Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Végképp megdőlt a mítosz, hogy az autokraták elősegítik a fejlődését
Az erős ember persze könnyen magával ragad, ám a homlokzat mögött sokszor nem látni a manipulációt és a hazugságot. Az ilyen rendszerek általában igen törékenyek. Viszont sokszor irigylik őket, mert nem kell faxizniuk a demokratikus szabályokkal, mondván, hogy azok csak elvonnak a világos céltól. Az más kérdés, hogy a tekintélyuralmi rezsimek nemegyszer meghamisítják a növekedés számait. Megtehetik, mert a közvélemény és a sajtó nem tudja őket ellenőrizni, mellesleg az alsóbb szinteken is hazudnak, hogy fölfelé igazolják magukat. Viszont az ilyen kormányok általában nem fektetnek elég pénzt az oktatásba és az egészségügybe. Ám hogy mennyire nem hozzáértőek, azt bizonyítja az orosz államfő, mert az csak hagyján, hogy szerinte minden terv szerint halad a háborúban, ám az orosz gazdaság 10 éve stagnál. Továbbra is a nyersanyagokra épül, miközben Lengyelország mutatja, mi mindent lehet elérni egy demokráciában. Közben jócskán lelassult a növekedés Kínában, így nem csoda, hogy Hszi Csin-ping is a belső és külső ellenségre összpontosít. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Neue Zürcher Zeitung
Végképp megdőlt a mítosz, hogy az autokraták elősegítik az adott ország gazdasági fejlődését. Az erős ember persze könnyen magával ragad, ám a homlokzat mögött sokszor nem látni a manipulációt és a hazugságot. Az ilyen rendszerek általában igen törékenyek. Viszont sokszor irigylik őket, mert nem kell faxizniuk a demokratikus szabályokkal, mondván, hogy azok csak elvonnak a világos céltól.
Az más kérdés, hogy a tekintélyuralmi rezsimek nemegyszer meghamisítják a növekedés számait. Megtehetik, mert a közvélemény és a sajtó nem tudja őket ellenőrizni, mellesleg az alsóbb szinteken is hazudnak, hogy fölfelé igazolják magukat. Viszont az ilyen kormányok általában nem fektetnek elég pénzt az oktatásba és az egészségügybe.
Ám hogy mennyire nem hozzáértőek, azt bizonyítja az orosz államfő, mert az csak hagyján, hogy szerinte minden terv szerint halad a háborúban, ám az orosz gazdaság 10 éve stagnál. Továbbra is a nyersanyagokra épül, miközben Lengyelország mutatja, mi mindent lehet elérni egy demokráciában. Közben jócskán lelassult a növekedés Kínában, így nem csoda, hogy Hszi Csin-ping is a belső és külső ellenségre összpontosít.
Viszont az utóbbi évtizedekben megjelent a színen az autoriter vezető új típusa, amely már nem a félelemre épít, hanem az információt manipulálja. Megveszi az elit hallgatását, ugyanakkor propagandát terjeszt. Ám a sikerek visszaüthetnek, mert a jól képzett középrétegek több politikai jogot követelhetnek. És egy idő után nem segíthet a cenzúra és a csalás sem.
Viszont veszélyes lehet a gazdasági hanyatlás. Ilyenkor általában a csavarok megszorítása szokott a válasz lenni. Akkor is meg kell szólalniuk a vészharangoknak, amikor a nagy ember megváltoztatja az alkotmányt, hogy tovább maradjon hatalmon. Ez azt szokta feltárni, hogy végéhez érkezett a potemkini demokrácia.
A tények meghamisítása és az elnyomás fatális következményekkel jár, mert az autokrata idővel már csak nehezen tudja felmérni a lakosság hangulatát. Ez pedig ajtót-ablakot nyit a hibák előtt. Úgyhogy marad a még több átverés.
Guardian
Giorgia Meloni letette a hivatali esküt, vagyis három évtized után az olaszok első miniszterelnökeként eljutott a csúcsra. Az odavezető úton akkora elszántságot tanúsított, hogy az még egyes ellenfelei részéről is elismerést váltott ki, viszont nem lesz könnyű dolga. Az Olaszország Fivérei posztfasiszta múltra tekint vissza, ám elnök asszonya továbbra is kétes figura, akinek igen nehéz időszakon kell átvezetnie az országot, de úgy, hogy közben egyben tartsa a civakodó hármas koalíciót.
A kormányfő bölcsen teszi, ha siet. Legelőször is tető alá kell hoznia az új költségvetést, Rómának emiatt már voltak vitái az EU-val, hiszen az államadósság hiánya rekordszinten mozog. Azon kívül meg kell védenie a háztartásokat a robbanó energiaáraktól, továbbá teljesítenie kell egy csomó vállalást, hogy jöjjön a 200 milliárd eurós támogatás következő része a járványalapból.
Meloni úgy állítja be, hogy pártja mérsékelten konzervatív, ám onnan olyasvalaki került a Szenátus élére, aki fasiszta emléktárgyakat gyűjt. De van némi stichje az alsóház új főnökének is a Ligától, ő nyíltan nem kedveli a melegeket, viszont Putyin nagy barátja. Akárcsak a pártvezér Salvini, továbbá Berlusconi a Forza Italia élén. Így nem lesz könnyű keresztülvinni, amit a miniszterelnök ígért, mármint hogy a NATO pártján áll és támogatja a szankciókat.
Ugyanakkor elutasítja a migrációt és a meleg házasságot. Európáról vallott nézeteiben leginkább Orbán Viktorra hasonlít és várhatóan ő is a nemzeti érdekeket teszi az első helyre. Ám mivel az olasz kabinetek hagyományosan rövidéletűek, a kérdés az, hogy meddig tudja fenntartani az egységet a triumvirátuson belül.
Következő cikk: Indul Trump adócsalási pere
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >