Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája?
Orbán a választás előtt enyhített a migránsellenes hangon. Most nem látni óriásplakátokat, hogy a menekültek a magyarokat fenyegetik, és senki nem vádolja kifejezetten az ellenzéket azzal, hogy az idegenekkel igyekszik kiszorítani a hazai lakosságot. Igaz, annak idején főleg fiatal férfiak jöttek, róluk a szélsőjobb azt állította, hogy elveszik a munkát és megerőszakolják a nőket. Most viszont elsősorban asszonyok és gyerekek jutnak át a határon. Az idegengyűlölők a Fideszt pártolják, amely már annyira elcsúszott a szélsőjobb felé, hogy kiszorították az Európai Néppártból. Most viszont a bizonytalan szavazókat jobban izgatja a megélhetésük, mint a bevándorlás. Azon kívül elhalványult az iszlám terror veszélye. A magyar, lengyel és román vezetés sokkal inkább az orosz fenyegetés miatt nyugtalan. Kérdés ugyanakkor, hogy meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája, mert idáig főként kárpátaljai magyarok éltek a lehetőséggel. Meg olyanok, akiknek odahaza is volt mit a tejbe aprítaniuk. De lassan befutnak a szegényebb tömegek, köztük egy csomó roma, valamint egy sor közép-keleti, illetve dél-ázsiai vendégmunkás. Az ellenséges hang már több helyütt felütötte a fejét a magyar közösségi hálón. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
New York Times
Az ukrán elnök hősies ellenállása példát mutat a világnak – állapítja meg a vezércikk. A szankciók ugyanakkor nem tartóztatták fel az agresszort, de egyértelművé tették, hogy van következménye, ha valaki hódító háborút indít. A rubel összeomlott, a moszkvai tőzsde mélyrepülésbe ment át, az oroszok sorban állnak a pénzkiadó automatáknál. Putyin úgy jelezte méltatlankodását, hogy fokozott készültségbe helyezte az atomütőerőt.
Hogy készen áll bevetni akár a nukleáris rakétákat, illetve hogy reaktorokat támad, az újabb, félelmetes dimenziót ad az inváziónak. Egyes európai vezetők felnőttek a kihíváshoz, főként az új német kancellár. Orbán Viktor, az orosz elnök rajongója, csatlakozott Európa nagy részéhez és elítélte Oroszország „katonai akcióját”.
De aki igazán a legjobbját nyújtja, az Zelesznkij. Közben az amerikaiak úgy becsülik, hogy idáig mindkét fél jó 2 ezer embert vesztett a harcokban. Az ellenállás azonban sokáig nem tarthat ki, ezért a Nyugatnak továbbra is ragaszkodnia kell ahhoz: nem érdekes, mennyi ideig húzódik el, de Ukrajna szabad lesz.
Putyin tudja, hogy támogatottsága a hazai közvéleményben igen törékeny. Ettől még nem fogja feladni tervét, ám környezetében kérdések merülhetnek fel a politikus jövőjét illetően. A szégyentelenül gazdag oligarchák pedig kezdhetnek elmeditálni azon, vajon nem jelent-e terhet a vezér. Hogy ezt a folyamatot gerjessze, a Fehér Háznak továbbra is közzé kell tennie a hírszerzési értesüléseket.
Az orosz gáztól függő európai országoknak fel kell készülniük arra, hogy amennyire csak lehet, enyhítsenek a függésen. Az EU-nak és Amerikának egyben át kell értékelnie viszonyát Kínával, mert vele nem szükségszerű, hogy ennyire holtpontra jussanak a kapcsolatok. Az is lehet, hogy Peking mostantól némi távolságot tart Moszkvától.
Odahaza a Biden-kormányzatnak világossá kell tennie, hogy a nemzetnek igenis fájni fog a viszály, hiszen nem lehet tudni, hogy Putyin még mi mindenre szánja rá magát. És ha megtámadja a lengyeleket, vagy a balti államokat, akkor az USA részéről életbe lép a katonai segítségnyújtási kötelezettség a NATO-szövetségesekkel szemben. Emelkednek továbbá az árak, de az áldozatokat vállalni kell a szabad, demokratikus és kölcsönös függésben lévő világ érdekében.
Bármilyen rend is alakul ki e rettenetes háború és Ukrajna valószínű megszállása után, minden vezetőnek fel kell készítenie országát az új helyzetre, még akkor is, ha ennek az ára egyelőre nem ismeretes.
Wall Street Journal
A jobboldali újság vezércikke nyomatékosan azt tanácsolja a világnak, hogy az vegye komolyan a diktátorokat, mert azok megmondják előre, miben mesterkednek. Hiszen Putyin már 15 éve, a müncheni Biztonságpolitikai Fórumon közölte, hogy a NATO bővítését provokációnak tekinti és az igazolja a kemény orosz választ. A kínai elnök hasonlóképpen nyilatkozott Tajvanról. Azaz nagyon oda kell figyelni a fenyegetőző autokratákra.
A hongkongi elnyomás jelzi, hogy Peking kész lábbal taposni a szerződéseken és még saját gazdasági érdekein is átlép a nacionalista politika érdekében. A hszincsiangi koncentrációs táborok olyan rendszerről árulkodnak, amelyet hidegen hagy a nemzetközi felháborodás.
Irán nem hagy kétséget afelől, hogy atomfegyver kell neki, és nem szükséges hozzá nagy találékonyság, hogy bárki kitalálja: Izrael ellen. Ehhez képest az USA és Európa évek óta nyüglődik Teheránnal a tárgyalásokon. A Nyugat részéről patologikus tünet, hogy nem hiszi el, amit az önkényurak előre jeleznek. A hidegháború idején egészen más volt még a helyzet, mert a kommunizmus terjeszkedést hirdető ideológiája miatt Amerika és szövetségesei elhárították a szovjet veszélyt.
Putyin láttán azonban a demokráciák nem hazudhatnak tovább maguknak, hogy mire készülnek a halálos veszélyt jelentő despoták.
Guardian
A háború olyan folytán olyan vízválasztóhoz érkezett az EU, amelynek révén kivételes alkalom kínálkozik, hogy visszatérjen a saját alapelveihez. Az agresszió a lelke mélyéig megrázta Európát, amely sokáig azt hitte, hogy immár lehetetlen megpróbálni fegyverrel rendezni egy viszályt. Ám most döbbenten látja, hogy az ukránoknak nem csupán a szabadságot és a nemzetek önrendelkezési jogát kell megvédeniük, hanem az egész unió alapvető normáit.
Ezért mutatnak most a 27-ek ekkora elszántságot, noha a külpolitika és a védelem általában a nemzeti kompetenciába tartozik. Az euroövezet több mint hatékony eszköz az árfolyam ingadozások ellen, geopolitikai biztosítéknak számít. Magyarország és Lengyelország idáig nem volt hajlandó menekülteket befogadni, ám most hirtelen felnyitotta a határokat a hangsúlyozottan fehér és keresztény menekülők előtt.
A 2015-ös hullám hatalmas felfordulást okozott, most pániknak nyoma sincs. Kelet-Európa inkább a „megcsináljuk”-hangulatát éli át. Közelebb kerül egymáshoz a kontinens és Amerika, átmenetileg megszűnnek az EU-ban a belső viták és egyértelmű, hogy a NATO a béke végső biztosítéka. Az invázió a jelek szerint növeli Brüsszel hatáskörét, bár az ellentmondások valószínűleg hamar újra felszínre törnek. De az biztos: Európa újra eljutott oda: Soha többé!
Euractiv
Az Európai Parlament liberális csoportjának vezetője arra figyelmeztet, hogy Ukrajna miatt nem lehet enyhíteni a Lengyelországra gyakorolt nyomást, mert a jogállami gondok cseppet sem enyhültek. Bár Varsó vezető szerepet vállal az invázió megtorlását célzó intézkedések kidolgozásában, a francia Séjourné, Macron pártjának képviselője rámutat, hogy a lengyel kormány többediziglen megsértette a demokratikus elveket, továbbá a sajtószabadságot és erről nem szabad megfeledkezni.
Úgy fogalmazott, hogy a földrész nem tágíthat saját játékszabályaitól, ragaszkodni kell az igazságszolgáltatás függetlenségéhez, az újságírók önállóságához, a sokszínűséghez és a szabad választásokhoz. Ezeket az elveket a háború ellenére is meg kell védelmezni. Márpedig a lengyeleknél továbbra is aggasztó a helyzet. Még nem vették vissza a politikai alapon elbocsátott bírákat, és az eddigi intézkedések nem szavatolják a normálisnak tekinthető viszonyokat, ami a bíróságok szuverenitását illeti.
FAZ
Immár öt kelet-európai ország kilép két olyan fejlesztési bankból, amely orosz uralom alatt áll, Magyarország azonban fenntartja tagságát mindkettőben, pedig azok szakmai körökben Putyin meghosszabbított kezének számítanak. A csehek, a lengyelek, a bolgárok, a szlovákok és a románok a háború miatt hátat fordítottak a Moszkvában működő Nemzetközi Gazdasági Együttműködés Bankjának (NGEB), valamint a Nemzetközi Befektetési Banknak (NBB), amely nemrégiben Budapestre költözött – hírek szerint jutalomból, amiért Magyarország ennyire szoros kapcsolatokat alakított ki Oroszországgal.
A cseh miniszterelnök azzal indokolta az elhatározást, hogy a pénzintézetek segítségével ki lehet játszani a szankciókat, ezért az ötök, amilyen gyorsan csak lehet, távoznak. A NGEB számára ez a véget jelenti, mert a tagok közül csupán Oroszország, Mongólia, Vietnam és Kuba, továbbá Magyarország maradt meg.
A bankok gazdasági jelentősége csekély, az NBB tavaly 1,9 milliárd eurónyi hitelt adott - csak összehasonlításképpen az EBRD kinnlevőségei, illetve érdekeltségei meghaladják a 33 milliárdot. A Raiffeisen International elemzői azt állapították meg, hogy a kelet-nyugati gazdasági és pénzügyi együttműködés szintje immár alulmúlja a hidegháború szintjét.
Independent
Magyarország éveken át távol tartotta a migránsokat, ám most váratlanul leengedte a Magyarország-erőd függőhídját az ukrán menekültek előtt, ám megfigyelők félnek, hogy a gesztus csak záros időre szól. A Záhonyból keltezett jelentés emlékeztet arra, hogy az Orbán-kormány 7 éve szögesdrótkerítést emelt, vízágyúkkal igyekezett feltartóztatni a belépő tömeget, kutyákat uszított rájuk, hogy ne lépjenek területére a közel- és közép-keleti háborúk által elűzött emberek. Ebből lett a Magyarország-erőd gúnynév.
Ezúttal idáig jó egy millióan lépték Ukrajna nyugati határait, a magyarok és a lengyelek tárt karokkal fogadták őket. Még az otthonaikba is befogadják azokat. 2015-ben Magyarországon egy csomóan úgy tekintettek az érkezőkre, hogy azok gazdasági migránsok. Egy önkéntes most azt mondja, a rasszizmus csak látszat, a nép nem azonos a kormánnyal.
A Máltai Szeretetszolgálat Vészhelyzet-kezelési Csoportjának vezetője, Szabján Imre szerint a magyarok segítőkészek és ők már 7 évvel ezelőtt is gyámolították a bajbajutottakat. Arra a közbevetésre, hogy délen azért ott áll az akadály, azt válaszolta, hogy ő nem épített semmiféle kerítést.
Orbán a választás előtt enyhített a migránsellenes hangon. Most nem látni óriásplakátokat, hogy a menekültek a magyarokat fenyegetik, és senki nem vádolja kifejezetten az ellenzéket azzal, hogy az idegenekkel igyekszik kiszorítani a hazai lakosságot. Igaz, annak idején főleg fiatal férfiak jöttek, róluk a szélsőjobb azt állította, hogy elveszik a munkát és megerőszakolják a nőket. Most viszont elsősorban asszonyok és gyerekek jutnak át a határon.
Az idegengyűlölők a Fideszt pártolják, amely már annyira elcsúszott a szélsőjobb felé, hogy kiszorították az Európai Néppártból. Most viszont a bizonytalan szavazókat jobban izgatja a megélhetésük, mint a bevándorlás. Azon kívül elhalványult az iszlám terror veszélye. A magyar, lengyel és román vezetés sokkal inkább az orosz fenyegetés miatt nyugtalan.
Kérdés ugyanakkor, hogy meddig marad Magyarországon a nyitott kapuk kultúrája, mert idáig főként kárpátaljai magyarok éltek a lehetőséggel. Meg olyanok, akiknek odahaza is volt mit a tejbe aprítaniuk. De lassan befutnak a szegényebb tömegek, köztük egy csomó roma, valamint egy sor közép-keleti, illetve dél-ázsiai vendégmunkás. Az ellenséges hang már több helyütt felütötte a fejét a magyar közösségi hálón.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >