenn Putyinnal, valamint a Kínai Kommunista Párttal. Alighanem ő lesz az egyetlen nyugati vezető, aki alternatív beszerzési forrásokhoz folyamodik, miközben az unió lassan halad a szer szétosztásával. A politikus a választások miatt is szorult helyzetben van, mert nagyon úgy néz ki, hogy éles versenyt kell vívnia az egyesült ellenzékkel. Szelestey Lajos nemzetközi sajtózsemléje:
FT
Magyarország kitáncolt az unió közös vakcinapolitikájából, amikor rendkívüli engedélyt adott az orosz szer forgalmazásához. Éppen akkor, amikor az EU bírálta a Kremlt Navalnij bebörtönzéséért. A magyar lépés ugyanakkor nyomást gyakorol Brüsszel közös stratégiájára. A Bizottság előzőleg figyelmeztette az Orbán-kormányt, hogy az aláássa a bizalmat az oltási program iránt, ha megkerüli a közösség illetékes hatóságait és hozzálát a Szputnyik bevezetéséhez. A szóvivő elismerte, hogy rendkívüli esetekben van lehetőség ilyen soron kívüli jóváhagyásra, ám az érintett országot terheli a felelősség az esetleges mellékhatásokért.
Moszkva a héten azt közölte, hogy országszerte kétmillió injekciót osztott szét, ám helyi orvosok szerint a beoltottak száma ennél jóval kevesebb. Az oroszok közül igen sokan igen óvatosan viszonyulnak a szerhez, de a magyar fél most csatlakozik Venezuelához, Türkmenisztánhoz, Belaruszhoz és még néhány orosz exportpiachoz, amelyek befogadták a Szputnyikot. Legújabban az Emírségek is rendelt az oltóanyagból.
Bloomberg
Orbán Viktor azért vág bele az orosz vakcina beadásába, mert a választások közeledtével szeretné felgyorsítani, hogy az ország túljusson a járványon. A politikus előzőleg nyomást fejtett ki az illetékes hatóságra, hogy az lépjen rá a gázra. Egyben pedig megkerüli az unió gyógszerügynökségét.
Az EU-ban rendszeresen bírálják a miniszterelnököt, amiért az szoros viszonyt tart fenn Putyinnal, valamint a Kínai Kommunista Párttal. Alighanem ő lesz az egyetlen nyugati vezető, aki alternatív beszerzési forrásokhoz folyamodik, miközben az unió lassan halad a szer szétosztásával. A politikus a választások miatt is szorult helyzetben van, mert nagyon úgy néz ki, hogy éles versenyt kell vívnia az egyesült ellenzékkel. Azt ígéri, hogy jelentősen emeli az életszínvonalat, ily módon azonban nagy fába vágta a fejszéjét, hiszen a saját kormánya 6,4 %-os visszaeséssel számol az idén.
Hogy most hajlandó keletről megvenni az vakcinát, az azzal függ össze, hogy a nyugati értékek támogatójából olyan vezető lett, aki a liberális demokrácia felszámolása mellett tör lándzsát, erős emberekkel ápol kapcsolatot és gyakran összecsap Brüsszellel, amiért ekkora hatalmat vont össze a saját kezében.
Ugyanakkor a kínai és orosz kapcsolat rizikós, mert mindkét ország késlekedik a vizsgálati eredmények nyilvánosságra hozatalával, ami kérdéseket vet fel az átláthatóság, a hatékonyság és a biztonság ügyében. Az meg külön is kemény dió Orbán számára, hogy meggyőzze a magyarokat az oltás fontosságáról, mivel előzőleg azt közölte: senkinek sem árulják el, hogy éppen melyik szert fecskendezik belé.
Guardian
Magyarország keresztezi az EU törekvéseit az orosz oltóanyag egyoldalú bevezetésével, ami egyben azt jelenti, hogy nem foglalkozik a felhívással, mármint hogy ragaszkodjon a közös politikához. Felmérések azt mutatják, hogy a lakosság igen nagy arányban utasítja el a vakcinát, és bírálók szerint az ellenérzések különösen felerősödnek, amikor az orosz és kínai szer kerül szóba. A Szputnyikot lélegzetelállító sebességgel fejlesztették és próbálták ki. Ám pont ezért tudósok félnek, hogy az elsőség fontosabb, mint a megbízható kipróbálás.
Európában idáig csupán Moszkva két szövetségese, Belarusz és Szerbia adott engedélyt a vakcina alkalmazására. Ám lehet, hogy itt változás lesz, mert Merkel bejelentette, hogy támogatást ajánlott fel a Szputnyik fejlesztéséhez, és ha az európai gyógyszerhatóság rábólint a készítményre, akkor szó lehet a közös gyártásról is. Azzal érvelt, hogy az igen súlyos politikai ellentétek dacára lehetséges az együttműködés a járvány elhárítására, humanitárius területen.
BBC
Idáig legalább 140 ezer magyar kapta meg az oltást, de az orosz és kínai készítmény népszerűsítése nem sétagalopp. A gyanakvás Moszkvával szemben még 1948-ig, a szocializmus kezdetéig nyúlik vissza. Ugyanakkor az EU dühös az újabb magyar külön út miatt, mert az aláássa a szolidaritást. Mások arra emlékeztetnek, hogy Orbán el szokott utasítani mindent, ami európai.
Ezzel szemben Kovács Zoltán azt hozta fel, hogy nem kerülhet forgalomba olyan szer, amely nem felel meg a biztonsági kívánalmaknak. Nem kell itt semmiféle összeesküvést keresni. Azon felül szerinte itt megint a nyugati kettős mércét lehet tetten érni, hiszen Merkel Putyinnal tárgyalt a vakcináról.
Következő cikk: A Trumpnál okosabb demagógok lassan fojtják meg a demokráciát
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >