2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A Frontex évekig félrenézett, majd jelképesen távozott

A Frontex évekig félrenézett, majd jelképesen távozott

Ha Magyarországot egyáltalán még jobb belátásra lehet bírni, akkor csakis pénzzel. Ezt pl. a Bizottság kezdeményezhetné az Európai Bíróságnál. De alkalmazhatná az új jogállami mechanizmust is. Az nagyszerű találmány, csak az a gond vele, hogy Orbán az utolsó pillanatban, a lengyelekkel az oldalán elérte: csak évek múlva alkalmazzák, mert előbb az Európai Bíróságnak ki kell mondania, hogy az eszköz összhangban áll-e az uniós joggal. Addig meg dőlhet a pénz. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Deutschlandfunk

 

A kommentár fel van háborodva azon, amit Magyarország művel a migránsokkal a szerb határtérségben, és hogy mindezt a Frontex kirendelt emberei éveken át elnézték, bár a szervezet a napokban bejelentette, hogy eddig példa nélküli módon távozik egy uniós tagállamból, mivel az módszeresen megsérti a közösségi jogot. Az Európai Bíróság hiába mondta ki a múlt hónapban, hogy nem szabad minden eljárás nélkül kitoloncolni Szerbiába az elfogott illegális határátlépőket, a magyar fél a füle botját sem mozgatja. Ezért döntött úgy a Határvédelmi Ügynökség: veszi a kalapját, mert ebben már kíván közreműködni.

A Bizottság illetékes képviselője üdvözölte az elhatározást, de ez minden, miközben a Frontex távozása nem több jelképes lépésnél. Azon nem változtat, hogy a szervezet négy és fél éven át elnézte a gyakorlatot, amely változatlanul folytatódik. Ez azonban nem csupán humanitárius okokból jelent gondot az EU számára. 

Brüsszel a héten igen energikusan sürgette, hogy az AstraZeneca tartsa be a szerződést, ám ezt meg kellene követelni az Orbán-kormánytól is. Pl. a Genfi Menekültügyi Konvenció esetében, éspedig azonnal. Ha a Bizottság nem képes érvényt szerezni az unió szabályainak, amelyek végrehajtására a tagállamok kötelezték magukat a belépéskor, akkor semmissé válik az az alapvető tétel, hogy az EU jogállamok szövetségét jelenti, és a tagok nem önkényesen szabják meg, hogy ki léphet át a határon és ki nem.

Ha Magyarországot egyáltalán még jobb belátásra lehet bírni, akkor csakis pénzzel. Ezt pl. a Bizottság kezdeményezhetné az Európai Bíróságnál. De alkalmazhatná az új jogállami mechanizmust is. Az nagyszerű találmány, csak az a gond vele, hogy Orbán az utolsó pillanatban, a lengyelekkel az oldalán elérte: csak évek múlva alkalmazzák, mert előbb az Európai Bíróságnak ki kell mondania, hogy az eszköz összhangban áll-e az uniós joggal. Addig meg dőlhet a pénz.

Az EU a menedékpolitikában elsősorban az elriasztásra és a gyors kitoloncolásra épít. A kérelmezőkkel szembeni elbánás az évek során eltolódott, ma már nem a humanitárius oldal, hanem a belső biztonság a fontos, ám ennek súlyos következményei vannak. Ezért felmerül a gyanú, hogy jelen állás szerint a legtöbb országnak igen kényelmes: Brüsszel bejelenti, hogy a Frontex immár nem nyújt segédkezet a magyar törvénysértéshez, viszont a magyar határőrök teljesen nyugalommal teszik át rövid úton a migránsokat a határon, csak immár egymaguk.

 

Spiegel

 

Nem sok jó vár a lassan 70-es Genfi Menekültügyi Egyezményre, mert egyre kevesebb ország tartja magát hozzá, ezért a lap azt javasolja, hogy újítsák meg az egyezményt. Azt annak idején azért hozták létre, hogy senki se járjon úgy, mint a zsidók, akiket sorsukra hagyott a világ a német nemzetiszocializmus idején. Viszont később éppen a szerződés jóvoltából találtak menedéket nyugaton pl. a szocialista tábor másként gondolkodói.

Trump azonban lényegében kivonta az USÁ-t az UNHCR-ből, Ausztrália egy szigeten tartja fogva a menedékérőket és ugyan az EU 6 éve humanitárius segítséget nyújtott több mint egymillió migránsnak, de azóta a tagállamok lezárják a határokat. Ezért a menekültek védelmének csak akkor van jövője, ha alapvetően megújul. Európának ez érdeke, hiszen nem tud meglenni a bevándorlók nélkül, már ha versenyképes akar maradni a világpiacon.

De ennél fontosabb, hogy az unió politikai-erkölcsi tényezőnek tekinti magát, ezért nem csukhatja be a szemét a szomszédságban mutatkozó nyomor láttán, hacsak nem akarja elveszíteni a szavahihetőségét. Ezért az elemzés felveti, hogy

1. reális perspektívát kell nyújtani a potenciális migránsoknak. Összesen 15-20 millió emberről van szó a világban, ez annyi, hogy meg lehet oldani – mondja Gerald Knaus, aki kitalálta, hogy a menekülthullám megállítására Brüsszel állapodjon meg Törökországgal

2. életre kell hívni az arra hajlandó országok szövetségét, mivel az EU azzal indokolja tétlenségét, hogy a magyar és a lengyel vezetés nem lehet jobb belátásra bírni. Ezért a németeknek pl. a svédekkel és a hollandokkal együtt kell javítaniuk menedékkérők számára nyújtandó normákon. Európának és Amerikában egyben további fejlett országokat kell megnyernie a menekültek védelmének.

3. legális menekülő utakat kell kialakítani. Az uniós tagállamok az utóbbi években módszeresen megnehezítették, hogy a migránsok elérhessék a földrészt. Hadihajókat, kerítéseket vetnek be, ezért a bejutás egyre veszélyesebb, így viszont az érintettek nem tudják beadni a kérelmüket.

4. meg kell állapodni a származási országokkal az elutasított kérelmezők visszavételéről. Ehhez azonban nem elegendő a fenyegetés, megfelelő ajánlatot is le kell tenni az asztalra.

5. Meg kell őrizni az emberséget. Az EU azon van, hogy a déli államok, akármilyen eszközzel is, de tartsák távol a menekülteket. Időnként azonban tagországok követik el a legsúlyosabb jogsértéseket, pl. amikor horvát határőrök megverik azokat, akik csupán menedéket keresnek, majd illegális módon visszapaterolják őket Boszniába.

 

Reuters

 

Az Olasz Olimpiai Bizottság vezetője egyetért a NOB elnökével abban, hogy hiba elsőbbséget adni a sportolóknak a koronaoltások beadásánál. Az előzmény az volt, hogy Magyarországon és Szerbiában két napja megkezdték a Tokióba készülő versenyzők beoltását, Izraelben pedig már a fél csapat túlesett a dolgon. Az olasz tisztségviselő azonban azt közölte, hogy ő maga sosem kérne ilyesmit az ország egészségügyi hatóságaitól, mert az először az idősebb embereket kell sorra venni.

Mint mondta, a 20 éves olimpikonok tudnak várni, ők nem járnak tömegrendezvényekre, bár utaznak más országokba, megfordulnak öltözőkben, versenyeken, kapcsolatba kerülnek másokkal az olasz színek képviseletében. A sorrendet azonban a politikának kell kialakítania.

 

Kurier

 

Az osztrák rendőrség náci relikviagyűjteményt foglalt le Bécs 10. kerületében egy magyar férfi lakásában. A terrorelhárító egység a házkutatás során fegyvereket és lőszert találtak, a hitleri időkből származó jó pár fotó, kiadvány, könyv, rangjelzés, horogkeresztes zászló és más „kegytárgyak” mellett.

A tulajdonos azt monda, hogy a gyűjtemény valójában kellék, amelyet részben akkor használ, amikor filmekben statisztál. A lehet egy részét ő maga találta fémdetektor segítségével, másik felét pedig bolhapiacokon, illetve másolatokkal kereskedő boltokban szerezte be. Előkerült három kézigránát is, de azokat hatástalanították, továbbá egy utángyártott MP 40-es géppisztoly, munícióval együtt, amelyet egy birodalmi sassal és a horogkereszttel díszített faláda rejtett. Az illető ellen neonáci tevékenység miatt feljelentést tettek.

 

2021. január 31.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább