Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az ukrán optimizmus avagy Volodimir Zelenszkij jelkép lett
Oroszországnak fél év után sem sikerült megtörnie az ukránok erkölcsi tartását, sőt a hadjárat csak megerősítette a fiatal állam öntudatát, hiába akarta azt összetörni Vlagyimir Putyin. Elfoglalta ugyan a szomszédos ország területének egyötödét, elűzte a lakosság egynegyedét, de hasztalanok a deportálások, a kínzások és az erőszakcselekmények, nem érdekes a tömeges munkanélküliség, a gazdasági visszaesés sem: az ukránok részéről csak erősödik az összefogás. Mi több, tízezrek tértek haza, a civil társadalom aktívabb, mint valaha, az államigazgatás hatékonyan működik, a szolidaritás megdöbbentő. Sőt, időnként eufóriát tapasztalni, mivel hosszú távon nem teljesen kizárt, hogy vereséget mérnek a támadókra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Der Standard
Magyarországon Orbán Viktor nem győzi ostorozni az általa is jóváhagyott szankciókat Oroszország ellen. A jobboldali-populista miniszterelnök már a háború kezdetén világossá tette, hogy szó sem lehet a fontos energiahordozók importját érintő korlátozásokról. Ahhoz ugyanis az ország túlságosan is függ az orosz gáztól és olajtól. Így nem mondhat el egyikről sem, ezt szajkózzák azóta is a kormányintézmények. Egyidejűleg a politikus ott osztja a megtorló intézkedéseket, ahol csak tudja, ideértve a Moszkva számára igencsak fájdalmas technológia beviteli tilalmát.
Az orbáni retorika nagyban emlékeztet arra, amit az Osztrák Gazdasági Kamara és a Néppárt tartományfőnökei mondogatnak, de a magyar vezető nem csupán az energiapiacon jelentkező kiszolgáltatottság miatt áll közel a Kreml urához. A jó 10 éve épülő illiberális állam igen sok hasonlóságot mutat Putyin „irányított demokráciájával”, amely közben színtiszta tekintélyuralom lett. Orbán is elnyomja és a margóra szorítja a szabad sajtót, továbbá hadjáratot folytat a kritikus civil szervezetek ellen.
Ideológiailag mindketten osztják az államilag elrendelt melegellenességet, közös bennük az „aggály”, mert állítólag veszély leselkedik a „családi értékekre” és „hagyományokra”, valamint vallják, hogy hanyatlik a Nyugat. Az Orbán Viktor által hatalomra emelt Novák Katalin még családügyi miniszterként külön kiemelte a kapcsolatok ápolását az Oroszország részvételével működő hálózatokkal.
Süddeutsche Zeitung
Oroszországnak fél év után sem sikerült megtörnie az ukránok erkölcsi tartását, sőt a hadjárat csak megerősítette a fiatal állam öntudatát, hiába akarta azt összetörni Vlagyimir Putyin. Elfoglalta ugyan a szomszédos ország területének egyötödét, elűzte a lakosság egynegyedét, de hasztalanok a deportálások, a kínzások és az erőszakcselekmények, nem érdekes a tömeges munkanélküliség, a gazdasági visszaesés sem: az ukránok részéről csak erősödik az összefogás.
Mi több, tízezrek tértek haza, a civil társadalom aktívabb, mint valaha, az államigazgatás hatékonyan működik, a szolidaritás megdöbbentő. Sőt, időnként eufóriát tapasztalni, mivel hosszú távon nem teljesen kizárt, hogy vereséget mérnek a támadókra. Hogy a hadsereg még mindig tartja magát a számbeli fölényben lévő ellenséggel szemben, azt az ukránok egyrészt az okos taktikának, a határozott hierarchiának, az oroszok háta mögött precízen végrehajtott szabotázsakcióknak és a lakosság kemény ellenállásának tulajdonítják.
Másrészt természetesen tudják, hogy a Nyugat segítsége nélkül a veszett fejsze nyelét markolásznák. De legalább ennyire fontos a morál. Az államot korrupció rágja, gond van a jogállamisággal, a gazdaságot kifosztották az oroszbarát oligarchák, mindent behálóz az orosz titkosszolgálat, az államapparátus mégis a helyén van és működik. Mert egy jól képzett és meglepően hazafias értelmiségi réteg, továbbá aktivisták tömege nem hagyja, hogy kudarcot valljon a sokak által már leírt nemzet.
Kijevben pontosan látják, hogy a drágulás és a közelgő energiaválság miatt lassan vége a Nyugat feltétlen szolidaritásának. Mégis rendkívüli önérzetet árulnak el. Az elején csak az elnök hangja hallatszott, akiről úgy tűnt, hogy több számmal nagyobb nála a neki jutott szerep. Ám kitartása és példamutatása folytán Volodimir Zelenszkij jelkép lett. És már egy egész had járja a világot, hogy figyelmeztessen: nézzetek és hallgassatok meg bennünket. Nem megyünk el. Mi nem.
New York Times
Paul Krugman úgy véli, hogy a világgazdaságot jelenleg aligha fenyegeti nagyobb veszély, mint az, hogy Európa ki van szolgáltatva az orosz gáznak. A Nobel-díjas közgazdász harmadrangú gazdasági hatalomnak nevezi Oroszországot, ám az – Ukrajnával együtt – fontos árucikkeket exportál. Amikor Putyin megtámadta Ukrajnát, azonnal az égbe szökött a gabona és az olaj ára. De a sokk azóta már enyhült, mert mindkettőből van kínálat a világpiacon.
A gáz azonban más, mert az leginkább vezetéken szállítják, mivel úgy a legolcsóbb. Az oroszok által Európának küldött mennyiség az egy évvel ezelőttihez képest 75 %-kal csökkent. Senki sem hiszi, amit Moszkva állít, hogy ti. ennek műszaki okai vannak. A Kreml gyakorlatilag embargóval próbálkozik, hogy a Nyugat ne támogassa az ukránokat. A következmény az lett, hogy az ár a csillagos égben jár.
Aligha véletlen, hogy a legutóbbi áremelkedési hullám június közepén, tehát akkor indult be, amikor világossá vált, hogy kifullad a 2. orosz offenzíva is, sőt, az erőviszonyok a védők javára tolódnak el, hála a nyugati fegyvereknek. Ezért Putyin gazdasági hadviselésbe kezdett. A földrész valószínűleg megtalálja a módját, hogy átvészelje a nehézségeket, de az infláció elkerülhetetlen és a recesszió nagyon valószínű.
A makrogazdasági megfontolások azonban eltörpülnek amellett, hogy miként lehet segíteni a télen a bajba kerülő családoknak. Kemény dilemma ez, amikor közben takarékosságra kell ösztönözni. De feltehetőleg így is kudarcot vall az orosz elnök zsarolási kísérlete. A többi közt azért, mert a leginkább engedékenynek tűnő kormányok nyújtják a legkevesebb támogatást Kijevnek, így sokat nem számít, ha elvesztik az idegeiket, mondjuk, a németek.
Ám akárhogy is lesz, a világ leckét kap abból, milyen kockázatos is gazdaságilag függeni autoriter rezsimektől. Közgazdászok régóta hangoztatják, hogy nem szabad nemzetbiztonsági érvek miatt korlátozni a nemzetközi kereskedelmet, merthogy ezzel a hivatkozással már sokszor visszaéltek a múltban. Csakhogy az oroszok fellépése sokszorosan igazolja a másik oldal véleményét.
Következő cikk: Ismét tömegesen jönnek a bevándorlók a Balkán útvonalon
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >