Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A globális demokrácia tavaly nagyot lépett előre
Persze muszáj volt cselekednie, hiszen a nyugati segítség nélkül Ukrajna már rég elesett volna, az oroszokra viszont nem nehezedne ekkora gazdasági nyomás. A tétlenség azonban azt üzente volna: a nyugati hatalmak nem állnak ki más demokráciákért. A Freedom House kimutatása szerint a jogállam sok helyütt szorul vissza, nem egy helyen tekintélyuralom alá került. De tavaly a sarkára állt, nem csupán Ukrajnában, hanem Brazíliában, az USÁ-ban és még olyan autokráciákban is, mint Irán és Kína. Ezzel együtt korai volna fordulópontról beszélni. Egy jó év még nem jelenti azt, hogy megállt a demokrácia visszaesése. Továbbá, mint a Georgiai Állami Egyetem egyik politológusa kérdezi: meddig hajlandó még a világ áldozatot hozni Ukrajnáért, amikor már most is látszik a fáradtság. De az is gondot, jelent, hogy pl. Orbán Viktort újraválasztották. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
New York Times
A globális demokrácia tavaly nagyot lépett előre, miután felvette a kesztyűt, és ennek még komoly következményei lehetnek. Persze muszáj volt cselekednie, hiszen a nyugati segítség nélkül Ukrajna már rég elesett volna, az oroszokra viszont nem nehezedne ekkora gazdasági nyomás. A tétlenség azonban azt üzente volna: a nyugati hatalmak nem állnak ki más demokráciákért.
A Freedom House kimutatása szerint a jogállam sok helyütt szorul vissza, nem egy helyen tekintélyuralom alá került. De tavaly a sarkára állt, nem csupán Ukrajnában, hanem Brazíliában, az USÁ-ban és még olyan autokráciákban is, mint Irán és Kína. Ezzel együtt korai volna fordulópontról beszélni. Egy jó év még nem jelenti azt, hogy megállt a demokrácia visszaesése.
Továbbá, mint a Georgiai Állami Egyetem egyik politológusa kérdezi: meddig hajlandó még a világ áldozatot hozni Ukrajnáért, amikor már most is látszik a fáradtság. De az is gondot, jelent, hogy pl. Orbán Viktort újraválasztották.
Ám a több éve érkező rossz hírek után még egy vegyes év is örvendetes, bár idáig meglehetősen alacsonyan volt a léc, tehát nem nehéz feljebb lépni – emeli ki a Carnegie Alapítvány egyik szakértője. Még nem tudjuk, merre halad tovább a világ, de a múlt év megmutatta, hogy a demokráciák képesek a sarkukra állni.
FT
Túl sok feladat hárul egyszerre az amerikai külpolitikára, és ez még visszaüthet, mind Washington, mind szövetségesei számára – figyelmeztet Stephen Wertheim, a Carnegie Békekutató vezető munkatársa, a Yale jogi karának vendégelőadója. A legnagyobb veszélyt az idén Kína, Oroszország, Észak-Korea és Irán jelenti.
A fejvesztett afganisztáni kivonulás után az Egyesült Államok mára ismét erős a világpolitikában. Célja, hogy visszaverje az agresszív moszkvai és pekingi autokratákat. Kijár Biden elnöknek az elismerés, mert összefogta a Nyugatot, de úgy, hogy közben a NATO nem keveredett közvetlen viszályba az oroszokkal.
A gondok fő forrása a kínai-amerikai kapcsolatok alakulása. Ugyanakkor az invázió Amerika kifejezett ellenségévé tette a Kremlt. Így most Washingtonnak egyszerre két fronton kell helytállnia. Úgy néz ki, hogy a tengerentúli kormányzatot a kelleténél csak kisebb mértékben aggasztja ez a kilátás. Viszont mondhatja azt, hogy az orosz hadsereget hatalmas megaláztatás érte Ukrajnában, Európai azonban kiépíti saját védelmi képességét, azaz igazi fordulatot hajt végre.
Afganisztán és Irak is azt bizonyította, hogy az USA is képes hebehurgyán felhasználni az erejét, instabilitást idézve ezáltal. Amerikának az eddiginél több ellensége lett és ezek az országok meg is erősödtek. A veszélyek azonban tovább fokozódnak, ha Washington nem szánja rá magát stratégiai változtatásokra. Az európai partnerekkel közösen erőegyensúlyra kell törekednie. Mert ha megpróbál mindent megvédeni, azt gondolván, hogy visszaszerezte nemzetközi vezető szerepét, akkor könnyen előfordulhat, hogy nem tud megvédeni semmit sem.
FAZ
Befektetőként Kína lassan már ott liheg Németország és Ausztria nyakában Európa középső részén, éspedig elsősorban az autóiparban. A bejelentett beruházások számát tekintve a németektől ugyan még elmarad, de az osztrák cégeket lassan behozza. A Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet egyik szakértője szerint a kínai vállalásokat főként az dobja meg, hogy közölték: 7 milliárd euróért akkugyárat építenek Debrecenben, továbbá Szlovákiában 1,2 milliárdért új autógyár létesül és onnan évente 240 ezer elektromos Volvo kerül majd ki.
Az agytröszt vezetője szerint az adatok azt tanúsítják, hogy Kína az elektromos járművek területén előnyre tett szert, pánikba azonban nem kell esni. Hiszen az említett nagyberuházások továbbra is ritkaságnak számítanak a régióban, ahol a kínaiak összesen csupán 1 %-kal részesednek a befektetésekből. No meg még ezeket a létesítmények létre is kell hozni.
Ugyanakkor a német gazdaság változatlanul hatalmas hasznot húz a keleti piaci nyitásból, az nagyban hozzájárul a német versenyképességhez. De az előnyök kölcsönösek, hiszen az érintett gazdaságok nagy lökést kapnak a fejlődéshez. A kívülről érkező tőke a növekedés alapját képezi, segít a foglalkoztatáson, valamint a szegénység és a szociális egyenlőtlenségek felszámolásában.
Fontos azonban, hogy a kínaiak gyakran hitelből finanszírozzák a projekteket, nem pedig saját pénzből, vagy a helyben megtermelt haszonból. A Kelet-Európában érdekelt német cégek szövetségének elnöke emellett arra figyelmezteti az érintett kormányokat, hogy ne riasszák el a befektetőket, pl. átláthatatlan pályázatokkal, az adótörvények váratlan módosításával vagy más keretfeltételek átalakításával. Merthogy a nagy cégek rövidíteni igyekeznek a szállítási útvonalakat, ez pedig hatalmas esélyt kínál a kontinens középső és keleti része számára.
Neue Kronen Zeitung
A magyar határ menti Burgenlandban tavaly összesen 81 206 illegális határátlépőt fogtak el, akkora a nyomás, hogy az hatalmas feladat elő állítja a rendőrséget és a kisegítő katonai egységeket. A szám 2021-ben még csupán nem egészen 20 ezer volt, vagyis egy év alatt megnégyszereződött.
A legtöbben, 43 630-an Neusiedl am See-nél próbáltak meg bejutni, utána a tartomány déli részén található Felsőpulya, Oberpullendorf következett, 30 231 fővel. A feltartóztatott határsértők többsége férfi, zömük 18 és 25 év közötti. Nagy részük afgán, szír, tunéziai és pakisztáni. Ausztriában a múlt évben összesen majdnem 102 ezer menedékkérelmet nyújtottak be.
Szilveszter napján nagy feltűnést keltett, hogy egy embercsempész a furgonjával nem állt meg a rattersdorfi határállomáson, hanem a rendőri jelzés ellenére továbbhajtott. Az üldözés 60 kilométeren át tartott, ott a kisbusz árokba borult. A benne lévő 8 migránst kórházba kellett vinni, a sofőr a sűrű ködben elmenekült.
Következő cikk: A hozzá nem értő és felelőtlen az orosz hadvezetés
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >