Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Biden tárgyaljon Pekinggel, ha meg akarja törni az orosz-kínai tengelyt
A Guardian kommentárja azt ajánlja az amerikai elnöknek, hogy tárgyaljon Pekinggel, ha meg akarja törni az orosz-kínai tengelyt, miután Hszi-államfő Moszkva agresszív forgatókönyvét követi. Ám az USA csak akkor tudja megfékezni a tekintélyuralmak nyomulását, ha nem gerjeszti azok paranoiáját. A lap rendszeres szemleírója, Simon Tisdall szerint az autokrata vezérek rendre ugyanazt az igazolást húzzák elő, hogy megindokolják elnyomó lépéseiket, a demokratikus hiányosságokat és a politikai kudarcait. Ez pedig a riogatás, hogy külföldi erők és szabotőrök támadják az országot, illetve hogy a nemzet globális összeesküvés áldozata. Ezt a kínai elnök a múlt héten csak alátámasztotta, amikor kijelentette, hogy egyre nagyobb a külföldi kihívás és kockázat, mert az USA és szövetségesei megpróbálják bekeríteni, elnyomni és feltartóztatni Kínát. A veszélynek pedig csakis ő képes ellenállni... Itt a gond az erőszakos, nem túl okos tekintélyuralmi vezetőkkel és gonosz rezsimjükkel van. Amíg Hszi és Putyin erővel igyekszik keresztülvinni az akaratát és másokat is erre bátorít, addig egyre fokozódik a kelet-nyugati összeütközés eshetősége. Hogy ne következzen be, ahhoz meg kell törni Moszkva és Peking szövetségét, amire van is esély. A történelem azt mutatja, hogy ha minden félremegy, és most is efelé haladunk, az autokraták magukra vannak utalva. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Guardian
A kommentár azt ajánlja az amerikai elnöknek, hogy tárgyaljon Pekinggel, ha meg akarja törni az orosz-kínai tengelyt, miután Hszi-államfő Moszkva agresszív forgatókönyvét követi. Ám az USA csak akkor tudja megfékezni a tekintélyuralmak nyomulását, ha nem gerjeszti azok paranoiáját.
A lap rendszeres szemleírója, Simon Tisdall szerint az autokrata vezérek rendre ugyanazt az igazolást húzzák elő, hogy megindokolják elnyomó lépéseiket, a demokratikus hiányosságokat és a politikai kudarcait. Ez pedig a riogatás, hogy külföldi erők és szabotőrök támadják az országot, illetve hogy a nemzet globális összeesküvés áldozata.
Ezt a kínai elnök a múlt héten csak alátámasztotta, amikor kijelentette, hogy egyre nagyobb a külföldi kihívás és kockázat, mert az USA és szövetségesei megpróbálják bekeríteni, elnyomni és feltartóztatni Kínát. A veszélynek pedig csakis ő képes ellenállni.
A harcias külügyminiszter még tovább ment. Azzal vádolta Washingtont, hogy újjáéleszti a hidegháború hisztérikus McCarthy-féle szellemét a lelőtt kínai hőlégballon kapcsán. Meg azokkal a vádakkal, hogy Peking fegyvereket kíván szállítani a Kremlnek. Még azt is bedobta, hogy ha ez így megy tovább, annak nukleáris háború lehet a vége. Közölte továbbá, hogy országa mindent megtesz Tajvan elfoglalására.
Az ilyen kirohanásokat el lehet intézni azzal, hogy itt már megint autokrata dogma bukkan felszínre: keveredik benne a bizonytalanság és az önhittség, az eltorzított valóság és a kifejezett hazugság, az erkölcsi nihil és az öncsalás. Része továbbá, hogy a külföldieket kiáltja ki bűnbaknak, de fontos alkotóelem az elnyomás, a diszkrimináció, a cenzúra, valamint a korrupció is.
Ám Hszi és utánzói szándékai szerint ez a rezsim lépne a szabályokra épülő nemzetközi rend helyébe. El lehet azonban kerülni ezt a Nagy Testvér-jövőt, ha a nyugati vezetők az együttműködést keresik Pekinggel és nem rendelnek el újabb szankciókat, nem csörtetik a kardot. Nem szabad keresztes hadjáratot folytatni a nyugati típusú demokráciáért, mert az nem szünteti meg a bűnöző zsarnokok veszélyét a világpolitikában, hanem csak fokozza a kockázatot.
Itt a gond az erőszakos, nem túl okos tekintélyuralmi vezetőkkel és gonosz rezsimjükkel van. Amíg Hszi és Putyin erővel igyekszik keresztülvinni az akaratát és másokat is erre bátorít, addig egyre fokozódik a kelet-nyugati összeütközés eshetősége. Hogy ne következzen be, ahhoz meg kell törni Moszkva és Peking szövetségét, amire van is esély. A történelem azt mutatja, hogy ha minden félremegy, és most is efelé haladunk, az autokraták magukra vannak utalva.
Wall Street Journal
A konzervatív lap igencsak nehezményezi, hogy az amerikai kormányzat gyakorlatilag megmentette a csődbe ment Silicon Valley Bankot (SVB), hangsúlyozva, hogy ez nem szül jó vért, ahogy azt már 15 éve a Lehmann Brothers esetében is látni lehetett, amikor szintén a bankrendszer túlélése volt a tét. Ráadásul – mutat rá a vezércikk - ez esetben leginkább a rossz politikát lehet okolni a történtekért.
Mindenesetre a pénzügyi tárca, valamint a központi bank bejelentette, hogy az összes számlára kiterjeszti a betétbiztosítást is, holott az csak a 250 ezer dollárnál kisebb összegekre vonatkozik. Ezen felül hitelt ajánlott fel a többi pénzintézetnek, hogy azok ne veszítsenek a fix kamatozású ügyleteken.
Mindez pedig a bankrendszernek dobott mentőövvel egyenlő, miközben a hatalom azt állítja, hogy hasít a gazdaság. Csak éppen itt a téves szabályozás és pénzpolitika nyújtja be a cechet. A legtisztább ezek után az volna, hogy eladják az SVB-t egy magánérdeklődőnek. Csakhogy a betétbiztosítás főnöke ideológiai okokból ellenzi az ilyen összeolvadásokat.
A bajba jutott bank vezetése is megéri a pénzét és meg is fog fizetni érte, de hát csábította a könnyű pénz lehetősége és a hibás szabályozó mechanizmus. A FED ontotta a pénzt, a kockázati tőkével dolgozó induló cégek úsztak a hitelben, márpedig ők voltak az SVB fő kuncsaftjai.
Mivel a kamatok a nulla felé tartottak, a bank hosszú lejáratú kötvényekbe helyezte ki a forrásait a nagyobb haszon reményében. Amikor esni kezdett az érintett papírok értéke, a FED gyorsan emelte a kamatlábat a saját maga által elősegített infláció megfékezésére. A SVB ügyfelei idő ezek után előtt kérték vissza a betéteiket, ám a bank egy idő után nemigen tudott fizetni. Miközben az érintett számlák 85-90 %-ára nem volt érvényes a biztosítás. Így az volna a normális, hogy a tulajdonosok 15-20 %-kal kevesebbet kapjanak vissza.
Kérdéses persze, hogy mennyire törvényes a kormányzat által adott mankó, hiszen a limitet a Kongresszus szabta meg. Ez pedig politikai kérdéseket is felvet. A gazdag érintettek miatt a populisták alighanem nekirontanak a Biden-adminisztrációnak. És igazuk is van, mert a felügyelet szította a hitelmániát, majd nem számolt a pánikkal, amikor már nem áramlott tovább a könnyen megszerezhető pénz.
Ez a fajta politika először az infláción keresztül ütött vissza. A következő hatás a pénzügyi pánik lett, olyan gazdasági kárral, amely nem áll meg a Silicon Valley Banknél.
BBC
Bár a BBC-nél már a 2. egymást követő napon borult a műsorrend a Lineker-ügy miatt, beavatott források szerint jól alakulnak az egyeztetések a színfalak mögött, bár még vannak nyitott kérdések. A viszályt az váltotta ki, hogy a sokszoros egykori válogatott labdarúgó azt üzente a világnak: a náci időket hozza vissza a kormány menekültellenes csomagja.
Emiatt – népszerűség ide vagy oda – a közszolgálati média vezérigazgatója 25 év után letiltotta az igencsak nézett ’A nap mérkőzése’ műsorvezetőjeként. Ám kollégái pártjára keltek, ők sem ültek kamera, illetve mikrofon elé, így pillanatok alatt teljes káosz alakult ki.
A főnök, Tim Davie elnézést kért a kelletlenségért a nézőktől, viszont a miniszterelnök arra szólította fel a BBC-t, hogy tegyen rendet a saját háza táján. Ám az ügy nyomán óriási vita támadt a közszolgálati adó pártatlanságáról, a hatalom menedékpolitikájáról, de arról is, hogy a cég elnöke hírek szerint korábban közbenjárt Boris Johnson érdekében és így az akkori kormányfő 800 ezer fontos kölcsönt kapott.
A vezér nyitva hagyta a lehetőséget, hogy Lineker újra dolgozhasson, a világ legjobb tévés sportszakértőjének nevezte az egészen kiváló ex-csatárt. A Downing Street azonban már korántsem ítéli meg ennyire kedvezően a sztár nagy vihart kavart megjegyzését. Az érintett ugyanakkor csupán annyit közölt a visszatéréséről, hogy pillanatnyilag nem mondhat semmit. Meg arról sem, hogy megkereste-e már állásajánlattal valamelyik más adó.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy horogkereszt-szörnyeteg Von der Leyen fejjel
Mivel az USA már nem számít ellenségnek, most az EU került a moszkvai propaganda célkeresztjébe. Megjelent >
Választási pamflet
Csakhogy nekünk nem olyan Európa kell, amelyben egy sírgyalázóval bármiben is egyet lehet érteni. A mi >
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >