2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A kereszténységnek nyitnia kell, ha fenn akar maradni

A kereszténységnek nyitnia kell, ha fenn akar maradni

A 91 éves Barbara Coudenhove-Kalergi, a Páneurópai Mozgalom alapítójának unokahúga emlékeztet arra, hogy konganak a templomok, tömegesek a kilépések, egymást követik a papok szexuális botrányai – tartós válságba került a római katolikus egyház. És eddig nem sok sikerrel jártak a demokratizálási próbálkozások. Ám most igen radikális javaslatot tett le az asztalra a cseh teológus, Tomas Halik, akit még a szocializmus idején a földalatti egyházban szenteltek pappá, majd később Havel tanácsadója lett. Azt kezdeményezi legújabb könyvében, hogy legyen új ökumené és abban kapjanak helyet a nem hívő „névtelen keresztények”. A nemzetközi egyházi világ fontos képviselőjeként azt mondja, hogy a törésvonal immár nem a hívők és nem hívők között fut, hanem a kereszténység nélküli fundamentalista katolicizmus és a nyitott egyház között. Az egyháznak párbeszédet kell folytatnia a világi humanizmussal, mert ily módon sok mindent felfedezhet saját maga örökségéből, amit vagy nem használt, vagy amihez hűtlen lett. Idetartozik a francia Forradalom hármas jelszava is. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post/AP 

 

Az Országgyűlés küldöttsége várhatóan a svéd parlament elnökével és más képviselőkkel találkozik a jövő kedden Stockholmban, amikor a fideszes többség megbízásából arról kíván tájékozódni, mi az ottani törvényhozás álláspontja a magyar jogállam ügyében. Mint emlékezetes, a populista Orbán Viktor azt állította, hogy a párt több képviselője is aggályokat támasztott Svédország NATO-felvétele ügyében a svéd jogállami kifogások miatt.

A jó ideje húzódó ratifikációs eljárás legújabb fejleménye, hogy újabb két héttel csúszik a jóváhagyás a svéd és a finn kérelem ügyében, miközben a totojázás már eddig is felháborította a nyugati szövetségeseket. Vadai Ágnes volt honvédelmi államtitkár úgy látja, hogy szándékos a késleltetés, hiszen már rég gyorsan és egyszerűen pontot lehetett volna tenni az egész história végére. De mindig felmerült valami ürügy, a kormánypárt halogató taktikát alkalmazott. A delegáció menesztése pedig csak újabb trükk. 

 

FAZ

 

Orbán Viktor ősz óta mondogatja, hogy fel kell venni Svédországot és Finnországot a NATO-ba, de a jóváhagyás valahogy mindig késik. Most megint. A kérdés a jövő hét helyett csak két hét múlva kerül napirendre. A javaslatot ugyan benyújtották, és abból az derült ki, hogy a Fidesz-KDNP frakcióvezetői is a csatlakozást szorgalmazzák. De mert Stockholm és Helsinki korábban nehezményezte a magyar demokrácia állapotát, bizonyos politikusok sértve érzik magukat.

Hogy a kijelölt küldöttség mit akar elérni útja során, az nem világos. De akármit is javasol, az jogilag nem kötelez senkit semmire. De meg kell várni, amíg hazatér. Orbán szavakban kiáll a bővítés mellett, pedig hogy van lehetőség villámgyorsan átverni az indítványokat, az újfent kiderült, amikor a kétharmad két nap alatt eltörölte a kötelező orvosi kamarai tagságot.

 

Der Standard

 

Az osztrák újságírás nagyasszonya szerint a kereszténységnek nyitnia kell, ha fenn akar maradni. A 91 éves Barbara Coudenhove-Kalergi, a Páneurópai Mozgalom alapítójának unokahúga emlékeztet arra, hogy konganak a templomok, tömegesek a kilépések, egymást követik a papok szexuális botrányai – tartós válságba került a római katolikus egyház. És eddig nem sok sikerrel jártak a demokratizálási próbálkozások.

Ám most igen radikális javaslatot tett le az asztalra a cseh teológus, Tomas Halik, akit még a szocializmus idején a földalatti egyházban szenteltek pappá, majd később Havel tanácsadója lett. Azt kezdeményezi legújabb könyvében, hogy legyen új ökumené és abban kapjanak helyet a nem hívő „névtelen keresztények”. A nemzetközi egyházi világ fontos képviselőjeként azt mondja, hogy a törésvonal immár nem a hívők és nem hívők között fut, hanem a kereszténység nélküli fundamentalista katolicizmus és a nyitott egyház között.

Az egyháznak párbeszédet kell folytatnia a világi humanizmussal, mert ily módon sok mindent felfedezhet saját maga örökségéből, amit vagy nem használt, vagy amihez hűtlen lett. Idetartozik a francia Forradalom hármas jelszava is.

Coudenhove-Calergi szerint mostanában főként a volt kommunista országokban nagy a szakadék a konzervatív és liberális egyházi irányzat között. A cseheknél, magyaroknál, szlovákoknál, szlovénoknál populista és jobboldali politikusok gyakran, például az abortusz elleni harcban, szövetségest találtak az egyházban. Az ellenoldal sokkal kevésbé tudja hallatni a hangját, de létezik. Erre szolgáltat nyomatékos példát Halik könyve.

 

Washington Post

 

A kommentár szerint az amerikai demokraták a jelek szerint végre készek háborút folytatni a Fox News-zal, miután kiderült, hogy a trumpisták szócsövének számító tévé tudatosan terjesztette a volt elnök hazugságait, nehogy visszaessen a nézettsége és emiatt csökkenjenek a bevételei. A hatalmon lévő párt éveken át tipródott, hogy mitévő legyen a televízióval, képviselői időnként be sem tették oda a lábukat, időnként megtiltották, hogy az tudósítson pl. a demokraták előválasztásairól. Merthogy azt javíthatatlan dezinformációs forrásnak tekintették.

Most ott tart, hogy többé-kevésbé hírcsatornának tekinti, igaz olyannak, amely ellenséges vele szemben, de a párt éppen a legújabb fejlemények miatt nem hajlandó azzal semmilyen értelemben együttműködni. Sőt, több kongresszusi vezetője is arra szólította fel a tulajdonos Rupert Murdochot, hogy a fő műsorvezetők, mint Tucker Carlson vonják vissza nyilvánosan az alaptalan választási állításokat. A címzett el is ismerte, hogy tudatosan félrevezették a nézőket.

Barack Obama egyik kommunikációs tanácsadója a továbbiakról azt  mondja: a demokratáknak számot kell vetniük, hogy megszólalásaik eltorzítva sugározzák a konzervatív közönségnek. Viszont a csatornán keresztül üzenhetnek a saját bázisuknak, illetve a független választóknak. Merthogy más szerkesztőségek átveszik az elhangzottakat, így könnyebb lesz elérni a nem jobboldali tömegeket.

Ugyanakkor egy tengerentúli sajtóelemző szerint hogy Tucker Carlson megkapta a törvényhozás ostromáról szóló felvételeket az alsóház alelnökétől, az azt jelzi, hogy a republikánusok teljes mértékben támogatják a Fox News politikai propagandáját, azonosulnak azzal. Azaz, akár tetszik, akár nem a demokraták információs háborúba keveredtek. Ennek megfelelően kell mindenben eljárniuk.

 

Bloomberg

 

Donald Trump a húzónév Washington közelében, az amerikai ultrakonzervatívok most zajló tanácskozásán, de új erőpróba elé került. Legnagyobb potenciális riválisa, a floridai kormányzó el sem ment a CPAC fórumára, de az egész esemény sokat vesztett vonzerejéből. Kisebb a tömeg, a kevesebb a fontos személyiség és váratlanul már nem rezonál annyira a tömegekben a jelszó, hogy „Tegyük újra naggyá Amerikát!”.

A volt elnök hívei persze továbbra is a politikus lábához omlanak, osztják a világnézetet, ők is ellenszenvvel viseltetnek a demokratákkal szemben, viszont hajlanak az összeesküvés elméletekre, így arra, hogy az ellenfél elcsalta három éve az elnökválasztást. Csak éppen a közvélemény kutatások azt jelzik, hogy a republikánus oldalon sokan olyasvalakit akarnak, mint pl. Ron DeStantis Floridából, aki ugyanazt mondja mint Trump, de valószínűleg meg tudná verni Bident.

A vetélytársa utalva a korábbi elnök azt közölte, hogy egyesek azért nincsenek ott az eseményen, mert a kutya nem kíváncsi a mondandójukra. Republikánus stratégák ezzel szemben úgy látják, hogy a CPAC-től mind több pártvezért tartja távol magát, miután azt mára egyértelműen befolyása alá vonta Trump. A politikus ugyanakkor hálás, amiért a szervezet jóvoltából a Fehér Házban kötött ki. De ha DeSantis még jobban megerősödik a felmérések alapján, akkor bajba kerülhet a volt elnök.

 

 

2023. március 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább