2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Pápai mézesmadzag és korbács Orbán ellen

Pápai mézesmadzag és korbács Orbán ellen

A Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy értékeli, hogy a katolikus egyházfő egyszerre vetette be a mézesmadzagot és korbácsot Orbán Viktor ellen. Utóbbi megkapta a helyeslést a családpolitikájához, viszont kénytelen volt bírálatot elkönyvelni a migráció korlátozása miatt. A földrész sok országában jelentős ellentétek és kulturális harcok osztják meg a társadalmakat és úgy adódik, hogy ezekben a pápa egyszerre mind a két táborban helyet foglal. Ez mutatkozott meg magyarországi látogatása első napján: egyrészt úgy beszélt, mint Orbán, másrészt viszont mind annak határozott ellenfelei. Vagyis egyrészt nehezményezte az EU-ban tapasztalható „ideológiai gyarmatosítást”, lásd a gender kultúrát, amit a jobboldali populizmus szótárából kölcsönzött. Az ilyesmivel Orbán és a hasonszőrűek szoktak az EU ellen uszítani, mondván, hogy Brüsszel arctalan masszává igyekszik átváltoztatni a kontinens népeit, megfosztva azokat a hagyományoktól és a szokásoktól. A cél, hogy az elit tagjai jobban tudjanak uralkodni a nemzeteken. Ugyanerre szolgál – hangoztatják ugyanezek a körök, az összeesküvés elméletek hívei – az állítólag mesterségesen gerjesztett migráció is, amint azt Orbán rendszeresen kifejti. E nézetet Ferenc természetesen nem osztja. Arról beszélt a miniszterelnöknek, hogy ennek a jelenségnek nem lehet megálljt parancsolni a menedékkérők visszautasításával. Ez a humánus figyelmeztetés állandó tényező az egyébként sűrűn melléfogó Szentatya ténykedésében. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

A tudósítás azt emeli ki a pápalátogatás 2. napjának fejleményeiből, hogy a vendég menekültekkel találkozott, és sürgette, hogy Magyarország tanúsítson irgalmat minden migráns iránt. Egy olyan országban mondta ezt, ahol a miniszterelnök azzal igazolja bevándorlás-ellenes politikáját, hogy a migráció fenyegeti Európa keresztény kultúráját.

A nacionalista kormány igen határozott intézkedésekkel igyekszik gátat vetni az idegenek beáramlásának és sok menedékkérőt visszautasít, ami már jó ideje vitát vált ki az EU-val. A konzervatív-populista Orbán Viktor azt ismételgeti, hogy a migráció elvághatja a földrész keresztény gyökereit. Ezzel a hozzáállással már több választási kampányt is sikeresen vívott meg.

Ám míg következetesen megálljt parancsol a Közel-Keletről és Afrikából útra kelt földönfutóknak, addig az Ukrajnából érkező mintegy 2,5 millió menekült nyitott kapukat talált. Közülük hozzávetőleg 35 ezren maradtak, habár túl nagy anyagi segítséget nem kapnak. Kevesebb ukrán választotta Magyarországot, mint a térség bár más államát, leszámítva Belaruszt. 

 

Deutsche Welle

 

A magyarok vendégszeretetét és barátságát méltatta a pápa, aki tudja, hogy a dicsérő szavak közé kevert enyhe feddést megértik Budapesten. Emlékeztetett a felebaráti szeretet parancsára. Kijelentette, hogy a házigazda nemzetre a nagyszívűség és a lelkesedés a jellemző. Egyben irgalomra szólított fel, főként azokkal szemben, akik szegények, betegek és szenvednek.

A magyar menekültpolitika erősen vitatott. Brüsszel szerint az idevágó törvények egy része ellentétes a nemzetközi, illetve az európai joggal. Hiszen jóformán lehetetlen menedéket kérni a határon. Az ukránokra ezek a megkötések nem vonatkoznak, de a legtöbbjük csak átmenő állomásnak tekinti az országot.

 

FAZ

 

A jobboldali lap kommentárja úgy értékeli, hogy a katolikus egyházfő egyszerre vetette be a  mézesmadzagot és korbácsot Orbán Viktor ellen. Utóbbi megkapta a helyeslést a családpolitikájához, viszont kénytelen volt bírálatot elkönyvelni a migráció korlátozása miatt.

A földrész sok országában jelentős ellentétek és kulturális harcok osztják meg a társadalmakat és úgy adódik, hogy ezekben a pápa egyszerre mind a két táborban helyet foglal. Ez mutatkozott meg magyarországi látogatása első napján: egyrészt úgy beszélt, mint Orbán, másrészt viszont mind annak határozott ellenfelei.

Vagyis egyrészt nehezményezte az EU-ban tapasztalható „ideológiai gyarmatosítást”, lásd a gender kultúrát, amit a jobboldali populizmus szótárából kölcsönzött. Az ilyesmivel Orbán és a hasonszőrűek szoktak az EU ellen uszítani, mondván, hogy Brüsszel arctalan masszává igyekszik átváltoztatni a kontinens népeit, megfosztva azokat a hagyományoktól és a szokásoktól. A cél, hogy az elit tagjai jobban tudjanak uralkodni a nemzeteken.

Ugyanerre szolgál – hangoztatják ugyanezek a körök, az összeesküvés elméletek hívei – az állítólag mesterségesen gerjesztett migráció is, amint azt Orbán rendszeresen kifejti. E nézetet Ferenc természetesen nem osztja. Arról beszélt a miniszterelnöknek, hogy ennek a jelenségnek nem lehet megálljt parancsolni a menedékkérők visszautasításával. Ez a humánus figyelmeztetés állandó tényező az egyébként sűrűn melléfogó Szentatya ténykedésében.      

 

FT

 

A török elnök kihívója azt ígéri, hogy megfordítja az ország sodródását a tekintélyuralom felé, illetve nem engedi, hogy Erdogan ellopja a két hét múlva esedékes választásokat. Kemal Kilicdaroglu úgy nyilatkozott az újságnak, hogy újra építi a jelenlegi vezetés által bekebelezett állami intézményeket, rendbe teszi a gazdaságot és véget vet a fiatalok körében tapasztalható mélységes kétségbeesésnek.

Azaz visszaállítja az igazságszolgáltatás, a sajtó és a szólás szabadságát, mert az országnak nincs még öt elvesztegetnivaló éve Erdogan miatt. Bízik abban, hogy a választások tisztességesek lesznek, bár nagy kérdés, mit csinál a Nemzeti Választási Bizottság, mert az pl. 4. éve megsemmisítette az eredményt Isztambulban, miután ott az ellenzéki polgármester jelölt nyert. 

Egyúttal aggasztónak nevezte a hatalom médiafölényét és azt is megjegyezte, hogy az államfő pártja állami pénzekből kampányol. Viszont, mint mondta, az ellenzék megfigyelőt állít minden szavazóurnához. Jelezte, hogy győzelme esetén fenn kívánja tartani a gazdasági együttműködést Oroszországgal, bár elítéli az inváziót.

A legfrissebb felmérések szerint a politikus csekély előnnyel vezet, így most először akár 2. forduló is lehet a választáson. Ugyanakkor a sanyarú gazdasági helyzet, a líra mélyrepülése és az 51 %-os infláció az uralmat gyakorló AKP ellen szól. De Erdogan bázisa ezzel együtt szilárd, pedig 20 év alatt autokráciát épített ki és az ország erősen megosztott.

 

Die Zeit

 

A volt német kancellár a háború ellenére is kitart amellett, hogy jó politikát folytatott Oroszország ügyében. Merkel a lipcsei könyvvásáron két órán át beszélgetett a lap főszerkesztőjével. Azt mondta, hogy másokkal ellentétben, ő szívén viselte Ukrajna sorsát, pl. a Kreml megszállása után az ún. minszki folyamat keretében. Csak éppen azt tapasztalta, hogy az érintett kormányok közül többek számára ez egyáltalán nem bizonyult fontos kérdésnek. Ennélfogva pl. az Európai Tanácsban csak a németek és a franciák szorgalmazták a válság rendezését.

Az invázióról szólva kifejtette, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel igyekezett megakadályozni a támadást, nem sikerült, de legalább megpróbálta. Kitért arra, hogy 8 éve a  határok megnyitása erősen megosztotta az országot, ezt azonban ő előre tudta. Ám emiatt nem fordulhat szembe a döntéssel, amelyet emberiességi okokból hozott meg.

 

2023. április 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább