Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Biden leckét adott Merkelnek demokráciából
Németország ugyan szakadatlanul ismételgeti, hogy az önjelölt magyar és lengyel autokraták nem kérdőjelezhetik meg a jogállamot, de ez csak addig tart nála, amíg ezek az elvek nem kerülnek szembe a két országban érdekelt német befektetők érdekeivel. Budapest és Varsó tekintélyelvű sodródása miatt az unió megpróbálkozott a jogállami mechanizmus bevezetésével, ami annak a kései beismerése volt, hogy Orbán, a szélsőjobbos Fidesz élén, Trump és Putyin nagy csodálójaként, valamint lengyel kollégája nyíltan támadja az igazságszolgáltatás függetlenségét. A két politikus blokkolta az EU költségvetését, így Merkel olyan kompromisszumot nyomott keresztül, ami azonnal ki is húzta az új szabályozás méregfogát. Az Audi, a Mercedes és a BMW fellélegzett. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
A kommentár azt tanácsolja a német kancellárnak, hogy ne csupán szavakban álljon ki a magyar és a lengyel jogállam mellett, hanem tegyen is azért, azaz ne kizárólag a német üzleti érdekeket nézze. Mint rámutat, Biden a minap a müncheni online Biztonságpolitikai Konferencián leckét adott Merkelnek a demokráciából. Azt sürgette, hogy globálisan lépjenek fel a tekintélyelvűség, az illiberalizmus magyarországi és lengyelországi nyomulása ellen. Csak éppen nem akarta égetni a német vezetőt, de szavaiból érezni lehetett a szenvedélyt.
Az USA azonban egymaga semmit sem tud elérni, ám megnyitja az utat a megoldás felé. Az új elnök pedig szondázza a szakadékot a szavak és a cselekedetek között. Ez azzal fenyeget, hogy leleplezi Berlin politikáját, amely számára fontosabbak a gazdasági megfontolások, mint a sokat hangoztatott európai értékek.
Németország ugyan szakadatlanul ismételgeti, hogy az önjelölt magyar és lengyel autokraták nem kérdőjelezhetik meg a jogállamot, de ez csak addig tart nála, amíg ezek az elvek nem kerülnek szembe a két országban érdekelt német befektetők érdekeivel. Budapest és Varsó tekintélyelvű sodródása miatt az unió megpróbálkozott a jogállami mechanizmus bevezetésével, ami annak a kései beismerése volt, hogy Orbán, a szélsőjobbos Fidesz élén, Trump és Putyin nagy csodálójaként, valamint lengyel kollégája nyíltan támadja az igazságszolgáltatás függetlenségét.
A két politikus blokkolta az EU költségvetését, így Merkel olyan kompromisszumot nyomott keresztül, ami azonnal ki is húzta az új szabályozás méregfogát. Az Audi, a Mercedes és a BMW fellélegzett. Azóta a politika befolyása alatt álló médiahatóság visszavonta a Klubrádió analóg sugárzási jogát. Orbán azért tehette ezt meg, mert a kancellár megengedi neki. De azt megérezné a magyar politikus, ha kizárnák az EPP-ből. Csak éppen ezt folyton megfúrja a CDU.
Mindez nem jelenti azt, hogy Biden nem kényszerül majd kétes kompromisszumokra a demokratikus értékek és a reálpolitika szorításában. Az unió úgy tünteti fel magát, mint amely példát mutat a demokráciából, ám ez mit sem ér, ha nem ragaszkodik a nyílt, liberális és demokratikus rendhez. Cinizmus volna azonban nem elismerni, hogy időnként muszáj rosszízű alkukat kötni. Csakhogy Münchenben nem Biden volt az, aki cinikusan viselkedett.
Wall Street Journal
Bidennel Amerika visszatért a nemzetközi porondra, ám Európa az elmúlt négy évben már lépett és ebben saját közvéleménye erősen támogatja. Ennek megfelelően Macron és Merkel a müncheni fórumon hűvösen reagált az elnök együttműködési felhívására. A francia államfő megismételte a stratégiai autonómia igényét, a kancellár pedig nyíltan megmondta, hogy a jövőben nem mindig esnek egybe az Atlanti-óceán két partjának érdekei. Amit a legtöbb részvevő úgy vett, hogy az utalás a Kínával kötött kereskedelmi egyezményre, illetve arra, hogy Berlin mindenképpen meg akarja építeni az Északi Áramlat 2-őt.
Vagyis lehet, hogy az USA helyre vissza kívánja venni helyét a világban, de nem várhatja el, hogy ismét az asztalfőn foglalhat helyet. Ily módon az európaiak felülvizsgálhatják jelenlegi véleményüket a transz-atlanti kapcsolatokról, de ahhoz legelőször is az kell, hogy Washington birkózzon meg a járvánnyal, indítsa újra gazdaságát és stabilizálja saját politikai intézményeit. Ám akkor is valószínűleg beleütközik abba, amit Hérakleitosz mondott: nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba.
Washington Post
Korunkban a katonák már ügyesebben buktatják meg a nekik nem tetsző kormányokat, bár a puccsok már korántsem olyan gyakoriak, mint a hidegháború idején, de azok a politikusok, akik vissza akarják szorítani a demokráciát, leginkább leplezve csinálják, lásd Orbánt, Erdogant, vagy a Fülöp-szigetek elnökét. Céljuk érdekében megváltoztatják a szavazási rendszert, az intézmények átalakításával nagyobb hatalmat szereznek. Módszeresen alávágnak a normáknak és intézményeknek, hogy nagy jogkört összpontosítsanak saját kezükbe. A magyar és a török vezető ily módon mára már egyértelműen autokrata lett. Megvolt bennük a türelem, hogy lassan megfojtsák a jogállamot, így tegyék tönkre.
Viszont az államcsínyek az utóbbi évtizedekben hatékonyabbak lettek, elég csak az egyiptomi, thaiföldi, zimbabwei, szudáni vagy algériai példát venni. A demokrácia ugyanakkor erősen visszaesett a világban az eltelt másfél évtizedben. Ehhez képest pl. az USA keveset tett a puccsok megakadályozására. A tétlenség pedig felbátorítja az utánzókat. Eltanulják a módszert és úgy állítják be, hogy fellépésüket elfogadja a nemzetközi politika.
Ugyanakkor a vezető demokráciák sokszor hiába próbálnak közbeavatkozni, mert saját mulasztásaik kikezdték a hírnevüket. Így nehéz a jogokról és szabadságról szónokolniuk. A ragály pedig még inkább a belső gondokra irányítja a figyelmet a külpolitika helyett. Arról nem beszélve, hogy odahaza a választott vezetők is sokszor korlátozzák a jogokat, zárlatokkal, tilalmakkal, utazási korlátozásokkal.
Die Presse
Osztrák hivatalos közlés szerint miközben az EU-ban esik vissza a menedékkérők száma, Ausztriába egyre több migráns érkezik a Balkánon keresztül, csak éppen a bécsi belügyi tárca háza tájáról azt hallani, hogy hiába kérnek Magyarországtól nagyobb szigort a déli határ ellenőrzésénél. Úgy hírlik, hogy a magyar félnek édes mindegy, mi történik.
Az osztrák Belügyminisztérium embercsempészettel foglalkozó részlegének vezetője azt mondja, hogy a bűnözőknek könnyű a dolga. A járvány ugyanis egyszerre fékezi és ösztönzi az emberáradatot. A fertőzés miatt ugyanis kevesebben indulnak el, ám akik megtapasztalják a görög táborokban uralkodó állapotokat, ideértve a félelmet a Covid-19-től, azok sürgősen tovább akarnak állni, nem utolsósorban a jobb orvosi ellátás reményében. A térségben 100 ezren várnak a szerencséjükre.
Ezért egyre nagyobb jelentősége van a Szerbián, Románián és Magyarországon átvezető útnak, főként mivel nem lehet hermetikusan lezárni a határokat. De az osztrák illetékes elmondta, hogy nem falakat kívánnak emelni, viszont azt mindenképpen igyekeznek megakadályozni, hogy bűnözők nagy pénzeket keressenek szerencsétlenek bőrén.
Ausztriában tavaly 10 %-kal nőtt a jelentkező menekültek száma, a szírek esetében a kérelmek 82 %-át bírálták el kedvezően. A szomáliaknál 77, az afgánoknál pedig 38 % ez az arány. Az eljárás átlagosan 4 hónapig tart. Tavaly az osztrák szervek csaknem 9 ezer embert toloncoltak ki, 30 %-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Die Presse
Magyarországon már ötféle vakcinát adnak be az embereknek, mégis itt a járvány 3. hulláma. December óta nem volt ilyen magas az új megbetegedések száma. A hatóságok már az EU-ban nem engedélyezett kínai szerrel is próbálkoznak, idáig jó félmillióan kaptak valamilyen készítményt. De mivel a nyugati oltóanyagokból nincs elég, a jobboldali-nemzeti Orbán fokozottan kíván támaszkodni az orosz, illetve kínai vakcinákra, amelyek soron kívül kapták meg a jóváhagyást. Szakmai körökben azonban kétségek vannak a kínai oltással szemben, mert hiányoznak hozzá a szükséges vizsgálati anyagok.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >