Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az új cseh miniszterelnök: arccal a Nyugat felé!
Az üzenet félreérthetetlen, Brüsszeltől kezdve, Budapesten át, egészen Pekingig. A 36 éves Lipavsky kinevezése azért jelent vízválasztót, mert nem kér a kínai-orosz befolyásból. Nagy szerepe volt abban, hogy egyik ország sem pályázhat az új atomreaktor megépítésére. Viszont nagy barátja az EU-nak és a NATO-nak. Ily módon arra kell számítani, hogy Csehország a jövőben hűvösebben viszonyul az unió fellazítását célzó budapesti és varsói próbálkozásokhoz. A politikus nem pártolja az együttműködés elmélyítését a visegrádi keretekben. Azt meg egyenesen visszautasítja, hogy a lengyel és a magyar vezetés megkérdőjelezze a közösségi jog elsőbbségét. Véleménye alighanem zene Brüsszel füleinek, de igen kellemetlen Orbán és Kaczynski számára. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Bloomberg
A világ legnagyobb alapkezelője egyelőre korainak tartja, hogy a nyugati befektetők újra fejest ugorjanak a kelet-európai kötvénypiacon, noha a magyar, a lengyel és a cseh kormánynak jövőre kell nagyon a pénz. A BlackRock egyik befektetési stratégája szerint a három ország tovább emeli a kamatokat, mert az infláció még nem ért a csúcsra, viszont várhatóan 2022-ben is gyengül a három fizetőeszköz, merthogy az amerikai jegybanknak számító FED hozzálát a kamat növeléséhez.
Az árak ugyanakkor már így is épp eléggé megugrottak a térségben, köszönhetően a járvány miatt elrendelt állami költekezésnek, illetve az egyre nagyobb munkaerőhiánynak. Az állampapírok az idén példátlan módon negatív hozamot ígérnek, mert a három ország agresszív módon szigorít a monetáris politikán. A forint év/év alapon 20 %-ot veszít értékéből a dollárral szemben.
A már idézett elemző alapvetőnek tartja, mit lép az MNB. Azt már meg tudta akadályozni, hogy még jobban essen a forint jegyzése, de többre van szükség, tekintve az inflációt. Azon kívül jön a választás és még mindig túl laza költségvetési fegyelem. Úgyhogy érthető a piac aggodalma. Az azonban segít, ha a politikai egyértelműen megszabja a kereteket.
De fontos az is, mi lesz a jogállami vita vége. A gazdasági segélycsomagból előirányzott uniós támogatások a magyar GDP 5 %-át teszik ki, a lengyeleknél 8 %-ot. Ha befagyasztják a felzárkózási alapokat, az még inkább visszaveti a növekedést. De erről tavasszal többet tudunk, mert addig megszületik egy sor fontos, idevágó politikai döntés.
Die Welt/FAZ
A német Commerzbank hatékonyabbá kívánja tenni működését, ezért kivonul Magyarországról. Itteni érdekeltségét az Erstének adja el, de nem lehet tudni, mennyiért. A szerződést már aláírták, eszerint a tulajdonosváltás a jövő év 2. felében esedékes, ha a versenyhatóság is rábólint.
Az ügylet révén a legnagyobb osztrák bank, amely idáig a kis- és középvállalati szektorra összpontosított, most jó pár nagy céges ügyfelet is megszerez. Az Erste mérlegfőösszege tavaly 10,2 milliárd euró volt, a Commerzbanké egymilliárd. A jelentés idézi a pénzintézet igazgatóságának elnökét, aki szerint az infláció és a jegybank válságellenes intézkedései folytán a szektor fokozott nyomás alá kerül. Ez pedig elősegíti az ágazat átrendeződését.
Reuters
A lengyel törvényhozás váratlanul olyan jogszabályt fogadott el, amely alighanem kiújítja a politikai vitát az Egyesült Államokkal, miután a lépés sújtja az amerikai tulajdonban lévő független televíziós hírcsatornát, a TVN24-et. A bírálók szerint a szándék éppen a csatorna elhallgattatása, viszont a húzás ellentétes a sajtószabadság elvével. A szavazás egyáltalán nem volt napirenden, ám rövid úton egybehívták a Szejm egyik bizottságát, amely azután percek alatt úgy határozott, hogy dűlőre kell jutni a kérdésben.
Ellenzéki képviselők úgy vélik, hogy az eljárás törvénytelen volt, ellentétes a demokratikus normákkal. Célja, hogy lezárja a jogi kiskaput, amely lehetővé tette, hogy a tévét Hollandiában jegyezzék be, noha valójában a többség a tengerentúli Discovery kezében van. A PiS szerint azonban az orosz és a kínai befolyást igyekeznek ily módon kiszűrni a lengyel médiában.
A Discovery szerint ami történt, az aggasztó minden külföldi befektető számára, sőt mindenkinek, akinek fontos a demokrácia és a sajtószabadság. A társaság kérte Duda elnököt, hogy ne írja alá a jogszabályt.
Politico
Az új cseh miniszterelnök egyértelműen kiadta a jelszót, hogy arccal a Nyugat felé, amikor legyűrte az államfő ellenállását és elérte, hogy a Kalózpárt képviselője legyen a prágai diplomácia vezetője. Az üzenet félreérthetetlen, Brüsszeltől kezdve, Budapesten át, egészen Pekingig. A 36 éves Lipavsky kinevezése azért jelent vízválasztót, mert nem kér a kínai-orosz befolyásból. Nagy szerepe volt abban, hogy egyik ország sem pályázhat az új atomreaktor megépítésére. Viszont nagy barátja az EU-nak és a NATO-nak.
Ily módon arra kell számítani, hogy Csehország a jövőben hűvösebben viszonyul az unió fellazítását célzó budapesti és varsói próbálkozásokhoz. A politikus nem pártolja az együttműködés elmélyítését a visegrádi keretekben. Azt meg egyenesen visszautasítja, hogy a lengyel és a magyar vezetés megkérdőjelezze a közösségi jog elsőbbségét. Véleménye alighanem zene Brüsszel füleinek, de igen kellemetlen Orbán és Kaczynski számára.
Jirzsi Pehe, a prágai New York Egyetem elemzője úgy látja, hogy az új koalíció hatalomra kerülése azt jelenti, az ország végképp búcsút int a posztkommunizmusnak és immár nyugati demokrácia. Ezt jelzi, hogy Babiš kudarcot vallott a választáson, de az is, hogy Zeman elnök két év múlva távozik hivatalából. Mindketten ügyesen kihasználták az idősebb nemzedékek nosztalgiáját a rendszerváltás előtti idők után. Ám most már jönnek a fiatalok és ez meglátszott az általános választás eredményén.
Euractiv
Szlovéniában vizsgálatot indított Janša miniszterelnökkel szemben a korrupcióellenes hatóság, mivel a behajthatatlan bankköveteléseket kezelő állam testület élére az a jogász került, aki jó 10 éven át képviselte a politikust és annak pártját. Így most felvetődött az összeférhetetlenség gyanúja.
A kormányfő ugyanakkor azzal vádolta meg a testületet, hogy az kettős mércét alkalmaz, mert a füle botját nem mozgatta, amikor a Számvevőszékí Bíróság elnöke havi 20 ezer eurót kasszírozott a FIFA tisztségviselőjeként, ugyanakkor elmarasztalták az agrártárca korábbi vezetőjét. A Korrupciómegelőzési Központnak egyébként sok jogköre nincs, legfeljebb annyit tehet, hogy nyilvánosságra hozza a megállapításait és eljárásra kéri fel a bűnüldöző szerveket.
Süddeutsche Zeitung
A CDU egyértelműen szakított Merkel politikájával. Így értékeli a lap, hogy a német kereszténydemokraták egészen nagy többséggel, több mint 62 %-kal a korábbi frakciófőnököt, Friedrich Merzet választották a párt élére, nem egészen három hónappal a választási vereség után. A részvételi arány elérte a 66 %-ot, vagyis igen magas volt.
A fejlemény választóvonalat jelent és döntésben teljesen egyértelműen tükröződik, hogy a német jobboldal új irányvonalat akar, már nem a közepet célozza meg. Ennél világosabb nem is lehetett volna a szakítás az eddigi kancellár felfogásával. Merz előzőleg már kétszer megpályázta a tisztséget, és 2002 óta Merkel ellenpontjának számított. Ráadásul most az eddigi kormányfő favoritja jócskán leszerepelt.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >