Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán kötéltáncot jár
A miniszterelnök jövőre választással néz szembe és jelenleg kötéltáncot jár, mert egyrészt meg kell szelídítenie a Covid-19 eddigi legvégzetesebb hullámát, illetve ezzel párhuzamosan talpra kellene állítania a gazdaságot, nehogy újabb visszaesés következzen be – két éven belül immár a 2... Az amerikai Johns Hopkins egyetem világstatisztikája szerint a magyar adatok hetek óta a legrosszabbak, ha azt nézzük, hogy egy lakosra vetítve hány halottak követel a ragály. Szelestey Lajos nemzetközi sajtósszemléje:
Reuters
Magyarország részleges nyitásra készül, mivel már 2,5 millió felé tart a beoltottak száma és Orbán Viktor ezt a határértéket szabta feltételül a járványellenes intézkedések egy részének visszavonásához. A kikötés várhatóan holnap vagy holnapután teljesül. A miniszterelnök jövőre választással néz szembe és jelenleg kötéltáncot jár, mert egyrészt meg kell szelídítenie a Covid-19 eddigi legvégzetesebb hullámát, illetve ezzel párhuzamosan talpra kellene állítania a gazdaságot, nehogy újabb visszaesés következzen be – két éven belül immár a 2.
Az ország rekordszámú áldozatot jelentett a múlt héten és orvosok szerint a kórházak már átlépték terhelhetőségük felső határát, ami arra utalt, hogy a kormány esetleg kénytelen lesz elhalasztani a könnyítéseket. Az amerikai Johns Hopkins egyetem világstatisztikája szerint a magyar adatok hetek óta a legrosszabbak, ha azt nézzük, hogy egy lakosra vetítve hány halottak követel a ragály.
A hatalom elismeri: az egészségügyi ellátó rendszer óriási nyomának van kitéve, noha közben sikerrel zajlik az oltási kampány, miután – megint csak népességarányosan - rekord számban sikerült vakcinát szerezni külföldről. Ugyanakkor az orvosok és tanárok szakszervezetei szigorúbb intézkedéseket sürgetnek, a cégek ezzel szemben az óvatos nyitás mellett vannak.
Frankfurter Rundschau
A CDU elnöke, egyben Észak-Rajna-Vesztfália tartományi kormányfője keményebb zárlatot követel erre a hónapra. Laschet azt mondja, hogy Németország most éli át a járvány legsúlyosabb szakaszát, ami ellen csak közös erővel lehet fellépni. Ideértve, hogy két-három héten át oltsanak gőzerővel, teszteljenek, kutassák a betegség terjedésének útját a konkrét esetekben és korlátozzák az emberi érintkezéseket.
Mint mondta, csak a teljes eszköztár bevetésével lehet megtörni az egyre erősebb 3. hullámot, miután tovább emelkedett azoknak a száma, akiket intenzív osztályon kell kezelni. A németek jelenleg 4100 ilyen betegnél tartanak, a politikus mégis riadót fújt, éspedig azzal, hogy ha nem történik semmi, akkor sokkal rosszabbra fordul a helyzet.
Szerinte még egyszer neki kell veselkedni, azaz ő maga el tudja képzelni saját tartományában az éjszakai kijárási tilalmat, mellesleg egyes körzetekben az már érvényben is van. Ezen felül több távmunka kell, továbbá maradjanak zárva a vendéglátóhelyek, valamint az iskolák. Ha ezen túlvannak, tette hozzá, akkor a jövő hónaptól vagy júniustól új időszámítás kezdődhet. De nagyon fontos, hogy változatlanul oltsák be az embereket, illetve hetente kétszer kötelezően teszteljék őket.
Politico
Megadta az engedélyt a további lazításhoz a brit kormányfő, így a jövő hétfőtől fogadhatnak vendéget a kiülős kocsmák és éttermek, valamint a konditermek, fodrászok, illetve a nem alapvető üzletek is. Johnson szerint ezt az teszi lehetővé, hogy az ország sikeresen vizsgázott négy területen is: lényegesen esett az új betegek száma, enyhült az egészségügyre nehezedő nyomás, jól haladnak az oltásokkal és nem zavartak be a vírus új mutánsai.
Egyben köszönetet mondott a briteknek a húsvéti ünnepek alatt tanúsított fegyelmezettségét, ám egyúttal arra figyelmeztetett, hogy legyenek továbbra is igen óvatosak, azon kívül adassák be maguknak az ellenanyagot. Azzal érvelt, hogy ébernek kell lenni, mert látnivaló, mit művel a fertőzés más országokban.
Ehhez a tiszti főorvos azt tette hozzá, hogy a Covid-19 belátható időn belül továbbra is súlyos gondokat fog okozni. Ugyanakkor nem lehet tudni, mi lesz a külföldi utazásokkal. Jelenleg akár 5 ezer fontos büntetéssel sújthatják azokat, akik alapos indok nélkül mennek más országba. Az elképzelés az, hogy május 17. után három kategóriába osztják a lehetséges célállamokat, de további részletek még nem ismeretesek.
Mint ahogy az sem világos, milyen formában vezetik be az oltási igazolásokat. Johnson kizárta annak a lehetőséget, hogy csak ilyen papír felmutatásával lehessen belépni a boltokba vagy a pubok kerthelyiségeibe. Egyben bejelentette, hogy most péntektől bárki hetente kétszer igénybe vehet gyorstesztet.
FT
Megemeli képzeletbeli kalapját a vezércikk a brazil tábornokok előtt, akik az alkotmányt fontosabbnak tartják az elnök minden ígéreténél és ily módon nagy lökést adtak a demokráciának. Mint emlékezetes, a menesztett védelmi miniszter, valamint a három haderőnem parancsnokai közös nyilatkozatban szögezték le, hogy hűek kívánnak maradni esküjükhöz, azaz nem szegik meg az alaptörvényt, bármennyire szeretné őket rávenni arra a nehéz helyzetbe került Bolsonaro.
A szélsőjobbos politikus, aki meleg szavakkal szokta emlegetni a jó húsz éven át tartó katonai diktatúrát, egyébként maga is egykori százados, részben azért van bajban, mert teljesen félrekezelte a járványt, részben illetve mivel az elkövetett törvényszegések miatt alkotmányos vádemelési eljárás fenyegeti a törvényhozás részéről. Nyíltan segítséget is kért a fegyveres erőktől, ám azok nem álltak kötélnek, pedig alighanem nem kis kedvezményeket utasítottak el ily módon.
Igen bölcsen az alkotmány mellett döntöttek, azaz megtagadták a hűséget az ország kiszámíthatatlan és zavaros fejű elnökével szemben. Előzőleg a Legfelsőbb Bíróság visszautasította, hogy Bolsonaro különleges jogkört kaphasson, illetve hogy megtámadja a korlátozásokat, amelyet egyes tartományokban vezettek be a járvány miatt. A Kongresszus pedig arra figyelmeztette az államfőt, hogy ne feszítse tovább a húrt, mert különben felelősségre vonás vár rá.Persze még sok minden balul üthet ki: Bolsonaro megpróbálkozhat azzal, hogy felfüggeszti az alkotmányt és a hadsereg támogatásával rendeleti úton kormányoz. Az ország igencsak megosztott a szélsőjobb és a hagyományos baloldal között, ezért az sem kizárt, hogy az elnök rohamot vezényel a parlament ellen, ha veszít a jövő évi választáson. Ahogyan az Washingtonban történt Vízkeresztkor.
Lehet persze, hogy túlzottak ezek a félelmek, de a politikus már sokszor bizonyította, hogy nemigen érdekli a demokrácia, vagy mások élete. Így nő az esélye, hogy hazardírozásba kezd. Ebben a lázas légkörben igen fontos a katonaság, a törvényhozás és az igazságszolgáltatás kiállása.
Következő cikk: Kritikák tüzében a magyar homofób kapusedző
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >