Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump, Johnson és Berlusconi ideje lejárt, de az általuk okozott károk megmaradnak
A három bohóc a jobboldali populista melodrámák sztárjai, közös vonásuk, hogy hatalmas az egójuk természetesen. Imádják a pénzt, Kényszeresen hazudoznak, megbízhatatlanok, macsó ragadozó módjára viszonyulnak a nőkhöz, manipulálják a médiát, továbbá sötét figurákkal állnak kapcsolatban. No, meg ne feledkezzünk meg a paranoiájukról sem. Trump akkor érzi elemében magát, ha ő van a figyelem középpontjában, ha rá irányul a rivaldafény. Valójában showman és egyben gyerek, aki sóvárog, hogy a mama őt nézze. Johnson nagyjából ugyanez tökben. Az újságírók kedvelik őket, mert vonzzák a közönséget, jól el lehet velük adni a lapokat. De sajnos, távozásuk aligha végleges, mindkettő a győzedelmes visszatérésre készül. Viszont elterelik a figyelmet az igazi emberek valódi gondjairól. Ez nagy dilemma a becsületes szerkesztők és médiafogyasztók számára egyaránt. Ám az ő nehézségeik nem érdeklik sem Johnsont, sem Trumpot, mert alternatív valóságban élnek, monodrámát adnak elő. És erre vevő az elnéző sajtó jó része. Rossz példájukat világszerte utánozzák, és ez milliók számára idéz elő soha nem látott károkat, miután a jövőjük attól függ, mennyire felelős a nagyhatalmak vezetése. Valahányszor Trump felül helyezi magát a törvényen, diktátorok éljeneznek Afrikában és Ázsiában. Amikor Johnson újra meg újra elferdíti az igazságot, másutt sötét tettek maradnak büntetlenül. A három egyívású sarlatán kisajátítja a mondandót, pedig a történet arról szól, hogy ezek a fickók rossz hírt jelentenek mindenki számára, mindenhol. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
Hillary Clinton úgy gondolja, hogy Magyarország a populizmus iskolapéldája, amit egyrészt bizonyít az OrbánViktor által használt nyelvezet, másrészt pedig az, hogy a rendszer egyfajta, régi vágású fasizmus, amely megtisztítja a társadalmat az „egészségtelen elemektől”. Az irányzat sehol másutt nem jelentkezik ennyire egyértelműen. Elutasítja a sokszínűséget, a multikultit, a globalizációt.
Az etnikai tisztaság hívei úgy gondolják, hogy szinte isten adta joguk meghatározni, milyen legyen a társadalom, miként viselkedjenek az emberek. Azt hirdetik, hogy a nemzet fehér és keresztény. Azt akarják, hogy a sajtó csakis jó híreket közöljön, mert ők a kiválasztottak.
A volt amerikai külügyminiszter a Financial Times gazdasági fő elemzőjével folytatott podcast beszélgetésben fejtette ki véleményét. Hozzátette, hogy az ilyen erők támadást intéznek a tények és a bizonyítékok ellen, mert a tekintélyelvű populisták mindenáron a saját nézeteiket kívánják keresztülnyomni. Céljuk az igazság utáni társadalom, ahol ők szabhatják meg az igazságot. Alternatív valóságot óhajtanak teremteni.
Mindent ellenőriznek, ám ennek tekintélyelvűség a vége. A közösségi média nagyban a kezükre játszik, segíti az embergyűlöletet, a rasszizmust és a melegellenességet. De egyre rosszabb lesz, mert csak most kezdődik a deepfake, a meghamisított valóság kora. A mesterséges intelligencia a szádba adja a szavakat és úgy néz ki, mintha te mondanád.
Közben Orbán, akit Soros Oxfordba küldött tanulni, még tovább megy az antiszemita uszításban és a migránsellenes politikában. Viszont ha Trump újra hatalomra kerülne, az a demokrácia halálával volna egyenlő Amerikában. Mindenkin bosszút állna, akiről úgy véli, hogy keresztezte az útját. Ez is hihetetlenül veszélyes, mint ahogy az is, hogy kész gerjeszteni az erőszakot, és nem fogadja a felelősséget, amiért elvesztette a választást.
Clinton azonban derűlátó, mert úgy gondolja, hogy a zászló Bidennek áll a visszavágón. Az ellenzék pont ezért tesz meg mindent, hogy kizárja a voksolásból azokat a rétegeket, amelyekről úgy ítéli meg, hogy nem rá voksolnának.
Süddeutsche Zeitung
A jogállam megmutatja fölényét és felülkerekedik a nárcizmuson: az USA és Nagy-Britannia az igazságszolgáltatás segítségével éppen visszaveszi az országot, amelyet a két populista elvett. Ezt végig kell vinni, mert különben utólag igaza volna a két csábítónak.
Ezt azért fontos kijelenteni, mert terjed az a veszedelmes érv, hogy taktikai okokból esetleg abba kellene hagyni az eljárást, nehogy újabb táplálékhoz jusson a két fenevad. Az amerikai bíróság, illetve a brit törvényhozás azonban visszaszerzi a tekintélyét, a két delikvens megbűnhődik a normák megszegéséért, vagyis amiért maguk felé hajlították a demokráciát és hazugságot, valamint jogsértést igénybe véve uszítottak.
Hogy mennyire fontos feldolgozni a történteket, azt alátámasztja Magyarország és Lengyelország, ahol a tekintélyelvű populizmus rákos szövete már rég megtámadta a bíróságokat. Náluk már csupán korlátozottan működik a jogállam.
Viszont fontos különbség a brit és az amerikai eset között, hogy a szigetországban saját pártja is pálcát tör Johnson feje fölött, a politikus erősen elszigetelődött. A tengerentúlon viszont a republikánusok félnek elszakadni Trumptól. Ám hiba volna lemondani a büntető eljárásról, mondván, hogy nem kell hergelni a híveit. A demagóg megint úgy érezné, mint annak idején a hivatalában, hogy ti. rá nem vonatkozik a törvény.
Sem Johnson, sem az amerikai elnök nem volt Napkirály, nem az övék volt az állam. Ám nárcizmusukban azt hitték, hogy nem kell engedelmeskedniük a jognak. A jogállamnak azonban nincs más választása, mint hogy kőkeményen bizonyítsa: fölényben van.
Guardian
Trump, Johnson és Berlusconi ideje lejárt, de az általuk okozott károk megmaradnak. A három bohóc a jobboldali populista melodrámák sztárjai, közös vonásuk, hogy hatalmas az egójuk természetesen. Imádják a pénzt, Kényszeresen hazudoznak, megbízhatatlanok, macsó ragadozó módjára viszonyulnak a nőkhöz, manipulálják a médiát, továbbá sötét figurákkal állnak kapcsolatban. No, meg ne feledkezzünk meg a paranoiájukról sem.
Trump akkor érzi elemében magát, ha ő van a figyelem középpontjában, ha rá irányul a rivaldafény. Valójában showman és egyben gyerek, aki sóvárog, hogy a mama őt nézze. Johnson nagyjából ugyanez tökben. Az újságírók kedvelik őket, mert vonzzák a közönséget, jól el lehet velük adni a lapokat. De sajnos, távozásuk aligha végleges, mindkettő a győzedelmes visszatérésre készül.
Viszont elterelik a figyelmet az igazi emberek valódi gondjairól. Ez nagy dilemma a becsületes szerkesztők és médiafogyasztók számára egyaránt. Ám az ő nehézségeik nem érdeklik sem Johnsont, sem Trumpot, mert alternatív valóságban élnek, monodrámát adnak elő. És erre vevő az elnéző sajtó jó része.
Rossz példájukat világszerte utánozzák, és ez milliók számára idéz elő soha nem látott károkat, miután a jövőjük attól függ, mennyire felelős a nagyhatalmak vezetése. Valahányszor Trump felül helyezi magát a törvényen, diktátorok éljeneznek Afrikában és Ázsiában. Amikor Johnson újra meg újra elferdíti az igazságot, másutt sötét tettek maradnak büntetlenül.
A három egyívású sarlatán kisajátítja a mondandót, pedig a történet arról szól, hogy ezek a fickók rossz hírt jelentenek mindenki számára, mindenhol.
ZDF
Az egyik legjobb legjobb német katonai szakértő szerint a világ hiába vár a nagy ukrán ellenoffenzívára, mert Kijev egészen más tervben gondolkodik. Markus Keupp, aki a zürichi ETH hadiakadémiáján tanít, úgy gondolja, hogy az ukránok egyelőre azt igyekeznek kipuhatolni, hol a leggyengébb az orosz ellenállás. Majd amikor már tudják több ponton indulnak meg, tehát nem egyetlen nagy roham lesz.
Vagyis először azt mérik fel, hogy az ezer kilométeres arcvonalon hol van a legkevesebb orosz katona, hol nem erősítették meg annyira a lövészárkokat, hová vezényelték jobbára az újoncokat. Az ellenfél ennélfogva nehéz helyzetben van, mert mérlegelnie kell, hogy éppen hová küldjön erősítést.
Mindenesetre jelenleg két előzetes előrenyomulás valószínű, éspedig délen, mert ha sikerül átvágni az ott futó vasútvonalat, akkor kompletten tűz alá tudják venni a Krímet és el is szigetelik.
A következő szakasz az lesz, hogy nagyobb folyosókat szabadítanak fel és ott áttör egy magasabb alakulat. A végén pedig a könnyű dandárok helyén meglódulnak a páncélosok. Ez nagyjából őszre várható. De addig sem lesz sétagalopp.
Az orosz egységek kimerültek, ezért minél jobban elhúzódnak a harcok, annál többet számít az utánpótlás. A végén a logisztika dönt. Az ukránok számára jelenleg gond az orosz légi fölény, ezért kell nekik F 16-osokat kapniuk.
Daily Telegraph
Immár végleges, hogy Oroszország Kína külön bejáratú kirendeltsége lett. A háború minden tekintetben kudarcot vallott, Moszkva elvesztette legfőbb olaj- és gázpiacát. De Putyin és lakájai még ebben a helyzetben is képesek rontani a dolgokon. Most éppen külföldi tulajdonokat államosítottak, viszont érvényben hagyták a magas adókat, ám az ország pária lesz, nem jön semmiféle külföldi befektetés.
A gazdaság nem tér magához, legalábbis amíg nem lesz alapvetően új rezsim. Addig minden bizonnyal szegény, korrupt államként vegetál, a túlélés egyetlen eszköze, hogy vadászterület Peking számára. Merthogy messze a tényleges frontvonal mögött is zajlik egy háború.
Fennáll a veszély, hogy idegen tulajdonokat vesznek el: vagy államosítják őket, vagy ugyanazoknak a vazallusoknak adják, akik már eddigi is a putyini gengszterállam fő haszonélvezői voltak. Viszont ilyen körülmények között nincs olyan külföldi cég, amely betenné a lábát orosz földre. A kisajátítással mindig a legkétségbeesettebb rendszerek próbálkoznak, de a következmények túlnyomórészt katasztrofálisak.
Oroszország még a maradék lehetőséget is elveszti, hogy kijusson a világpiacra. Nem jut sem pénzhez, sem szaktudáshoz, hogy a harcok elültével újjáépítse önmagát. Arra sincs nagy esély, hogy valamelyik saját vállalata kinője magát, leszámítva az energiát és a bányászatot.
Ki fogja zsákmányolni a kínai gazdaság, amely – egyetlen vevő lévén – nyomott áron veszi át a nyersanyagokat. Vagyis Oroszország koldusszegény lesz, zűrzavaros és alulfejlett. Putyin erre ítélte saját hazáját.
FT
A vezércikk úgy látja, hogy meg kell újítani a német gazdaságot, mert jelentős akadályok tornyosulnak a növekedés és ily módon ország cselekvőképességének útjában. A legfrissebb statisztikai adatok már erre az évre sem jósolnak sok jót, bekövetkezett a recesszió. A járvány óta nem volt ilyen rossz a befektetők véleménye a helyzetről.
De a hosszabb távú előrejelzések még nagyobb aggodalomra adnak okot. A háború és az erősödő amerikai-kínai feszültség megmutatta a német modell sebezhető pontjait. Az ország ugyan gyorsan átállt az orosz gázról, de továbbra is függ a szénhidrogének importjától, mert leállította a maradék 3 atomerőművet, ugyanakkor lassan halad a megújuló energiafajták térhódítása.
Így ki van téve az ingadozó világpiaci áraknak. Az is baj, hogy több lábra álljon. A vezérágazat, az autógyártás 5 éve hanyatlik. Az elektromos kocsik előállításában Kína a főszereplő. Ugyanakkor sok német cég ragaszkodik a kínai piachoz.
Üzleti vezetők a nagy hazai bürokráciára, a magas energiaárakra, a nyögvenyelősen haladó digitalizációra panaszkodnak, mert ez mind-mind visszafogja a lendületet. További gátló tényező a munkaerőhiány. 2035-re előreláthatólag 7 millió állás lesz üresen A bevándorlási szabályokat azonban már módosítják.
Bizonyos értelemben a németek saját sikereik áldozatai. A modell hátrányai már korábban is megvoltak, csak a szép időben nem nyomasztottak annyira, mint most.
Következő cikk: Orbán Viktor az EU magyar soros elnökségével saját céljaira fog visszaélni
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >