Ma Mónika, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Eloszlottak az aggályok Európában az új olasz miniszterelnök kapcsán
Egyenjogú partnernek számít, az év végén még azt is megszavazta, hogy a Bizottság a jogállami kifogások miatt fagyassza be Magyarországnak az újjáépítési alap 6,3 milliárd euróját. És bár ily módon „elárulta” régi barátját, Orbánt, a múlt héten azért egy test, egy lélek” volt a Rómába látogató Novák Katalinnal. Úgy döntöttek, hogy közösen harcolnak az illegális bevándorlás ellen, illetve a hagyományos család védelméért, továbbá járványalap rugalmasabb felhasználásáért. A magyar ügy mutatja, hogy Meloni csak olyan ügyben száll ringbe, amelyet meg tud nyerni. Egyébként igazodik a körülményekhez, ami persze nem csoda, hiszen az olaszok számára 200 milliárd a tét a segélykeretből. Idáig nem is riasztotta el a befektetőket, nincs nyoma, hogy beigazolódnának a félelmek a feltételezett jobbratolódás kapcsán. A politikus sokkal inkább az előd, Draghi útján halad. A notóriusan Putyin-barát szövetségesek, Salvini és Berlusconi semmiféle érdemi befolyással nincsenek a kabinet Ukrajna-politikájára. A migráció ügyében Róma azt követeli, hogy az EU összehangoltan járjon el és a többiek sokakat vegyenek át a befogadott menekültekből. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Frankfurter Rundschau
A kommentár óva int attól, hogy bárki lépre menjen a lengyel kormánynak: a PiS csak azért fúj visszavonulót a bírósági reform ügyében, mert nagyon kell neki a pénz. Ám szó sincs arról, hogy jobb belátásra tért volna. Ennélfogva az EU nem annyira az értékek, mint inkább a lé közössége.
Varsó nem tudja nélkülözni a brüsszeli milliárdokat az őszi választás előtt, pl. az energiaipar korszerűsítésére, ám az Unió csupán szakaszsikert könyvelhet el. Hiszen a lengyel vezetés már többször is simán túltette magát az Európai Bíróság ítéletein, nyíltan megkérdőjelezte a közösségi jog elsőbbségét. És a Bizottság éves jogállami jelentése sem halmozta el dicsérettel. Szóval ennyit a földrész értékeiről.
Ezen az sem változtat, hogy az agresszió után Lengyelország elhatárolódott a Kreml-barát Orbán Viktortól. Mert számára a lényeg nem a bíróságok függetlensége, hanem hogy hozzájusson a támogatáshoz.
FAZ
A vezető német konzervatív lap úgy látja, hogy a cseh választók Babiš ellen voksoltak, de azt is világossá tették, hogy nem szeretnék, ha Prága az orbáni hintapolitikát folytatná. A nagy többséggel befutó Petr Pavel közismert katonai szereplő, de politikailag sötét lónak számít. Majd most kiderül, mire lehet számítani részéről ezen a területen. Az mindenesetre megnyugtató a nemzetközi partnerek számára, hogy elutasította az orosz agressziót és az ukránok megsegítése mellett foglalt állást.
Ez nagy könnyebbség a Fiala-kabinetnek, de remélhetőleg az irányváltás kihat az egész régióra. Ott ugyanis vannak más törekvések is, lásd Orbán Viktort, aki tetteivel nem lóg ki teljesen a sorból – hallgatólag beállt a szankciók meghosszabbítása mögé is. De amikor Brüsszelt és nem Putyint teszi felelőssé a háborúért, az nem csupán cinikus, hanem potenciálisan romboló.
A Karmelita kolostorban tartott sajtóbeszélgetésen még Ukrajna létezését is kétségbe vonta, hiszen a senki földjeként emlegette. Kétkulacsos politikával kísérletezik és próbál hozzá szövetségeseket találni a földrésze. Az Orbán-tábor azonban rossz lóra tett Babišsal. Felkészül Szlovákia, ahol ősszel választások lesznek. Nem véletlen, hogy a liberális Čaputová elnök asszony tudta: mért kell elsőként gratulálnia Pavelnek.
FAZ
Eloszlottak az aggályok Európában az új olasz miniszterelnök kapcsán, egyenjogú partnernek számít, az év végén még azt is megszavazta, hogy a Bizottság a jogállami kifogások miatt fagyassza be Magyarországnak az újjáépítési alap 6,3 milliárd euróját. És bár ily módon „elárulta” régi barátját, Orbánt, a múlt héten azért egy test, egy lélek” volt a Rómába látogató Novák Katalinnal. Úgy döntöttek, hogy közösen harcolnak az illegális bevándorlás ellen, illetve a hagyományos család védelméért, továbbá járványalap rugalmasabb felhasználásáért.
A magyar ügy mutatja, hogy Meloni csak olyan ügyben száll ringbe, amelyet meg tud nyerni. Egyébként igazodik a körülményekhez, ami persze nem csoda, hiszen az olaszok számára 200 milliárd a tét a segélykeretből. Idáig nem is riasztotta el a befektetőket, nincs nyoma, hogy beigazolódnának a félelmek a feltételezett jobbratolódás kapcsán. A politikus sokkal inkább az előd, Draghi útján halad. A notóriusan Putyin-barát szövetségesek, Salvini és Berlusconi semmiféle érdemi befolyással nincsenek a kabinet Ukrajna-politikájára. A migráció ügyében Róma azt követeli, hogy az EU összehangoltan járjon el és a többiek sokakat vegyenek át a befogadott menekültekből.
Handelsblatt
Ausztriában ismét jön fel a szélsőjobbos-populista Szabadságpárt, sikere sokkolja a politikát. Az ilyen erők már hatalmon vannak Olaszországban, Magyarországon, Lengyelországban és a svédeknél, de most Ausztriában is félreverik a vészharangokat az FPÖ miatt. A félelem mindig összeszorítja a vezető politikusok szívét, amikor a rivális nagyon is tudatosan megereszt valamilyen újabb provokációt. Most különösen nagy a riadalom, hogy Kickl csapata vezet a közvélemény kutatásokban.
Látványos a visszatérés, hiszen úgy nézett ki, hogy a párt 2019-ben a padlóra került a titkos ibizai videó miatt. Ám hasznot húz abból, hogy sokan aggódnak a 8,6 %-os infláció miatt és hat a migrációs riogatás is. A menedékkérők száma tavaly 108 ezer volt, azaz egy év alatt megháromszorozódott. További tényező, hogy jó páran úgy érzik: a kormány kiskorúnak tekinti őket.
Der Standard
Két osztrák migrációs szakember azt ajánlja, hogy ne a félelem, hanem a válság vezérelje az osztrák migrációs politikát, annál is inkább, mert ez következik az ország történelmi hagyományaiból, valamint a gazdasági szükségszerűségből is. Judith Kohlenberger, a bécsi Közgazdasági Egyetem, illetve Vedran Dzsihich, a főváros egyetemének kutatója úgy értékeli, hogy a jelek szerint a politikának nem érdeke megoldást találni, inkább a probléma tartósításában érdekelt, mert azzal hangulatot lehet kelteni.
Az idegenek elleni uszításban az FPÖ jeleskedik, de a migráns kitűnő fantomellenség lett az osztrák politika egész fő áramlata számára. A menet az, hogy jön valami provokáció, majd igyekeznek enyhíteni a következményeket, de csak azért, hogy nekifussanak a következő uszításnak. Így marad az izgatott közhangulat, militarizálódik a közvita.
A jobboldali-populista és szélsőséges narratíva beépül a közbeszédbe, és itt hangsúlyozottan előjön a migráció. Az FPÖ profitál belőle, a többiek viszont nem tudják, mit válaszoljanak rá. Pedig nyilvánvaló, hogy a betelepülők milyen fontosak a munkaerőpiac, a nemzetközi versenyképesség szempontjából. Ám ameddig a vendégmunkásokról nem ismerik el, hogy a valóság részei, addig megy tovább róluk a paláver.
Pedig Ausztria már a Monarchia idején olvasztótégely volt. És legkésőbb a 60-es évek óta bevándorlási célország. (És akkor ne feledkezzünk el az 56-os magyar menekültek fogadtatásáról! – a szerk. megj.) Mindenesetre jelenleg a lakosság egynegyede idegen eredetű és lényegesen hozzájárult a magas életszínvonalhoz.
A jövőt illetően látni kell, hogy az ország csak akkor maradhat fenn, ha még nagyobb lesz a sokszínűség és a migráció, már csak azért is, mert egyre idősebb a népesség. A gyűlölet és a kirekesztés mindig önbeteljesítő jóslatot indít be. A válasz csak a befogadás, a szolidaritás lehet. A helyzet az, hogy az állítólagos idegenek régóta az osztrák sikertörténet részesei.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >
Világ liberálisai, egyesüljetek!
Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >
A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége
Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >
Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent
A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >
Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz
A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >
Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá
Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >