Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Ilyen ellenfelektől Orbánnak nem kell félnie
Nem éppen kedvező képet fest a magyar ellenzékről a bécsi lap budapesti tudósítása, amiről már a cím árulkodik: „Ilyen ellenfelektől Orbánnak nem kell félnie”. A szerző, Gyimesi Péter úgy látja, hogy a miniszterelnökkel szemben felsorakozott erők a választási kudarc után még jobban megosztottak, mint idáig és semmi esélyük sincs a hatalom megszerzésére. Gyurcsány fáradhatatlanul ostorozza Márki-Zayt, őt teszi felelőssé a történtekért. A DK azt a következtetést vonta le a fiaskóból, hogy egyedül száll szembe a Fidesszel. Ezért a párt 2026-ig Orbánék egyenrangú vetélytársává kíván válni. Hogy kormányzóképességét bizonyítsa, árnyékkabinetet hozott létre, az inkább színtelen Dobrev Klárával az élen. Férje itt azért nem jön szóba, mert az őszödi beszéd óta az ország legnépszerűtlenebb politikusai közé tartozik. Amiből kivette persze a részét a kormánypárt propaganda gépezete. Az ellenzéki oldalon a Demokratikus Koalíció nagy kihívója a Momentum, de nagyon úgy néz ki, hogy elveszítette fiatalos lendületét. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Presse
Nem éppen kedvező képet fest a magyar ellenzékről a bécsi lap budapesti tudósítása, amiről már a cím árulkodik: „Ilyen ellenfelektől Orbánnak nem kell félnie”. A szerző, Gyimesi Péter úgy látja, hogy a miniszterelnökkel szemben felsorakozott erők a választási kudarc után még jobban megosztottak, mint idáig és semmi esélyük sincs a hatalom megszerzésére.
Gyurcsány fáradhatatlanul ostorozza Márki-Zayt, őt teszi felelőssé a történtekért. A DK azt a következtetést vonta le a fiaskóból, hogy egyedül száll szembe a Fidesszel. Ezért a párt 2026-ig Orbánék egyenrangú vetélytársává kíván válni. Hogy kormányzóképességét bizonyítsa, árnyékkabinetet hozott létre, az inkább színtelen Dobrev Klárával az élen.
Férje itt azért nem jön szóba, mert az őszödi beszéd óta az ország legnépszerűtlenebb politikusai közé tartozik. Amiből kivette persze a részét a kormánypárt propaganda gépezete. Az ellenzéki oldalon a Demokratikus Koalíció nagy kihívója a Momentum, de nagyon úgy néz ki, hogy elveszítette fiatalos lendületét.
A hatalom közeli XXI. Század Intézet munkatársa, Nagy Ervin szerint egyik tömörülés sem jelent majd komoly konkurenciát a Fidesz számára. Hunyadi Bulcsú a Political Capitaltől abban látja az ellenzék huzamos gyengeségének okát, hogy Orbán autoriter rendszere erősen beszűkítette a másik oldal mozgásterét. Demokráciaellenes kereteket hozott létre, így a miniszterelnök gyakorlatilag legyőzhetetlen az illiberális demokrácia viszonyai között.
Török Gábor úgyanígy vélekedik. Szerinte a hatalmi gépezet olyan, hogy az ellenzék gyakorlatilag semmilyen veszélyt nem jelent rá nézve. Leállt az inga a jobb- és baloldal között. Orbánt csakis külső tényező képes megbuktatni.
FT
A kommentár szerint Lengyelország központi helyet foglal el a háború miatt újjáalakult Európában. Csak éppen az Ukrajna támogatásáért kiérdemelt dicséret keveredik az aggályokkal a németekkel és az EU-val folyó vita miatt. Így nem biztos, hogy Varsó ki tudja a maga számára aknázni a lehetőséget. Elképzelhető, hogy visszafogja a populista nacionalizmus, illetve jogállami paláver – hangsúlyozza Tony Barber.
Sokat látott elemzők ugyanakkor egyetértenek abban, hogy a viszály megerősítette a lengyelek helyzetét a nyugati demokráciák családjában. A gazdaság erős, habár az infláció 17 % fölött jár és az idén a nulla közelébe esik vissza a növekedés. De jelentős a külföldi befektetések értéke, ami a bizalmat tükrözi. Nagyon lényeges a biztonsági együttműködés az Egyesült Államokkal.
A gond ott van, ahogyan a PiS kormányoz, illetve, hogy milyenek kapcsolatai az Unióval, valamint Berlinnel. Washingtont is nyugtalanítja, hogy a párt át akarja venni az igazságszolgáltatás ellenőrzését. Brüsszel szerint veszélyben forog a bírói függetlenség.
A lengyelek próbálnak a nem hivatalos közép-európai szövetség, sőt egy skandináv-balti csoport vezető erejeként megjelenni- a német-francia tandem ellenében. Csak éppen a Visegrádi Csoport mostanság nemigen működik, mivel nem túl népszerű Orbán orosz-barátsága és az, hogy erős kézzel irányítja országát.
Még nagyobb gond, hogy a Jog és Igazságosság zsigerien németellenes. Ezért elismerést vívott ki bátorságával és határozottságával a háború kapcsán, ám nyugaton ez keveredik azzal a meggyőződéssel, hogy nem jó politikát folytat Németországgal szemben. Nem baj az, ha időnként ugrál valaki, de a Nyugat szerint „mondhatná szebben is, kis lovag”.
Politico
A lengyel kormánykoalíció (is) saját embereivel tömte tele az alkotmánybíróságot, de a két szövetséges közti ellentétek már a taláros testületen belül is jelentkeznek, így nem biztos, hogy a bírák jóváhagyják azt a törvényt, amely a jogállami ellentéteket kívánja rendezni az EU-val. Márpedig itt 36 milliárd euró sorsa forog kockán, de a bíróság egyszerűen működésképtelen, miközben a PiS-nek égetően nagy szüksége van a pénzre az őszi választás előtt.
A gond onnan indult, hogy Duda elnök megküldte véleményezésre a testületnek a parlament által jóváhagyott jogszabályt, amely elvileg orvosolja a Brüsszel által nehezményezett igazságszolgáltatási reformot. Csak éppen legalább hat bíró, aki történetesen a kormányszövetség szélsőséges, Ziobro-féle kisebbségi erejéhez áll közel, megkérdőjelezi a testület elnök asszonyának, Kaczynski személyes jó barátjának mandátumát.
Ha megmakacsolják magukat, patthelyzet áll elő, megreked az ügyek intézése. Mellesleg Ziobro úgy gondolja, hogy az említett jogszabály előre megtervezett támadás a lengyel állam ellen. Az ellenzéki Polgári Platform szerint az Alkotmánybíróság nem felel meg a demokratikus normáknak, és ezt osztja a Bizottság is.
A belső villongások miatt egyelőre a holdban van, hogy mikor utalja át Brüsszel a gazdaságélénkítő alap befagyott forrásait.
Következő cikk: Bajban a kínai elnök
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >